Aanvullende thuiszorg voor vakantiegangers Zierikzeese Avondvierdaagse begint met mooi wandelweer H'sl.C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brand Opening expositie Zeeuwse Kunstkring PE Bitr Vakantie gangers bleken dieven Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Opname Normandië Autonieuws Papendal Leerlingen van Binnen de Veste hebben video- Cees Blom en Koos Kruit zijn terug uit Nor- In autonieuws vandaag aandacht voor de Redelijke resultaten Schouwse sporters in opnames gemaakt in verband met een school- mandie. (Pag. 3). Hyundai Pony XP. (Pag. 6). sportdorp Papendal. (Pag. 9). project. (Pag. 2). DINSDAG 13 JUNI 1989 145ste jaargang Nr. 24556 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De gang van een mens is vaak een stuk van zijn karakter. Sirius Animo voor wandelvierdaagse loopt met de jaren terug ZIERIKZEE - Gisteravond, maandag' 12 juni, is de grootste Avondvierdaagse van Schouwen-Duiveland van start gegaan. Hoewel het aantal deelnemers aan de Zierikzeese Avondvierdaagse de laatste jaren wat aan het afnemen is, had den toch zo'n 1670 wandelliefhebbers de weg naar de startplaats rond het Ha venpark weten te vinden. In totaal 41 groepen, clubs en verenigingen van ver schillende pluimage stonden te trappelen van ongeduld. Het was in ieder geval prima wandelweer zodat vol goede moed begonnen werd aan deze eerste avond. SV Dreischor, Basisschool 't Kof schip, Chr. Basischool Op Dreef, Chr. Basisschool Kerkwerve, OBS 't Stoofje, Dansschool Kramer, Buurtvereniging De Maltezer, Scouting Zierikzee, Scouting Brouwershaven, Beatrixschool, Basisschool Noordgouwe, Basis school Helchersee, St. Willibror- dusschool. Route De route voor vanavond, dins dag 13 juni, ziet er als volgt uit: Acht kilometer: Mol - Schuitha ven - Lange Nobelstraat - Korte Nobelstraat - voor Nobelpoort linksaf over de Wandeling - Zuid- wellebrug - Laan van St. Hilaire - bij stoplichten oversteken - pro vinciale weg - Zandweg - Gast- huisdreef - provinciale weg - Klerksweg - Boerenweg - Greve- lingenpad - Grevelingenstraat - Scheldestraat - Weststraat - Post- straat - Appelmarkt - Havenplein - 't Vrije. Vijftien kilometer: Mol - Schuithaven - Lange Nobelstraat - St. Anthoniesdam - Korte Nobel straat - Nobelpoort - linksaf voet pad provinciale weg richting Haamstede - bij stoplichten over steken - Zandweg - Gasthuisdreef - provinciale weg - Klerksweg - Boerenweg - Grevelingenpad - Grevelingenstraat - Scheldestraat - Zaridkreekstraat - Levensstrijd- weg - Weldamseweg - Havenweg - Eerste Weegje - Laan van St. Hilai re - Hoofdpoortstraat - Nieuwe Haven - Nieuwe Boogerdstraat - Visstraat - Havenplein - 't Vrije. Waren er in 1987 in totaal nog zo'n 1818 deelnemers aan de Zie rikzeese vierdaagse, vorig jaar was dat alweer minder, namelijk 1807. Bij de voorinschrijvingen van de vierenveertigste editie dit jaar kwam men niet verder dan 1581 wandelfanaten. Vooral ook het aantal clubs dat meedoet loopt de laatste jaren terug. Ik heb het idee dat er steeds meer indivi dueel gesport gaat worden de laat ste tijd. Als je bijvoorbeeld ook kijkt naar de muziekgezelschap pen, vroeger waren dat groepen van zo'n 300 man en nu bestaat de grootste groep uit 35 man", vertelt mede-organisator Geert van der Wielen. Polderlandschappen Uiteindelijk hadden zich voor het begin van de eerste avond nog zo'n 1670 deelnemers aangemeld, zodat er toch vele wandelaars zich door de straten en polderland schappen rond Zierikzee 'persten'. En het plezier onder de deelne mers was er niet minder om. Op de routes van zowel de vijftien ki lometer als de acht kilometer werd er veel gezongen, gelachen en hier en daar waren vlarden van ware roddeltjes te horen, waar over we verder niet zullen uitwij den. Wederom liepen er ook weer veel jonge wandelaartjes mee. De een met heuse wandelschoenen en de ander met flitsend witte nieu we gymschoenen, speciaal ge kocht, cq. gekregen, voor de Avondvierdaagse. Velen droegen heuse rugzakken met de meest lichtgevende kleurtjes, die bijna plijn aan de ogen deden. Maar tus sen deze enorme mensenmassa liepen ook medeburgers van een uiterst respectabele leeftijd, die trouwens niet onder deden voor de jongere garde en vast van plan zijn ook op de drie nog te komen avonden hun beste beentje voor te zetten. De groepen die meelopen met de Zierikzeese avondvierdaagse zijn: Showband Rust Roest, GV Rust Roest, Theo Thijssenschool, J. L. de Jongeschool, Dagverblijf Brug- zicht, Schouwenoord, OBS De Meerpaal, GV Delta Sport, AV Delta Sport, Winkelbedrijf MCD, KV All-Ready, OBS Zonnemaire, In - 'i Opper, Waterschap Schou wen-Duiveland, Knuist-sport, OBS Prinses Irene, CJV Samen Verder, OBS 't Mêêtje, OBS De Schoener, Chr. Basisschool De Schouw, SV Duiveland, J. W. van de Doelschool ZV Onderdak, VV Mevo, OBS De Dobbelsteen, Ba sisschool Binnen de Veste, RSG Prof. Zeeman, Reddingsbrigade, Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BRUINISSE - De bovenverdieping van het huis van P. de K. aan de Steinstraat 23,te Bruinisse is ernstig beschadigd door een brand die maan dagavond om ongeveer 20.00 uur plaatsvond. De brand ontstond op de slaapka mer van de zoon des huizes. Volgens de politie waarschijnlijk door een elektrische storing die ontstond via een elektrische deken die was blijven aanstaan. Terwijl P. de K. beneden in zijn woonkamer zat werd de rook die uit de bovenverdieping van het huis kwam ontdekt door buren. Zij waar schuwden de Bruse brandweer die snel ter plaatse was met twee voertui gen. Dankzij hun ingrijpen bleef de brand beperkt tot de bovenverdie ping. De woning is momenteel onbe woonbaar vanwege de water- en rook schade die door de brand en de bluswerkzaamheden ontstond. ZIERIKZEE - De vice-voor- zitter van de CDA Tweede Ka merfractie, drs H. Eversdijk, opent donderdag 29 juni om 17.00 uur de Zomertentoonstel- ling van de Zeeuwse Kunst kring in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. De expositie is van af 30 juni te bezichtigen tot en met 15 juli, op werkdagen van 11.00-17.00 uur. Er exposeren negentien le den: Leendert Beye (Goes), Liesbeth Binkhorst (Middel burg), Ad Braat (Zierikzee), Tbssa Braat-Voorhuis (Zierik zee), Cocky Bruinzeel (Noord- gouwe), Miems van Citters (Burgh-Haamstede), Hans Cools (Kerkwerve), Waalko Dingemans (Burgh-Haamste de), Saskia Eggink-du Burck (Zierikzee), Marijke Fol- kertsma (Nieuwerkerk), Tie Hof (Ritthem), Hansje den Hol lander (Middelburg). Peter Jansen (Zierikzee), Juul Korte- kaas (Middelburg), Ton Lam- per ('s-Heer Arendskerke), Ge rard Menken (Kloetinge), Re- nee Mink (Middelburg), Mat- thy Murre (Goes) en Hetty de Wette (Burgh-Haamstede). Brief naar recreatie-ondernemers in Zeeland GOES/ZIERIKZEE - De Stichting Aanvullende Thuishulp, STAT, die extra zorg ver leent om op die manier patiënten zolang mógelijk thuis in de eigen omgeving te laten blijven, heeft naast die aanvullende thuishulp een nieuw initiatief ontwikkeld. Het betreft de hulp aan mensen die in Zeeland op vakantie komen. „Op deze manier krij gen hulpbehoevende mensen de kans om toch op vakantie te gaan. Enerzijds indivi dueel, anderzijds met een groep", aldus S. de Meij, coördinator van de stichting in Goes. WA> ..Thuiszorg" op dc camping kan met het STAT-initiatief. De STAT verleent verpleegkundige zorg op maat voor hulpbehoevende vakantiegasten. Hieronder verstaat de stichting de zorg tijdens bijvoor beeld 'spitsuren'. „Spitsuren in de verzorging zijn onder andere het was sen en aankleden, de lichamelijke verzorging en het naar bed brengen van patiënten. Maar wij kunnen ook zorgen voor nachthulpen, zodat bege leiders die met hulpbehoevende men sen mee op vakantie gaan 's nachts door kunnen slapen", aldus De Meij. De doelstelling van de STAT is het geven van thuishulp aan mensen die ziek zijn en het liefst thuis in de ei gen omgeving verzorgd willen wor den. „Door deze zorg te verlenen is het ook mogelijk om ziekenhuisop names te verkorten of zelfs te ver kleinen. Als er een patiënt met bij voorbeeld een gebroken been geholpen is als er 's morgens iemand komt om hem of haar met de verzor ging te helpen, houdt dit in dat die persoon niet opgenomen hoeft te worden in het ziekenhuis". De aanvullende thuiszorg wordt vergoed door de ziekenfondsen en particuliere ziektekostenverzeke raars. „Het is echter niet zo dat per definitie alles wordt vergoed. Het Ziekenfonds Midden-Zeeland ver goedt bijvoorbeeld alleen de thuis hulp bij terminale patiënten (mensen in hun laatste levensfase, red.)". Het Zilveren Kruis, een particuliere ziek tekostenverzekeraar, gaat veel verder in het vergoeden van de kosten bij thuishulp. Op deze manier wordt zie kenhuisopname verkort en is dan op zijn beurt kostenbesparend. Dat de mensen die aangesloten zijn bij een particuliere ziektekostenver zekering hiermee recht hebben op eli taire gezondheidszorg spreekt de coördinator van de STAT tegen. „Een paar jaar geleden was dat wel zo. Op dat moment was er nog rechtsonge lijkheid. De opzet van de ziekenfond sen is dan ook om die ongelijkheid recht te trekken. Het is de bedoeling dat de aanvullende thuiszorg in 1992 ook in het ziekenfonds komt. Door er één facet uit te nemen, werken ze aan opheffing van die ongelijkheid", al dus De Meij. Mensen van Schouwen- Duiveland die particulier verzekerd zijn. kunnen dus ook gebruik maken van de diensten die de STAT aan biedt. Het nieuwe initiatief biedt nu ook aan vakantiegasten de mogelijkheid gebruik te maken van dc aanvullen de thuishulp. „Zo is het bijvoorbeeld mogelijk dat een groep gehandicap ten op vakantie komt in Zeeland. Als er dan een aanvraag gedaan wordt bij ons. kunnen wij hulp bicden tij- vervolg pagina 4 Verwachting tot woensdagavond: Zonnig Zonnig. Minimumtemperatuur om streeks 11 graden, middagtempera- tuur omstreeks 25 graden. Matige oostenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 17 juni: Donderdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: oost 4 Vrijdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordoost 4 Zaterdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 13 juni Zon op 05.20, onder 22.01 Maan op 16.06, onder 02.10 14 juni Zon op 05.19, onder 22.01 Maan op 17.19, onder 02.21 Volle Maan: 19 juni (08.57) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een krachtig hogedruk- gebied met een kerndruk van 1038 mbar, boven Scandinavië verandert maar weinig van plaats. Een uitloper van dit hoog strekt zich uit tot over de Alpenlanden. De pressies boven de Oceaan kunnen ons land niet bereiken en buigen ruim voor het continent af naar het noor den. In het huidige weerbeeld komt dus geen verandering. Dit betekent dat tijdens een heldere nacht de tem peratuur daalt naar ongeveer 11 gra den. Overdag is het zonnig en loopt de middagtemperatuur op tot om streeks 25 graden. Er waait een mati ge oostenwind, die in de middag aan de kust en op het IJsselmeer toe neemt tot vrij krachtig. Op de wat langere termijn doet vooral de middagtemperatuur een paar stapjes terug. Bovendien wordt de zon nu en dan afgeschermd door enkele wolkenvelden. RENESSE - Twee vakantie gangers uit Eindhoven zijn door de politie aangehouden nadat was gebleken dat zij tij dens hun verblijf op Schou wen-Duiveland, eind mei/be gin juni, hebben ingebroken in diverse woningen. Een van hen, de 26-jarige J. L. P. werd gisteren (maandag) voorgeleid aan de rechter-commissaris te Middelburg en werd daar in bewaring gesteld. Dat kwam omdat de Eindho- venaar en zijn vriendin de 23- jarige D. D. in de nacht van 29 op 30 mei bij een inbraak in een woning te Renesse onder andere girobetaalkaarten en een pasje wegnamen. Tijdens hun vakantie probeerden ze een aantal van de betaalkaar ten te verzilveren. Dat lukte twee keer maar de derde keer liepen ze tegen de lamp en werd het kenteken van hun auto genoteerd. Naar aanlei ding daarvan kon de politie de identiteit van de inbrekers ach terhalen en hen in hun woning te Eindhoven aanhouden. Bij verhoor bleek dat ze meerdere inbraken pleegden op Schou wen-Duiveland. In zomerwo ningen te Renesse, Nieuw- Haamstede en Scharendijke. In Scharendijke werd ook in een normale woning ingebroken. D. D. werd na verhoor weer in vrijheid gesteld. J. L. P. zit vast in Middelburg. Een deel van de ontvreemde goederen kon aan de eigenaars worden terugge geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1