I) Jacob van Deventer en Zierikzee -*» A 4 Tijdelijk is de AX f 1.250,- en de BX f. 2.000,- in prijs verlaagd. GOEDBLOED AUTO'S B.V., OUDEWEG 1, ZIERIKZEE. TEL. 01110 14951. I Dit jaar is het twee eeuwen geleden dat de Franse Revolutie uitbrak, waarmee vrijheid voor iedereen een feit werd. Een gebeurtenis die vanzelfspre kend door alle Fransen uitbundig wordt gevierd. Dus zéker ook door Citroen. Daarom geven we iedereen in Nederland de kans om het feest in alle hevigheid mee te maken Geheel in sfeer met de rijke Franse traditie hebben we namelijk de prijzen van onze personenauto's een aardig kopje kleiner gemaakt. Voor de Citroen AX betekent dit een prijsverlaging van 1250 gulden. En voor de Citroen BX - dat is pas revolutie - een voordeel van maar liefst 2000 gulden! U rijdt nu dus al zo'n fan tastische Citroen AX vanaf f. 14.350,- en een Citroen BX vanaf f. 20.700,- exclu sief afleveringskosten. Dit tijdelijke aanbod geldt voor alle versies, zowel benzine als diesel, behalve voor speciale uitvoeringen zoals de AX Bijou, AX K-way, BX Chamonix of de BX Montreux. U zult begrijpen dat deze aktie te revolutionair is om een heel jaar vol te houden. Vandaar dat de absolute sluitings datum 17 juni is." Wel raden we u aan om snel te reageren. Want u weet hoe het met revolu ties gaat. ze kunnen zó ontstaan, maar zijn weer weg voor je er erg in hebt. Uw nieuwe Citroen moei wel uil voorraad leverbaar en vóór I juli 1989 geregistreerd zijn ZIERIKZEE - De naam Jacob van Deventer is een begrip geworden. Althans bij historici en cartografen. Over het leven van Jacob van Deventer is betrekkelijk weinig bekend; zijn cartografisch oeuvre is evenwel groot, zeer groot. De talrijke door hem en zijn medewerkers omstreeks het midden van de zestiende eeuw gete kende kaarten en plattegronden zijn van grote kwaliteit en worden veel geraad pleegd. Het is jammer dat zijn kaarten in de loop der tijden naar alle windstreken zijn verspreid. Geluk kig zijn vele exemplaren door naar stig onderzoek opgespoord en zijn de diverse vindplaatsen achter haald; zij berusten respectievelijk te Brussel, Madrid en in verschil lende Nederlandse rijksarchieven terwijl een beperkt aantal tot de collectie van het Friesch Genoot schap te Leeuwarden behoort. Men mag het een gelukkige om standigheid noemen dat de twee stadsplattegronden die betrekking hebben op Brouwershaven en Zie rikzee niet al te ver zijn afge dwaald. Zij worden in het rijksar chief te Middelburg bewaard. Er is in de twintiger jaren van deze eeuw een uitgave verschenen met uitste kende kopieën in foto-lithotech niek, die antiquarisch nog wel eens worden aangeboden. Omdat de ori ginelen nimmer op de veiling zullen komen zijn de kopieën bij liefheb bers zeer gewild. Prof. Koeman schreef destijds: ,,Het is nog onvoldoende tot de be oefenaren van de geschiedenis der cartografie doorgedrongen dat de keizerlijk-koninklijk geograaf Ja cob van Deventer een figuur van Eu ropees formaat is". Hoewel de pre cieze geboortedatum van Van De venter niet bekend is moet hij om streeks 1505 zijn geboren en wel te Deventer zoals zijn naamsaandui- ding al aangeeft. Hij studeerde van 1520 tot ongeveer 1530 te Leuven; al daar behaalde hij de graad van ge neesheer, maar muntte uit in de toe gepaste meetkunde. Van Leuven vertrok Jacob van Deventer zo om streeks 1542 naar Mechelen. In die stad woonde hij samen met Barbara Smets, ,,die haar inkomsten ont ving uit de verkoop van kaarten". Naam en faam van Jacob van De venter als kaarttekenaar breidden zich allengs uit, zodat hij in 1539 de vererende opdracht ontving om een grote kaart van het Hoogheemraad schap Delfland te vervaardigen. Ook Philips II onderkende de uit zonderlijke bekwaamheden van Van Deventer hetgeen resulteerde in de titel keizerlijk-koninklijk geo graaf! Nadat Mechelen in 1572 door Spaanse troepen was geplunderd vluchtte Van Deventer naar Keulen; vanuit die stad zette hij zijn om vangrijke geografische werkzaam heden voort. Na voltooiing van me tingen ten behoeve van enige pro- vinciekaarten in de periode 1536- 1545 ontving Jacob van Deventer van Philps II opdracht tot kartering van de Noord- en Zuidnederlandse steden. Bij alle kaarten die tot stand kwamen valt de uniformiteit op alsmede de accentuering van de aanwezige versterkingen, wegen en hooggelegen landen. Daaruit blijkt ,,de militaire functie van de platte gronden". (Koeman). Flets Het zal wel duidelijk zijn dat de vroege stadsplattegronden die door zoals deze in opgefriste" en verdui- Om raadpleging te vergemakke lijken heeft de redactie van het Fa milieboek van het geslacht Dc Jon ge de plattegrond in ..bijgetekende vorm" opgenomen. Bij reproduktie heeft de lezer dan meer houvast en kan een goede indruk krijgen van het Zicrikzeesc stadsgebied zoals dat er omstreeks 1560 heeft uitge zien. Wiebe Kcikes Stadsplattegrond van Zierikzee (omstreeks 1560) door Jacob van Deventer, delijkte vorm is opgenomen in het Familieboek De Jonge II. wit, de wegen buiten de veste gaf hij een bruine tint terwijl het land rondom de stad lichtgroen werd ge kleurd óf donkergroen wanneer het om lager gelegen gebied ging. Op de plattegrond van Zierikzee springen de monumentale Sintlievensmon- sterkerk en andere geestelijke ge bouwen er duidelijk uit evenals de verschillende stadspoorten. Jacob van Deventer in opdracht werden vervaardigd tot de kost baarste informatiebronnen behoren die wij tot onze beschikking heb ben. Niettemin zijn deze stadsplat tegronden, dus ook die van Brouw en Zierikzee, niet zo gemakkelijk te raadplegen omdat zij nogal flets van kleur zijn en weinig gedetail leerd. De straten liet Van Deventer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 6