Felicitaties voor jarige wijkbus zestig-plussers Tweede boek in trilogie over Schuddebeurs is uit Werkhondenvereniging geeft demonstratie voor publiek Route en vertrektijden wijkbus 60 4 Vernielingen en brandstichting in Burgh- Haamstede Aanrijding- tijdens het blussen van een brand Dieven blijken visliefhebbers Kluis in viszaak Renesse gestolen Aanrijding op de Vroonweg Politie houdt drugsgebruiker aan Eenzijdig ongeval Scharendijke Donderdag vanaf 22-6-1989 de Beuze vertrek 10.55 ^5.25 JCamemelksvaart 11.00 15.30 Haringvlietstraat 11.05 15.35 Bibliotheek Schouwenbank 09.15 11.15 13.30 15.45 Scheldestraat aankomst 09.17 11.17 13.32 15.47 Borrendamme vertrek 09.20 11.20 13.35 15.50 Postkantoor 09.23 11.25 13.40 15.55 Nieuwe Haven 't Luitje 09.25 11.30 13.45 16.00 de Beuze aankomst* 09.28 11.35 13.50 16.05 de Beuze vertrek 09.30 11.45 14.00 16.15 Hoge Molenstraat de Wieken 09.35 11.50 14.05 16.20 's-Heer Arendstraat 09.40 11.55 14.10 16.25 's-Heer Lauwendorp 09.43 11.58 14.13 16.28 Sas 09.45 12.00 14.15 16.30 de Huybertstraat SWO 09.48 12.03 14.18 16.33 Calandweg Beter Wonen 09.50 12.05 14.20 16.35 Kaersemakerstraat 09.52 12.07 14.22 16.37 Busstation 09.54 12.09 14.24 16.39 Ziekenhuis 09.56 12.11 14.26 16.41 Corneliastichting 10.00 12.15 14.30 16.45 Busstation 10.05 12.20 14.35 16.50 de Beuze aankomst* 10.10 12.25 14.40 16.55 de Beuze vertrek 10.15 14.45 17.00 Watermolen 10.21 14.51 17.06 Haringvlietstraat 10.24 14.51 17.09 Scheldestraat Borrendamme 10.27 14.27 17.12 Ziekenhuis 10.37 15.07 17.22 Corneliastichting 10.40 15.10 17.25 Busstation 10.43 15.13 17.28 Hoge Molenstraat de Wieken 10.45 15.15 17.30 Janneweklcen de Vrijburg 10.46 15.16 17.31 's-Hr. Arendstraat 10.47 15.17 17.32 de Beuze aankomst* 10.50 15.20 17.35 Indien werkzaamheden aan het Havenplein, dan halte aan het Kraanplein Route en vertrektijden Wijkbus 60 op zaterdag le rit 2e rit 3e rit Schouwenbank 09.00 10.00 11.00 Scheldestraat (Borrendamme) 09.05 10.05 11.05 Weststraat Kerkhof Manhuisstraat Pieterseliestraat Ravenstraat Hoofdpoortstraat Nieuwe Haven ('t Luitje) 09.10 10.10 11.10 Oude Haven Havenplein De Beuze (aankomst)** 09.15 10.15 11.15 De Beuze (vertrek) 09.20 10.20 11.20 Oude Haven 's-Heer Lauwendorp 09.25 10.25 11.25 Groene weegje Sas Calandweg de Cranestraat 09.32 10.32 11.32 de Kanterlaan Brauwstraat de Huybertstraat Kaersemakerstraat 09.37 10.37 11.37 Mulockstraat Schuurbeque Boeyestraat Grachtweg (busstation) Oude Haven De Beuze (aankomst)** 09.45 10.45 11.45 De Beuze (vertrek) 09.50 10.50 11.50 Mol Lange Nobelsti'aat Janne wekken Hoge Molenstraat (De Wieken) 09.54 10.54 11.54 Baden Powellweg Watermolen d'Aillystraat Zuidwellestraat (brug) Haringvlietstraat (bib) 09.57 10.57 11.57 Grevelingenstraat Scheldestraat Schouwenbank (aankomst) 09.59 10.59 11.59 alleen op verzoek naar Corneliastichting alleen op verzoek naar Borrendamme Indien werkzaamheden aan het Havenplein, dan halte aan het Kraanplein. Behalve donderdag nu ook op zaterdagmorgen ZIERIKZEE - „De gemeente, de directie van de ZWN, de provincie en het waterschap. Deze hele club is er niet in ge slaagd om datgene te organiseren wat jullie wel is gelukt. Na een jaar is duidelijk dat het in een behoefte voorziet". Deze lovende woorden sprak directeur A. C. M. Schouw van de Corneliastichting tot de beheerscommissie van de wijkbus 60-plus en het bestuur van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (ANBO) naar aanleiding van de eerste verjaardag van deze vervoermogelijkheid voor ouderen in Zierikzee. Deze verjaardag werd vrijdag in het ANBO-gebouw in de Paternosterstraat gevierd. ZIERIKZEE - De rode freule van Rosegaert. Dat is de titel van het tweede boek in de trilogie die de schrijfster Gerda van Wageningen schreef over de adelijke familie Van der Lek Boeije. Het boek speelt zich af in het buurt schap Schuddebeurs aan het eind van de vorige eeuw. Lies Meys: Je kunt puppies helemaal naar je hand zetten BURGH-HAAMSTEDE - Onder toeziend oog van een redelijk aantal belangstellenden werd tijdens de open dag op het terrein van de Werkhondenvereniging Schouwen-Duiveland aan de Hogezoom te Burgh-Haam- stede een aantal demonstraties gegeven. De hondenras sen liepen uiteen van de Mechelse herder, dobermann, en rotweillers tot bouvier en Duitse herders. Hoewel er ook op ludieke wijze met de honden werd omgegaan, was het voornamelijk de consequente manier van trainen, die tij dens de open dag werd getoond. BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van zaterdag op zondag heeft een aantal onbekend gebleven van dalen vernielingen aangericht en de inhoud van een rolemmer in brand gestoken bij het VVV-kantoor te Burgh-Haamstede. Zij beschadigden de plantenbak ken die bij het VVV-kantoor staan op gesteld en staken een rolemmer in brand die daar eveneens stond. Een van de omwonenden, meneer K. uit Haamstede slaagde erin de brand met een brandblusser te doven voor er ernstige schade kon ontstaan. De daders wisten te ontkomen. RENESSE - Terwijl P. I. G. uit Burgh-Haamstede een brandje bij Braber Groenvoorziening aan het blussen was en zijn auto aan de kant van de Scharendijkseweg had gepar keerd, reed E. W. D. uit Hoogvliet daar tegenaan. De afvalhoop die door de korpsen van Renesse en Burgh-Haamstede werd geblust, is vermoedelijk vrij dag omstreeks 10.00 uur door broeien in de brand geraakt. De brandweer korpsen hadden alles snel onder con trole. RENESSE - Bij een vishandel aan de Hogezoom te Renesse werd in de nacht van zaterdag op zondag vis en contant geld gestolen. De dieven kwamen het pand binnen via het inslaan van een ruit aan de voorzijde. Zij namen uit de koelkast paling ter waarde van 160 gulden mee en stalen een kluisje met daarin 200 gulden aan kleingeld. RENESSE - In de viszaak in Renes se van J. O. R. uit Kerkwerve werd in de nacht van zaterdag op zondag een kluis meegenomen met daarin de in houd van driehonderd gulden. De dieven namen daarnaast ook een doos met paling mee, ter waarde van 160 gulden. Men kwam binnen door een staalglasruit aan de voor kant van het pand te vernielen. RENESSE - De personenauto van H. R. uit Renesse werd zwaar bescha digd bij een aanrijding die zaterdag middag plaatsvond op de kruising Vroonweg/Breedsteweg nabij Renes se. Er waren geen gewonden. De aanrijding gebeurde toen de Duitser H. M. uit Duisburg rijdende over de Vroonweg bij de kruising met de Breedsteweg linksaf wilde slaan. Hij zou daarbij volgens de politie geen voorrang hebben gegeven aan R. uit Renesse die hem vanuit de tegen gestelde richting tegemoet kwam rij den over de Vroonweg. Bij de botsing die volgde werd de auto van R. zo zwaar beschadigd dat het voertuig moest worden weggesleept. Ook de auto van de Duitser werd beschadigd. RENESSE - In de nacht van zater dag op zondag trof de politie op de Zeeanemoonweg te Renesse de 26- jarige E. R. uit Hellevoetsluis aan terwijl hij bezig was met het gebruik van de hard drug xtc. Men nam de verslaafde mee naar het politiebureau te Zierikzee waar hij tijdelijk werd ingesloten. Na ver hoor en het opmaken van een proces verbaal werd R. weer op vrije voeten gesteld. De drugs die hij in zijn bezit had werden in beslag genomen en R. zal zich te zijner tijd voor de rechter moeten verantwoorden voor het ille gaal in bezit hebben en gebruiken van deze stoffen. SCHARENDIJKE - Aan de Ramp- weg in Scharendijke, ter hoogte van camping Duin en Strand, vond zater dag een eenzijdig ongeval plaats. De personenauto werd geheel vernield, maar de bestuurder M. M. uit Trier liep daarbij geen verwondingen op. De Duitser, die vanuit Scharendij ke naar Renesse reed, miste de bocht ter hoogte van camping Duin en Strand. Hij reed rechtdoor. De auto kwam vervolgens in de berm terecht, sloeg over de kop en belandde in de sloot. Het idee om een open dag te houden is min of meer een gevolg van een de monstratie, die een andere werkhon denvereniging uit Brabant vorig jaar in Burgh-Haamstede gaf. „Tben wa ren wij zelf allemaal nog volop aan het trainen met de honden, dus kon den we geen demonstratie geven", al dus vice-voorzitter Lies Meys. Dat ligt nu anders. Sommige leden zijn al in een vergevorderd stadium met hun viervoeter. Puppies De open dag begon voor de leden met speuren. Niet alleen voor dc gro te honden, maar ook de puppies de den hieraan mee. ,,We hebben nu weer drie puppies in onze vereniging", ver telt de vice-voorzitter. ,,De bouvier Eros, de Duitse herder Ingo en Quee- ny, een dobermann van negen weken oud". Lies Meys vertelt dat puppies het makkelijkste te trainen zijn. ,,Die kun je helemaal naar je hand zetten". Dc demonstraties op het terrein aan dc Hogezoom liepen qua moei lijkheidsgraad op. Instructeur Ico Meys werkte verschillende punten af, die een hond aangeleerd kan wor den. Tussen de praktijk door voorzag hij het publick van een toelichting. De „bazen" begonnen met een vrije training, waarbij een ieder zelf uit maakte wat hij of zij op dat moment zijn hond wilde bijbrengen. „Daar hoort ook spelen bij". Vervolgens nam de instructeur de leiding over en begon met appèltrai- nen. „Daarbij gebeurt alles onder het commando van de instructeur". Meys werkte een volledig appèlprogram ma af. Het vooruit-onderdeel, zoals dat in het jargon wordt genoejmd, be vatte verschillende facetten uit een trainingsprogramma. Lies Meys noemt onder meer een zit-, volg-, vooruit- en aporteerprogramma. Onderdanig Gehoorzaamheid en direct reageren blijken de voornaamste zaken bij oe feningen, zoals die tijdens de open dag werden voorgedaan. De meeste honden namen hierin een onderdani ge plaats in, waardoor ze gehoorzaam Mede door een subsidie van de ge meente Zierikzee van zevenduizend gulden plus het beschikbaar stellen van een busje door taxibedrijf J. de Jonge tegen een vriendenprijs kon wethouder J. Groen een jaar geleden het vertreksein voor deze bus voor zestig-plussers en slecht ter been zijn- den geven. Volgens een door de AN BO uitgevoerde enquête bestond er onder de zestig-plussers in Zierikzee duidelijk behoefte aan een vervoer mogelijkheid die ouderen tegen een geringe vergoeding naar het centrum, de bejaardencentra, de Corneliastich ting en het Rode Kruis brengt. Want Zierikzee mag dan een stad van beperkte omvang zijn, voor de oudere die van Poortambacht naar het centrum of naar de Corneliastich ting wil, of de slecht ter been zijnde die in Malta moet zijn is het nog al tijd een hele tippel. Nu een jaar verder heeft de wijk bus voor zestig-plussers en slecht ter been zijnden zijn bestaansrecht bewe zen. Dat bleek uit het overzicht dat J. van den Noord, lid van de beheers commissie vrijdagmorgen gaf. Ge middeld zijn er op donderdag, de dag dat de bus door Zierikzee rijdt, 27 personen vervoerd. Voor dat vervoer In dit tweede boek van de romancy clus staat de freule Jeanne van dei- Lek Boeije centraal. Een freule die zichzelf tot afgrijzen van haar voltal lige familie kortweg Sjaan Boeije noemde. „Freule Jeanne haatte het keurslijf van welopgevoede verveling waarin jongedames van haar stand gewoonlijk gedwongen waren te le ven totdat er een geschikte huwe lijkskandidaat aan de horizon ver scheen. Ze was ontegenzeglijk de meest besproken jongedame uit het gehucht Schuddebeurs, dat mooie be boste dorp onder de rook van Zierik zee waar Rosegaert stond, het land goed waar ze was opgegroeid en het huis waar ze boven alles van hield", aldus een citaat uit het boek. Overhaast In de roman De rode freule van Ro- naar hun baas luisterden. Dominante viervoeters waren er deze keer niet bij. Een term als foei was dan ook vrijwel overbodig. De meeste leden hebben met hun honden cursussen gevolgd en enkelen van hen zijn zo enthousiast bezig, dat ze vervolgcursussen doen. De IPO- cursussen één, twee en drie zijn bij verschillende leden de favoriete op leidingen voor hun hond. Yvonne zorgen vijftien chauffeurs en een chauffeuse die als vrijwilliger bij toerbeurt een dagdeel met de bus rij den. Met name vanuit Poortambacht (Borrendamme) blijkt er onder de ou deren animo voor de donderdag-bus te bestaan. Maar ook de belangstel ling vanuit Malta, het Havenkwar tier en plan Buijse is goed te noemen. Wat wel tegengevallen is, is de be langstelling voor de 60-plus bus in de avonduren. Om die reden is een streep door deze avondritten ge haald. In plaats daarvan rijdt de bus nu ook zaterdag tussen 9.00 en 12.00 uur. Deze nieuwe route is inmiddels in een nieuwe dienstregeling („het groene boekje) verwerkt. Met deze zaterdagdienst hoopt de beheerscommissie het gemiddelde aantal passagiers te verhogen tot 35 man/vrouw. Dat aantal is ook wel no dig om rond te kunnen komen. Ook nu weer heeft de beheerscommissie de gemeente om een subsidie van ze venduizend gulden gevraagd. Dit be drag is gebaseerd op het rijden van de bus op donderdag. Nu deze bus voor ouderen en slecht segaert wordt verhaald hoe eenzaam heid en de naderende dood van haar vader freule Jeanne overhaast een in grijpende beslissing doen nemen die ze later diep betreurt. Ze probeert zich bij de situatie neer te leggen hoe moeilijk haar dat ook valt. Er vinden echter gebeurtenissen plaats die haar loven nog ingrijpender veranderen. Freule Jeanne wordt de rode freule genoemd. Niet alleen vanwege haar vurige haardos. Door haar karakter en gedrag weet ze zich zeer geliefd te maken onder sociaal zwakkeren. En dat blijft ze ondanks alle moeilijkhe den. Door haar innerlijke moed weet ze tenslotte toch het geluk in haar le ven een kans te geven. Het prachtige landgoed Rosegaert te Schuddebeurs speelt daarin een voorname rol. Gerda van Wageningen deed voor Kramer had met Natja de IPO-cursus 1 gevolgd en zij gaf daarom een de monstratie als voorbeeld voor alle andere honden, die langs de kant van het veld een afwachtende houding in namen. Yvonne Kramer had haar hond tij dens de vrije training een appèlde monstratie afgelegd. Door de leden wordt het ook wel gehinderd afleg gen genoemd, omdat men in het veld dan druk bezig is. „Wat er ook ge beurt, als de hond een IPO-cursus heeft gevolgd, dan moet hij of zij blij ven liggen", meldt de vice-voorzitter. Enkele leden zijn zo fanatiek dat ze, volgens Lies Meys, naar de Neder landse kampioenschappen streven. Ludiek Ze knikt ja op de vraag of het leuk ter been zijnden zijn eerste verjaar dag heeft gevierd is er in de dienstre geling een kleine wijziging gekomen. In plaats van 9.00 uur vertrekt de eer ste bus nu om 9.15 uur vanaf de Schouwenbank. Zaterdag begint de eerste rit wel om 9.00 uur. De bus volgt in feite een klaverbladroute waarbij De Beuze het middelpunt is. In de route zijn voorts de bejaarden centra Borrendamme, De Wieken en de Corneliastichting opgenomen, als ook het Rode Kruisziekenhuis. Ook het busstation van de ZWN, het on derkomen van de Stichting Welzijn Ouderen als Beter Wonen zijn via de ze busverbinding bereikbaar. Mijlpaal Namens de Corneliastichting felici teerde directeur Schouw het bestuur van de ANBO en de beheerscommis sie met het bereiken van deze mijl paal.*De scepsis die aanvankelijk bij het van start gaan van dit experiment bestond is ongegrond gebleken, want nu na een jaar kan vilgens Schouw worden gesteld dat de bus in een be hoefte voorziet. Daarbij wees de di recteur van het verpleeghuis ook op het feit dat noch gemeente, noch de directie van de ZWN alswel de pro vincie en het waterschap erin ge slaagd zijn om de nieuwe Cornelia stichting via het openbaar vervoer bereikbaar te maken. „Straks rijden we met de ANBO in plaats van met de ZWN" grapte Schouw die als blijk van dank een en veloppe overhandigde. Waardering was er bij monde van Ruud van der Weide ook van de zijde van de Stich ting Welzijn Ouderen. Deze stelde dat het een goed initiatief is dat ook in de toekomst op steun van deze oude- renstichting kan blijven rekenen. De nieuwe dienstregeling van de wijkbus 60-plus ziet er als volgt uit: het schrijven van haar historische ro mans veel onderzoek naar de omstan digheden en het dagelijks leven op Schouwen-Duiveland aan het eind van de vorige eeuw. Zij ging daarvoor naar het archief in Middelburg en Zierikzee en praatte met een aantal mensen uit Schouwen-Duiveland die veel van die tijd afweten. Daardoor zijn de omstandigheden waarin de ro man zich afspeelt authentiek. De per sonages in de roman zijn uiteraard door de schrijfster zelf bedacht. Het tweede boek uit de romancyclus Ro segaert, De rode freule van Rosegaert ligt vanaf nu in de winkels. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF is, als een lid de Nederlandse kam pioenschappen haalt. Voordat het zo ver is zullen er eerst nog enkele IPO- cursussen moeten worden gevolgd. Na het serieuze element van de open dag, werd door de organisatoren een ludiek programma gepresenteerd, waarbij natuurlijk de honden de hoofdrol hadden. Eén van de honden werd onder meer ingezet bij het pak ken van een zogenaamde tasjesdief. Het waren voornamelijk de leden zelf, die zich met het pakwerk bezig hielden. Maar om het publiek erbij te betrekken werd ook iemand uit het publiek gevraagd. Leen van Mastrigt uit Zierikzee wierp zich op als pak- werker in spé. Dat niet zonder zich te verzekeren van een stevig pak. Hoe wel de organisatie na de eerste 'be handeling' wilde stoppen, maakte de vrijwilliger geen enkel bezwaar te gen een volgende oefening.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4