'Betere afstemming contingenten kan yeel tijdverlies voorkomen' Verenigingsraad Beter Wonen akkoord met ambitieus plan 'De inbreng van vrijwilligers is onmisbaar bij zorg voor bewoners' PEBfKHpai» WATERSTANDEN DE HUUR CV KETEL Leerling is opnieuw RPF-voorman Gegijzelde kolonel getroffen door kogel rijkspolitie Jaarverslag woningbouwvereniging Beter Wonen: ZIERIKZEE - Volgens woningbouwvereniging Beter Wonen zou er veel extra werk en tijdverlies voorkomen kunnen worden als gedeputeerde staten de contingenten beter afstemt op de meerjarenprogramma's van de ge meenten. Dat staat in het jaarverslag van de woning bouwvereniging. „Zorgvuldig regionaal afgestemde pro gramma's zouden zwaarder moeten wegen bij de verdeling van het subsidiecontingent", aldus het jaar verslag. Het woningbezit van de vereniging groeide in 1988 met 82 tot 3335. In 1988 werden door de woning bouwvereniging op Schouwen-Duive- land 84 huurwoningen gebouwd, ver deeld over zes kernen in vier gemeenten. Deze huurwoningen wa ren voor het merendeel bestemd voor één- en tweepersoonshuishoudens. Volgens de woningbouwvereniging wordt het woningbestand op die ma nier geleidelijk beter afgestemd op de zich wijzigende huishoudens. Doorstroming „Het maakt doorstroming van oudere één- en tweepersoonshuishou dens naar qua grootte passende huis vesting mogelijk", aldus het jaar verslag. „Dit leidt weer tot het vrijkomen van relatief goedkope ge zinswoningen voor (jonge) huishou dens met kinderen en daardoor gerin ge koopkracht. Deze gezinnen zijn nog steeds meestal afhankelijk van ééh inkomen". Overigens werd er volgens het jaar verslag minder verhuisd in het ver slagjaar. De meeste verhuizingen wa ren het gevolg van het feit dat steeds meer mensen een koopwoning ver kiezen boven een huurwoning. Gevolg daarvan is weer dat vooral dure huurwoningen leeg komen te staan. Uit het jaarverslag blijkt dat woningen met een maandhuur van boven 600,- moeilijk te verhuren blijken. Tenzij zij op een bijzonder gunstig punt liggen. In het jaar verslag stelt de woningbouwvereni ging dat het in korte tijd bouwen van veel koopwoningen in een kern kan leiden tot tijdelijke leegstand van huurwoningen. Vergrijzing Eén van de instanties die aan den lijve ondervindt of een gebied ver grijst dan wel verjongt is een woning bouwvereniging. Uit het jaarverslag van Beter Wonen blijkt duidelijk dat er op Schouwen-Duiveland sprake is van vergrijzing van de bevolking en verdergaande gezinsverdunning. Hetgeen zijn weerslag heeft op de vraag naar woningen. De vraag naar woningen met meer dan twee slaap kamers neemt flink af terwijl er steeds meer mensen op zoek blijken naar een klein en betaalbaar huis. Veel jongeren ook verlaten het ou derlijk huis om het op eigen houtje te proberen. Voor deze groep begon Be ter Wonen in 1988 met verhuur van kamers. Daartoe werd in Zierikzee een grote eensgezinswoning verdeeld in vijf kamers en volgens Beter Wo nen kan daarmee voorlopig in de be hoefte worden voorzien. Men tekent daar meteen bij aan dat een eventueel toekomstig tekort snel kan worden opgevangen. De behoefte aan nieuwbouwwonin gen is in 1988 met 88 gestegen tot 313. Vooral in Zierikzee en Westerschou- wen blijken er nog steeds meer wo ningzoekenden dan woningen te zijn. In totaal 348 mensen hebben Beter Wonen te kennen gegeven graag in ZIERIKZEE - Door de Federatie- raad is Meindert Leerling gekozen als lijsttrekker voor de Tweede-Ka merverkiezingen op 6 september. Drs. N. C. van Velsen, directeur evangelische hogeschool te Amster dam, werd als tweede geplaatst op de kandidatenlijst. A. P. den Boer en drs. A. G. Knevel, medewerkers van de EO alsmede drs. J. H. ten Hove, arts te Katwijk, volgen in deze vol gorde op de plaatsen drie tot en met vijf. Na behandeling van de ingedien de amendementen op het concept-ver kiezingsprogramma 1989-1993 zal dit worden vastgesteld. Zierikzee te willen wonen. Voorkeur voor een woning in de gemeente Wes- terschouwen hebben 113 woningen- zoeken. Probleem in Westerschouwen is daarbij dat er binnen de gemeente weinig mensen verhuizen. P.i Zierikzee ligt dat heel anders. Daar verhuisden 75 mensen in het verslagjaar. Volgens de cijfers van Beter Wonen zouden slechts 19 wo ningzoekenden in de gemeente Mid- densehouwen willen wonen. De conclusie van de woningbouw vereniging is dat er in die gemeente eigenlijk meer huizen staan dan no dig is. yolgens de berekeningen van de woningbouwvereniging is er in Brouwershaven behoefte aan twee nieuwbouwwoningen terwijl er in Bruinisse nog tien woningen ge bouwd zouden kunnen worden om in de behoefte te voorzien. Volgens het jaarverslag is de huur achterstand gedaald van 16,50 tot 15,03 In totaal 345 Beter Wonen huurders lopen 1 maand achter met hun huur terwijl 81 mensen twee maanden huur achter lopen. Vier mensen hebben een huurachterstand van 6 maanden of meer opgelopen. Als de schuldenaar ermee akkoord ging werd soms in samenwerking met de Intergemeentelijke Sociale Dienst een oplossing gezocht voor het betalingsprobleem. Desondanks bleek het in 1988 volgens de woning bouwvereniging 'onontkoombaar' dat zes mensen uit hun huis moesten worden gezet. Beter Wonen wil de huurschuld ver der terugdringen door meer te wer ken met automatische huurincasso, het bezoeken van huurschuldenaren door de sociaal stafmedewerker, maar ook het verlagen van de woon lasten door isolatie en beperking van de servicekosten. Men wil ook zoveel mogelijk proberen mensen in een huis te plaatsen dat qua huurprijs past bij het inkomen. Wie veel ver dient mag dus volgens de visie van de woningbouwvereniging eigenlijk niet in een goedkope huurwoning zit ten. Woningbouwvereniging Beter Wonen bouwde in 1988 84 huurwoningen (ar chieffoto). Groot onderhoud aan bijna tweehonderd woningen ZIERIKZEE - De Verenigingsraad van woningbouw vereniging Beter Wonen is zonder al te veel discussie ak koord gegaan met een nogal ambitieus plan van de wo ningbouwvereniging voor groot onderhoud aan maar liefst 197 woningen in de regio. Het is de bedoeling dat dit groot onderhoud nog dit jaar haar beslag gaat krij gen. Alles bij elkaar vergt het groot onderhoud-project ruim 6,4 miljoen gulden. Uitvoering van het groot onder houd, zo verzekerde voorzitter F. K. Vos op de vergade ring van de verenigingsraad gisteravond, maandag, heeft geen huurverhoging tot gevolg. Vos tekende daar meteen bij aan dat als de bewoner naast het groot on derhoud van de woning ook instemt met geriefsverbetering daarvoor wel maandelijks iets extra's betaald dient te worden. Hij benadrukte ver der dat het plan veel vergt van Beter Wonen als organisatie. „Het is zeer ingewikkelde materie", aldus Vos. Zierikzee Gepland staat groot onderhoud aan alles bij elkaar 125 woningen in Zie rikzee. Zo wil men 26 woningen aan de D'Aillystraat onder handen ne men. De bewoners van die straat hoe ven voor dat groot onderhoud niet uit hun huis en komen dan ook niet in aanmerking voor een gemeentelijke bijdrage voor herinrichtingskosten. Ook op stapel staat groot onder houd aan 36 woningen aan de De Brauwstraat in de Zierikzeese wijk Malta. In dit geval is er wel sprake van een gemeentelijke bijdrage voor herinrichtingskosten. Eveneens in Malta worden aage- pakt 11 woningen aan de Evert- senstraat, 13 woningen aan de Tee- linckstraat en 5 woningen aan de Boogaardstraat. Naast groot onder houd kan de bewoner hier kiezen of er al dan niet geïsoleerd dient te wor den. Indien men daarvoor kiest kost dat meer huur. De bewoner komt wel in aanmerking voor een gemeentelij ke bijdrage in de herinrichtings kosten. Poortambacht Ook in de nog betrekkelijk jonge Zierikzeese wijk Poortambacht staat groot onderhoud aan de 28 woningen in Krammerstraat en Zijpestraat op stapel. Het is onder andere de bedoe ling dat hier het dubbelglas vervan gen gaat worden. Verder staat in deze Voorzitter F. K. Vos: .Ingewikkelde materie straten na-isolatie op het program ma. Zowel na-isolatie als vervanging van dubbelglas staat ook op het pro gramma van het groot onderhoud aan 10 woningen aan de Deltastraat in Nieuwerkerk. De bewoners komen in aanmerking voor een bijdrage van de gemeente in de herinrichtings kosten. Datzelfde geldt voor de bewoners van 20 woningen aan Molenstraat en Schoolstraat. Ook bij het groot on derhoud aan hun huizen staat vervan ging van het dubbelglas op het pro gramma. In Dreischor worden 26 woningen aan de mr. P. Moggestraat onder handen genomen. Wisselwoningen Het groot onderhoud aan die hui zen is dermate ingrijpend dat de be woners voor de duur van het groot on derhoud naar wisselwoningen zullen moeten. Zij komen dan ook in aan merking voor een gemeentelijke bij drage in de herinrichtingskosten én voor huurgewenning. Dit als voor zo veel geriefsverbetering wordt geko zen dat er een huurverhoging van meer, dan 50 gulden per maand uit de bus rolt. Ook in Renesse staat er heel wat te gebeuren. Om te beginnen worden daar 12 woningen aan Mauritsweg en J. W. Frisoweg aangepakt. Het is de bedoeling dat daar het isolatieglas vervangen wordt en dat er na- isolatie plaatsvindt. Tenslotte staat ook groot onder houd aan drie woningen aan de Em- maweg in Renesse op stapel. Zoals al gemeld betekent verwezenlijking van dit ambitieuze groot-onderhoudplan 6,4 miljoen gulden. Hier bij is dan uitgegaan van een bepaalde rijksbij drage ineens. Men hoopt nog meer van het rijk terug te kunnen krijgen door bijvoorbeeld een beroep te doen op het fonds stads- en dorpsvernieu wing en andere subsidiebronnen. Beter Wonen wil nog dit jaar begin nen met de bouw van in totaal 34 wo ningen. In Zierikzee wil men gaan bouwen aan Pieterseliestraat én het Gat van West-Noord-Westen. Daar moeten 7 woningen gaan verrijzen. Deze woningen zullen gemiddeld een huur van 617,15 per maand moeten gaan opbrengen. Ook is het de bedoeling dat er in de Raveslootstraat 10 woningen ge bouwd gaan worden. De kale huur prijs van deze woningen gaat 563,55 bedragen. Voor 6 te bouwen woningen aan de Singel in Bruinisse dient per maand 494,55 aan huur op tafef gelegd te worden. Bijna honderd gulden duur der worden de 5 huurwoningen die Beter Wonen aan de Heerenisstraat in Ellemeet wil bouwen. Hiervoor geldt een huurprijs van 588,30. De kale huur van 6 aan de Maurits weg in Renesse te bouwen bejaarden- geschikte drie- en vierkamerwonin- gen gaat om en nabij de 572,40 bedragen. De bouw van alle 34 wo ningen vergt een investering van de woningbouwvereniging van ruim 3,8 mjiljoen gulden. Ook hier geldt dat men naast een rijksbijdrage ineens wil proberen geld uit andere potjes los te krijgen van het rijk. Het is de bedoeling dat in het vierde kwartaal van dit jaar met de bouw van de hui zen begonnen wordt. ARNHEM - Kolonel Van de Kieft, die donderdag bij een gijzelingsactie door een Westduitser om het leven is gekomen, is dodelijk getroffen door een kogel die is afgevuurd door een scherpschutter van de rijkspolitie. De scherpschutter was op de plaats van de gijzeling aanwezig ter onder steuning van het arrestatie-team Oost van de rijkspolitie. Uit nader onderzoek is gebleken dat het eerste schot van de scherpschutter, afge vuurd met een geweer van het type Heckler und Koch, is afgeketst op de voorruit van de auto van het slachtof fer. Een onmiddellijk afgevuurd tweede schot raakte kolonel Van de Kieft omdat deze in de schotbaan te recht kwam, aldus het onderzoek. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 28 juni 11.40 149 - 05.10 -165 23.50 131 17.40 -119 29 juni 12.45 146 06.15 -160 18.45 122 28 juni 10.15 148 04.05 -157 22.45 131 16.45 -111 29 juni 11.25 146 05.15 -152 23.45 137 17.50 -116 28 juni 11.40 162 05.10 -170 24.00 144 17.45 -125 29 juni 00.00 144 06.15 -166 12.45 159 18.55 130 28 juni 11.45 168 05.15 -176 24.00 151 17*50 -131 29 juni 00.00 151 06.20 -172 12.50 166 18.55 135 Verpleeghuis Corneliastiehting legt vrijwilligersbeleid vast in nota ZIERIKZEE - „De inbreng van vrijwilligers is onmis baar geworden bij de zorg aan de patiënten/bewoners van ons verpleeghuis". Dat zegt de directeur van het ver pleeghuis Corneliastiehting A. C. M. Schouw in een toe lichting op de nota Vrijwilligersbeleid. Vanwege het gro te belang dat men hecht aan het werk van zijn vrijwilligers schreef de Corneliastiehting,.als eerste zorginstelling in de regio, zijn vrijwilligersbeleid op in een nota. Springtij: 5 juli Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Dat werd gedaan door een commis sie die in oktober 1987 voor dat doel werd ingesteld door de verpleeghuis directie. In de. met grappige tekenin gen geïllustreerde, nota worden alle aspecten van het vrijwilligersbeleid op een rijtje gezet. Van het doel van het vrijwilligerswerk en de plaats die de vrijwiligers binnen de Corne liastiehting innemen tot de wijze waarop de vrijwilligers worden bege leid en getraind en hoe eventuele klachten moeten worden behandeld. Tachtig vrijwilligers Op dit moment leveren ongeveer tachtig mensen, afkomstig uit heel Schouwen-Duiveland, regelmatig diensten als vrijwilliger in de Corne liastiehting. Zij werken onder andere bij de ziekenomroep Nomen Nescio, brengen mensen van en naar kerk diensten. helpen mee bij soosmidda- gen en bij het organiseren van spel en handvaardigheidsactiviteiten. In cidenteel wordt op de vrijwilligers van de UW een beroep gedaan voor vriendschappelijk contact en begelei ding van de bewoners van het ver pleeghuis. Verder werken vrijwilli gers bij de winkel in de hal van de Corneliastiehting en bij de civiele dienst die de buffetdiensten in de re creatiezaal verzorgt. Vaak komen dc vrijwilligers van uit ccn eigen organisatie als dc UW (Unie Van Vrijwilligers) of Zonne bloem. Maar het verpleeghuis werft ook zelf ongebonden vrijwilligers. Verder werken in de Corneliastieh ting onbetaalde beroepskrachten, vrijwilligers die werken met behoud van uitkering. In de nota wordt aandacht besteed aan de voorwaarden waaraan de vrij willigers en de Corneliastiehting zich dienen te houden. Zo wordt onder an dere gesteld dat een klachtenproce dure voor vrijwilligers vastgelegd dient te worden en dat voor alle vrij willigers een onkostenvergoeding moet worden beschreven. Bijvoor beeld voor reiskostenvergoeding, kosten van trainingen en cursussen. Vrijwilligers hebben recht op een goede introductie en voor ieder van hen moeten verzekeringen op het ge bied van ongevallen en wettelijke aansprakelijkheid worden afgeslo ten. Zuinig Uitgangspunt bij dat alles is dat de Corneliastiehting zuinig wil zijn op zijn vrijwilligers. „Ze zijn meer dan franje en zo willen wij ze ook be schouwen. We hopen met de nota Vrij willigersbeleid mogelijkheden te hebben aangedragen om het vrijwil ligersbeleid in de komende tijd op een praktische manier te kunnen uit voeren". Dinsdag en donderaag Juni, juli, augustus en september Renesse Expositie schilderijen Marja de Lan ge. In het koor van de Nederlandse Hervormde kerk. 14.00-16.00 uur. Tot 30 juni Burgh-Haamstede Tentoonstelling olieverfschilderijen, aquarellen en pentekeningen van J. R A. de Witte-de Regt in Christelijk Cultureel Centrum de Burght. Tb be zichtigen van 9.00-12.00 uur, van 14.00-17.00 uur en 's avonds van 19.00- 22.00 uur. Tot en met 16 juli Middelburg Expositie keramiek van Henk Wol vers in het gebouw van de Stichting Beeldende Kunst Zeeland. Openings tijden dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met 28 juni Burgh-Haamstede Tentoonstelling Vervoersmiddelen in Zeeland. Bibliotheek de Schutse. Tij dens openingsuren van de biblio theek. Dinsdag 27 juni tot en met donderdag 13 juli Bruinisse Expositie Kleine Schatten van Schouwen-Duiveland in gemeente huis. Geopend tijdens kantooruren. Dinsdag 27 juni Zierikzee Afscheidsavond groep 8. Obs Binnen de Veste. 19.30 uur. Scharendijke Zaaltje Gereformeerde kerk. Schrijf avond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk, zaaltje Bad huisstraat. Schrijfavond Amnesty In ternational. Van' 19.00 tot 21.00 uur. Oosterland Hervormde kerk, consistorie. Schrijf avond Amnesty International. Van 20.00 tot 21.00 uur. Woensdag 28 juni Burgh-Haamstede Commissie az. Gemeentehuis. 16.00 uur. Renesse Zangavond in de Hervormde kerk. 20.00 uur. Ouwerkerk Bijeenkomst in dorpshuis over Ouwerkerk van vroeger tot nu. 14.00 uur. Bruinisse Leeszaal openbare bibliotheek. Schrijfavond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 29 juni Zierikzee 'Opening expositie Zeeuwse Kunst kring in Nieuwe Kerk. 17.00 uur. Openbare bestuursvergadering Bea- trixschool. Schoolgebouw Grachtweg 8. 19.30 uur. Schuddebeurs Concert Con Amore. Donkereweg. 19.30 uur. Nieuwerkerk Eindfeest. Peuterspeelzaal de Grutte- pikkers. Van 9.30 tot 13.00 uur. Bruinisse Openbare raadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 30 juni Brouwershaven Brouwse Zomermarkt op de Markt. 10.00-17.00 uur. Dreischor Orgelconcert in de Ned. Herv. kerk, prof. Marian Machura uit Krakow, Polen m.m.v. Loes van Langerak zang. Aanvang 20.00 uur. Van 1 juli tot en met 5 augustus Burgh-Haamstede Expositie Verzamelen. Bewaerschole. Dagelijks van 10.00 tot 16.30 uur en op toeristendagen in Burgh en Haam stede van 10.00 tot 16.30 uur. Zaterdag 1 juli Haamstede Bazar/rommelmarkt bij Nederlandse Hervormde kerk. 08.30-16.00 uur. Rommelmarkt openbare basisschool. Schoolplein 't Mêêtje. Tussen 9.00 en 14.00 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer: Selectie Evenement F-six. Start Brouwershaven. Zondag 2 juli Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer: Selectie Evenement F-six. Start Brouwershaven. Ouwerkerk Kerkdienst 12l/2-jarig jubileum Rouw. Hervormde Gemeente. Aan vang 14.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 0111Ö-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2