Europarlementariër Cornelissen wijst op goede ligging regio Plan voor oprichting monument voor de redders van Burghsluis Welgemoed naar de stembus DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwe gemeente secretaris in Zierikzee kf<t c NIEUWSBODE Voorzieningen Dagverzorging Jubileum Atletiek Volgens een onderzoek zijn ouderen vaak het Sinds vorige week kan men ook in bejaarden- Hotel-restaurant De Schelphoek bestaat dit Tom van de Ouden en Monique Schipper toon- slachtoffer van teruglopende voorzieningen op tehuis In 't Opper in Bruinisse terecht voor jaar 25 jaar. (Pag. 4). den hun talent tijdens de Zeeuwse kampioen- het platteland. (Pag. 2). dagverzorging. (Pag. 3). schappen. (Pag. 9). DONDERDAG 15 JUNI 1989 145ste jaargang Nr. 24557 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1869) Men moet de stemmen wegen, niet tellen. Schiller Schouwen-Duiveland ligt in Gouden Delta en heeft vele mogelijkheden ZIERIKZEE - ,,U heeft door uw ligging in een Gouden Delta, vele mogelijkheden". Een hoopvolle toekomst, dankzij de gunstige ligging tussen wereldhavens als Rotter dam Antwerpen hield Europarlementariër P. A. M. Cornelissen de aanwezige CDA-ers in Mondragon (Zierikzee) voor. Deze avond vormde het sluitstuk van het werkbezoek dat Cornelissen en de (kandidaat-)Europarlementariërs ir J. Sonneveld, mr drs J. P. Balkenende en mevrouw E. M. H. Joosten aan de regio brachten. De CDA-delegatie in Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). Tijdens dit werkbezoek werd een kijkje genomen bij het akkerbouw bedrijf van M. van der Wekken in Kerkwerve en werd tevens met de di rectie van de ZWN gesproken over het openbaar vervoer. Landbouw en ver voer waren ook de onderwerpen die 's avonds in Mondragon aan de orde kwamen; Europarlementariër P. A. M. Cor nelissen gaf met enkele cijfers aan welke voordelen het wegvallen van de grenzen in 1992 voor het wegver voer zal hebben. Cornelissen rekende zijn gehoor voor dat de grensvertra- gingen tien miljoen gulden per dag kosten. De gemiddelde snelheid van een vrachtwagen, die van Middel burg naar Milaan rijdt bedraagt vol gens de Europarlementariër niet meer dan twintig kilometer per uur, omdat het niet uitzonderlijk is d,at het inklaren aan de Italiaanse grens 'n dag in beslag neemt. De per land verschillende vergun ningenstelsels, de variërende diesel- prijzen, de uiteenlopende tarieven voor de wegenbelasting zorgen voor een versnippering waarvan het inter nationale wegverkeer de dupe is. Die verschillen moeten met het oog op 1992 worden gelijkgetrokken. Moei lijker ligt dat met het harmoniseren van de loonkosten. Deze liggen bij het Nederlandse wegvervoer 15% ho ger dan in de andere lidstaten. Ge lijktrekken van die verschillen is ech ter een zaak van het bedrijfsleven zelf. De kritiek die minister drs N. Smit-Kroes van verkeer en water staat heeft opgewekt met haar voor stel om de dieselaccijns te verhogen (en meer in overeenstemming te bren gen met de tarieven in onder meer de Bondsrepubliek) vond Cornelissen niet terecht. ,,Dit is noodzakelijk om tot een Europees beleid te komen en om de integratie te verbreden tot meer dan alleen een economische eenwording", aldus Cornelissen, die in dit verband hamerde op de nood zaak van voldoende parlementaire controle op de besluiten die de Raad van Ministers neemt. Mobiliteitsplan Eveneens onontbeerlijk is volgens Cornelissen ook het opstellen van een Europees mobiliteitsplan, waarin de ontwikkeling van de aantallen per categorie plus een inventarisatie wel ke gevolgen dit met zich meebrengt voor de infrastructuur. Alleen al tot 1992 zal volgens de Europarlementa riër het vervoer met dertig a veertig procent toenemen. Om dit alles in goede banen te leiden is een Europees plan noodzakelijk. Ook voor Schouwen-Duiveland zal het Europa van 1992 consequenties hebben. Met de kanaaltunnel op komst en de centrale ligging tussen Rotterdam en Antwerpen heeft de re gio goede toekomstperspectieven. ,,Met de groeiende economie en1 de grootste havens in de nabijheid ligt Schouwen-Duiveland in een gouden regio, met vele mogelijkheden. Een heet hangijzer; de landbouw politiek en dan met name het EG- beleid voor de akkerbouw werd door ir J. Sonneveld aan de orde gesteld. Deze merkte bij aanvang van zijn be toog op dat de landbouwers be schouwd moeten worden als de meest geïnteresseerde burgers voor het EG- gebeuren. Sonneveld: „Boeren zijn gewend om hun belangen aan de be sluitvorming te koppelen''. De land bouw is, zo stelde de landbouwdes kundige vast, de voorloper van het Europese integratiebeleid in Europa. Reeds in 1962 werd bepaald dat de lidstaten geen invoerrechten op land- bouwprodukten uit andere lidstaten mogen heffen. Een voorwaarde hier bij was wel dat er een gemeenschap pelijk landbouwbeleid van de grond zou komen, dat door de lidstaten ge zamenlijk bekostigd zou worden. Met name de tuinbouw, de intensieve vee houderij en de melkveehouderij heb ben van deze ontwikkeling geprofi teerd. Negatief De gemiddelde burger denkt vol gens Sonneveld echter heel negatief over dit beleid, gezien de kosten en het niet goed functioneren ervan. Dat is enerzijds niet helemaal onterecht maar anderzijds heeft het landbouw beleid ook stimulerend gewerkt op de ontwikkeling van de landbouw methoden. ,,De technologische ont wikkeling van de landbouw in Euro pa kan de toets der kritiek door staan" aldus Sonneveld. Behalve de aanpak om de zuivel- overschotten weg te werken ging Son neveld ook in op de recente proble men binnen de akkerbouw, met name wat de graanproduktie betreft. Het vaststellen van quota per bedrijf zal geen oplossing zijn om de produktie te doen verminderen. Integendeel, het zou de gehele sector in het slop doëri geraken. Een meer adequate - oplossing is volgens de voormalige landbouwattaché in Washington het beperken van de totale produktie. Inkomen Tot nu toe is die graanproduktie gestegen, waardoor de prijs tot twee maal toe is gedaald en het inkomen van de akkerbouwer verminderd is. Een aanvullend instrumentarium om die graanproduktie te stabiliseren is dan ook gewenst. Voor een mogelijke oplossing van het probleem verwees Sonneveld naar de Verenigde Staten, waar gekozen is voor het inschrijven op braakligging. Twaalf miljoen hec tare is via dit systeem uit produktie genomen. Ook zal de EG samen met de VS en Canada tot afspraken moe ten komen over de beperking van de graanproduktie. 'Met groot gevaar voor eigen leven hebben zij hun werk verricht BURGH-HAAMSTEDE - Als alles volgens plan ver loopt wordt over enkele maanden op de Oosterschelde- dijk in het haventje van Burghsluis een monument ont huld ter nagedachtenis van de mensen die zich in de afgelopen eeuwen inzetten voor het redden van zeelui die in moeilijkheden verkeerden: de redders van Burghsluis. „Daar zit een hele geschiedenis aan vast. De angst en de ellende die elke opstap voor de redders met zich mee bracht. Het was niet niks om telkens weer die ziedende zee op te gaan, alles in de weegschaal stellend. Vrouw en kinderen achterlatend. Zij hebben hun werk met gevaar voor eigen leven verricht", aldus drs J. A. Brandenbarg. Hij is een van de leden van het co mité Monument Redders Burghsluis dat sinds februari 1989 actief is om het geld bijeen te brengen dat nodig is voor het monument: 10.000 gulden. De helft van dit bedrag is op dit mo ment al binnen via reacties op brie ven die het comité aan diverse perso nen en instanties schreef. Onder andere door giften van de Slavenkas te Zierikzee en het Dorus Rijkers fonds te Zoetermeer. Stad en Lande De eerste opzet voor de oprichting van een monument voor de redders van Burghsluis kwam vanuit de Ver eniging Stad en Lande die dit jaar vijftig jaar bestaat. In de boeken die door de vereniging jaarlijks worden uigegeven, de Kroniek van het Land van de Zeemeermin, verschenen de afgelopen jaren enkele artikelen over het werk van het reddingswezen. Ar tikelen die onder andere werden ge schreven nadat vanuit de Slavenkas opdracht werd gegeven voor onder zoek naar de geschiedenis van het reddingswezen. Uit die verhalen bleek dat in de loop van de eeuwen voor de kusten van Schouwen-Duiveland talrijke schepen zijn vergaan als gevolg van storm, noodweer en de gevaarlijke zandbanken rond het eiland. De Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen die in 1824 werd opgericht stationeerde een reddingsboot in Brouwershaven en later ook in Zierikzee. Onder ver antwoordelijkheid van de agent van de reddingsmaatschappij die in Zie rikzee werkte werd in 1862 ook een boot in Burghsluis gestationeerd. In 1885 werd Burghsluis een zelfstandig station. Vele keren trokken de redders erop vervolg pagina 4 Ofschoon Sonneveld erkende dat de akkerbouw zich in de hoek be vindt waar de klappen vallen, stelde hij toch vast dat er nationaal gezien toch een grote overeenstemming tus sen de politieke partijen is wat het uitgestippelde beleid voor de akker bouw aangaat. Een constatering die de gemoederen tijdens de forumdis cussie die aansluitend werd gehou den nogal deed oplaaien. Fout beleid ,,De akkerbouw is in vijf jaar ka potgemaakt. Een kwestie van een fout beleid" stelde een van de aanwe zigen vast, daarbij wijzend op de ver liezen die de akkerbouwers momen teel moeten incasseren. Volgens Sonneveld een zaak waaraan niet te ontkomen valt, omdat de Nederland se akkerbouw voor een aantal pro- dukten in een heel moeilijke hoek zit. De vrees dat de betere sociale voor zieningen in Nederland mensen uit de andere lidstaten zullen aantrek- vorvolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> l£d> PÊ Bitr ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee krijgt naar alle waarschijnlijkheid in de per soon van M. J. Walraven een nieuwe gemeentesecretaris als opvolger van A. G. Izeboud, die naar Tholen vertrokken is. Burgemeester en wethouders hebben Walraven bovenaan de lijst van aanbeveling ge plaatst. Tijdens eerdere (beslo ten) vergaderingen, zou over deze benoeming eensgezind heid bestaan, zodat een' wen ding tijdens de eerstvolgende raadsvergadering onwaar schijnlijk is. Walraven is mo menteel gemeentesecretaris in Ruui-lo. Hij is geboren in 1942 te Middelburg en was van 1976 tot 1983 gemeentesecretaris van Groot-Ammers, Langerak en Nieuwpoort. Sinds 1983 zwaait hij de ambtelijke scep ter in Ruurlo. Tweede op de lijst is J. Riep- ma, gemeentesecretaris van Héino. Riepma is in 1942 gebo ren in Uithuizen. De gemeente raad van Zierikzee spreekt de voorkeur uit tijdens haar ver gadering van 26 juni. Verwachting tot vrijdagavond: Perioden met zon Perioden met zon en droog. Mini mumtemperatuur ongeveer 13 gra den, middagtemperatuur omstreeks 24 graden. Zwakke tot matige noord oosten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 19 juni Zaterdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: noordoost 3 Zondag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: noordoost 3 Maandag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 16 juni Zon op 05.19, onder 22.02 Maan op 19.49, onder 02.52 Volle Maan: 19 juni (08.57) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Morgen krijgt ons land opnieuw met een gebied van hoge- druk te maken dat via Engeland naar de Noordzee trekt. De uitloper van het hogedrukge- bied boven Scandinavië dat enige da gen de dienst uitmaakte is-in activi teit afgenomen. Tussen deze twee hogen bevindt zich een oud front dat vandaag overtrekt en enige bewol king met zich mee bracht. Morgen zijn er ook nog wat restanten van de ze bewolking aanwezig maar er ko men ook flinke perioden met zon voor. Het blijft droog. Vannacht daalt het kwik tot omstreeks 13 graden. Overdag loopt de temperatuür op tot in de buurt van de 24 graden, aan de kust iets daaronder en in het zuid oosten van het land enkele graden ho ger. De wind waait uit het noordoos ten en is zwak tot matig. ZIERIKZEE - Vandaag, donderdag, moeten we weer met z'n allen naar de stembus. Deze keer niet om onze voorkeur uit te spreken voor wie er in de gemeenteraad dient te zitten of welke partijen ons land moeten gaan besturen maar Europese verkiezingen. Wat verder van ons bed wellicht, maarzeker niet onbelangrijk Met de eenwording van Europa in 1992 in het vooruitzicht liggen er ook zaken als een Europese aanpak van handel, werkloosheidsbestrijding, maar bijvoorbeeld ook het terugdringen van bodem-, water-en luchtver ontreiniging in het verschiet. Het is voor de derde keer dat er Europese verkiezingen gehouden worden. Bij de laatste Euro-verkiezingen in 1984 kwam de Partij van de Arbeid in de regio als winnaar uit de bus. op de voet gevolgd door het CDA. De christen-democraten op hun beurt wisten de VVD vlak achter zich. Of dc uitslag deze keer op Schouwen-Duiveland belangrijk zal afwijken van de uitslag van 1984 is vooralsnoo niet duidelijk. Hoewel het hier om Europese verkiezingen gaat speelt wellicht de val van het kabinet Lubbers II een rol in het stemgedrag van de Schouwse kiezer. In de krant van maandag 19 juni de volledige uitslagen van de Europese verkiezingen, editie 1989. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1