ANWB-informatieborden leiden langs Zierikzeese monumenten Zomeravondvaartocht Kiwariis brengt bijna 7000 gulden op Rommelmarkt in Zonnemaire brengt bruto 7400,- op DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vernielingen aan auto Vernieling autobanden Inbraak in Chinees restaurant MAANDAG 26 JUNI 1989 I45ste jaargang Nr. 24563 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Men moet talent hebben voor liefdadigheid even goed als voor wat ook. Thoreau 'JÖÖ ELQJ^\ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dorpsfeest Op de Ring te Haamstede vond een geani meerd dorpsfeest plaats. (Pagina 2). Anywave Ruim 2000 muziekliefhebbers kwamen naar de Brogum-boerderij voor het Anywave- festival. (Pagina 3). Molenaar Jk ben een molengek maar wel een nuchtere", aldus Piet Jan Landegent. Een dag op stap met een molenaar. (Pagina 4). Wielrennen De Ronde van Nieuwerkerk werd gewonnen door M. van Vlimmeren. (Pagina 6). Geschenk naar aanleiding van de Willem en Mary herdenking ZIERIKZEE - „Langs een kreek ontstond een kleine nederzetting. Die kreek, de Ee werd genoemd naar een zekere Zierik: Zierik's Ee, later vervormd tot Zierikzee". Deze beschrijving van de oorsprong van Zierikzee staat op een splinternieuw paneel dat sinds zaterdag onder de Beuze te Zierikzee hangt. Behalve een beknopt overzicht van de geschiedenis van de stad omvat het paneel een plattegrond met daarop 27 monumenten in Zierikzee die alles met deze geschiedenis hebben te maken. dè monumenten, het stratenplan en de stadsgrachten behouden". Ook in de woorden van wethouder L. J. van Gastel kwam dit element naar voren. Hij was het die de eer te beurt viel het nieuwe informatiepa neel te onthullen. ,,Ik vind het heel leuk om dat in de Beuze te kunnen doen. De beurs die jarenlang het cen trum van Zierikzee en zelfs van heel Schouwen-Duiveland was. Hier speelde zich een levendige handel af. De rijkdom die dat bracht wordt nu nog weerspiegeld in de vele monu menten". Aanknopingspunt Het paneel biedt aan iedereen een aanknopingspunt om dat alles te be kijken via een stadswandeling. De bijbehorende routebeschrijving is bij het WV-kantoor verkrijgen. En op elk van de monumenten heeft de ANWB een klein bordje met informa tieve tekst aangebracht. Het paneel werd aan Zierikzee ge schonken door de ANWB en wel om dat de geschiedenis van de stad herin nert aan koning-stadhouder Willem III en diens echtgenote Mary Stuart. Vanuit het Deltagebied werden na melijk expedities ondernomen naar Engeland, het land met wie de zeven verenigde Nederlanden in de zeven tiende eeuw een verbond sloten om samen tegen Frankrijk te vechten. 300 jaar geleden Vorig jaar begon de Willem en Ma ry herdenking. Allerlei evenementen waarmee werd herdacht dat het pre cies 300 jaar was geleden dat Willem III op oproep de oversteek naar Enge land maakte om daar stadhouder te worden als teken van het verbond met Nederland. Dit was voor de ANWB aanleiding om informatiepanelen aan te bren gen op 15 plaatsen in Nederland die herinneren aan de koning-stadhou der en zijn echtgenote. Behalve in Zierikzee onder andere ook in Veere, Vlissingen en Middelburg. Het is de bedoeling dat hier ieder jaar met mo numentendag een aantal steden bij komt. Het paneel in Zierikzee werd na mens de directie van de ANWB aan het gemeentebestuur aangeboden door provinciaal ANWB-consul voor Zeeland, ing. P. van der Maas. ,,De ANWB heeft waardering voor de wij ze waarop Zierikzee met zijn monu menten omgaat", zei hij. Armoede Het feit dat Zierikzee over nog zo veel monumenten beschikt schreef hij toe aan 'armoede in het verleden'. Ook op het paneel was te lezen wat Van der Maas bedoelde: ,,De 19e eeuw bracht Zierikzee armoede. In tegen stelling tot vele andere steden werd Zierikzee niet aangetast door de nieuwe tijd. Omdat er geen geld was voor nieuwe dingen bleven veel van Wethouder L. J. van Gastel onthulde het informatiepaneel (Foto: Joop van Houdt). RENESSE - Ruim 500 DM was de schade die de Duitser D. M. leed doordat onbekenden vernielingen aanrichtten aan zijn personenauto. Het voertuig stond geparkeerd aan de Hoogenboomlaan te Renesse. In de nacht van donderdag op vrijdag wer den de buitenspiegel en de ruitenwis sers van de auto omgebogen en de ra dio-antenne afgebroken. RENESSE - E. van de K. uit Oud dorp was niet blij toen hij ontdekte dat twee van de banden van zijn auto waren lekgestoken. Dat gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag ter wijl het voertuig stond geparkeerd langs de Jan van Renesseweg te Re- nesse. De schade bedraagt ongeveer 350 gulden. Ongeveer 200 deelnemers ZIERIKZEE - Swingende muziek, lekkere hapjes en prachtig weer. Dat waren de elementen die er aan mee werkten dat de zomeravondvaartocht over de Ooster- schelde die werd georganiseerd door de serviceclub Ki- wanis Schouwen-Duiveland een succes werd. Ongeveer 200 deelnemers scheepten zich vrijdagavond in op het cruiseschip de Stad Zierikzee. Het bedrag dat zij daar voor betaalden plus de opbrengst van de consumpties die zij aan boord gebruikten zorgden voor een netto-op brengst van bijna 7000 gulden. Een bedrag dat door de serviceclub in oprichting wordt gebruikt voor het braillespelproject dat men op zich heeft genomen. ,,Dat houdt in dat we de research betalen die nodig is om een bingo-spel voor blinden en slecht zienden te ontwikkelen en op de markt te brengen", aldus de secreta ris van Kiwanis, W. Kort. Het project wordt uitgevoerd in overleg en sa menwerking met de blindenbond. ,,Het nieuwe spel wordt zo ontwor pen dat het ook voor gezonde mensen leuk is om te doen. Want men streeft er tegenwoordig naar om blinden en slechtzienden zoveel mogelijk te inte greren in de samenleving. Om hun uitzonderingspositie te doorb2-eken". Te duur Volgens Kort ligt het idee voor het spel al op tafel en wordt nu uitge kiend hoe de technische uitvoering ervan in de fabriek kan worden ge realiseerd. ,,A1 deze initiatieven moe ten van particulieren komen omdat de fabrikanten deze research niet doen omdat die te duur is in vergelij king met de te verwachten omzet". Kiwanis Schouwen-Duiveland heeft zich anderhalf jaar geleden tot doel gesteld het geld bijeen te brengen dat nodig is om de produktie van het bingo-spel toch op gang te brengen. „We zijn nu nog een service-club in oprichting. Maar met het realiseren van dit project hopen we definitief opgenomen te worden als afdeling van Kiwanis Nederland". Kiwanis is een Indiaans woord dat volgens Kort betekent: Laat zien wie je bent. Dat liet Kiwanis vrijdagavond ook al zien door de wijze waarop de boot tocht voor het goede doel was georga niseerd. Hoewel men eigenlijk had gehoopt op wat meer belangstellen den dan de 200 mensen die aan boord gingen, was de entourage op de boot zodanig dat een heel gezellige sfeer ontstond. Twee jazz-orkestjes, Dirty Dozijn uit Breda en kwartet Hein de Vries uit Goes zorgden voor swingen de jazzy achtergrondmuziek waarop werd gedanst. Er was wijn, stok brood en Franse kaas en door het prachtige zomerweer kon het schip optimaal worden benut. Zowel bin nen in de salon als buiten op het dek werden geanimeerde gesprekken ge voerd. Sponsor Omdat Kiwanis-voorzitter J. Doe- leman was verhinderd begroette se cretaris W. Kort de aanwezigen. Be halve mensen van Schouwen-Duive- vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WAÏ ffif PÊ |ll.r Verwachting tot dinsdagavond: Kans op onweer Perioden met zon en in de loop van de dag vanuit het westen een regen- of onweersbui. Minimumtempera tuur ongeveer 14 graden. Middagtem- peratuur van 22 graden aan de kust tot 26 graden in het binnenland. Mati ge zuidwesten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 30 juni: Woensdag: Zonneschijn: 30%. Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: noordwest 4 Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 27 juni Zon op 05.22, onder 22.04 Maan op 01.19, onder 15.35 Nieuwe Maan: 3 juli (06.59) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Morgen komt het front van een Oceaandepressie dichter bij ons land. Dit front ligt nu nog boven de Britse eilanden en zal ons pas laat in de avond passeren. Komende nacht daalt het kwik tot ongeveer 14 graden en ontstaat in de vroege ochtend hier en daar wat nevel die echter snel weer verdwijnt. De dag begint met zonnige perioden. De middagtemperatuur loopt uiteen van 22 graden aan de kust tot 26 graden in het binnenland. Later op de dag na dert vanuit het westen bewolking waarin een regen- of onweersbui tot ontwikkeling kan komen. De wind waait uit het zuidwesten en is matig, rond kracht 4. ZIERIKZEE - Bij een inbraak in een Chinees restaurant aan de Hoofdpoortstraat te Zierikzee is ruim 600 gulden aan contant geld uit de kassa gestolen. De dieven slaagden er in de nacht van donderdag op vrijdag in om via verbreking van een raam het gebouw binnen te komen. Zij braken de kassa open en namen het geld uit de geldla- de. De benadeelde is W. S. L. uit Zie rikzee. 'Die gebruiken we voor liet 50-jarig bestaan van de voetbalvereniging volgend jaar' Een keur van televisies in Zonnemaire (Foto: Joop van Houdt). ZONNEMAIRE - 'Deze kleren zijn gewassen', stond op een bord dat bovenin de kraam niet tweedehandskleding op de rommelmarkt te Zonnemaire hing. Een tekst die tekenend was voor de zorg en inzet waarmee het evene ment door de voetbalvereniging Zonnemaire werd geor ganiseerd. Het was zonder twijfel een rommelmarkt, maar wel een waar de tweedehandsspullen geordend en aantrekkelijk werden aangeboden. Dat bracht de voetbalvereniging geen windeieren want aan het eind van de dag bleek het evenement 7400 gulden bruto te hebben opgebracht. J. K. Goemans vertelde dat dit geld zal worden gebruikt voor de viering van het vijftigjarig bestaan van de voetbalvereniging volgend jaar. Veilingen Hoogtepunten tijdens de rommel markt vormden de twee veilingen waarbij veilingmeester Wim Hanse de mooiste artikelen die men had ver zameld bij opbod verkocht. Voor alle 41 veilingstukken bleek een koper te zijn. En soms wel meerdere ook, wat de prijzen alleen maar ten goede kwam. Geveild werden onder andere een gietijzeren potkacheltje, een ac cordeon. een pendule, een zeer oud strijkijzer, een katrol en allerlei oude timmermansgereedschappen zoals een dubbel kruishout, een sponning- schaaf en een veerploeg. „De echte goede glaasjes halen de incnscn er zo uit", aldus Joke de Vlie ger uit Zonnemaire. Zij deed goede zaken in het kraam met glaswerk. „Ik kan geen glas meer zien. Ik pro beer zc geregeld uit te zoeken en weer opnieuw te sorteren. Het schit tert allemaal voor mijn ogen". Dat laatste was niet verwonderlijk want vooral in de middaguren scheen de zon onbarmhartig op bet rommcl- marktgebeuren. Dat was ook Jaap van Huizen aan te zien die met zijn leren tas met geld al vanaf acht uur 's morgens tussen de tweedehands meubelen stond. Het waren er heel veel, van complete tui- nameublementen tot kinderbedjes. „Ik verkoop van alles en aan alle slag publiek. Er is net nog een eikenhou ten bankstel weggegaan". Net als in een gewone winkel willen de kopers soms allerlei details weten van de spullen die te koop worden aangebo den. Maar dan zijn ze bij Jaap aan het verkeerde adres. „Ik ben geen meu belverkoper. Maar gelukkig kijken de meeste mensen zelf wel en dan wil len ze alleen de prijs weten. Ze probe ren meestal af te dingen. Maar dat vind ik niet erg. Als we het maar kwijt zijn hè". Televisie weg Opvallend op de rommelmarkt was verder het grote aantal tweedehands televisietoestellen en andere elektri sche apparaten die te koop werden aangeboden. Behalve als veiling meester trad Wim Hanse ook op als degene die het rad van avontuur be diende. En natuurlijk ontbrak het niet aan lekkere hapjes en drinken tijdens het evenement.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1