«s i C Raad Zierikzee bezorgd over nadelige gevolgen van fusie PZEM en WMZ voor regio Commissie Duiveland voor Anywave-festival 'Via volksdansen kun de gevoelens in je lijf je iets van uitdragen' OPROEP '•"ode" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Op WA> U6ï pa Biar Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Ambitieus Niet sollen Geld Cheque Beter Wonen akkoord met ambitieus plan voor Raadslid Asma vindt dat college niet met zich Haamsteedse basisschool brengt geld bijeen Cheque van 7000 gulden voor KWF-collectrice groot onderhoud, (Pag. 2). moet laten sollen. (Pag. 3). voor project Indonesië. (Pag. 4). Brouwershaven. (Pag. 9). DINSDAG 27 JUNI 1989 145ste jaargang Nr. 24564 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De zorg neemt toe met het geld. Horatius Alle fracties achter motie ook Van Essen woensdagmiddag in de aandeelhoudersvergadering van de PZEM zal trachten te doen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Tolheffing ZIERIKZEE - Het opgaan van de NV PZEM en de NV Watermaatschappij Zuidwest-Nederland (WMZWN) in een nutsbedrijf plus de daarmee gepaard gaande veran deringen in de huisvesting van beide nutsbedrijven op Schouwen-Duiveland zal een nadelige invloed hebben op de werkgelegenheid en infrastructuur in de regio. Om dit mogelijke verlies aan werkgelegenheid te voorkomen schaarde de Zierikzeese gemeenteraad zich maandag avond volmondig achter een motie die door toedoen van CDA en PvdA werd opgesteld. Reeds eerder kwam een mogelijke fusie van de PZEM en WMZWN tij dens een vergadering van de Zierik- zees gemeenteraad aan de orde, toen CDA-raadslid H. van Essen het colle ge op dit dreigende verlies aan werk gelegenheid wees. Maandagavond Advertentie zaterdag 19 augustus a.s. hoopt MEVO-VOETBAL het 40-jarig bestaan te vieren. Het is ondoenlijk om alle oud-leden op te sporen - graag vragen wij de oud-leden, (of familieleden van oud-leden die niet meer op Schouwen-Duiveland wonen) hun interesse kenbaar te maken via telefoon 01110-14028 of 01110-12636. NIJMEGEN - Op de belastingrech ter na worden bezwaarschriften van burgers tegen overheidsbeslissingen snel afgehandeld. Tot die slotsom komt H. Sachers in zijn proefschrift „Omvang en gebruik van rechtsbe scherming in het administratieve recht" waarop hij op 28 juni aan de Katholieke Universiteit Nijmegen hoopt te promoveren. Per jaar wor den enkele honderdduizenden be zwaarschriften ingediend. De meeste klachten betreffen inkomsten- en ver mogensbelasting. was het de PvdA die in deze kwestie het heft irj handen nam. Naar aanleiding van twee ingeko men stukken inzake de werkgelegen heid in verband met de mogelijke verplaatsing van het rayonkantoor van de PZEM in Zierikzee en een no titie van de WMZWN deden de soci aaldemocraten eerst het verzoek om deze stukken als agendapunt te be handelen. Dit in verband met de ver strekkende gevolgen die een samen gaan van PZEM en WMZWN voor de werkgelegenheid en de infrastruc tuur op Schouwen-Duiveland zal heb ben. Dit omdat het niet uitgesloten is dat zowel het rayonkantoor van de WMZ als dat van de PZEM hier in Zie rikzee- op termijn zal verdwijnen. Vooral het sluiten van het kantoor van de PZEM zal een aderlating voor de werkgelegenheid betekenen, zo stelde PvdA-fractie-woordvoerder D. van der Wekken. „Een fusie zal on aanvaardbare gevolgen voor SChouwen-Duiveland hebben" 'aldus de sociaaldemocraat. Motie Voor de sociaaldemocraten was dat aanleiding om de raad voor te stellen een motie aan te nemen, waarin de raad uitdrukking geeft aan haar be zorgdheid over deze fusieplannen. Deze motie zou tijdens de aandeel houdersvergadering van beide nuts bedrijven door de Zierikzeese verte genwoordigers moeten worden aan gekaart. Dat die motie nog niet kant en klaar op papier was gezet was vol gens Van der Wekken een kwestie van tijdgebrek. Dit initiatief deed de christende mocraat H. van Essen wat beteuterd kijken omdat Van der Wekken met dit voorstel het gras voor zijn voeten wegmaaide. „Ik heb Van der Wekken uitgenodigd om over een motie te praten nu is dit voor mijn voeten weg gemaaid" aldus een ietwat teleur gestelde Van Essen, die daarbij steun PvdA-er D. van der Wekken: Situa tie is zo zorgelijk voor de werkgele genheid en infrastructuur dat de PvdA overweegt de raad een motie voor te leggen". van zijn fractiegenote mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal kreeg. Die teleurstellingverhinderde" evenwel niet dat Van Essen en Van der Wekken zich terugtrokken om een motie op te stellen. In die motie wordt gewezen op de efficiënte be drijfsvoering die na het samengaan van beide nutsbedrijven moet leiden tot kostenbeheersing cq besparing. Voorts wordt in de motie gewezen op de plannen om het kantoor van de WMZWN in de toekomst af te stoten en om het rayonkantoor van de PZEM te betrekken bij de fusiebesprekin- gen met de energiemaatschappij op Goeree-Overflakkee, waardoor dit in de toekomst mogelijk naar Goeree- Overflakkee wordt verplaatst. Opheffen Ook wat de perikelen rond de tol heffing voor de Zeelandbrug betreft gaat de Zierikzeese raad uiting geven aan zijn ongenoegen over de uitlatin gen van gedeputeerde staten dat er vooralsnog geen streep wordt gezet onder de tolheffing. Naar aanleiding van publicaties in onder andere dit blad vroeg Van der Wekken, waarin gs duidelijk maken dat ook na 1990 nog een reeks van jaren nog sprake zal zijn van tolheffing, vroeg Van dei- Wekken het college in hoeverre dit juist was. Burgemeester mr J. J. P. M. Assel- bergs bleek na het verschijnen van deze berichten onmiddellijk contact te hebben opgenomen met gedepu teerde J. de Voogd, die de juistheid van de berichten bevestigde. Dat de gemeenten van dit standpunt van gs nog niet op de hoogte waren gesteld was meer een kwestie van huishoude lijke aard omdat het verslag van de vergadering, dat alle Zeeuwse ge meenten ontvangen nog niet officieel was vastgesteld. Oorlogsverklaring Burgemeester Asselbergs toonde zich uitermate teleurgesteld over dit standpunt van gs, temeer omdat vo rig jaar nog de indruk werd gewekt dat de de tolheffing na 1992 afge schaft zou kunnen-worden omdat de kapitaallasten voor deze Zeeland- brug dan afgeschreven zijn en het on- derhoudsfonds voor de brug dan toe reikend zou zijn. „In Europa mogen de grenzen in 1992 dan wel worden afgeschaft, in Zeeland worden er juist grenzen op geworpen" stelde Asselbergs vast. „Niet alleen zullen we de gemeenten Voor de opstellers van de motie is het zaak dat door de bestuurders moet worden aangetoond dat Zierik zee een goede en centrale locatie is voor een mogelijk nieuw kantoor van het district Noord van de WMWZN en de ANZ. Het college zou hierbij een actieve rol moeten spelen. Deze motie kreeg ook van de WD alle mogelijke steun. J. J. Geleijnse deed dan ook de toezegging om deze motie als vertegenwoordiger van Zie rikzee in het algemeen bestuur van de WMZWN aan te kaarten. Iets dat CDA-raadslid H. van Essen leek enigszins beteuterd toen PvdA-er D. van der Wekkeji een motie voorstel de, waarin de raad zijn bezorgdheid over de fusie van de NV PZEM-NV WMZWN tot uiting brengt. Dit was reeds eerder door Van Essen aange kaart. op Noord-Beveland en Goes erbij be trekken, maar ook zullen we ons niet beperken tot het schrijven van een brief" lichtte de Zierikzeese burge meester een tipje van de strategische sluier op. Als het aan Asselbergs ligt zal meer en duidelijker gebruik wor den gemaakt van het spreekrecht in de verschillende statencommissies. Dat Asselbergs het er niet bij laat zit ten bleek uit zijn woorden „dat dit haast om een oorlogsverklaring vraagt, omdat die Zeelandbrug niet bedoeld is om als melkkoetje voor de WOV te fungeren. Krijgshaftige taal derhalve in de raadzaal, iets waar voor Van der Wekken zijn erkente lijkheid betuigde. NIEUWERKERK - Als het aan de Duivelandse com missie welzijn ligt krijgt jeugdsoos Brogum te Zierikzee dit jaar geld voor het afgelopen weekeinde gehouden Anywave-festival. Weliswaar vier cent per inwoner in plaats van de gevraagde vijftien cent, maar toch de com missie is overwegend positief. Maar als de gemeenteraad zich straks hetzelfde opstelt als vorig jaar, dan wordt het advies van de commissie niet opgevolgd. Voorzitter van de welzijnscommis- sie J. Op 't Hof liet na het positieve oordeel van de commissie zijn som berheid al doorschemeren. Vorig jaar weigerde de raad het advies te volgen 'en ook dit jaar denkt Op 't Hof het zelfde mee te gaan maken. Tijdens de commissievergadering werd alleen door M. Braam (SGP/RPF) en G. van den Ouden-Zwart (WD) tegen gestemd. De anderen waren voor. Tijdens de vergadering' waren wel gelijke geluiden te horen als in ande re gemeenten (die overigens overwe gend negatief beslisten - red.). Met een andere opzet van het festival moet het kostendekkend kunnen zijn. Er kan meer uit de baromzet ge haald worden en misschien dat er ook aan de entreegelden gesleuteld kan worden. Afgezien daarvan zagen de meeste Duivelandse commissieleden meer voors dan tegens aan het festi val en stemden ze in. Verwachting tot woensdagavond: Koeler In de nacht en ochtend nog een en kele bui, overigens af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Minimum temperatuur omstreeks 11 graden. Middagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Matige westelijke wind, in het noordelijk kustgebied eerst nog af en toe krachtig, 6. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 1 juli: Donderdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: noord 4 Zaterdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28 juni Zon op 05.22, onder 22.04 Maan op 01.34, onder 17.03 29 juni Zon op 05.23, onder 22.04 Maan op 01.53, onder 18.33 Nieuwe Maan: 3 juli (06.59) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het weerbeeld is in middels duidelijk veranderd. Een Oceaanfront bepaalt vanavond en vannacht ons weer. Dit vormt de begrenzing met duidelijk koelere Oceaanlucht, die morgen over ons land uitstroomt. Het binnendringen van deze lucht gaat gepaard met veel bewolking en regen. Mogelijk dat hier en daar, van nacht, nog onweer voorkomt. Over dag neemt geleidelijk de buiigheid af en krijgen we de zon af en toe te zien. De minimumtemperatuur ligt van nacht rond de 11 graden, terwijl mor genmiddag het kwik niet ver boven de 18 graden uitkomt. De wind is westelijk en overwegend matig in kracht. In het noordelijk kustgebied staat vannacht eerst nog een krachti ge wind. DORDRECHT - Met de arrestatie van een 38-jarige vrouw en haar 30- jarige man uit Amersfoort en een 28- jarige vrouw uit Dordrecht zegt de Duitse gemeentepolitie een hasjlijn vanuit Marokko- naar Nederland te hebben „doorbroken". Het drietal wordt ervan verdacht voor tenminste 16 miljoen gulden aan hasj naar Ne derland te hebben laten smokkelen/ Volksdansgroepen Joke Hillebregt sluiten seizoen af met een open dansavond in De Schutse BURGH-HAAMSTEDE - „Het samen bezig zijn met bewegen. Via volksdansen iets uitdragen van de gevoe lens die in je lijf zitten. Dat is het leuke eraan. Want je loopt niet zomaar vier passen naar rechts. Je danst vier passen naar rechts. Achter elke volksdans zit een verhaal en er komt pantomime bij kijken én toneel om dat uit te beelden". Op deze wijze omschrijft Joke Hillebregt uit Zierikzee haar grote hobby: volksdansen. ook nog wat van opsteekt, prima. Maar ik maak er gaan huiswerk van". menteel heeft zij een zelfstandige volksdansgroep in Scharendijke en een volksdansgroep die een onder deel vormt van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen in Burgh- Haamstede. „Het zou fijn zijn als ik ook in Zierikzee weer een volksdans groep kreeg. Al waren het allemaal beginners". Momenteel geeft Joke Hillebregt in De Lichtboei af en toe een korte cursus waarbij de volks dansen in een bepaald land centraal staan. Al ruim tien jaar geeft Joke Hille bregt volksdansles aan diverse groe pen op Schouwen-Duiveland. In De Schutse te Burgh-Haamstede werd het volksdansseizoen afgesloten met een open dansavond waaraan iedere belangstellende kon meedoen. Geen huiswerk Dat had tot gevolg dat niet alleen haar leerlingen van de volksdans groepen Laetitia uit Scharendijke en Amercitia uit Burgh-Haamstede naar De Schutse kwamen, maar ook hun kennissen, kinderen en irf som mige gevallen echtgenoten. Onder leiding van de volksdanslerares werd in een grote kring enthousiast ge danst. „Want het gezellig bewegen met elkaar is nog steeds het belang rijkste uitgangspunt van de manier waarop ik les geef. Als men er dan Joke Hillebregt bleek er geen en kele moeite mee te hebben om lei ding te geven aan de zaal vol volks dansers. en dat is des te opmerkelij ker omdat zij slechthorendheid als handicap heeft. „Ja, ik hoor de mu ziek maar gedeeltelijk. Alleen de bassen eigenlijk. Maar ik presenteer geen dans die ik niet goed ken. Ik oe fen tevoren thuis en verder maak ik gebruik van allerlei foefjes. Ik tel heel zorgvuldig en ik zie aan de hou ding van mijn leerlingen wanneer de muziek inzet". Ondanks haar handicap werd Joke Hillebregt op deze manier gediplo meerd dansleidster. Zij begon ruim tien jaar geleden met het geven van volksdanslessen in buurt- en club huis De Lichtboei te Zierikzee. Mo- Grote bloei De open volksdansavond in De Schutse sloot een seizoen af dat vol gens Joke Hillebregt prima is verlo pen. „Vooral de volksdansgroep in Scharendijke, Laetitia, maakte een grote bloei door. Ze groeide naar 28 leden en voor het eerst doen nu ook twee mannen mee". De volksdans groep in Burgh-Haamstede telt zes tien deelnemers. Het repertoire volksdansen van beide groepen is internationaal. „We doen Joegoslavische, Griekse, Turk se, Israëlische, Amerikaanse en Oud- Nederlandse volksdansen". De per soonlijke voorkeur van de dansleid ster blijkt naar deze laatste drie soorten dansen uit te gaan. „Soms zijn ze zo oud dat gedeelten van de choreografie niet meer bekend zijn. Volksdansen: voor oud en (erg) jong (Foto: Joop vpn Houdt). Die wordt dan weer opnieuw bedacht aan de hand van gegevens die hekend zijn over de tijd waarin ze ontston den. Het is heel leuk om daaraan mee te werken". Over twee maanden, in Haamstede op 5 september en in Scharendijke op 12 september gaan de volksdansles sen weer van start. „Voor het nieuwe seizoen maak ik weer een heel nieuw programma. Voor de huidige deelne mers is dat goed voor de afwisseling en voor eventueel nieuwe volksdan sers omdat ze dan geen achterstand hebben".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1