Bedrijfspresentatie en vlootshow centraal op Bruse Visserijdagen 'Ik verzamel alles wat met Zierikzee te maken heeft' MEDEDELING Gewonden bij Dirk kerloo heeft enkele duizenden Nieuwsbodes aanrijding Auto van Renessenaar in beslag genomen Nieuw in programma: rolschaatsshow en klimwand dagen alles bij elkaar toch nog 15.000 belangstellenden. Onlosmakelijk verbonden met de Bruse visserij dagen zijn uiteraard de mosselen. Ook dit jaar kan men weer genieten van dit zeebanket: gebak ken, gekookt of op een andere manier klaargemaakt en tijdens de Visserij- dagen tegen een billijke prijs ver krijgbaar. Verder wordt zaterdag op het parkeerterrein achter de Rabo bank aan de Lange Ring een barbecue gehouden. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF kent heeft dit jaar afgezien van het plannen van watersportdemonstra ties. Kermis In de eerste plaats is het natuurlijk drie dagen kermis in Bruinisse. Een gebeuren dat zich hoofdzakelijk af speelt in Oudestraat, Korte Ring en Lange Ring. Drie dagen lang zijn hier verschillende attracties opgesteld. Op donderdag nog eens aangevuld met een klimwand voor de iets oude re jeugd. Eerder kon de bezoeker van de Bruse Visserijdagen een poging wa gen om het ronderecord op de mini- wielerbaan te verbeteren. Deze at tractie' ontbreekt dit jaar en daar voor is de klimwand in de plaats ge komen. De klimwand is een zes meter hoge stellage. Bergbeklimmers in spé kun nen hier eens proeven van het gevoel dat men krijgt als men aan een lood rechte wand hangt. Met dit verschil dat er geen gevaar bestaat voor lawi nes of iets dergelijks. Ervaren in structeurs staan de klimmers met raad en daad terzijde en een veilig- heidslijn is verplicht. Opening De Bruse Visserijdagen gaan don derdag 13 juli van start. Geassisteerd door miss Visserijdagen 1989 zorgt burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse om 14.00 uur voor de offi ciële start. Een kwartiertje later kan men al terecht op eerdergenoemde klimwand en om 15.00 uur gaat in de feesttent op de hoek Nieuwstraat/ Dreef het kinderprogramma van Will Marvin van start. 's Avonds heeft men de keuze: of naar de film, of dansen. In het Neder lands Hervormd Verenigingsgebouw aan de Deestraat worden vanaf 20.00 uur films over de visserij vertoond. Het is nog niet bekend welke films dat precies zijn. Wie er de voorkeur aan geeft om een dansje te wagen kan zich vervoe gen in de feesttent. Het Schelde Trio zorgt voor dansbare muziek. Op de tweede dag van de visserijdagen, vrijdag 14 juli, kan men vanaf 10.30 terecht op een grote braderie in het Bruse centrum. Men verwacht onge veer 40 a 50 kramen. Op de groenstrook tegenover de slagerij aan de Lange Ring start om 14.00 uur een rolschaatsshow. De show wordt verzorgd door de Win- schoter Kunstrolschaats Club. Een club die al dertig jaar bestaat en waarvan het jongste lid 3 jaar oud en het oudste lid 25 jaar jong is. De show duurt tot ongeveer 16.30 uur. De muziekliefhebbers komen ook ruimschoot aan hun trekken want om 19.00 gaat het optreden van drum en bugle-korps Juliana uit Middel burg van start. Voor hen is het de ge nerale repetitie want zij doen zater dag 15 juli mee aan het Wereldmu ziekconcours in Kerkrade. Waar de show van het Middelburg se muziekgezelschap zich precies af gaat spelen is nog niet bekend. Ge dacht wordt aan het havenplateau als Iokatie. Juliana speelde eerder op een taptoe in Bruinisse, maar het is de eerste keer dat het muziekgezelschap acte de presence geeft tijdens de Bru se Visserijdagen. De junioren van Ju liana, verenigd in Johan Friso, verle nen ook hun medewerking aan het optreden in Bruinisse. Een absolute must voor de liefhebbers. Volksdansen Wat later op de avond, vanaf 20.00 uur kan men terecht in de feesttent voor een optreden van de Springfield Band. Om 20.30 uur gaat een demon stratie volksdansen van start op de Lange Ring. Deze wordt verzorgd door volksdansgroep Nehalenia uit Brouwershaven. Geen onbekenden in de regio. Bedrijfspresentatie De laatste dag van de Bruse Visse rijdagen, zaterdag 15 juli, wordt van 12.00 tot 14.00 uur muzikaal omlijst door looporkest Tivoli uit Halsteren. Uiteraard zijn ook de kramen van de braderie weer bemand en wel vanaf 10.30 uur. Om 11.00 uur gaat de be drijfspresentatie op het havenplateau van start. Het is voor de derde keer dat dit onderdeel gepland staat en de pre sentatie wordt weer net een tikje uit gebreider dan vorig jaar. Tot nu toe hebben zich 22 bedrijven aangemeld. Ook dit jaar wordt weer een plaatsje ingeruimd voor ideële organisaties. Evenals vorig jaar geeft ook dit jaar weer een modelbouwclub acte de présence tijdens de bedrijfspresenta tie. Een groot bassin staat opgesteld om hen in staat te stellen hun radio grafisch bestuurde schepen te laten varen. Een gebeuren dat vorig jaar nogal wat publiek trok. Vlootshow Elk jaar weer het hoogtepunt van de Bruse Visserijdagen is de vloot show. Vanaf 13.30 uur kan men zich inschepen op de gepavoiseerde sche pen van de Bruse kottervloot. Vooral als de weergoden een beetje mee wil len wérken een kans die menig re creant zich niet zal laten ontgaan. Als de schepen omstreeks 15.30 uur weer terug zijn in de haven worden de varensgasten onthaald op een karate-demonstratie op het haven plateau. Boerenkapel Stuitje Leut zorgt voor de muzikale omlijsting. De Bruse Visserijdagen worden zaterdagavond afgesloten in de feest tent met een optreden van After Mid night. De Stichting Festiviteiten Bruinisse hoopt dit jaar minstens evenveel mensen als vorig te kunnen verwelkomen in het oude vissers dorp. Vorig jaar zat het weer niet be paald mee, maar-trokken de Visserij- De vlootshowaltijd weer een trekker van formaat tijdens de Bruse Visserij dagen. Drie dagen kermis in Bruinisse. BRUINISSE - Het programma voor de Bruse Visserij dagen op donderdag 13, vrijdag 14 en zaterdag 15 juli is rond. Ook dit jaar staan weer centraal de bedrijfspresen tatie op het havenplateau en de vlootshow. Geen wa tersportdemonstraties dit jaar, maar wel een aantal no viteiten. Zo staat er donderdag 13 juli in het Bruse centrum een klimwand opgesteld en maakt een rol- schaatsdemonstratie vrijdag 14 juli deel uit van het pro gramma. Ook muzikaal is er een en ander te beleven in Bruinisse tijdens de Visserijdagen. In grote lijnen ziet het programma hand van eerder opgedane ervarin- voor de Bruse Visserijdagen er het- gen wat bijgesteld. De Stichting zelfde uit als in de voorgaande jaren. Festiviteiten Bruinisse die voor de Men heeft het programma aan de organisatie van de Visserijdagen te ZIERIKZEE - Op het kruispunt Ju- lianastraat/Weg naar de Val in Zie- rikzee vond dinsdagmiddag een aan rijding plaats waarbij twee mensen verwondingen opliepen. Het waren A. J. B. uit Hardinxveld- Giessendam en zijn echtgenote me vrouw B.-R. Zij reden om ongeveer 16.30 uur met een personenauto via de Julianastraat Zierikzee uit. Op de T-kruising waarmee deze weg aan sluit op de provinciale Weg naar de Val sloegen zij links af. B. zou daarbij geen voorrang hebben verleend aan een personenauto bestuurd door T. K. P. B. uit Kapellebrug die over de Weg naar de Val in de richting Zeeland- brug reed. De aanrijding kwam zo hard aan dat beide voertuigen geheel werden vernield. A. J. B. liep bij de aanrijding gekneusde ribben op en zijn echtgenote een gebroken*rib. Zij werden ter plaatse door een huisarts behandeld. T. K. P. B. kwam er af zonder verwondingen. MORIAANSHOOFD - Tijdens een verkeerscontrole op de Provinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede bleek H. J. W. uit Renesse op zoveel manieren in overtreding te zijn dat zijn auto in beslag werd genomen. De 35-jarige Renessenaar reed vol gens de politie rond in een auto die niet APK was gekeurd, die niet was verzekerd en die niet was voorzien van een geldig kentekenbewijs deel III. Omdat het niet de eerste keer was dat W. op dergelijke overtredingen werd betrapt besliste de officier van justitie dat zijn auto in beslag moest worden genomen. Het voertuig gaat naar de sloop. Na de aanhouding van W. bleek op het politiebureau te Zie rikzee dat hij nog diverse geldboetes moest betalen. Tben hij dat had ge daan kon W. weer vertrekken. ZIERIKZEE - „Als je een Nieuwsbode van vijftien jaar geleden openslaat en je ziet daarin die foto's van jongens die nu een stuk ouder zijn. Dat is leuk". Behalve voetbal len heeft de 35-jarige Dirk Verloo uit Zierikzee nog een grote hobby. Het verzamelen van oude spullen die te maken hebben met Zierikzee. Dat houdt in dat Verloo probeert om alle Zierikzeesche Nieuwsbodes te verzamelen die ooit zijn verschenen. Ook spaart hij oude ansichten van Zierikzee en heeft hij alle boeken in zijn bezit die ooit zijn ver schenen over de stad. „Alles wat met Zierikzee te maken heeft spaar ik. Ja, ik houd veel van de stad. Dat komt denk ik omdat ik er ben geboren. Ik zou hier ook nooit vandaan willen. Als kind ben ik met mijn ouders vier jaar weg geweest omdat mijn vader failliet was ge gaan. Nou, ik was blij dat ik na die jaren de Dikke Toren weer zag toen we terugkwamen. Ik denk dat ik wel kapot zou gaan als we nu zouden moeten verhuizen. Dat doe ik dan ook niet, zelfs niet voor mijn werk". Vuilniszakken Verloo is metselaar van beroep. In de periode dat hij nog werkeloos was, ongeveer vijftien jaar geleden, begon hij met het verzamelen van Nieuws bodes. „In die tijd struinde ik alle vuilnisbakken af om spullen te zoe ken die nog goed waren. Ik had toch anders niets te doen. Alles wat aan het Zierikzee van vroeger deed den ken hield ik zelf en met de andere spullen kon ik vaak anderen nog een plezier doen". Verloo herkende in die tijd de Nieuwsbode als een van de dingen die alles met Zierikzee hadden te ma ken en begon de kranten te bewaren. ,,Ik ben gaan sparen in de tijd dat de voetballer Adrie Koster bij Roda te recht kwam. Dat stond uitgebreid in Advertentie Vanwege het jaarlijkse uitstapje van het personeel zijn wij vrijdag 9 juni a.s. de gehele dag gesloten. Rumpf stad B. V. Lievevrouwepoldersedijk la «3243 LA Stad aan't Haringvliet «tel. 01871 -1202. de Nieuwsbode en het is natuurlijk heel leuk om dat later nog eens terug te kunnen lezen". De eerste twee jaar knipte Verloo de foto's en stukken die hij interessant vond uit en plakte ze in albums. „Maar dan moest je vaak een extra krant gaan kopen om dat aan de achterzijde ook wat stond dat je wilde bewaren". Daarom bewaart Verloo nu al ruim dertien jaar alle Nieuwsbodes die zijn verschenen. „Als ik nog een paar maanden doorspaar heb ik een halve vrachtwagen vol denk ik". Al die kranten worden per maand samenge bonden met een touwtje en bewaard in een speciaal daarvoor achter zijn huis aangebouwde ruimte. „Als die te klein wordt bouw ik er nog een stuk aan". Natgeregend Gezien alle moeite die Verloo zich getroost, is het begrijpelijk dat hij in actie komt als de Nieuwsbode niet ongeschonden in zijn brievenbus valt. „Soms laat de krantenjongen een stukje van de Nieuwsbode aan de buitenkant uit de brievenbus steken. Als het regent krijg je een half natte krant binnen. En die wordt slecht. Daar vallen de gaten zo in. Ik heb daar wel eens over opgebeld naar de directeur van de Nieuwsbode D. L. van 't Leven. Hij had er alle begrip voor en daarom kwam hij me hoogst persoonlijk een nieuwe Nieuwsbode brengen". Via kennissen en veilingen pro beert verloo ook zoveel mogelijk oudere Nieuwsbodes te verzamelen. „Ik heb er pas nog twintig kunnen kopen op een veiling in de Concert zaal te Zierikzee. Ze zijn afkomstig van een vroegere apotheker uit Zie rikzee, een zekere Brandts. Het zijn allemaal kranten waarin adverten ties of stukken staan waarin ze zelf voorkomen". De kranten die Verloo op de veiling kocht dateren uit 1852 tot 1927 en 1944. Op het logo van het exemplaar uit 1852 staat nog een koerier te paard afgebeeld met in zijn hand een bode. „Dat komt volgens mij omdat ze de kranten toen nog per paard rondbrachten". Naast het logo twee blauwe stempels met de opschriften 'te zegelen' en 'Zeeland een gulden' De nieuwstijdingen en gemengde 'be- rigten' komen vooral uit allerlei lan den in Europa en maar een enkele uit Zierikzee. Behalve bij den uitgever, bij alle boekhandelaren en postdirec teuren kon men ook in Noord-Ameri- ka bij J. Quintus te Sheboygan een abonnement nemen. In plaats van 1,30 per kwartaal kostte dat 1,10 dollar franco. De krant kwam uit op woensdag en zaterdag. Moord „Ja, dat is leuk hé. Ik heb ook eens de allereerste Nieuwsbode gezien die is verschenen. Toen moest ik voor een karweitje in de Weststraat zijn bij een oudere man. Die had dat krantje. Het was maar een, heel klein velletje en het was met de hand geschreven. Er stond een verhaal in over een veld wachter die zijn vrouw had ver moord. Dat was blijkbaar de aanlei ding om een krant te beginnen. Die man in de Weststraat wilde dat krant je toen niet wegdoen. Maar ik moet er nog eens achteraan want hij heeft na tuurlijk ook niet het eeuwige leven. En stel je voor dat zijn kinderen zeg gen laten we die troep, maar oprui men". Het mooiste vindt Verloo echter de foto's die ongeveer vanaf de veertiger jaren hun intrede deden in de Nieuwsbodes. „Daarop zie je vaak mensen staan die je kent, maar toen ze nog veel jonger waren. Er is ook een Nieuwsbode waarop mijn moe der staat met drie van mijn broers en een zuster. Dat was toen het be lastingkantoor te Zierikzee werd ge bouwd. Ze staan er toevallig op. Dat is leuk". Genieten kan Verloo ook van de voetbalverslagen van vroeger. „Ik heb een krant uit 1927 waarin een verslag staat van een wedstrijd tussen ZSC Zierikzee 1 en Hansweert 1. Dat is de club waar ik al sinds mijn zesde jaar bij voetbal. Maar toen gin gen ze nog op de fiets naar een andere plaats als ze daar moesten voetbal len". Verloo kan zijn verzameling nog wel eens aanvullen door oude kran ten of ansichten die hij van anderen krijgt. „Ik heb ik heel veel kennissen die weten dat ik oude Nieuwsbodes spaar. Bijna heel Zierikzee kent me". Ook vindt hij wel eens wat veras- sends tussen de inboedels die hij re gelmatig opkoopt. „Laatst vond ik een oude krant waarin een gebit was verpakt". Muizen Verloo heeft maar één angst. Dat zijn verzameling wordt aangetast door muizen die eraan gaan knabbe len of door blikseminslag. „Dan is al les weg. En zoveel kranten krijg je nooit meer terug want de meeste mensen gooien hun Nieuwsbodes weg". Verloo heeft ook een wens. „Ik zou heel graag mijn verzameling com pleet willen hebben. Maar dat zal niet meevallen. Daarom hoop ik dat mensen die nog Nieuwsbodes hebben die ouder zijn dan vijftien jaar ze aan mij willen geven. Laat ze maar een doos met oude Nieuwsbodes tegenko men. Ik wil ze graag hebben". V ■X - De verzamelaar en zijn kranten. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4