Naambord Helcherseeschool in Scharendijke is onthuld »V»VA Plannen om nieuw gebied in Oosterland bouwrijp te maken CENTRfttE VERWARMING De mosselarij in oude tijden 4 BEVEILIGING? VORSSE-MOSSELS eyghenfehap, GHEDVTD6T Op de ghelijckeniflè dermenfchen feden, SCHARENDIJKE - „Weet je waar de school staat?". Dit was het lied dat de kinderen ingestudeerd hadden voor de feestelijke onthulling van het bord voor de Hel cherseeschool in Scharendijke. De kinderen zaten allen op het gras en opgesteld voor een laken dat hing over het te onthullen naambord van de Scharendijkse school. Een touw dat bevestigd was aan het laken hing via een boomtak naar beneden. Ruth Brinks, onderwijzeres aan de Hel cherseeschool, kondigde Cecile Boo- gert aan die het bord ontworpen heeft en die het laken van het naambord zou verwijderen door aan het touw te DEN HAAG - Bij de Chinese am bassade in Den Haag hebben ruim honderd mensen gedemonstreerd te gen de gebeurtenissen op het Plein van de Hemels Vrede in Peking en te gen het terechtstellen van opstande lingen. trekken. Op het moment dat het la ken de hoogte inging werd er door de omstanders geapplaudisseerd en kre ten als 'oh, wat mooi' waren overal te horen. Initiatiefneemster Na het officiële gedeeelte werden er aan Ben Deurloo, de uitvoerder van het naambord, en Cecile Boogert planten overhandigd. Ook Ruth Brinks werd voor haarzelf onver wacht in de bloemetjes gezet. Zij is de initiatiefneemster om het bord te plaatsen. ,,Het was een plan wat er eigenlijk al heel lang lag. Ik heb het bij het bestuur aangekaart en wat te lefoontjes gepleegd, dat is eigenlijk alles". Cecile Boogert is benaderd door Ruth en is aan de slag gegaan. ,,Ik ben uitgegaan van drie punten. De onderkant is de basis die naar de top gaat. De naam die in het blauw staat is de kleur van de zee", aldus de ontwerpster die er vele avonden en blaadjes voor gebruikt heeft. De kleuren en de basisvormen zijn af komstig van Pinkeltje die tegen de voormalige kleuterschool hangt. Voor uitvoerder Ben Deurloo zijn er ook heel wat uurtjes in gaan zitten. ,,Ik ben er zo ongeveer een uur of tachtig mee bezig geweest. Het zagen en schilderen vond ik erg leuk om te doen, maar het schuren vond ik min der leuk". De onthulling werd beëindigd door Ruth die de hoop uitsprak dat het bord zo lang blijft staan. Voor de kin deren was het echt afgelopen op het moment dat de pauze werd aange kondigd. Spelend vertrokken zij richting speelplaats. De Helcherseeschool in Scharendijke heeft een naambord onthuld. (Foto: ZIERIKZEE Benoeming Per 1 juli van dit jaar is ir A. W. H. van Weelderen benoemd tot directeur Landbouw, Natuur en Openluchtre creatie in Zeeland. Van Weelderen volgt ir C. A. C. J. Oomen op, die naar de provincie Overijssel vertrekt. Van Weelderen (48) werd geboren in Rot terdam. Hij studeerde Bosbouw aan de toenmalige Landbouwhogeschool in Wageningen. Westerschelde De Stichting Reinwater houdt in sa menwerking met de Bond Beter leef milieu, de Brusselse raad voor het Leefmilieu en de Interenvironnement Bruxelles van vrijdag 30 juni tot don derdag 6 juli een campagne op de Westerschelde. Onderweg verrichten de milieu-organisaties nader onder zoek naar de organische belasting en de zuurstofhuishouding van het ri vierwater. Aan het einde van de actie week publiceren zij in Antwerpen de analyse-resultaten van eerder uitge breid onderzoek van afvalwaterlozin gen in het stroomgebied. Het rapport maakt tevens de namen van een groot aantal verantwoordelijke milieu- boosdoeners openbaar. KERKWERVE EHBO Op 11 oktober start de EHBO- vereniging in Middenschouwen een cursus. Wie zich wil aanmelden kan bellen met M. Berrevoets (01110- 15148). DUIVELAND Collecte De opbrengst van de gehouden col lecte in de gemeente Duiveland heeft voor het Rode Kruis 3942,40 gulden in het laatje gebracht. De verdeling is als volgt: Oosterland 1613,05 gulden, Nieuwerkerk 1519 gulden, Ouwer- kerk 611,80 gulden en Sirjansland 198,55 gulden. De organisatie be dankt de gevers en de collectanten. NIEUWERKERK Rommelmarkt Zaterdag 24 juni wordt in Nieuwer kerk op de Ring een rommelmarkt gehouden. Tegelijkertijd staan er kermisattracties opgesteld bij het dorpshuis. D§ rommelmarkt gaat om 9.00 uur van start en duurt tot onge veer 16.00 uur. 's Avonds kunnen de muziekliefhebbers terecht in het dorpshuis. Drive-in-disco show Opus Sound verzorgt daar tussen 20.00 en 22.30 uur een show. Brandweerwedstrijden Het brandweerkorps van Duive land heeft goed gepresteerd op on langs gehouden brandweerwedstrij den. Bij een wedstrijd in Koog aan de Zaan eindigde een Duivelandse ploeg op de derde plaats en bij een brand weerwedstrijd in Alblasserdam wist men beslag te leggen op de vijfde plaats. De wedstrijd in Alblasserdam werd gewonnen door het korps Oud dorp met 1063 punten. Schelde II werd vierde, Duiveland I vijfde, Schelde I zesde en Wemeldinge zeven de. Het team uit Middenschouwen eindigde op de twaalfde en laatste plaats. De brandweerwedstrijd in Koog aan de Zaan werd met een to taal puntenaantal van 1112 gewonnen door het korps van Blaricum. Duive land II wist beslag te leggen op de derde plaats en het corps uit Krab- bendijke eindigde op de negende plaats. Feestdag op peuterspeelzaal Gruttepikkers De Nieuwerkerkse peuterspeelzaal de Gruttepikkers viert de laatste schooldag volgende week donderdag 29 juni met een eindfeest. De feestdag begint om 9.30 uur met gezamenlijk koffiedrinken op school van de ou ders die hun kroost naar school heb ben gebracht. Daarna komen twee clowns naar het schoolgebouw om de kinderen te vermaken. De peuters kunnen ook geschminkt worden. Na een gezamenlijke maaltijd op school eindigt het feest om ongeveer 13.00 OOSTERLAND Zomerreis bejaardensoos De zomerreis van de bejaardensoos Oosterland voerde dit jaar naar Gel derland. Met een bijna volle bus reed men via het Hellegatsplein en Rotter dam in de richting van de Veluwe. In Meteren werd koffie gedronken. Via een rit door een mooie streek ging men naar de Westerbouwing waar werd ingescheept voor een vaartocht je naar de Rijnkade te Arnhem. Van daar ging men met de bus naar de Posbank te Arnhem waar de lunch werd gebruikt. De terugtocht ging door de Veluwe naar Harmeien waar de warme maaltijd werd gebruikt. Mevrouw Poelman bedankte ieder een die er aan meewerkte dat de bus reis zo succesvol was. Kruiswerk De Provinciale Vereniging het Zeeuwse Kruis heeft haar 12,5-jarige jubilarissen in het zonnetje gezet. Onder hen de kraamverzorgende An neke Baumann uit Oosterland. BRUINISSE Nieuwe ZZ 5 bij Padmos In opdracht van de fa. Praet uit Zie- rikzee bouwt machinefabriek Pad mos een nieuwe mosselkotter, de ZZ 5 Constant Petrus. Het casco werd bij Van Zanten in Sliedrecht gebouwd en is inmiddels' in Bruinisse gearri veerd. De nieuwe kotter is van het ty pe gesloten achterdek. Voor de voort stuwing bouwt Padmos er twee Mit subishi dieselmotoren in van 425 pk elk terwijl een hulpmotor in het voor schip de pomp en lier aandrijft en hy draulisch de kopbesturing. Ook wordt een havenset in het schip ge bouwd. Het binnenvaartschip Heidi van schipper G. Lenten uit Zierikzee ondergaat een motorrevisie bij Pad mos. GOES Veronica Het radio-team van Veronica komt woensdag 5 juli naar Goes-voor haar uitzendingen. Om- 07.00 begint Ook goedenmorgen met Bart van Leeu wen in Café Nationaal. Twee uur la ter begint Muziek terwijl U werkt met Hans Mondt. De programma's zijn beide zonder publiek. Vanaf de Grote Markt komen de programma's Will wil wel (12.00 uur), Terug in de tijd (14.00 uur) en Nederland Muziek land (15.00 uur). Hieraan werken on dermeer mee Dennie Cristian, de No- voband, Justian en Mandy, Tambou rine en Bonnie St Claire. Bij de eerste uitzending vanaf de Markt komen Arie Ribbens, de Havenzangers, Bar- barella en Nathalie. MIDDELBURG Ontvangst In december van het vorige jaar stortte een vliegtuig van de Ameri kaanse maatschappij Pan-Am op het Schotse plaatsje Lockerbie neer. Deze ramp kostte aan 270 mensen het le ven. Het dorp, dat ongeveer 3500 in woners telt, werd door dit gebeuren totaal ontredderd. De wonden zijn nu nog niet geheeld. Op verzoek van de Nederlandse ambassade in Engeland Advertentie BEL 01110-14739 (ÓÓK S AVONDS f N IN HET WEEKEND! INSTALLATIEBEDRIJF O. OOMS tm 8PH0STPAAT WiffWEE'TElEfOON 01110 14739 heeft het gemeentebestuur van Mid delburg medewerking toegezegd om vijftig jongeren uit Lockerbie een weekje in Middelburg op verhaal te laten komen. De groep met jongeren tussen de 14 en 18 jaar komt vrijdag 11 augustus met vijf begeleiders naar het Zeeuwse. Op donderdag 17 augus tus gaat de groep terug. De jongeren verblijven bij gastgezinnen. Op het programma staat onder meer een be zoek aan de Deltawerken. Orgelconcert Charles J. de Wolff Het tweede orgelconcert van de zo meravondserie, die door de Stichting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt gehouden, is dins dag 4 juli en wordt gegeven door de organist/dirigent Charles J. de Wolff. Deze veelzijdige musicus is niet al leen bekend om zijn Bach-vertolkin- gen, maar ook van de grote sympho- nische orgelwerken. Het concert begint om 20.00 uur. Tussen de Oud Heiligeweg en de Leuvenstraat OOSTERLAND - Als alles volgens plan verloopt zul len in de komende vijf a zes jaar in totaal ruim vijftig nieuwe woningen worden gebouwd in Oosterland. Het dagelijks bestuur van de gemeente Duiveland heeft ver gevorderde plannen om een 21.000 vierkante meter groot gebied tussen de Oud Heiligeweg en de Leuvenstraat te Oosterland bouwrijp te maken. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Leeuwenburg heet het nieuwe ge bied dat plaats gaat bieden aan zowel huurwoningen in de sociale sector als koopwoningen van het type twee onder-een-kap en bungalows. De tota le oppervlakte van het gebied zal, af hankelijk van de vraag naar nieuwe woningen in Oosterland, in fases bouwrijp worden gemaakt. Grondprijzen Tijdens de openbare vergadering van de adviescommissie financiën en onderwijs in het gemeentehuis te Nieuwerkerk werd gesproken over de exploitatie-opzet van het gebied Leeuwenburg. De commissieleden spraken hun tevredenheid uit over de naar hun mening redelijke grondprij zen die uit het exploitatieplan voort vloeiden. De prijzen variëren van 70,02 per vierkante meter voor de grond waarop huurwoningen in de sociale sector kunnen komen tot bij na 80 gulden per vierkante meter voor de grond waarop bungalows mo gen worden gebouwd. Deze prijzen werden berekend op grond van de kosten die de gemeente moet maken om het gebied Leeuwenburg bouw rijp te maken, in totaal bijna 717.000 gulden. Voor dit geld wordt onder an dere grond aangekocht van de Neder landse Hervormde Gemeente te Oos terland en drie particulieren. En er worden allerlei openbare voorzienin gen aangelegd. Volgens burgemeester Bergshoeff is deze investering lonend wanneer binnen vijf a zes jaar alle grond wordt verkocht voor de bouw van de diverse soorten huizen. Hij toonde zich optimistisch over de mogelijk heid dat dit ook zal gebeuren. ,,Er is op dit moment al veel belangstelling voor de aankoop van grond in het nieuwe gebied. We hebben hier op het gemeentehuis al diverse brieven lig gen van mensen die hebben laten we ten daar een stuk grond te willen ko pen om een huis op te bouwen". Ook de leden van de adviescommis sie waren van mening dat er gezien de betrekkelijk goedkope grondprijs en de aantrekkelijke ligging van het ge bied voldoende animo moet zijn om daar te bouwen. Zij adviseerden daarom positief om het plan te reali seren. Als de gemeenteraad dit ad vies opvolgt houdt dit in dat de eerste fase van het gebied bouwrijp zal wor den gemaakt. Het gaat om ongeveer 12500 vierkante meter grond waarop plaats is voor 28 woningen. Op woensdag 28 juni wordt in de Oosterhof te Oosterland een voor- lichtings- en inspraakavond gehou den over het nieuwe gebied. BruZierikzee en de mosselkweek ZIERIKZEE - Lauwersoog, de Groningse vissers haven nabij de Friese grens, lijkt tijdens de week ends wel de tweede thuishaven van mosselschippers uit Bruinisse en Zierikzee. Soms met enkele schepen uit Yerseke erbij zoeken de Zeeuwen van Schouwen- Duiveland elkaar blijkbaar toch steeds weer op. Het feit dat die schepen zo ver van huis zijn afgemeerd wijst er op dat een belangrijk deel van de eeuwen oude mosselarij zich heeft verplaatst van de Ooster- schelde naar het Fries-Gronings Waddengebied. Een eenvoudig bericht, dezer dagen geplaatst in de Zie- rikzeesche Nieuwsbode, verraadt dat er binnenkort weer grote activiteit zal worden ontplooid nu de mosselen van de nieuwe oogst 1989/1990 met ingang van 21 juni door het Produktschap voor Vis en Visprodukten voor de handel zijn vrijgegeven. Hoe wel er in vroeger tijden bijzonder grote hoeveelhe den mosselen (trouwens ook oesters) „in het wild" werden bemachtigd ging men toch ook al spoedig over op „eigen kweek". een der Leeuwarder stadsgrachten voor de wal ligt Het is tot heden steeds enigszins frustrerend voor de Zeeuwen dat de mossel binnen de vaderlandse grenzen nimmer de populariteit heeft kunnen Verwerven als bij onze zuiderburen. Tbt het begin van de dertiger ja ren ging het leeuwendeel van alle mosselen naar het „knooppunt" Antwerpen. De oudere Zierikzee- se en Bruse vissers kunnen over die mosselreizen en de handel in de Antwerpse café's nog smakelij ke verhalen vertellen. Dat alles is verleden tijd. Het is een goede zaak geweest dat men te Bru in begin 1984 onder auspiciën van de Culturele stichting Brui nisse een verantwoord en goed leesbaar geschrift heeft uitgege ven over „het reilen en zeilen van de mosselcultuur". Zo kan ieder die zich te goed doet aan de Zeeuwse mosselen „tot tijdver drijf en uit lekkernije" zich tevens op de hoogte stellen over al datge ne dat in verleden en heden bij de kweek en de „vangst" te pas komt. Wiebe Keikes Het spraakgebruik bij de mos selarij kan verwarring wekken. Er wordt niet gevist maar geoogst. Voor Zeeuwen is dit een vanzelf sprekend iets maar toch heeft de bevolking die vanouds vertrouwd was met dit mosseldier zelf ook wel eens geaarzeld Was een mossel iets visachtigs of niet? Of, zoals het in een eeuwenoud ge schrift werd gesteld: „zijn mossels dan gheen vis, wie seyd wat dattet De schepen Vanouds waren er voor de mos selarij of mosselvisserij veel sche pen nodig. Traditioneel was de hoogaars in dit opzicht een zeer gewild schip, 'dat zijn oorsprong vond in de meer zuidelijk gelegen provincies. In het noorden van ons land werd dit type schip niet of nauwelijks gezien. Het omgekeer de was wel het geval. De uit Lem mer, Workum en andere Zuider zeesteden afkomstige Lemsteraak vond in de tweede helft van de vo rige eeuw veel ingang op de wate ren in Zeeland bij de Zuidholland se eilanden. Het monopolie van de noordelij ke scheepsbouwers werd al snel doorbroken nadat de Zeeuwen overtuigd waren van de bijzonde re zeil- en vervoerskwaliteiten van de Lemsteraak. Werven waren er in het Zeeuwse gebied voldoende; een Lemsteraak bouwen kon men ook wel! Heel curieus was de samensmel ting die later ontstond. Men ging geleidelijk een schip ontwerpen dat de voordelen van de hoogaars koppelde aan die van de Lemster aak; de Lemsterhoogaars was ge boren! Toen men in het begin van de twintigste eeuw kon overschake len op motorvermogen had dit ook gevolgen voor de te gebruiken schepen. Allengs verschenen er al lerhande beurt- en vrachtschepen, die voor de mosselvaart geschikt waren gemaakt. Het mag bekend worden veron dersteld dat in vroeger dagen de mossel volksvoedsel is geweest. Nu is het de trend om dit weekdier als delicatesse te presenteren. Over het algemeen zijn de mossel- kwekers uit Bru en Zierikzee over de oogst en de handel van de afge lopen jaren niet ontevreden. Om efficiënt te kunnen vissen en va ren kregen de nieuwgebouwde schepen steeds groter afmetingen. De oude afgedankte exemplaren verdwenen naar het scheepskerk- hof of konden nog eens aan een tweede „leven" beginnen zoals de roestige ZZ 20, die momenteel in en leven. flHy,die de moffcl-man hoort roef enfnghen, kptyen, Teynf mry, en overweeoht wat dattet can beduyeni Soo ghy 't oock niet begrijpt, blijft dan een weynicb fiil Uur mvert tntcort merhaeltal wat bet fegghen Wil. De moffel, teelteen woont als onder felle baren: Dat fèydt,ghy fyvackpt menfh loet quaelen overvaren De moffel fechttegaer en tobbelt door bet fint, 't Leertdatrnen eens ghefint moet leven op het lant. De moücl,fuyt hoer buys met dobbelfiijme deuren, Beduydten 'tfiyd, ghy loet u mryheyt met merfibewen. De moffel, broos en teer, gulfigh, noch bcjvvaert: S iet, dat ghy ooc^dijn lijf moor (Tverdoet bewacrt. De mottcl,pijpt, en nijptmet opat JuyVer lippen Loet niet als rryn gheluydt 6 menfche cly ontglippen. De moffel, die bewaert, en fsymert mentch greyn t Wijf, dat een fedtch hart maeckt alle dingben reyn. De moffel, mlecht hoer maf, moor buy en, mvint, en reghen. Och. fet toch moorwaerts uyt,fio blijffdy niet merleghen! De moffel, dte mvert moor, en teghenjpoet gbemvaer,- Ghy dan, let op u fiuct^, foo blijffdy uyt glxmaer. In een eeuwenoud gedicht wordt de mossel op symbolische wijze aan de mens tot voorbeeld gesteld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4