Watersporters en vissers niet mals in kritiek op ministerie Geen belangstelling publiek voor open winkels op zondag DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tien jaar nieuws in Noord welle Diefstal uit auto w^S'- - yon NIEUWSBODE DONDERDAG 8 JUNI 1989 Afscheid In de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis werd officieel afscheid genomen van gemeen tesecretaris A. G. Izeboud. (Pag. 3). Visserijdagen Een vlootschouw is een van de onderdelen van het programma voor de Bruse Visserijdagen op 13, 14 en 15 juli. (Pag. 4). Verzamelaar Dirk Verloo uit Zierikzee heeft zelfs een aan bouw achter zijn huis gemaakt om de Nieuws bodes die hij verzamelt te kunnen bergen. (Pag. 4). Concours hippique Naar aanleiding van hun vijftigjarig bestaan houden de Schouwse Ruiters aanstaande za terdag een concours hippique. (Pag. 9). 145ste jaargang: Nr. 24553 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het is een meesterwerk der Engelsen geweest hun zondag dermate heilig en vervelend te maken dat zij ongemerkt weer naar hun dagelijks werk verlangen. Nietsche Verhitte gemoederen op informatiebijeenkomst over aanwijsing Oostersehelde als beschermd natuurgebied ZIERIKZEE - De watersporters en vissers zijn duide lijk niet blij met de plannen tot aanwijzing van gedeel ten van de Oostersehelde als beschermd natuurmonu ment. Zij voelen zich beknot in hun mogelijkheden en dat lieten zij op de informatiebijeenkomst in Zierikzee dan ook duidelijk merken. Hun kritiek op het ministerie was niet mals en LNO-directeur ir. C. A. C. J. Oomen had het zwaar te verduren. De watersporters maken vooral bezwaar tegen de mogelijke afsluiting van het Oliegeul tje bij de Stormvloedkering. De watersporters hebben zich van meet af aan verzet tegen het voorne men van minister Braks. Eind 1986 werd voor het eerst het plan van de minister bekend gemaakt. In '87 en '88 kreeg het plan steeds meer gestal te en minister Braks heeft per 26 mei dit jaar de procedure in gang gezet die moet leiden tot definitieve aan wijzing van delen van de Oostersehel de tot beschermd natuurmonument of staatsnatuurmonument. De defini tieve aanwijzing moet uiterlijk voor 25 mei 1990 van kracht worden. Procedure Zolang het nog om een voorlopige aanwijzing gaat kan men bezwaar maken tegen het plan in zijn totali teit of onderdelen van het plan. In het kader daarvan worden enige regiona le voorlichtingsbijeenkomsten ge houden en de eerste daarvan werd dinsdag gehouden in Zierikzee. De plannen liggen vanaf 12 juni ter se cretarie van de rond de Oostersehelde liggende gemeenten ter inzage. Burgemeester mr. J. J. P. M. Assel- bergs van Zierikzee stelde op de bij eenkomst in de Graanbeurs dat men eigenlijk veel te weinig tijd krijgt om goed op de plannen te kunnen reageren. ,,Ik vind het volstrekt onjuist om het grootste deel van de termijn waarin gereageerd kan worden in de vakantieperiode te laten vallen", al dus Asselbergs. ,,Ik vind dat een be denkelijke Haagse mentaliteit. De provincie krijgt vier maanden om te reageren terwijl de gebruikers maar zes weken krijgen". Weinig inspraak Ook van de kant van watersporters en de sport- en beroepsvissers kwam kritiek op de wijze waarop het minis terie de plannen presenteert. Van de kant van de pierenspitters werd Oo men toegevoegd dat met deze groep gebruikers totaal geen overleg zou zijn gevoefd. Oomen wimpelde die kritiek af en stelde dat steeds gepro beerd is om met zoveel mogelijk be langhebbenden overleg te plegen. „We hebben hen geen advies ge vraagd, maar we hebben wel met hen overlegd", aldus Oomen. Niet tot te vredenheid van alle partijen, zo zou later tijdens de informatie-avond blijken. De bezoekers van de informatie avond schroomden niet hun ongenoe gen over de gang van zaken te uiten en dat ging niet altijd even zachtzin- NOORDWELLE - In Noord- welle is het zaterdag 10 juni feest. Dan viert de plaatselijke bevolking het feit, dat de loka le dorpskrant tien jaar be staat. Noordernicuwswelle verscheen in mei 1979 voor de eerste keer. Iedereen is uitgenodigd om om 14.30 uur naar het dorps huis te komen met een ballon (verkregen bij het jubileum nummer) en label. Er is dus een ballonnenwedstrijd. Vervol gens is de prijsuitreiking van de kleurwedstrijd, die voor de kinderen van het dorp was uit geschreven. nig. Eén van hen vergeleek zelfs de overheid met de mafia en stelde dat vijf procent van die mafia bepaalt wat 95 procent van de bevolking mag op de Oostersehelde. Ook werd de manier waarop de overheid de plan nen naar buiten brengt omschreven als dictatoriaal. Ongeduldig Overduidelijk bleek op de bijeen komst dat de aanwijzing van delen van de Oostersehelde tot beschermd natuurgebied een aantal mensen flink hoog zit. Th. de Gelder, be leidsmedewerker van de directie Natuur- Milieu- en Faunabeheer kreeg nauwelijks de kans om uit te leggen hoe de procedure precies in zijn werk gaat en wat de rechtsgevol gen van een en ander zijn. Hij werd onderbroken door ie mand uit de zaal. „Uit wiens koker komt dit nou eigenlijk?", zo wilde de vragensteller weten. „Want de minis ter heeft dit natuurlijk niet zelf ver zonnen". Oomen legde daarop uit dat het voornemen in eerste instantie uitgaat van de minister en niemand anders. „Vervol" ns vraagt de minister ad vies aan aantal rijksadviesorga nen en daar komt dan uiteindelijk een dergelijk plan uit", aldus Oomen. Een andere vragensteller bracht het verbod op de sleepnetvisserij op de Oostersehelde onder de aandacht. Oomen reageerde op het betoog van de man met de opmerking dat dat verbod geheel los «.gezien moet wor den van de aanwijzing van delen van de Oostersehelde tot beschermd na tuurgebied. De meeste bezwaren richten zich te gen het niet toegankelijk verklaren van het deel van de Oostersehelde rondom de Roggenplaat. Gevolg van het ontoegankelijk maken van dat ge bied houdt in dat de watersporters hun Oliegeultje vlak langs de Storm vloedkering kwijtraken. En hoewel er voor de watersporters nog een he leboel Oostersehelde overblijft er vaart men dat als zeer ingrijpend. „Het grootste gedeelte van de Oos tersehelde blijft bevaarbaar", stelde Oomen, in antwoord op vragen uit de zaal. „Maar ik zal niet ontkennen dat het voor een aantal mensen heel in grijpend kan zijn". De visie van Oomen dat aan de ge bruikers van de Oostersehelde in zijn algemeenheid geen ingrijpende be perkingen worden opgelegd werd duidelijk niet gedeeld door de bezoe kers van de informatie-avond. Op de vraag van een van de mensen uit de zaal of Oomen wellicht zelf een boot had antwoordde de laatste ontken nend. „Maar het wil er bij mij niet in dat je alleen over iets mag praten dat je zelf ook bezit", aldus een wat pin nige Oomen. „Wij benaderen het ge bied in haar totaliteit". Alternatieven Niet alle vragenstellers zeiden bot weg nee zonder daar iets tegenover te stellen. Van enkelen van hen kwam het voorstel om het Oliegeultje onder bepaalde voorwaarden en voor een gedeelte van het jaar open te houden voor de watersporters. De suggestie werd gedaan om dan ter plaatse een snelheidsbeperking in te stellen. In het zoogseizoen van de zeehonden zou het Oliegeultje wel afgesloten mogen v worden. Oomen liet zich niet verleiden tot toezeggingen maar kenschetste de aangedragen alternatieven wel als 'zeer constructief'. Hij benadrukte nogmaals dat een zonering volgens hem onontbeerlijk is. De zonering is bedoeld om versto ring van de dieren die in het gebied leven te voorkomen zonder daarbij de recreatie helemaal uit te bannen. „De verstoring moet binnen de perken blijven, maar dan zonder dat alles op de Oostersehelde, inclusief de recrea tie, de nek wordt om gedraaid", aldus Oomen. Verstoring De watersporters zien het nut niet zo duidelijk van de afstand die zij dienen te bewaren van bijvoorbeeld de zeehonden die in de Oostersehelde leven. Zij stellen dat de dieren hele maal niet bang zijn van de schepen. „Je kunt er gewoon mee spelen". Na- tuurconsulent ir. T. A. J. Vette rea geerde daarop met de opmerking dat zeehonden zich in het water op hun gemak voelen, maar liggend op een zandplaat erg gevoelig zijn voor ver storing. Daarop volgde een discussie waar in de wetenschappelijke waarde van bepaalde onderzoeken op z'n zachtst gezegd in twijfel werd getrokken. Oomen bleef echter bij zijn visie dat zonering wel degelijk noodzakelijk is. „En daarom moet het Oliegeultje verboden gebied worden voor water sporters, want dat loopt vlak langs de plaat waar de zeehonden liggen". Ook de kokkelvisserij, zowel de mechanische als de handmatige, pas seerde de revue. Op de vraag waarom aan de handmatige kokkelvisserij (nog) geen beperkingen zijn opgelegd antwoordde Oomen dat dat binnen kort wellicht wel te gebeuren staat. „Want de handmatige kokkelvisserij is explosief gegroeid". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> mr pe eitr Verwachting tot vrijdagavond: Zonnige perioden Vannacht nog een enkele buien. Overdag zonnige perioden en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur ongeveer 9 graden, middagtempera- tuur omstreeks 18 graden. Weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 12 juni Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: variabel 2 Zondag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: zuidwest 3 Maandag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 juni Zon op 05.21, onder 21.58 Maan op 11.23, onder 01.27 Eerste Kwartier: 11 juni (08.59) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het lagedrukgebied dat de afgelopen dagen voor koel en nat weer zorgde gaat nu toch zijn invloed op ons weer verliezen. Vannacht pas seert nog een laatste buiengebied en daalt de temperatuur tot ongeveer 9 graden. Morgen overdag krijgt een rug van hogedruk het meer voor het zeggen, wat betekent dat er meer zon is. Wel kunnen er stapelwolken ontstaan maar die doen niet veel aan het zonni ge karakter van het weer af. De mid- dagtemoeratuur komt ook wat hoger en bereikt een waarde rond de 18 gra den. De wind waait uit het zuid westen en is zwak. Het ziet er nu naar uit dat de tem peraturen weer naar normale waar den gaan stijgen, dat wil zeggen 20 graden en zelfs hoger. „De zeehonden schrikken helemaal niet van ons. Je kunt er gewoon mee spelen", aldus één van de aanwezigen op de informatie-bijeenkomst. (Foto: Joop van Houdt). SEROOSKERKE - Dinsdag tussen 10.30 en 13.30 uur werd ingebroken in een Duitse personenauto die stond geparkeerd aan de Hoosjesweg nabij de vuilnisstortplaats te Serooskerke. De dieven sloegen een ruitje in en na men een werphengel mee. De totale schade voor de Duitser P. J. S. be droeg ongeveer 230 gulden. Uit marktonderzoek leerlingen Delta College blijkt: ZIERIKZEE - Onder het publiek blijkt weinig- behoef te te bestaan aan een openstelling van winkels op zon dag. Ook een tweede koopavond behoeft van hen niet zo nodig. Wel zou het winkelend publiek graag meer een duidigheid in de sluitingstijden (met name tussen de middag) wensen. Dit zijn de belangrijkste conclusies uit het onderzoek, dat veertig leerlingen van de afdeling Handelsonderwijs Van het Delta College (Middelburg) in april in een aantal Zeeuwse plaatsen, waaronder Zierik zee heeft gehouden. Zo'n veertig eerstejaars studenten van deze driejarige dagopleiding hebben gedurende acht weken onder zoek gedaan naar het reilen en zeilen van de Zeeuwse middenstand. Dit on derzoek werd in samenwerking met winkeliers- en ondernemersvereni gingen uit Goes, Middelburg, Oost- Souburg, Vlissingen en Zierikzee ver richt onder de bevolking en de onder nemers zelf. Enquête In Zierikzee werden in totaal dertig winkeliers (uit verschillende bran ches) en tweehonderd winkelende mensen gevraagd naar hun mening over het winkelbestand in Zierikzee, de winkelomgeving en de sluitings tijden. Voorts werd gevraagd hoe men tegenover het instellen van een tweede koopavond en het openstellen van de winkels op zondag dacht. Deze vragen werden tevens in een telefoni sche enquête gesteld aan tweehon derd mensen, verdeeld over Schou- wen-Duiveland. Sluitingstijden Uit dit onderzoek, dat niet zozeer harde cijfers dan wel een indruk geeft van het winkelbestand en het functioneren van het winkelappa raat, komt naar voren dat het publiek de verschillende sluitingstijden van de winkeliers als hinderlijk ervaart. De helft van de ondervraagden in Zierikzee en Ouwerkerk heeft wel eens voor een gesloten deur gestaan. Dat geldt met name voor de sluitings tijden tussen de middag die onder ling verschillen Ook de bij het onderzoek betrok ken detaillisten ervaren die verschil lende sluitingstijden nagenoeg alle maal als lastig. Anderzijds blijkt uit de antwoorden van 70% van de onder vraagden dat het tussen 12.00 en 14.00 uur redelijk druk is en dat men als ondernemer geen hinder van de ver schillende tijden ervaart. In hun bevindingen stellen de on derzoekers dan ook dat de detail listen afspraken moeten maken om meer lijn in die sluitingstijden te krijgen. Op grond van deze uitkomst zal de Zierikzeese Ondernemers Cen trale (ZOC) dit punt nader uitwerken en dit tijdens de najaarsvergadering aan de orde stellen. Eind juni zullen de leden van deze ondernemersver eniging bovendien via een schrijven onder meer over dit rapport worden geïnformeerd. Een ander punt dat door de eerste jaars studenten werd onderzocht was de behoefte aan een tweede koop avond. Uit de antwoorden bleek dat er weinig behoefte aan een tweede" koopavond bestaat. Een heel klein gedeelte van de bevolking is daar voorstander van. Van de detaillisten is 17% geporteerd voor een tweede koopavond. Ook bestaat er weinig be hoefte aan het verplaatsen van de koopavond naar vrijdag. De koop avond op donderdag trekt vooral mensen van buiten Zierikzee. Al met al gaat iets meer dan de helft van de ondervraagden donderdagavond (re gelmatig of incidenteel) winkelen in Zierikzee. Een heet-hangijzer is de openstel ling op zondag. Een zaak die ook in de gemeenteraad meerdere keren is aangesneden en die door het CDA en de RU om principiële redenen is afge wezen. Het publiek, dat bij het on derzoek betrokken is, blijkt weinig behoefte aan het openstellen van de winkels op zondag te hebben. Diege nen die daar wel voor voelen zijn vooral te vinden in de leeftijdsgroe pen 30-40 jaar en 60 jaar en ouder. Van de groep die voor openstelling op zon dag is, is de helft voor het openstellen van alle branches. Ruim 24% zou graag de levensmiddelen-zaken op zondag open zien. Winkelsfeer Bij de detaillisten liggen de ver houdingen anders. Drieënveertig pro cent van de ondernemers zou de win kels in het seizoen open willen zien. Een ander punt dat in het onderzoek naar voren komt is de sfeer van het winkelen en het winkelbe§tand. Al met al vinden de ondervraagden de sfeer om in te winkelen in Zierikzee goed. Verkeer Dat geldt met name voor de Appel markt en de Mol. De Dam komt er qua sfeer wat minder goed van af. Ruim een kwart van de ondervraag den vindt dat deze winkelsfeer op de Dam voor verbetering vatbaar is. Eén van de punten die daarbij aangepakt zou moeten worden is volgens de on dervraagden de geblindeerde ruit van het Kruidvat. Tweeënveertig pro cent van het publiek vindt de sfeer hier echter wel voldoende. Ofschoon men dus over het alge meen best tevreden is over de win kelmogelijkheden in Zierikzee wordt hier en daar toch een aantal (reeds bekende) tekortkomingen ge constateerd. De hoge stoepen op de Appelmarkt maken het, zo vindt een aanzienlijk deel van de ondervraag den, de winkelaar en winkelaarster niet gemakkelijk. Ook het drukke verkeer in de bin nenstad wordt door veel mensen als minder prettig ervaren. Van diegenen die de winkelsfeer met een voldoende beoordelen, werd door 90% het druk ke verkeer als 'n bezwaar aange voerd. Dat sluit aan bij de bezwaren die de ZOC indertijd heeft laten ho ren tegen het verruimen van de moge lijkheden voor gemotoriseerd ver keer om het loopstratengebied in het centrum te gebruiken (tot 12.00 uur). Winkelbestand Wat het winkelbestand betreft zou den er volgens de ondervraagden meer kledingzaken bij kunnen ko men. Daarbij wordt gedacht aan grootwinkelbedrijven als C&A en Kien. Zevenenzeventig procent van diegenen die telefonisch zijn onder vraagd zou graag meer kledingzaken in Zierikzee zien. Tbrwijl van de an dere ondervraagden 50,5% voor meer herenmodezaken pleit. Wat de horeca en de zaken voor huishoudelijke arti kelen betreft stelt respectievelijk 21,5% en 15% dat er teveel zaken in Zierikzee zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1