Lof en scherts bij afscheid gemeentesecretaris Izehoud Gemeente wil Rookende Moor na de restauratie verkopen Weekmarkt weer van start Volop activiteiten in het Zierikzeese Firma Garage Kerkwerve Auto botst tegen een lantaarnpaal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 juni 1989 Nr. '24553 3 Izeboud Precisiebout ZIERIKZEE - „We gaan voort zonder u, verarmd door uw vertrek, maar verrijkt door datgene wat u voor de ge meente heeft betekend". Burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs van Zierikzee omschreef hiermee de gemengde gevoelens bij het afscheid van gemeentesecretaris A. G. Izeboud. Na ruim tien jaar gemeentesecretaris van Zie rikzee te zijn geweest werd Izeboud woensdagmiddag of ficieel „uitgezwaaid" tijdens een drukbezochte af scheidsbijeenkomst in de Vierschaar van het Stadhuis. In aanwezigheid van zijn gezin, oud burgemeester Th. de Meester, ver schillende gemeentelijke bestuurders uit de regio, raadsleden en het ambte narenkorps werd Izeboud door een achttal sprekers in het zonnetje gezet. Daarbij werd de aandacht niet alleen gericht op zijn functioneren als ge meentesecretaris maar ook op de mens Izeboud. De verschijning van een nieuw fenomeen aan het media- firmanent, de introductie van de A. G. Izeboubode door adjunct streekar chivaris G. C. Groenleer, gaf de aan wezigen een goed beeld van Izeboud en zorgde door de spitsvondige wijze van „verslaggeving" voor veel hilari teit. Ambitie „Het afscheid van een gemeentese cretaris is iets bijzonders, zeker als hij niet met pensioen of de VUT gaat, maar zijn gemeente verruilt voor een andere, en wellicht betere plaas. Voor de heer Izeboud wordt Tholen zijn vijfde gemeente, Daaruit blijkt dat hij een persoon met ambitie is, ie mand die vooruit wil en de uitdaging zoekt" aldus Asselbergs die als eerste het spreekgestoelte beklom. Behalve ambitie en de wil om vooruit te ko men omschreef burgemeester Assel bergs de scheidende gemeentesecre taris als een harde, energieke werker, 'n correct mens ook, die zich met meer dan honderd procent voor zijn werk inzette en daarbij blijk gaf van een „soms ouderwets aandoend ar beidsethos". Verbale Ook werd Izeboud door de burge meester geprezen voor zijn ervaring, kennis en het feit dat hij nooit mis bruik had gemaakt van de kennis die hij vanuit het college opdeed. In dat verband wees Asselbergs op de bete kenis van het woord secretaris; een bundeling van het franse secret (ge heim) en (se) taire zwijgen). Ook de verbale kwaliteiten van Izeboud, zijn gevoel voor humor en zijn vermogen om goed leesbare nota's te schrijven werden door de burgemeester aange haald. Precisiebout Dat Izeboud niet gauw tevreden was en de neiging vertoonde om de puntjes op de i te zetten bleef in de opsomming niet onvermeld. Het le verde hem binnen het ambtenarenap paraat de kwalificatie Precisiebout op. „Gemakkelijk was u zeker niet, wat u meende dat moest gebeuren dat diende te gebeuren. Daar kon u lang aan vasthouden en uw partners moes ten van goede huize komen om u te kunnen overtuigen van hun gelijk" aldus Asselbergs. Het vertrek van Izeboud als ge meentesecretaris betekent volgens Asselbergs dat de gemeente Zierikzee een markante gemeente-secretaris met een groot vermogen tot relative ren kwijt raakt. De manier waarop Izeboud in de afgelopen tien en een half jaar zijn werk als gemeentese cretaris heeft verricht rechtvaardigt volgens Asselbergs de vele lovende woorden. ,,U houdt niet erg van waar derende woorden. U relativeert die met een reactie van: allemaal mooie woorden, maar ik deed gewoon mijn werk. In uw geval wordt de loftrom pet terecht uitgestoken. We gaan voort zonder u, verarmd door uw ver trek maar verrijkt door wat u voor de gemeente heeft betekend". Als blijk van dank voor zijn inzet ontving Ize boud de driedelige Dikke van Dale. Citaten van Jacob Cats Namens de gemeenteraad sprak nestor H. Asma, die nog eens terug ging naar de tijd dat Izeboud zijn en tree als gemeentesecretaris maakte. „Daar kwam je aanzetten, beschei den, mager en bleekjes. We dachten toen wat moet dat worden. Je zei niet veel maar je ging je gang" sprak Asma met enige scherts. Ook hij bleek het vertrek van de ge meentesecretaris te betreuren en stel de dat de benoeming ook in Tholen blijkbaar als een bom was ingeslagen getuige onder meer het tien minuten lang durende alarm, dat ten gevolge van een technische storing geheel on bedoeld in Tholen ging loeien. Asma verdiepte zich voorts in de voorliefde van de gemeentesecretaris voor Jacob Cats. Daarbij citeerde het raadslid enige, in duidelijke bewoordingen ge stelde wijsheden van deze beroemde inwoner van Brouwershaven. Asma besloot zijn betoog door de medede ling dat ook de gemeenteraad de ge meentesecretaris node ziet vertrek ken en ook in materiële zin werd die erkentelijkheid van de raad tot uit drukking gehad. Loco secretaris G. J. Dijkstra maakte na tieneneenhalf jaar Ize boud de rekening op en constateerde dat het in Zierikzee nooit nodig is ge weest om een adviesbureau of een in terimmanager in de arm te nemen om (organisatorisch) orde op zaken te stellen. Een teken, zo concludeerde Dijkstra, dat Izeboud goed op de win kel heeft gepast. Een constatering waarbij het afdelingshoofd financiën ook wees op zaken als de meerjaren raming, de stads- en dorpsvernieu wing en de automatisering. Ook het opjutbriefje, waarmee Izeboud afde lingen tot opschieten maande en l^et rode potlood, dat door Izeboud als het nodig was werd gehanteerd, werd door Dijkstra in herinnering ge bracht. Namens de secretarie en de dienst gemeentewerken bood Dijk stra de scheidende gemeentesecreta ris een herinnering aan Zierikzee in de vorm van een ingelijste luchtfoto. 'n Absoluut hoogtepunt in dit ver bale geweld in de Vierschaar leverde adjunct streekarchivaris Groenleer. In de vorm van een krant lezende ambtenaar gaf hij een beschrijving van de scheidende gemeentesecreta ris. Daarbij schuwde Groenleer de ac tualiteit niet door ook het menings verschil tussen burgemeester Den Boer (Middenschouwen) en zijn colle ga Niemandsverdriet-Leenheer over al dan niet illegaal kamperen in zijn sketch te verwerken en ook de be ruchte ambtelijke molens werden door Groenleer aangehaald. De ver eniging van B W& S ontbrak even min. Groenleer omschreef die (lezend vanuit de krant) als Borrels, wandel gangen en sigaren". Evenals de con statering dat de gemeentesecretaris niet vies is van lekker snoepen zorg de deze originele omschrijving van BW&S voor grote hilariteit onder de aanwezigen. Namens de dienst gemeentewerken sprak tenslotte directeur D. D. J. van der Poel. Deze merkte met name de voorkeur van de gemeentesecretaris voor ambtelijke nota's op. „Ilfhad weieens het idee dat u van ons, tech neuten, papierneuten'wilde maken. Dat had echter geen invloed op de sa menwerking tussen de dienst ge meentewerken en de secretaris. Een woord van waardering was er ook van de zijde van B. Hoexum, die na mens de personeelsvereniging sprak, terwijl de gemeentesecretaris van Sint Philipsland, mevrouw J. de Kok namens de kring van secretarissen van Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland het woord voerde. De reeks sprekers werd tenslotte afge rond met een korte speech van de bur gemeester van Tholen, H. A. de Mun- nik en een geestig dankwoord van de scheidende gemeentesecretaris zelf, waarna een ieder die dat wilde de ge meentesecretaris en zijn vrouw de hand kon schudden. Een lachend echtpaar Izeboud. (Foto: Joop van Houdt). Advertentie station Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 Restauratiekosten stijgen tot ruim een half miljoen gulden ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee wil de monumen tale panden in de Korte Sint Janstraat 9-11 te Zierikzee, beter bekend als De Rookende Moor, verkopen. Sinds en kele maanden wordt er hard gewerkt om de gevel en het interieur van de vroegere tabakswinkel via restauratie in oude luister te herstellen. Een karwei dat 58.000 gul den meer kost dan aanvankelijk was gepland. VAALS - De sinds 1986 bestaande jaarlijkse DSM-prijs voor chemie en technologie, bedoeld voor onderzoe kers tot 28 jaar, is in kasteel Vaals- broek te Vaals voor het eerst aan twee winnaars toegekend, onder wie voor het eerst aan een Belg. Juryvoorzit ter ir. D. J. Venderbos, directeur van DSM Research, reikte de twee prijzen van 10.000 gulden uit aan de 26-jarige Belg ir. P. Plehiers, promovendus aan de Rijksuniversiteit Gent, en aan drs. J. W. Vuister (27), promovendus aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Een overschrijding die door de le den van de adviescommissie publie ke werken nogal laconiek werd opge nomen. Zo bleek tijdens de openbare vergadering dit plaatsvond in het stadhuis te /- ~rikzee. „Het is altijd zo dat bij restauraties de kosten te genvallen. Maar als je er eenmaal aan bent begonnen moet het ook worden afgemaakt", aldus de voorzitter van de commissie, wethouder P. de Rijke (CDA). En ook voor de commissiele den was dat een vanzelfsprekende zaak zodat zij unaniem adviseerden om een extra krediet van 58.000 gul den beschikbaar te stellen voor de restauratie. Het grootste deel van het geld komt uit het stadsvernieuwings fonds. Met de 445.000 gulden die de gemeenteraad van Zierikzee al eerder voor de restauratie beschikbaar stel de komt het totaal-bedrag voor de op knapbeurt van De Rookende Moor nu uit op 503.000 gulden. Te koop Hoewel hij de exacte opleverings datum nog niet kon noemen, bleek uit een toelichting van de directeur gemeentewerken D. D. J. van der Poel BRUINISSE - Woensdag is de weekmarkt in Bruinisse weer van start gegaan en evenals in voorgaande jaren waren de toeergoden de marktkooplui en de klanten niet bijster gunstig gezind. Het lijkt wel een traditie dat het op de eerste marktdag slecht weer is", aldus marktmeester M. Hanse. Rond half tien in de ochtend begon het te miezeren en de belangstelling voor de eerste weekmarkt in het oude vissersdorp was dan ook magertjes. Dit jaar was er voor het eerst de mogelijkheid om een ritje met de paardentram mee te maken vanaf recreatieproject Aguadelta maar, ook weer door het slechte weer, was daar nog niet zo gek veel animo voor. De weekmarkt in Bruinisse wordt gehouden iedere woensdag van 8.00 tot 12.30 uur en is te vinden op het Kerkplein. De laatste marktdag is de tweede woensdag van september. dat de restauratiewerkzaamheden bijna klaar zijn. En dat de gemeente Zierikzee De Rookende Moor daarna het liefste wil verkopen aan iemand die er een passende bestemming voor heeft. Daarbij is de nieuwe eigenaar verplicht om het pas gerestaureerde authentieke winkelinterieur intact te houden. Unaniem en zonder veel op- of aan merkingen adviseerden de commis sieleden het college van b en w om 214.000 gulden beschikbaar te stellen voor het uitbaggeren van het Haven kanaal in Zierikzee. Werkzaamheden die eigenlijk stonden gepland voor 1990. Maar er zit haast bij. Omdat de Oosterschelde de status van be schermd natuurgebied krijgt, mag daarin alleen nog dit jaar slib val lend in de vervuilingsklasse twee worden gestort. Er blijkt meer werk aan vast te zit ten dan was voorzien om het terrein bij De Val, waar vroeger het woonwa genkamp was, te ontdoen van bodem en grondwater-verontreiniging. Door extra aanvoer van grond en slakken en afvo.er van onverwerkbaar mate riaal komen de totale kosten op ruim 18.000 gulden, ruim 5.000 gulden meer dan was gepland. De commissie adviseerde unaniem dit laatste be drag beschikbaar te stellen uit de re serve bodemsanering. Na de schoon maakbeurt komt het gebied onder beheer van het Waterschap Schou wen-Duiveland en zal weer worden bestemd als wetland. Water en elektriciteit De adviescommissie had ook geen enkele moeite met het verzoek van de eigenaar van zeilvloot De Zeeuwse Stromen om bij 't Luitje in de Nieuwe Haven te Zierikzee aansluitingen op de waterleiding en het elektriciteits net te maken. Dit in verband met de ligplaats voor charterschepen van de Zeeuwse Stromen die daar door de gemeente beschikbaar is gesteld. Men adviseerde unaniem om het be drag dat hiervoor nodig is, ruim 4.500 gulden, beschikbaar te stellen. Hoewel het om plannen ging die nog vele keren kunnen worden bij gesteld, verdiepten de leden van de adviescommissie zich in het kort in de enkele tientallen punten van de ontwerp-begroting 1990 van de dienst gemeentewerken en de priori teitenlijst voor dat jaar. Hoog op die lijst en met het hoogste prijskaartje (een miljoen gulden) prijkt de herin richting van de binnenstad waarmee inmiddels is begonnen. 400.000 gul den kost de vernieuwing van de kap constructie plus de goten van de pan den tegenover het stadhuis aan de Meelstraat 11 tot en met 19 die op de zesde plaats van de prioriteitenlijst staat. Vlak daarna komt de aanleg van een riolering in de Scheepstim- merdijk met een prijskaartje van 425.000 gulden. Herbestrating, het onderhoud van straten en de vervan ging van een transportwagen voor het onderhoud van plantsoen zijn de overige punten die hoog op de priori teitenlijst staan. De lijst omvat in totaal 30 punten. Op advies van de commissieleden werd een bijdrage voor bodemsane ringen die naar verwachting moeten worden uitgevoerd (100.000 gulden) hoger op de prioriteitenlijst gezet. „Als het bedrijf van Groenleer is ver plaatst zou de bodemsanering in de Gravestraat wel eens prioriteit kun nen krijgen", aldus J. J. Geleijnse (WD). Concertzaal Verder waren de commissieleden van mening dat de kosten voor voor zieningen aan de Concertzaal te Zie rikzee (154.000 gulden) beter kunnen worden verspreid over twee jaar: 1990 en 1991. De werkzaamheden zelf zou den wel in een keer, eind 1990, kun nen worden uitgevoerd. Het gaat on der andere om de vervanging van het plafond en een aanpassing van de verlichtingsinstallatie. Over de nood zaak van aankoop van een houtver- snipperaar voor de de dienst gemeen tewerken (40.000 gulden) waren de meningen verdeeld. Om een goede vergelijking te kunnen maken tussen de voor- en nadelen van huur en aan koop van zo'n apparaat zal daarover nadere informatie worden verstrekt aan de leden van de adviescommissie. ZIERIKZEE - Ook de komende maanden is er in Zierikzee (vanzelfspre kend) volop te beleven aan evenementen. De eersten zitten er al weer op. De overigen verdienen een plaatsje in de agenda. Van maandag 12 tot en met donder dag 15 juni is de jaarlijkse avondvier daagse en zaterdag 17 juni is het weer Taptoe. Diezelfde dag is er ook een indoor-midgetgolf bij Onderdak. Van vrijdag 30 juni tot en met 9 juli is de Deltaweek. De zeilwedstrijden zijn tot 3 juli in Zierikzee. De twaalfde singelloop is dinsdag 4 juli en de toe- ristendagen zijn gepland op de dins dagen 11, 18 en 25 juli en 1 en 8 augus tus. Op 15 augustus komen er stoom-machines naar Zierikzee en de wielerronde staat te boek voor vrij dag 18 augustus. Zaterdag 19 en zondag 20 augustus zijn de Open Zeeuwse Kampioen- ZIERIKZEE - De 19-jarige F. W. van de V. uit Zierikzee kwam er zelf goed van af maar zijn auto werd zwaar beschadigd bij een eenzijdige aanrijding die woensdag plaatsvond op de T-kruising Julianastraat/Pro- vinciale weg naar de Val te Zierikzee. Volgens de politie zou Van de V. door onoplettendheid op de vluch theuvel van de T-kruising zijn gere den. Vervolgens knalde de auto tegen een lantaarnpaal. Het ongeluk ge beurde om ongeveer 18.45 uur. Van de V. liep geen verwondingen op, maar zijn voertuig werd zo zwaar bescha digd dat het moest worden weggeta- keld. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF S6HUPQËBEUBS":--:Ta^TrlTI(m255 schappen Meerkamp en de zesent wintigste van die maand is de Haven dag. De liefhebbers van een een/achtste triatlon kunnen hun hart 2 september ophalen en diezelfde za terdag is er ook een zeilrace van Bres- kens naar Zierikzee. De atletiek wed strijden voor de senioren en de junioren zijn dinsdag 5 september. Vrijdag 8 september is de Sporthuis Zierikzee loop en zaterdag 9 septem ber de monumentendag. De kermis is in de stad van zaterdag 9 september tot en met de veertiende. Sinterklaas komt 25 november en als laatste staat de kerstmarkt op de agenda. Dat is vanzelfsprekend in december. Uitgever: B.V. Brukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Bezorging na 18.00 uur: 01110-16551 Of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur): 01110- 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur). 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43.50: per jaar f 166.00; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentietarieven: 59 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3