„De ruimte daar is zo immens, dat hou je niet voor mogelijk" Eenmaal, anderm •VdVr^ K00KTOESTELLEN DEURLOO B.V. Anywave Eindresul taten van Westerschouws VOP door RBOI Commissie Westerschouwen TSE in De Pul Bruinisse LICHT UIT? LICHT AAN! Publieke werken in Zierikzee Commissie financiën Commissie sociale zaken Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 juni 1989 Nr. 24558 3 De afgelopen weken zijn er twee tegenstrijdige berichten gekomen. Enerzijds verkeert de jeugasoos Bro- gum in Zierikzee in ernstige finan ciële problemen, anderzijds hoeft de bezoeker van het Any wave-festival volgend jaar mogelijk geen entree te betalen. Een inkomstenderving van een behoorlijke omvang. Doe daar nogeens de mededeling bij, dat de optredende eilandelijke bands dit jaar een forse verhoging van de on kosten krijgen en het einde van de logica lijkt nabij. Hoe kan een nood lijdend beètuur zo royaal met geld omgaan in tijden van financiële te loorgang? Het bestuur van Brogum ziet blijkbaar geen noodzaak om het succesvolle Anyw ave-festival als kasspekker te gebruiken. Slechts twee gemeenten in de streek steken de organisatie van het popfestival geld toe. Maar nu heeft ook de pro vincie in de buidel getast. En ineens kan het niet meer op. Bands krijgen meer geld bijvoorbeeld. Waarom? Is het nobele uitgangspunt van Anywa ve dan niet regionale bands voor een groot publiek te laten spelen? Een vergoeding is daarin ondergeschikt. Toch zou er honderd gulden bijge daan worden. De bezoekers kunnen Anywave in 1990 mogelijk gratis be zoeken. Is een tientje bijvoorbeeld zoveel geld voor twee dagen live mu ziek? Nu is de tweede dag gratis en moet er voor de openingsavond be taald worden. Gelet op de baromzet is er voldoende geld bij de jongeren. Voor alle duidelijkheid: het Any- wave-festival moet gekoesterd wor den als belangrijk evenement voor jongeren. En een eerder pleidooi, dat alle gemeenten er aan mee zouden moeten betalen houdt ook stand. Maar het feit, dat een noodlijdende soos één dag in het jaar zo riant met haar geld om wil gaan, past niet. Een zuinige opzet van Anywave met een redelijke bijdrage van het publiek kan de tekorten terugbrengen. AvdW BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie ruimtelijke ordening vergadert dinsdag 20 juni in het gemeentehuis te Burgh-Haam- stede. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Op de agenda staat onder meer een toelichting op de eindresul taten van het Verblijfs Recreatief Ontwikkelingsplan door het RBOI en de invulling van de kern van Re- nesse. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie openbare werken komt donderdag 22 juni bij een in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede. Vanaf 19.30 uur wordt onder meer gesproken over de af rastering voor de uitkijktoren en het parkeerterrein van de RK-kerk te Haamstede (eerste fase). BRUINISSE - In Jeugdsoos De Pul in Bruinisse speelt zaterdag 17 juni de TSE-Formation uit Zonnemaire. De groep brengt een vernieuwd re pertoire wat is samengesteld uit rock ballads en opzwepende snellere stuk ken. TSE begint om 19.30 uur. Het aantrekken van een nieuwe gi tarist is de band ten goede gekomen. Het geheel maakt een verjongde en moderne indruk, zonder dat het oude en vertrouwde TSE-geluid verloren is gegaan. Schouwen-Duivelands oud ste popgroep blijkt nog steeds te boeien. TSE bestaat uit Mart Pad mos, Leo Fokker, Jan Poot en Jaap Geelhoed. Voor Jeugdsoos De Pul is deze band de afsluiter van het sei zoen. Robert van de Zande en Annelies Bom reisden zeven maanden door Australië Van de Zande en Bom kwamen een paar jaar geleden op het idee om naar Australië te gaan. „Dat gebeurde ei genlijk naar aanleiding van een par tijtje tennis met een Engelsman die toen bij een reisorganisatie werkte. Hij stond toen op het punt om naar Australië te vertrekken en ik zeg zo van 'Ik kom wel een keertje langs om dat partijtje tennis af te maken'. Meer uit de gein eigenlijk", aldus Van de Zande. Het idee bleef echter hangen en het tweetal besloot een paar jaar niet op vakantie te gaan om de reis naar Australië te kunnen bekostigen. Baan opgezegd Vorig jaar november kwam het duo tot de conclusie dat de financiële middelen inmiddels toereikend wa ren om de reis te gaan ondernemen. Zoals gezegd had men zich daarvoor wel een en ander moeten ontzeggen. Maar Van de Zande en Bom hadden dat er wel voor over. „Dat is gewoon iets dat je graag wilt, en dat koste wat kost door moest gaan", aldus Van de Zande. De laatste puntjes werden op de i gezet. Van de Zande zegde zijn baan bij een sportzaak in Zierikzee op. Zijn vriendin was al vrij van ver plichtingen en niets stond de reis nog in de weg. Er waren inmiddels contacten ge legd met kennissen in Australië en het duo had een aardig lijstje met mo gelijke logeeradressen op zak toen zij half november 1988 in het vliegtuig stapten. „Toen we daar aankwamen hebben we een oud autootje gekócht, want zonder auto ben je nergens in Australië. Binnenlandse vluchten zijn heel duur en bussen rijden er voor het overgrote deel tussen de gro te steden". Grote bakken Overigens gelden voor wat betreft het autorijden in Australië wat ande re regels dan in Nederland. Een jon geling van 16 mag daar reeds achter het stuur kruipen. „En je ziet die gastjes allemaal in van die grote Amerikaanse bakken rijden", aldus Van de Zande. Zelf verplaatste hij zich samen met zijn vriendin in een 14 jaar oude auto van Japanse make lij. „Die zie je daar ook steeds meer". Ook de wegen in Australië zien er heel anders uit dan wat we hier in Nederland gewend zijn. „Zo'n weg als hier bijvoorbeeld tussen Zierik zee en Renesse heet daar een high way", aldus Van de Zande. „Maar wat je ook veel ziet zijn dirt-roads. Dat zijn gewoon gravel-weggetjes". Een hemelsbreed verschil verder tussen het dichtbevolkte Nederland en het dunbevolkte Australië zijn de afstanden. „Je moet bijvoorbeeld vier uur in de auto zitten om je post op te halen". En dan moet je natuur lijk maar hopen dat je geen auto-pech krijgt want ook de 'wegenwacht' heeft geen kantoor op de hoek van de straat. Dat laatste bleef het tweetal overigens bespaard. „We hebben er alleen een keer nieuwe achterasla gers ingezet". Zoutmeer Achteraf vinden ze het wel jammer dat ze niet over een flinke terreinwa gen beschikten. „We wilden een kijk je gaan nemen bij een groot zoutmeer. We hadden gehoord dat dat meer nor maal gesproken droog stond, maar dat op het moment dat wij daar wa ren het vol water stond. En dat j schijnt maar drie keer in de tweehon derd jaar voor te komen". Een goede reden om het meer met een bezoek te vereren. Een rit van 600 kilometer. „Toen we zo'n dertig kilo meter voor het meer waren zagen we een bordje 'road closed'. Wij zagen niets bijzonders dus reden door". Maar op gegeven bleek dat het bordje er toch niet voor niets stond. „Het had daar ontzettend veel gere gend en op gegeven moment konden we echt niet meer verder. Er stond al lemaal water op de weg en naast de Advertentie BEL 01110-14739 (ÓÓK 'S AVONDS EU IN HET WEEKEND) WIJ VERHELPEN ALLE ELECTRICITEITSSTORINGEN 00K VOOR AANLEG EN INSTALLATIE M INSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS H BREE0STRAAT WIERIKZEE-TELEF00N 01110-14739 Weinig emancipatie weg was het één grote modderbende", vertelt Van de Zande. „Ik heb tot m'n knieën in de prut gestaan, maar er was geen doorkomen aan". Bloeiende woestijn Een rit van 570 kilometer Voor niets. Bom: „Nou ja, niet voor niets hoor want waar we door reden was echt een schitterende omgeving. Nor maal gesproken is een woestijn een dorre vlakte, maar daar had het zo veel geregend dat de woestijn hele maal groen zag van de planten en bloemen. Sommige Australiërs wis ten niet wat ze zagen als we onze fo to's van dat gebied lieten zien". Behalve het platteland namen Van de Zande en Bom ook een kijkje in een paar grote steden. Bom: „We zijn geweest in Sidney, Brisbane en Mel bourne. Maar zo rustig als het op het platteland was, zo gejaagd was het leven in de grote stad". Bom en Van de Zande hielden zich bewust afzijdig van reisgezelschap pen die söms hun pad kruisten. „Het is onze ervaring dat je als je met z'n tweetjes door zo'n land trekt je veel meer contact met de plaatselijke be volking hebt", aldus Bom. Het duo omschrijft de Australiër als vrij ruw en nogal grof, maar aan de andere kant weer zeer gastvrij. „Maar ze ma ken zich niet zo druk", aldus Van de Zande. Volgens het tweetal is de emancipa tie bepaald nog lang niet overal door gedrongen in Australië. „Op het plat teland is het een echt mannenmaat schappij", aldus Bom. „Moeders zit thuis met de kinderen te wachten tot pa uit de kroeg komt. Als wij dan er gens logeerden werd Robert met een smoesje meegevoerd naar de kroeg. Dat vond ik niet echt leuk". Omdat de financiën niet onbeperkt waren was een werkperiode ingelast. „We hebben zeven weken druiven ge plukt, en dat was hoog tijd want we hadden nog precies $1.97. Maar het was wel een slijtageslag hoor want het was daar 42 graden", aldus Van de Zande. Bom vult aan: „Wat ik daarbij nog al eng vond was dat er daar giftige spinnen rondkropen tussen die drui ven. Ik heb de eerste paar dagen zon der handschoenen gewerkt,, maar daarna heb ik die toch snel aange trokken". Echt rijk werd het tweetal niet van het druiven plukken, maar het verdiende geld bleek genoeg om hun oorspronkelijk op zes maanden geplande verblijf in Australië met nog een maand te verlengen. Teveel kleding Het was voor allebei de eerste keer dat ze een dergelijk grote reis onder namen. „Je leert er wel van", stelt Van de Zande. „Het is heel wat anders dan veertien dagen ergens kamperen. We hadden veel te veel kleding en handdoeken meegenomen". Bom: „Ik had een tas met 22 kilo kleren bij me, maar in feite heb je aan twee korte broeken, twee T-shirts en twee stel ondergoed al genoeg". Van de Zande benadrukt dat je wel heel zeker moet weten dat je een der gelijke reis wilt maken. „Anders moet je er absoluut niet aan begin nen. Ik heb er geen spijt van. Ik zou het zo weer doen". Wat het tweetal liever niet nog een keef mee wil maken is hetgene waar ze aan boord van het Quantas- vliegtuig mee geconfronteerd wer den. Over wat er nu precies de oor zaak was van het gebeurde is nog steeds geen duidelijkheid. Van de Zande weet uit eigen ervaring wel te vertellen wat er gebeurde. „Het vliegtuig ging eerst omhoog en daar NIEUWERKERK - „Het grootste verschil met Nederland? Dat is de ruimte. Dat is daar zo immens, dat hou je niet voor mogelijk", aldus Robert van de Zande uit Nieu- werkerk. Samen met zijn vriendin Annelies Bom reisde hij zeven maanden lang door Australië. „We hebben een paar jaar gespaard om deze reis te kunnen maken. Ik kan het iedereen aanraden om daar eens naar toe te gaan". Het tweetal zette onlangs weer voet op Europese bodem na een angstig avontuur aan boord van het Quantas-vliegtuig dat hen weer naar Nederland bracht. Het vliegtuig dook, zo'n drie uur vliegen van Sid ney verwijderd, plotseling naar beneden na eerst omhoog te zijn gestuwd. „Ik zei te gen Annelies: 'Daar gaan we'. Ik dacht op dat moment dat ik mijn familie nooit meer terug zou zien" aldus Van de Zande. Gelukkig liep een en ander goed af. „Maar ik was al bang om te vliegen, en dat ben ik zeker niet kwijtgeraakt", aldus Van de Zande. Ik Robert van de Zande en Annelies Bom; zeven maanden op sjouio in Australië. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Niemand meer dan 100,- eenmaal, twee maal: 100,-". Dit was de afgelopen dagen te horen in de Concertzaal te Zierikzee. Voor de gemid delde Concertzaal-bezoe ker was het interieur de af gelopen dagen enigszins veranderd. De grote zaal was omgebouwd tot een grote veilinghal waarin meubels, klokken, schilde rijen en andere antieke voorwerpen geveild wer den. Veilingmeester J. de Vlieger be noemde elk artikel met het daarbij behorende nummer, zodat elke bezoe ker wist over welk artikel of antiek meubelstuk gesproken werd. Om het voor iedere bezoeker en aspirant- koper overzichtelijk te maken was er voor deze gelegenheid een catalogus gemaakt, waarin elk te kopen stuk apart beschreven stond. Als toeschouwer van de veiling zou je het idee kunnen krijgen dat als je te veel met bijvoorbeeld je hand over je gezicht wreef, je een te veilen an tiek stuk gekocht had. In de realiteit was dit echter niet zo. Tijdens het bieden werd er door de aspirant- kopers een duidelijke hand opgesto ken, waarmee ze, mits niemand an ders hoger bood, het artikel 'de zijne' kon noemen. Op het moment dat er in hoofdzaak antieke spullen verkocht werden, bleef de techniek niet achterwege. Elk nummer van het corresponderen de artikel was opgeslagen in een com- Suter die ratelde als een koper zijn of aar artikel ging afrekenen. Met het bieden kon het af en toe raar lopen. Dit was te merken op het moment dat er stoelen geveild werden. Het begin- bedrag hiervoor was 100,-. In eerste instantie was er geen animo voor de stoelen want het bedrag werd via 90,- naar 80,-, verlaagd naar 70,-. Op het laatste moment was er toch een gegadigde en via deze kwam het laatste bod uit op 90,-. Eigenaar De artikelen die tijdens de veiling niet aan de man of vrouw gebracht» werden, vonden hun weg weer terug naar de oorspronkelijke eigenaar of deze worden meegenomen naar een volgende veiling waar De Vlieger op nieuw veilingmeester is. na met een rotklap naar beneden. Ik vloog met m'n kop tegen het pla fond". Eng Van de Zande zag ook hoe anderen van hun plaats gesmeten werden. „Later bleek dat er vijftig gewonden waren gevallen, en de meesten daar van hadden hoofdwonden. Ik heb er één gezien die bloedde als een rund. Dat zag er heel eng uit, maar uitein delijk vielen zijn verwondingen nog al mee". Onder de gewonden echter ook mensen die verzorging in een zie kenhuis nodig hadden. Het vliegtuig werd in Darwin aan de grond gezet om de gewonden te kunnen verzorgen. „Maar daar was niet genoeg plaats om ons allemaal te laten overnachten en daarom wer den we naar Singapore gevlogen", al dus Bom. Zij vervolgt: „Het engste vond ik nog dat we gewoon weer in hetzelfde vliegtuig verder gingen terwijl het niet eens helemaal nagekeken was. We hebben wel zo snel mogelijk ge beld om onze familie te laten weten dat met ons alles goed was". Bom en Van de Zande zullen zich zowel de tijd in Australië als de vlucht naar huis niet snel-vergeten. „Het vervelende nu is dat niemand naar onze ervarin gen in Australië vraagt maar meteen over het vliegtuig begint". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDCBrlinS TEL. 01110 16255 ZIERIKZEE - In het Zierikzeese stadhuis vergadert maandag 19 juni de commissie publieke werken. De openbaar toegankelijke bijeenkomst begint om 19.00 uur. Op de agenda staat de bespreking van het Hinder wet-uitvoeringsprogramma. ZIERIKZEE - De gemeentelijke fi nanciën komen woensdag 21 juni ter sprake tijdens de vergadering van de gelijkluidende Zierikzeese commis sie. De vergadering is in het stadhuis en begint om 17.00 uur. Op de agenda staat het iristellen van een egalisatiefonds door het Ad ministratief Dienstencentrum Zee land, een aanvullend krediet voor uitvoering van de mededelingenru briek en een verstrekking van een ge meentelijke bijdrage van vijf cent per inwoner gedurende een periode van vijf jaar aan de Stichting Histo risch Onderzoek Zeeland ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek naar de geschiedenis van de agrari sche sector in Zeeland. ZIERIKZEE - De Zierikzeese com missie sociale zaken vergadert maan dag 26 juni om 16.00 uur in het stad huis te Zierikzee. Op de agenda staat de begroting van de Intergemeente lijke Sociale Dienst voor 1990. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee: telefoon: 01110-16551 Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden, Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. 4 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3