Vijftig motoren bij toertocht 45 4 C 'We hebben er nooit bij stil gestaan dat we het weieens 10 jaar vol zouden kunnen houden' Rommelmarkt video-team De Wieken brengt netto 5000,- in het laatje DE ZIERIKZEESCHE COURANT Touring-car uitgebrand in Nieuwerkerk Fancy-fair 9 i 1 - i WA> V' n, ..fe ti Fonds van Kazernering stelt geld beschikbaar V ^OOELB^I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Reünie Cultuur Raadslid Paardenfestijn In Bruinisse zagen 59 Pienevisjes elkaar terug De eerste culturele manifestatie van de Stich- in onze serie Een dag op stap met deze week Het concours hippique ter ere ven het jubileum ting Schouws Spel trok naar schatting 80 men- de wederwaardigheden van een raadslid. van De Schouwse Ruiters was een sen. (Pag. 3). (Pag. 4). paardenfestijn. (Pag. 6). tijdens een familiereünie. (Pag. 2). MAANDAG 12 JUNI 1989 145ste jaargang Nr. 24555 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een krant wordt niet gemaakt door haar redacteurs, maar door haar abonnees. E. de Girardin Dorpskrant Noordernieuwswelle vierde tweede lustrum: NOORDWELLE - „Kijk, er zijn wel tijden geweest dat we met z'n tweeën de krant volschreven en dat we eigenlijk niet precies wisten waar we allemaal over moesten schrijven. Maar de laatste jaren is dat nooit een probleem geweest". Aan het woord is Marian de Jonge uit Noordwelle. Zij was één van de mensen die tien jaar geleden aan de wieg stond van de dorpskrant van Noordwelle: de Noordernieuwswelle. „We heb ben er eigenlijk nooit bij stil gestaan dat we het weieens tien jaar vol zouden kunnen houden", aldus De Jonge. De dorpskrant vierde afgelopen weekend haar tienjarig be staan met een aantal activiteiten in Noordwelle. De Noordernieuwswelle zag het le venslicht vlak na de oprichting, ook' alweer tien jaar geleden, van de dorpsgemeenschap Noordwelle. ,,Er was destijds een heleboel gaande in Noordwelle en daarom werd het idee gelanceerd om een krantje te maken om de inwoners voor te lichten over wat er zoal stond te gebeuren", aldus De Jonge. NIEUWERKERK - In de nacht van vrijdag op zaterdag is in Nieuwer kerk een touringcar uitgebrand. De politie sluit brandstichting niet uit. De touringcar stond geparkeerd op een parkeerterrein voor vrachtwa gens in Nieuwerkerk. Het brand weerkorps van Duiveland was snel ter plaatse en kon voorkomen dat het vuur over zou slaan op een van de vrachtwagens op het parkeerterrein. De technische recherche stelt een on derzoek in naar de oorzaak van de brand. SCHARENDIJKE - Op het school plein van de Helcherseeschool in Scharendijke wordt zaterdag 24 juni van 14.00 tot 20.00 uur een fancy-fair gehouden. Op het schoolplein spelen zich ver schillende activiteiten af, waaronder een modeshow, die twee keer her haald wordt. Verder zijn er verschil lende kinderspelen en wordt er in het schoolgebouw een film over de school gedraaid. Men koos daarbij bewust voor on afhankelijkheid. De krant moest geen verlengstuk worden van de pas opgerichte dorpsgemeenschap, maar plaats bieden aan informatie van en voor allerlei groeperingen binnen de dorpssamenleving. Het allereerste produkt van de Noordernieuwswelle- redactie was een gestencild blaadje. ,,Die eerste nummers zagen er niet uit", aldus De Jonge. Al snel kreeg het blad echter meer en meer een ei gen gezicht en veranderde het van een simpel stenciltje en een dorps-, krant met gekleurde omslag. Terugkijkend op de begintijd van de dorpskrant stelt De Jonge vast dat de Noordernieuwswelle nog wel eens voor een groot deel gevuld werd met moppen en anekdotes. ,,Maar er ston den ook verslagen in van vergaderin gen van bijvoorbeeld de dorpsge meenschap en in hét begin werd in. elke krant gemeld hoe het stond met de jeugdsoos die toen op poten werd gezet". Actualiteit De redactie van de krant volgde de actualiteit op de voet. Men hield de vinger aan de pols voor wat betreft de situatie en de toekomstverwachtin gen van één van de belangrijkste on derdelen van een kleine kern als Noordwelle: de school. Daarbij waag de men zich niet op het terrein van de politiek. „Gewoon voorlichting, dat staat ons steeds voor ogen". Aan de andere kant schroomde de redactie van de Noordernieuwswelle er niet voor om ten tijde van gemeen teraadsverkiezingen de verschillen de politieke partijen middels inter views in de krant aan de inwoners van Noordwelle voor te stellen. „We maakten geen politieke keuze, maar ik geloof wel dat we de inwo ners van Noordwelle meer duidelijk heid hebben verschaft over wat de verschillende partijen denken", aldus De Jonge. Dat een en ander aansloeg bij de bevolking bleek onder andere uit de resultaten van een enquête die de redactie na één jaar dorpskrant onder de inwoners van Noordwelle hield. Maar ook het feit dat de inwo ners steeds vaker zelf met artikelen aan kwamen dragen spreekt boekde len. Rubrieken Inmiddels hebben diverse rubrie ken in de krant hun intrede gedaan. Vaste prik in elke krant is bijvoor beeld de 'Wist-u-dat1rubriek. Verder zijn er regelmatig recepten terug te vinden in de kolommen van de Noor dernieuwswelle en wordt in afleve ringen- de—geschiedenis van- Noord- welle uit de doeken gedaan. Ook wordt plaats ingeruimd voor bijvoor beeld een verhandeling over wat wel en niet mag wat betreft het parkeren in de dorpskern. Alles bij elkaar is de Noorder nieuwswelle een niet meer weg te denken onderdeel van het leven in Noordwelle. „Er wordt naar ieder nieuw nummer toch weer uitgekeken door de mensen hier". De krant wordt huis-aan-huis ver spreid in Noordwelle. De Jonge: „We hebben 140 lezers en de krant wordt ook toegestuurd aan oud-inwoners van Noordwelle". Wie in Noordwelle komt wonen kan er verzekerd van zijn dat de Noordernieuwswelle ook bij hem of haar in de bus rolt en ook tweede-woningbezitters krijgen de krant. Hobby Voor de redactie is het maken van Dit nummer bestaat uit 8 pagina's >4 de krantgewoon een soort hobby. Maar dan wel een hobby die nog be hoorlijk wat tijd vergt. Maandelijks komt men bijeen om de inhoud van het volgende nummer te bespreken en een krant moet niet alleen volge schreven, maar ook gedrukt worden. Overmijdelijk volgt dan het rapen en nieten, en het bezorgen. „Ik heb weieens uitgerekend dat het mij ongeveer vijf uur per week kost", aldus redactielid Heieen Ver meer. De redactie kan overigens voor het typewerk terecht bij twee ty pistes die bij toerbeurt de artikelen die aangeleverd worden netjes uit tikken. Dat de dorpskrant leeft onder de bevolking werd ook duidelijk bij de viering van het 10-jarig bestaan van de dorpskrant afgelopen weekend. Dankzij een gift van de dorpsge meenschap Noordwelle had men een gevarieerd programma in elkaar ge- P Bitr :h. - i w* p Feest ter ere van 10 jaar Noordernieuwswelle. Naast kinderen ook ouderen bij het oplaten van de ballonnen (Foto: Joop van Houdt). zet. Voor jong en oud. Zo'n vijftig mensen hadden zich voor het dorps huis verzameld voor de ballonnen wedstrijd. Onder hen ook een 87- jarige Noordwellenaar, compleet met pet, sigaar en felgroene ballon. Fietspuzzelfocht Hij was ook de oudste deelnemer aan de fietspuzzeltocht die de Dorps gemeenschap Noordwelle had geor ganiseerd. Eerder schreef de redactie van de Noordernieuwswelle een kleurwedstrijd uit en na ampel be raad van oud-hoofdonderwijzer J. Smallegange ging de eerste prijs in de leeftijd tot 6 jaar naar Maarten Vermeer. In de categorie 7- en 8- jarigen ging de eerste prijs naar Lle wellyn de Jonge. Mareie Lokker ging met de hoogste eer strijken in de leef tijdscategorie 9-12 jaar. De prijswin naars van de feestpuzzel werden: 1. Wout Lokker, 2. Andries Deïst en 3. Neeltje Bevelander. Verwachting tot dinsdagavond: Zonnig Zonnig. Minimumtemperatuur on geveer 14 graden. Middagtempera- tuur omstreeks 27 graden. Matige oostenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 9 juni: Woensdag: Zonneschijn: 80%. Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 27 graden Windkracht: oost 4 Donderdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: oost 4 Vrijdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 13 juni Zon op 05.20, onder 22.01 Maan op 16.06, onder 02.10 Volle Maan: 19 juni (08.57) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een krachtig hogedruk- gebied boven Scandinavië blijft ook morgen zijn invloed op het weer in ons land houden. Het blijft dus even als vandaag zonnig en vannacht hel der. Daar de aangevoerde lucht wat dro ger is, is de kans op mist in de nacht en vroege ochtend maar klein. Dit be tekent ook dat in de loop van de mid dag wat minder stapelwolken gaan ontstaan. Komende nacht daalt de temperatuur tot ongeveer 14 graden en loopt overdag op tot omstreeks 27 graden. Het hogedrukgebied neemt nog iets in betekenis toe. Dit betekent voor ons dat de oostenwind morgen iets in kracht toeneemt en matig wordt. Het ziet er naar uit dat het warme weer nog even aanhoudt, maar een toename in temperatuur zit er niet in. ROTTERDAM - Shell heeft voor een bedrag van enkele tienduizenden guldens verdere vervolging afge kocht wegens een serie van 21 illegale lozingen rond het raffinaderijcom plex van Shell in Pernis. Het ging om lozingen die geen kwaad opzet in zich borgen en moeilijk vermijdbaar zijn. ZIERIKZtih- De bewoners van Borrendamme zullen zondagmorgen wellicht wat vreemd hebben opgekeken toen zich tegen de klok van tienen maar liefst 50 motorrijders verzamelden op het parkeerterrein aan de Scheldestraat in Zierikzee. Iets na tienen keerde de rust terug aan de Scheldestraat, want toen was de groep motorrijders reeds vertrokken voor een toertocht van in totaal 225 kilometer door Zeeland en Noord- Brabant. De toertocht was een initiatief van motorrijder A. Dalebout en rijschoolhouder F. Blommaert. In eerste instantie meldden zich niet zoveel rijders voor de toertocht maar op het laatste moment bleek de ani mo onder de motorrijders toch groot. Zo groot dat Blommaert op verzoek één van zijn lesmotoren beschik baar stelde. Alles bij elkaar deden er zo'n 60 mensen mee aan de toertocht. Met alle eventualiteiten was reke- nina gehouden en in het kielzog van de groep motorrijders reed een bezemwagenvoor het geval men met pech te kampen zou krijgen. (Foto: Joop van Houdt). Opbrengst voor aanleg kabelverbinding met Gasthuiskerk ZIERIKZEE - De rommelmarkt van video-team De Wieken heeft netto 5000,- opgebracht. Dit bedrag wordt besteed aan de aanleg van een kabelverbinding tussen het Hervormde bejaardenhuis en de Gasthuiskerk en de montage van een vaste video-camera in de kerk. Het is de bedoeling dat in de toekomst kerkdiensten recht streeks uitgezonden worden in het bejaardenhuis. Het was voor de derde keer dat het video-team een dergelijke rommelmarkt organiseerde. Het video-team trof het bepaald met het weer tijdens de rommel markt zaterdag. Het bleef de hele dag droog terwijl het weer aan de andere kant niet noodde tot strandbezoek. Ideaal weer voor een rommelmarkt en, zo bleek, ook ideaal weer om olie bollen te verkopen. „Het was voor de eerste keer dat we dat deden en het liep als een trein", aldus J. van Don gen van het video-team. „Hoeveel? Dat weet ik niet. We zijn de tel kwijt geraakt". Variatie Reeds in de vroege ochtenduren wa ren de vrijwilligers van het video team al naar De Wieken getrokken om de kraampjes op te zetten. „We be gonnen om half tien met de verkoop, maar toen was het al hartstikke druk", aldus één van de verkoopsters. Er was dan ook heel wat te halen op de rommelmarkt. Naast grote hoe veelheden huishoudelijke artikelen was er ook een flinke verzameling te levisies. „Dat kraam stond helemaal vol. Wc hebben al zes kleurentelevisies verkocht", aldus Van Dongen. Aan de kramen wordt druk onderhandeld want de mensen van het video-team zijn niet van plan de spullen zomaar weg te geven. Een fraaie Singer naaimachine moet honderd gulden opbrengen ter wijl op een oude 'couranten-houder de prijs van 25,- prijkt. Aan één van de kramen wordt onderhandeld over de mogelijke aankoop van een wekra- dio. De verkoper demonstreert de ra dio. Die werkt in ieder geval. „Maar ik heb er natuurlijk niets aan als de wekker het niet doet", aldus de adspirant-koper. Platenspelers Verder werd een aardige verzame ling platenspelers ter verkoop aange boden en stonden er in één van de kramen ook versterkers en luidspre kerboxen. En daarmee was de koek nog lang niet op. Tbekomstige kamer bewoners kregen op de rommelmarkt ook de kans om zich tegen een redelij ke prijs te voorzien van stoelen of ta fels. Verder veel huishoudelijke appara tuur op de rommelmarkt. Glaswerk, potten en pannen, maar bijvoorbeeld ook een elektrische citrus-pers of een broodrooster. Voor wie wat moe was van het geslenter langs de kraampjes had men een klein terras ingericht waar men koffie, al dan niet vergezeld van een oliebol, kon nuttigen. Goklusti gen konden zich vervoegen bij het Rad van Avontuur of een bod doen op het elektrische orgel dat ter verkoop werd aangeboden. ZIERIKZEE - De commissie van be heer van het Fonds van Kazernering besloot onlangs weer bedragen be schikbaar te stellen naar aanleiding van ingekomen aanvragen. Sportcen trum Onderdak ontvangt 1000 gulden voor haar indoormidgetgolfbaan. Het vorig jaar opgerichte kinderthea teratelier Zolderkolder krijgt een te gemoetkoming van 250 gulden voor de aanschaf van attributen. Tbnslotte werd besloten aan de Streekdracht- vereniging Schouwen-Duiveland een bedrag van eveneens 250 gulden be schikbaar te stellen. r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1