Gedeputeerde staten Zeeland unaniem voor handhaving van tolheffing Zeelandbrug tot 2000 Filmploeg maakt in Zierikzee opnamen voor televisie-serie 200 jaar boerenleven: expositie in Vergulde boeiende Garnaal DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal wieldoppen Diefstal boot 1 ^<tC NIEUWSBODE Geschiedenis De Zierikzeese commissie financiën is positief over het plan om de geschiedenis van de agra rische sector in Zeeland te onderzoeken. (Pag. 3). Niet mee eens Schone lei De dorpsbewoners van Serooskerke zijn het De Bruse jeugdsoos De Pul wil volgend jaar niet eens met de voorspelling dat nieuw- met een schone lei beginnen. (Pag. 5). bouwhuizen in dat dorp leeg zouden blijven. (Pag. 4). Onderzoek Men gaat onderzoeken of een uitbreiding van de Zierikzeese sporthal Onderdak haalbaar is. (Pag. 11). DONDERDAG 22 JUNI 1989 145ste jaargang Nr. 24561 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Geld is een goede dienaar, maar een slechte meester. Spreekwoord VVD-statenlid J. M. Geluk: Ik vind dat ze dit niet kunnen maken tegenover Schouwen-Duiveland" ZIERIKZEE - Het college van gedeputeerde staten van Zeeland is unaniem voor handhaving van tolheffing voor de Zeelandbrug. Dat onthulde A. J. Dijkwel, voorzitter van de®'66-fractie binnen gedeputeerde staten, op een bijeenkomst van zijn partij. VVD-statenlid J. M. Geluk uit Schuddebeurs bevestigt desgevraagd de woorden van Dijkwel. En hij tekent daar meteen bij aan dat zijn frac tie helemaal niets ziet in het standpunt van het college van gs. ,,Ik vind dat ze het niet kunnen maken tegenover de inwoners van Schouwen-Duiveland". jaarlijks twee miljoen gulden be schikbaar aan de Brug Maatschappij Zeeland. „In 1988 heeft men daar al een half miljoen van afgehaald en nu wil men die bijdrage verlagen naar 0,0". De manier waarop een en ander fi nancieel in het vat gegoten is is be hoorlijk ingewikkeld maar het komt er in het kort op neer dat de provin cie wel geld wil reserveren voor ex ploitatie en onderhoud van de brug, maar dat de BMZ het niet langer rechtstreeks krijgt. Dat houdt in dit geval in dat het provinciaal bestuur kan beslissen om het voor de brug gereserveerde geld ergens anders vo.or te gebruiken. Voor de Westerschelde Oever Verbin ding bijvoorbeeld. Geluk: „Alles wordt nu aan de WOV opgehangen en daUvind ik een heel slechte zaak". Hij stelt dat het al dan niet realiseren van die WOV ei genlijk als een soort zwaard van Da mocles boven alle financiële beslis singen hangt die de provincie dient te nemen. „Het remt al dat soort beslis singen af en er bestaat nog geen enke le duidelijkheid over de vraag of de WOV er nu wel of niet komt". Protest. Geluk verwacht dat het besluit van het college van gs heel wat protest zal losmaken op Schouwen-Duiveland. „Eerder is er ook al een storm van protest opgestoken over deze kwestie en als wat het college van gs wil door zou gaan zou dat weer uitstel van af schaffing van de tolheffing met 8 jaar betekenen. Wat ons betreft mag de tolheffing met ingang van 1991 afge schaft worden". Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De tolheffing voor de Zeelandbrug is al lange tijd een heet hangijzer in de zeeuwse politiek. De voorstanders van opheffing van die tolheffing her inneren tegenstanders van het af schaffen van de tolheffing er fijntjes aan dat er eertijds beloftes zijn ge daan die nu niet nagekomen worden. Waarop deze op hun beurt glashard ontkennen dat er sprake zou zijn van wat voor beloftes dan ook. Niet reëel „De Zeelandbrug is in 1965 in ge bruik genomen en de bouwkosten zijn in 1991 helemaal afgeschreven. Is het dan reëel om tol te blijven heffen tot het jaar 1999?". Geluk laat er geen twijfetoverbestaan waar hij zelf die vraag mee beantwoordt. Hij ver wacht ook dat er vanuit de regio nog al wat kritiek los zal barsten over het besluit van het college van gedepu teerde staten. Ook binnen gedeputeerde staten is overigens het laatste woord nog niet gezegd over het standpunt van het dagelijks provinciebestuur. Een en ander wordt nog ter discussie gesteld bij de vaststelling van de begroting voor de provincie in november dit jaar. Volgens Geluk is het moeilijk te voorspellen wat er uit die discussie gaat rollen. Hij tekent daar wel bij aan dat men met heel goede argumen ten zal moeten komen wil de WD- fractie haar standpunt in deze her zien. „Wij hebben er al meerdere ma- BURGH-HAAMSTEDE - Van de personenauto van B. H. J. S. uit Arn hem werden vier wieldoppen met een gezamenlijke waarde van 800 gulden gestolen. Het voertuig stond geparkeerd op een bungalowpark aan de Dalebout- seweg te Burgh-Haamstede. In de nacht van maandag op dinsdag wer den de wieldoppen door onbekenden van de auto gesloopt en meegenomen. len voor gepleit om de tol op te heffen en wij zullen ons ook sterk maken voor dat standpunt". Geluk stelt dat eigenlijk alleen de VVD en D'66 duidelijk 2ijn in hun stellingname. „Het is mij in ieder ge val niet duidelijk waar het CDA staat in deze", aldus Geluk. Hetzelf de kan volgens hem gezegd worden van de PvdA. „Dijkwel stelt dat de PvdA ooit de belofte heeft gedaan dat als de bouwkosten van de brug afgeschreven zouden zijn de tolhef fing dan opgeheven zou moeten wor den. Ik zal die uitspraak niet voor mijn rekening nemen", aldus Geluk. Hij constateert wel dat het besluit van het college van gs unaniem is en dat de PvdA er dus mee ingestemd heeft.—- Geldkwestie Eigenlijk, zo blijkt uit het verhaal van Geluk, is het allemaal een geld kwestie. Eerder stelde de provincie De Zeelandbrug wordt op z'n vroegst pas na het jaar 2000 tolvrij. Teleac-programma Steden en hun verleden ZIERIKZEE - Met vier man sterk is dinsdag in Zierik zee een filmploeg neergestreken om opnamen te maken voor de Teleac-serie Steden en hun verleden. Onder lei ding van regisseur Joop van Reede worden filmopnamen gemaakt van de Nobelpoort, de Noordhaven- en Zuidha venpoort, het Gravensteen en de Dikke Toren. Maar het script vermeldde ook op namen van stadsilhouetten, oude kaarten en gevelstenen. Bijvoorbeeld van de gevelsteen in een van de poor ten waarop een zeemeerman en zee meermin staan afgebeeld. Dat laatste heeft alles te maken met het thema van waaruit de opnamen in Zierikzee worden gemaakt: de ontwikkeling van visserij en handel. „Voor alle steden die in de televisie serie worden behandeld is zo'n thema gekozen. In Hoorn bijvoorbeeld staat de Verenigde Oostindische Compag nie centraal en Brussel wordt gepre senteerd als residentiestad", aldus re gisseur Van Reede. Hij was in Zierik zee aan het werk met cameraman Dick Horsman, beeld- en geluidtech nicus Roel Woldman en producer He- leen Molenaar. De Teleac-serie Steden en hun ver leden werd vorig jaar voor het eerst uitgezonden op televisie. Toen wer den twaalf steden in de 'oude Neder landen', Belgie en Nederland, gepre senteerd vanuit diverse thema's. De serie was zo succesvol dat Teleac op dracht gaf voor een vervolgserie en daarin komen dus ook beelden van Zierikzee. „We hebben eerst gezocht naar een evenwichtige geografische verdeling over Nederland en België van de ste den die we gaan presenteren. Toen hebben we gekeken welke steden aardig zijn om te bezoeken. Want de ervaring leert dat als vervolg op de televisie-uitzendingen altijd veel be zoekers naar de steden gaan die wer den gepresenteerd", aldus Van Ree de. Hij vertelde dat Zierikzee in de uit zending is opgenomen omdat de ont wikkeling van de handel en de visse rij zich daar al heel vroeg heeft afgespeeld. „Ik denk dat njet veel mensen zich realiseren dat dat al in de zestiende eeuw plaatsvond". In de redactie van het Teleac-programma zitten ook twee historici die adviezen geven voor de inhoud van het pro gramma. Verder heeft men ook over leg gevoerd met de Zierikzeese archi varis H. Uil. Stadswandeling Naar aanleiding van de uitzending wordt door de VVV Zierikzee een stadswandeling samengesteld die is aangepast aan het thema van het pro gramma: visserij en handel. Een wan deling die speciaal is bedoeld voor de mensen die de stad naar aanleiding van de televisie-uitzending zullen be zoeken. De vervolgserie van het Te leac-programma Steden en hun verle den wordt vanaf juli 1990 uitgezonden op televisie. Wh P Sitr Verwachting tot vrijdagavond: Droog Af en toe zon, minimumtempera tuur 12 graden, maximumtempera tuur ongeveer 20 graden. Matige noorden wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 26 juni Zaterdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: noord 3 Zondag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: variabel 3 ^Maandag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 juni Zon op 05.20, onder 22.04 Maan op 00.25, onder 09.54 Laatste Kwartier: 26 juni (11.09) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een storing, die vooral in het oosten van ons land wat onweer heeft gebracht, is langzaam naar onze óosterburen weggetrokken. Hierach ter bouwt zich een rug van hogedruk op, die zich vrijdag van het Kanaal naar Noord-Duitsland uitstrekt. Door deze rug nemen de neerslagkan sen af, het blijft overwegend droog. Er worden echter wel wolkenvelden van de Noordzee aangevoerd, al zal de zon ook af en toe te zien zijn. De minimumtemperatuur gaat terug naar circa 12 graden, overdag wordt het ongeveer 20 graden. De wind waait uit noordelijke richtingen en is matig, rond kracht 3. ZIERIKZEE - Geen joyriding maar 'joyvaren' was het misdrijf waarmee de watertoerist V. dinsdag werd ge confronteerd. Terwijl hij op de kade van de Nieuwe Haven was zag hij zijn eigen boot de haven uitvaren met een onbekende aan boord. De rijkspolitie te water ging er met een boot en een helikopter op uit om de criminele varensgast op te sporen. Maar het was de havenmeester die de boot na enige tijd weer terug zag lig gen in de Nieuwe Haven. Aan boord bevond zich nog de 30-jarige R. L. uit Deventer die de boot van V. even in beslag had genomen omdat het hem zo leuk leek er een eindje mee te va ren. Na verhoor door de politie en het opmaken van een proces-verbaal werd L. weer in vrijheid gesteld. Officieel geopend door burgemeester L. N. Labruyère Burgemeester L. N. Labruyère in gezelschap van enige bestuursleden van Culturele Stichting De Roode Lelie. BROUWERSHAVEN - 'Kreekziclit. 200 jaar boerenleven in de Boinmenede polder'. Dat is de titel van een boeiende zoinertentoonstelling in museum De Vergulde Garnaal in Brouwershaven. Burgemeester L. N. Labruyère van Brouwershaven zorgde voor de officiële opening en dat was voor hem de eerste officiële daad die hij in zijn hoedanig heid als burgemeester verrichtte. In een korte toespraak stelde Labruyère dat de aan dacht voor cultuur één van de eerste dingen was die hem in de korte tijd dat hij hier woont is opgevallen in de gemeente Brouwershaven. „En deze tentoonstelling is met een ook een typisch Zeeuwse", aldus Labruyère. Voor de opening bestond behoor lijk wat publieke belangstelling. Een en ander werd muzikaal omlijst door brassband Apollo onder leiding van dirigent J. Knuist. Voorafgaande aan de officiële opening door de burge meester schetste R. van de Luitgaren, voorzitter van Culturele Stichting De Roode Lelie in het kort een beeld van de expositie. Hij liet daarbij niet na om M. Jansen-Glas en haar mede werksters in het zonnetje te zetten. Zij is samen met C. van Vulpen. C. den Ouden en O. van de Luitgaren en kele maanden bezig geweest om de expositie in te richten. Vorig jaar stond op de expositie in het Brouwse museum de zeevaart centraal en met 'Kreekzicht' worden nu dan de schijnwerpers gericht op de landbouw. Basis voor de tentoonstel ling is de geschiedenis van de boerde rij Kreekzicht bij Zonnemaire. Mid dels kaarten wordt op de tentoonstel ling de geschiedenis van de polder Bommenede getoond. Het verhaal van een verdronken dorp en een hoe ve in een nieuwe polder. Het begon allemaal toen de monni ken van het Cisterciënzer klooster Ter Docst in Vlaanderen wegvlucht ten uit dat gebied omdat de Span jaarden het dorp belegerden en hui zen en dijken verwoestten. In 1682 werd do plaats voorgoed verlaten en werd Nieuw-Bommenede gesticht onderaan de dijk bij Zonne maire. In 1687 volgde bedijking van de omliggende schorren en slikken. In de polder werden verschillende hofsteden gebouwd waaronder het Ia- tere Kreekzicht. Deze hoeve werd be woond door Jilles dc Bil, Jannetje de Putter en hun drie dochters. Inventarislijst Na het overlijden van Jannetje in 1785 werd een inventarislijst opge maakt van de bezittingen van het echtpaar. Deze lijst is bewaard geble ven en wie de moeite neemt deze goed te bestuderen krijgt een goede in druk van het boerenleven in de acht- vervolg pagina 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1