Nieuwe huurwoningen worden niet in Serooskerke gebouwd Geen seniorwoningen aan Singel Bru door overschot Concert Musi Voca Dreischor DE ZIERIKZEESCHE COURANT Film opnamen in Zierikzee voor Teleac televisie programma Expositie in Noordhaven poort Zierikzee WA> mr PE 81 ir ZTERIKZEESCHE NIEUWSBODE Havendag Zuid-Afrika Autonieuws Bru-Tèn De tweede havendag in Zierikzee is momen- Zierikzeese kwekerszoon veertig jaar in Zuid- Ook deze week weer het laatste autonieuws. In Bruinisse is een gezellig clubtoernooi afge- teel volop in voorbereiding. (Pag. 2). Afrika. (Pag. 3). (Pag. 5). sloten. (Pag. 7). DINSDAG 20 JUNI 1989 145ste jaargang Nr. 24560 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Niets ongelukkiger dan zich niet thuis voelen, waar men thuis is. Rückert UTRECHT - Werkgevers en bonden hervatten donderdag het overleg over de cao voor de bejaardenoorden (70.000 werknemers). De drie bonden (AbvaKabo, CFO en NCHP) zijn be reid verder te praten over de invoe ring van functiewaardering. Wat de loonsverhoging betreft rekenen de bonden in elk geval op verlaging van de pensioenpremie van het PGGM. ZIERIKZEE - Een filmploeg bestaande uit vier mensen is vandaag, dinsdag, in Zierikzee om opnamen te maken voor het Teleac televisieprogramma Steden en hun verleden. Een succesvolle serie waar van de uitzendingen vorig jaar begonnen op televisie. De op namen die nu in Zierikzee wor den gemaakt zijn bedoeld voor een vervolgserie waarbij tien steden in de 'oude Nederlan den'; Nederland en Belgie cen traal staan. De uitzending over Zierikzee krijgt als thema vis serij en handel. Volgens regis seur Joop van Reede starten de televisie-uitzendingen van de vervolgserie Steden en hun verleden in juli 1990. Dorpsbewoners uitten hun ongenoegen met spandoeken in de raadszaal BURGH-HAAMSTEDE - „Westerschouwen moet be lofte houwen en in Serooskerke huizen bouwen". On danks de aanwezigheid in de raadszaal van enkele tien tallen inwoners van Serooskerke met spandoeken met dergelijke teksten, werd gisteravond, maandag, tijdens de gemeenteraadsvergadering van de gemeente Wester schouwen het besluit genomen om zes nieuwe huurwo ningen niet in Serooskerke maar in Renesse te bouwen. (PvdA). Hij hekelde het zijns inziens starre beleid van de woningbouwver eniging. ,,Het is onzin dat Beter Wo nen ook economische gebondenheid eist van de mensen die in een kleine kern willen gaan wonen. Dat is een star dogma waaraan men vasthoudt". Van der Salm stelde dat zijn fractie er niet van overtuigd is dat het eisen van huurgarantie door de woning bouwvereniging een rechtsgeldig middel is. Hij stelde het college van b en w voor dat te gaan onderzoeken. Omdat in de tussentijd anders het contingent (rijkssubsidie voor de bouw van zes huurwoningen) verlo ren zou gaan, ging de PvdA-fractie akkoord met het bouwen van de wo ningen in Renesse in plaats van Se rooskerke. Een besluit dat tot stand kwam om dat een meerderheid van de raadsle den zich niet wenste te schikken in de eis van huurgarantie die de woning bouwvereniging Beter Wonen tegen woordig stelt bij de bouw van huur woningen in kleine kernen. De woningbouwvereniging wil zich hier mee indekken tegen huurderving. Als de huurwoningen leeg blijven moet de gemeente de maandelijkse huur betalen. ,,Als we nu toegeven aan deze eis kan dat vergaande consequenties hebben. Het komt er natuurlijk op neer dat de gemeente op den duur ga rant moet staan voor de huur van alle huurwoningen in de sociale sector die nieuw worden gebouwd in ons ge bied", aldus G. J. W. van der Salm Dat was ook het geval met de VVD- fractie en daarmee een meerderheid van de raad. J. C. de Feijter: ,,Als we akkoord gaan met de huurgarantie die Beter Wonen vraagt is het hek van de dam. Dat kan de gemeente ver over de 100.000 gulden gaan kosten. We moeten financieel wel met beide benen op de grond blijven staan". De CDA- en de RU-fractieleden dachten er wat anders over. „We heb ben a en b gezegd door het bouwrijp maken van het gebied en de mond vol gehad over de leefbaarheid van klei ne kernen. Dan moeten we nu ook la ten zien dat het ons ernst is", aldus J. van der Berge (RU) die voor deze woorden werd beloond met applaus vanaf de publieke tribune. En dat was ook het geval toen J. W. Geleijn- se (CDA) de mening van zijn fractie verwoordde: „Wij willen het wonen in kleine kernen bevorderen en daar hebben wij ook het geven van huur garantie voor over". Maar omdat deze laatste twee frac ties geen meerderheid hebben in de raad werd het voorstel van het colle ge van b en w om de nieuwbouwwo ningen in Renesse inplaats van in Se rooskerke te bouwen toen aangeno men. Raadsvoorzitter burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer trachtte de bittere pil te vergulden met de toezegging dat er alles aan zal worden gedaan om de woningen van het volgende contingent dat de ge meente wordt toegewezen in de klei ne kernen te bouwen. „Ik hoop drie in Serooskerke en drie in Noodwel- le". Teleurstelling R. J. de Groot uit Serooskerke uitte na afloop van de gemeenteraadsver gadering de teleurstelling en het on genoegen van de dorpsbewoners over het gemeenteraadsbesluit. „Wij zijn verbaasd dat een meerderheid van de gemeenteraad op deze wijze de leef baarheid van Serooskerke in gevaar brengt. Door het besluit komen nu minder nieuwe mensen in het dorp wonen. Dat heeft tot gevolg dat straks minder kinderen naar de school gaan die daarmee wederom in gevaar komt". De Groot toonde zich ook verbaasd over het feit dat men pas nu het besluit nam om te gaan bestuderen of de eis voor huurgaran tie door de woningbouwvereniging al dan niet rechtsgeldig is. „Het lijkt ons een vorm van onbehoorlijk be stuur om daarmee pas in zo'n laat sta dium te beginnen". Hij was verder van mening dat door de gemeente Westerschouwen nooit is onderzocht of er voldoende animo is om in Serooskerke te gaan wonen. „Wij hebben dat wel gedaan en er is geen sprake van dat mensen zich hier zouden willen vestigen. Als er woningen worden gebouwd komen De verontwaardiging in Seroosker ke is zo groot dat men de mogelijkhe den onderzoekt om het gemeentebe leid aan de kaak te stellen bij het provinciaal bestuur of via een rechtsprocedure bij de Raad van Sta te. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's K* k Christelijke Woninghoinvvereniging durft het niet aan BRUINISSE - „Er is geen woningnood meer in Bru. Er is zelfs een overschot aan te verhuren woningwetwoningen. Daarom durfden wij het aanbod van de gemeente Bruinisse om 6 seniorwoningen aan de Singel te bouwen niet aan. Het is ons tot nu toe gelukt steeds alle woningen te verhuren. Kortom, een gelukkige ontwikkeling voor de woonconsument, maar een extra opgave voor onze vereniging om toch vooral cliënt- vriendelijk voor de huurders te zijn". Dat betoogde voorzitter B. de Groot op de leden vergadering van de Christelijke Woningbouwvereniging Schouwen en Duiveland te Bruinisse. Overigens wil dat niet zeggen dat deze corporatie alle nieuwbouwplannen afwijst. In Nieuwerkerk is de bouw van 6 bejaardengeschikte woningen aanbesteed en men hoopt in het najaar met de bouw te starten. Nieuwbouw in Sirjansland is on mogelijk gebleken want daar zaten zulke grote financiële haken en ogen aan vast dat in overleg met de ge meente Duiveland is besloten een grote streep door het plan te halen. Het leverde de woningbouwvereni ging uiteindelijk een strop op van 15.000,- die nu met instemming van de leden van de reserves wordt afge boekt. Voorzitter De Groot kondigde ver der nog tal van andere activiteiten aan zoals: onderhandelingen met de gemeen te Bruinisse over het overnemen van 8 woningen in de Pr. Wilhelminalaan (de gemeente heeft overigens ook de Woningbouwvereniging Beter Wonen met dat doel benaderd); schilderwerk aan 66 woningen in Bruinisse; herstel van dakbeschot onder dak goten en overstekken aan 56 wonin gen; onderzoek naar renovatie aan 17 woningen in de Margrietstraat; be sluitvorming hierover wordt in het najaar verwacht na overleg met de huurders; financiële steun voor 2 stormvaste woningen in Bangladesh via de Ref. Hulpactie Woord en Daad te Schouwen-Duiveland; onderzoek naar het rendement van alle gasgestookte c.v. ketels in het wo- ZIERIKZEE - Zaterdag 24 juni wordt in de Noordhavenpoort een ex positie van grafisch werk van Ton Lamper uit 's-Heer Arendskerke ge opend. De tentoonstelling is te zien tot 13 juli en is een initiatief van de Stichting Transartica. Lamper volgde na zijn opleiding tot leraar tekenen en handvaardigheid aan de kunstvakopleiding van de aca demie in Tilburg. Hij exposeerde eer der bij het Zeeuws Kunstenaarscen trum en met de Zeeuwse Kunstkring in diverse plaatsen in Zeeland. ningbezit. Dit onderzoek is onlangs afgerond en geconcludeerd kon wor den dat de onderzochte ketels ruim boven de gestelde normen uitkomen en best nog een aantal jaren meekun nen. Gunstig- Financieel was 1988 een zeer gun stig jaar voor de Christelijke Woning bouwvereniging. De reserves konden groeien met 206.000,- tot 766.000,- en in de diverse onderhoudsfondsen is thans ruim 250.000,- beschikbaar voor onderhoud aan de 137 woningen van deze corporatie. Alle aanwezigen kregen een verkorte versie van het lijvige jaarverslag 1988, dat werd toe gelicht door A. J. Deurloo. Verder werd H. Schilperoort-Seppenwoolde als tweede part-time kracht benoemd tot assistentie van administrateur Deurloo. Pe werkzaamheden nemen toe ondanks de automatisering. De aftredende bestuursleden Verwijs en Wiebrens werden unaniem herkozen. In de bewonersraad werden 2 nieuwe leden benoemd: de heer L. J. v. d. Bos jr. voor de 17 woningen in de Mar grietstraat en mevrouw Kik-Seppen- woolde voor de 20 premieverhuurwo- ningen in de Acacialaan, Weststraat en Hertsbekestraat. Zij kwamen in de plaats voor M. Kleppe en D. A. Feytel. Na afloop van de vergadering werd door directeur J. Landman van de Reinigingsdienst Schouwen-Duive land een interessante lezing verzorgd over het milieu in en om de woning. Hierin kwam de bezorgdheid naar voren over de toename en de aard van het huisvuil, ook op Schouwen- Duiveland. Er is onderzoek gedaan en gebleken is dat er nog veel flessen en oud papier in de containers wor den geworpen. Dat zijn zaken die daar niet in thuis horen, aldus de heer Landman, net zomin als brood en etenswaren. Ook dat komt nog veelvuldig voor. De consument is wat dat betreft kortzichtig en Landman pleitte dat ook voor een beter milieu bewustzijn bij de bron. „Waarom gebruiken fabrikanten nog zoveel milieu-onvriendelijke ma terialen? Omdat de consument deze nog koopt. Wanneer deze kritischer zou zijn bij aankopen in de winkel en 1 scherp zou letten op verpakking etc. zouden de leveranciers als het ware gedwongen worden in te spelen op de wensen van de klanten". Een goede zaak vond Landman, die de aanwezi gen allerlei informatie gaf over aan gepaste containers, gescheiden afval- aanvoer door middel van de bekende gele zakken, olieprodukten, afge dankte koelkasten etc. Stortplaats De huidige stortplaats in Seroos kerke voldoet nu al niet meer aan de huidige normen en in 1993 wordt deze gesloten. Een alternatief is nog niet bekend maar het wordt waarschijn lijk vuilverbranding. Transport naar bijv. Rijnmond kost veel geld en de bewoner van Schouwen-Duiveland zal de rekening moeten betalen. Kort om, milieubewust zijn is niet alleen goed voor het milieu maar ook voor de eigen portemonnee, zo hield Land man zijn publiek voor. De 32 zorgwoningen in Bruinisse bestaan 10 jaar. Dat feit werd her dacht tijdens een samenzijn met de bewoners en het bestuur van de eige naar van de woningen, de Christelij ke Woningbouwvereniging Schouwen en Duiveland te Bruinisse. Samen met directrice mevrouw Bal van het verzorgingstehuis In 't Opper werd geconstateerd dat dit type woningen dat destijds nog uniek was in Neder land, anno 1989 ruimschoots aan zijn doel heeft beantwoord. Namelijk het onderdak bieden aan oudere mensen voor wie het wonen in de oude ver trouwde woning teveel bezwaren gaat opleveren. Het huis wordt te groot, te bewerkelijk of het wordt te moeilijk de trappen op en af te gaan. Boven dien gaat men zich afvragen hoe hem iemand kan waarschuwen of te hulp vragen als er zich eens moeilijkheden voordoen. Na veel voorbereidende werkzaam heden heeft het bestuur van In 't Op per te Bruinisse aan de woningbouw vereniging gevraagd deze woningen te bouwen. Dat konden ze namelijk niet zelf doen omdat alleen een toege laten instelling in de zin van de Wo ningwet sociale woningwetwoningen mag bouwen. Terugziende op die 10 jaar zei voorzitter De Groot dat het aantal van 32 eigenlijk aan de lage kant is geweest. Ziende op de grote wachtlijst die er al die jaren is ge weest hadden het er meer moeten zijn, maar dat is een constatering ach teraf. Momenteel zijn er 30 gegadig den op de wachtlijst en een wachttijd van ettelijke jaren is helaas eerder re gel dan uitzondering. Van start De voorziening werd gesticht als een streekvoorziening en in 1979 ging men van start met 16 bewoners uit Bruinisse en 16 uit de gemeente Dui veland. Deze verhouding heeft men een aantal jaren kunnen handhaven totdat bleek dat er te weinig aanvra gen uit de regio Duiveland kwamen. Om leegstand te voorkomen heeft men toen inwoners uit Bruinisse ge holpen. De verhouding Bruinisse- Duiveland is momenteel 21 en 11. Leegstand is er nooit geweest hoewel de huur best wel pittig is. In 1979 be droeg deze 677,- per maand en per 1 juli a.s. f 812,20 exclusief huursubsi die en subsidie woontussenvoorzie- ningen. Worden die bedragen afge trokken dan resteert er voor het merendeel van de bewoners een te be talen maandbedrag van 452,20. Daar zit bij inbegrepen het stroom verbruik in de gangen, stookkosten, waterverbruik, centrale antenne, tuinonderhoud, diverse verzekerin gen en natuurlijk het zorgcontract dat is afgesloten tussen de besturen van het verzorgingstehuis en de wo ningcorporatie. Dat zorgcontract behelst o.m.: het dag en nacht beschikbaar houden van personeel t.b.v. de bewoners van de zorgwoningen; het verlenen van passende hulp aan de bewoners in dien de lichamelijke of geestelijke toestand van hen deze hulp noodza kelijk maakt, het gebruik mogen maken van de loopbrug tussen het verzorgingstehuis en het complex zorgwoningen en de algemene voor zieningen van het bejaardencentrum zoals bibliotheek, recreatiezaal, be zoek aan dokter, kapper, weekslui- tingen etc. Voorzitter De Groot bood mevrouw Bal uit erkentelijkheid voor het vele werk dat al die jaren door het perso neel is gedaan een weerstation aan en een boeket bloemen waarvoor zij har telijk bedankte. Namens het andere personeel verklaarde zij dat het al tijd een plezier is geweest het werk voor de bewoners van de zorgwonin gen te mogen doen en wees hen erop dat zij niet moesten aarzelen een be roep op 't Opper te doen wanneer dat nodig mocht zijn. Zij sprak de hoop uit dat de huidige bestuurlijke sa menwerking nog tot in lengte van ja ren bestendigd mocht blijven. Voor de bewoners van de zorgwoningen had de voorzitter trouwens ook nog een verrassing in petto: iedereen krijgt 250,- terug omdat de stook kosten veel lager bleken te zijn dan destijds werd begroot. Verwachting tot woensdagavond: Iets koeler Overwegend zonnig. Minimumtem peratuur ongeveer 13 graden, mid- dagtemperatuur van 20 graden vlak aan zee tot 25 graden in het zuiden van het land. Matige noordelijke wind, vannacht landinwaarts weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 24 juni: Donderdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: noord 4 Vrijdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: noord 3 Zaterdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 20 juni Zon op 05.19, onder 22.03 Maan op 23.37, onder 05.45 21 juni Zon op 05.20, onder 22.03 Maan op onder 07.04 Laatste Kwartier: 26 juni (11.09) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een kleine storing tus sen IJsland en Groenland dringt in onze richting op en tast het hoge- drukgebied, dat ons al dagenlang zonnig weer brengt, tijdelijk aan. Drukdalingen boven de Noordzee doen de wind bij ons naar het noor den draaien. Daardoor kan koelere zeelucht geleidelijk over ons land gaan uitstromen. Na een rustige en onbewolkte nacht met minima van rond 13 graden, loopt de temperatuur op woensdag daardoor minder hoog op dan op maandag en dinsdag. In de loop van de dag kunnen vanaf de Noordzee mogelijk enkele wolkenvel den het land gaan binnendrijven, ver wacht wordt echter dat het op woens dag nog overwegend zonnig zal zijn. De temperaturen variëren woensdag middag van 20 graden aan zee tot 25 graden in het zuiden van het land. Donderdag verplaatst de genoemde Noordzee-storing zich via West- Duitsland naar het zuiden. Dan is het ook in ons land minder zonnig en valt er mogelijk een bui. De kans op zo'n bui is dan het grootst in het oosten van het land. DREISCHOR - De Stichting Musi Voca heeft voor vrijdag 30 juni weer een concert in de Nederlandse Hervormde kerk te Dreischor op het programma staan. Dan komt de Poolse organist Marian Machura (zie foto) naar Schouwen- Duiveland toe. Hij wordt ondersteund door boes van Langerak. alt-mezzo. Het concert begint om 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1