'Ik vond mezelf te oud om nog te gaan studeren' tysu c Steenhouwer uit Nieuwerkerk plaatst monumenten in Polen Weg met die zware boekentas... DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal uit bestelauto ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 9 JUNI 1989 345ste jaargang Nr. 24554 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Neeltje Jans Er zijn weer nieuwe plannen op tafel gelegd voor de invulling van Neeltje Jans. (Pag. 2). De Wieken Bij De Wieken wordt de recreatiezaal binnen afzienbare tijd uitgebreid. (Pag. 3). Stad en Lande De Vereniging Stad en Lande presenteert van daag weer een nieuwe foto-puzzel in deze krant. (Pag. 5). Zaalvoetbal Van de Velde, laatste der mohicanen, legt ta ken bij zaalvoetbal neer. (Pag. 9). Onze taak in deze wereld is niet te slagen, doch wel gemoed voort te gaan met falen. R. L. Stevenson ZIERIKZEE - Vannacht werd inge broken in een bestelauto die gepar keerd stond in de Manhuisstraat te Zierikzee. Het voertuig is eigendom van A. B. die in de straat woont. Nadat de die ven het voertuig hadden opengebro ken namen zij twee lederen gereed schapskoffers met inhoud en twee thermostaten mee. De waarde van de gestolen goederen bedraagt ongeveer 1500 gulden. Advertentie Duizend gulden boete voor verkopen van sterke drank zonder de benodigde papieren ZIERIKZEE - „Ik wilde het slijtersdiploma wel halen. Maar bij nader inzien vond ik mezelf toch te oud om nog te gaan studeren". Deze mening van P. J. van der W. uit Bergen op Zoom was een van de oorzaken die er toe leidden dat hij tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee werd veroordeeld tot een boete van duizend gulden of twintig dagen vervangende hechtenis. De helft van dat bedrag is voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Kantonrechter mr M. E. J. Houtman legde de boete op omdat Van de W. in Bruinisse het slijtersbedrijf uitoefende zonder daarvoor de be nodigde papieren te hebben. Dat gebeurde in een super markt/slijterij die ten behoeve van de watersporters enkele maanden per jaar geopend is in de jachthaven van Aquadelta te Bruinisse. „Ik heb het bedrijf in 1987 overgenomen mét ster ke dranken in het assortiment. Ik wilde iemand in dienst nemen die het daarvoor benodigde slijtersdiploma had. Maar vlak voor hij zou begin nen, in april 1987, liet hij het afweten omdat hij vast werk had gevonden. Mijn zaak is alleen in het seizoen ge opend". Controledienst De zaak draaide desondanks door en begin juni 1988 ontdekte de econo mische controledienst dat dit zonder de benodigde papieren gebeurde. „Het was» voor u een puur economi sche afweging om het slijterijbedrijf te blijven uitoefenen. De waterspor ters kennende zal het wel de moeite waard geweest zijn", aldus kanton rechter mr M. E. J. Houtman. Zij von niste duizend gulden boete. Vijfhon derd gulden daarvan moet Van der W. pas betalen als blijkt dat hij binnen twee jaar nog niet met de benodigde paieren draait. Maar daar ziet het niet naar uit want winkelier heeft in middels een werknemer met de beno digde papieren en bij de gemeente Bruinisse is vergunning aangevraagd voor de verkoop van sterke drank. Mevrouw E. J. G. L. uit Bergen op Zoom werd voor eenzelfde soort over treding veroordeeld tot een boete van 600 gulden waarvan 300 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Gedurende enkele maanden pachtte en beheerde zij de kantine van een camping in de West hoek en verkocht daar sterke drank zonder er vergunning voor te hebben. De economische controledienst maakte een eind aan haar activitei ten. L. leeft nu van een uitkering. Dat was de reden dat kantonrechter Houtman afweek van de eis van offi cier van justitie mr J. J. A. Groen die 750 gulden boete inhield. „Ook als een auto ongebruikt voor de deur staat moet hij verzekerd zijn. Het niet hebben van geld is geen aan leiding om te zeggen dan verzeker ik hem naar niet". Dat kreeg- mevrouw J. D. uit Noordgouwe te horen. De auto die zij voor een klein bedrag kocht bracht haar geen geluk. Het vervolg pagina 3 DE BILT - Het koele weer van deze week is bijna voorbij. De komende nacht en vooral morgenochtend zijn er nog een paar buien, mogelijk met onweer, maar daarna wordt het snel warmer. Zaterdagmiddag wordt het hier en daar al 20 graden. Zondag komt de temperatuur ruim boven de twintig graden. Begin volgende week schiet deze door tot 30 graden. Voor het zover is krijgen we eerst nog de zondag. Er zijn dan eerst wol kenvelden. Hier wordt niet veel re gen verwacht, in het tweede deel van de dag komt de zon er meer bij. Van af maandag mag zonnig en warm weer worden verwacht. Tussen een hogedrukgebied boven de Oostzee en een lagedrukgebied boven de Oceaan wordt dan lucht uit Spanje verwacht. LELYSTAD - Een uitzonderlijk verbitterde Joris Voorhoeve stond op het katheder tijdens een WD- Eurocampagne in Lelystad. De wrok van de beoogd WD-lijsttrekker en fractieleider van de WD gold in het algemeen minister-president Lub bers en in het bijzonder diens uit spraken in het dagblad Trouw van woensdagmorgen. Daarin liet de pre mier onder andere doorschemeren dat de VVD zichzelf dreigt de diskwa lificeren als serieuze deelnemer aan het toekomstig kanbinet. Lubbers verweet de VVD verder een vaag en mistig milieubeleid. ZIERIKZEE - Of iedere geslaagde zo rigoreus afrekent met de middelbare school-tijd als op de foto in beeld ge bracht is de vraag. Het staat wel als een paal boven water dat vandaag vreugdekreten zullen weerklinken bij diegenen die vandaag te horen krijgen dat ze zijn geslaagd voor hun eindexamen. Ook dit jaar zullen er weer pechvogels zijn die hun inspan ningen niet beloond zien met het fel begeerde diploma, maar die nog een jaartje terug in de schoolbanken moeten. En anderen .die nog wel een kans maken om erdoor te komen, maar dan wel met dien verstande dat ze hun boekentas nog even niet aan de wilgen kunnen hangen omdat er voor één of meerdere herexamens nog driftig gestudeerd dient te wor den. Wie vandaag te horen krijgt dat het examen met goed gevolg is afge legd mag gaan genieten van een wel verdiende rust. Als het weer nu ook nog een beetje mee wil werken kun nen zij het komende weekend al gaan feesten en luieren op het strand. Maar eerst nog even de dag van vandaag zien door te komen. En dan maar hopen dat niet alle familie en vrienden om de haverklap opbelt om te vragen of de uitslag al bekend is (Foto: Joop van Houdt). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot zaterdagavond: Enkele buien Enkele buien, mogelijk met on weer, ook af en toe zon. Minimum temperatuur omstreeks 13 graden, middagtemperatuur ongeveer 20 gra den. Zwakke tot matige zuidenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 13 juni: Zondag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: zuidwest 3 Maandag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 28 graden Windkracht: zuidoost 3 Dinsdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 30 graden Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 10 juni Zon op 05.21, onder 21.59 Maan op 12.36, onder 01.40 11 juni Zon op 05.20, onder 21.59 Maan op 13.46, onder 01.50 12 juni Zon op 05.20, onder 22.00 Maan op 14.56, onder 02.00 Eerste Kwartier: 11 juni (08.59) HET WEEKOVERZICHT W. C. C. Timmerman: „We moesten een vrachtwagen huren voor al het materiaal NIEUWERKERK - „We hebben een vrachtwagen moeten huren om al het materiaal te vervoeren. Aan een tientonner hadden we genoeg", aldus W. C. C. Timmerman. Hij is net terug uit Polen waar hij samen met vier werknemers van zijn bedrijf een drietal monumenten in Polen heeft geplaatst. Twee in opdracht van de Nederlandse Oorlogs gravenstichting en één voor de Joodse Stichting voor oorlogsslachtoffers. Eindelijk hebben de nabestaanden van 109 nederlandse Joden een monument waar ze naar toe kunnen. Timmerman: „De namen van de slachtoffers zijn pas twee jaar geleden vrijge geven. Het duurde ook anderhalf jaar voordat alles geregeld was en de monumenten geplaatst konden worden". In de tweede helft van 1942 werden door het Nazi-regime vanuit de Pool se stad Kozlé gedeporteerde joodse mannen uit Nederland te werk ge steld in Opper-Silezië. Van hen kwa men er meer dan 3500 om het leven. Hun graven zijn grotendeels onvind baar. Op grond van beschikbare gege vens kon echter worden vastgesteld dat op deze joodse begraafplaats en nabij deze plek de gememoreerde slachtoffers begraven liggen. Zij stierven ten gevolge van dwangar beid in de omgeving van Bytom. Om deze slachtoffers in gedachtenis te houden kreeg Timmerman anderhalf jaar geleden de opdracht monumen ten te ontwerpen en te plaatsen in twee plaatsen in Polen. Timmerman ging eerst poolshoogte nemen en hij vond sterk verwaarloosde begraaf plaatsen in Bytom en Piscowice. „Al leen de begraafplaats in Sczcedrzyk lager netjes bij, maar vooral de Jood se begraafplaats in Piscowice zag er verschrikkelijk uit". Timmerman: „Drie jaar geleden is er vlakbij die begraafplaats een weg aangelegd en daarna zijn er grafste nen gewoon weggehaald". Om het monument toch een passende plaats te kunnen geven moest Timmerman eerst een stuk grond helemaal omfre- zen, maar ook daar was rekening mee gehouden. „We hadden onzq eigen tuinman meegenomen", aldus Tim merman. vervolg pagina 4 Mr. Bisschoff-Vnn Heemskerk, president van de Nederlandse Oorlogsgravenstichting voor het door Timmerman ont worpen en geplaatste monument bij de Poolse stad Bytom. 9 f i t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1