CASPER VAN ADEL stukken Muziekagenda De klerenkast Concert Zeeuws Orkest in Grote Kerk in Goes CDA-Europarle- mentariërs bezoeken regio Auto-arm kustgebied 8 MOSKOU - Bij de gasexplosie die zondag twee passagierstreinen op de Transsiberische spoorweg in het Oeral-gebergte verwoestte, zijn zeker 190 mensen omgekomen, terwijl 272 passagiers nog worden vermist. Ze hingen allemaal in de kast, de jurken, de rokken, de broeken. Ze hoorden allemaal bij die ene vrouw die twee keer per dag de kastdeuren opendeed en hardop vroeg: Wat zal ik nu eens aantrekkenIn de kast was dan de spanning te snijden. Elke rok en elke lange broek dacht: Ze neemt natuurlijk mij. Soms koos ze een spe ciale jurk uit, die van het koor, maar alle kleren wisten dat ze die eigen lijk helemaal niet mooi vond. Als de kastdeuren weer dichtgin gen barstte het tumult los, want elke jurk, elke rok en elke lange broek was de ijdelheid zelve. Bovendien liep er een scheiding dioars door de klerenkast, een scheiding van jurken en rokken tegenover de broeken. Als kleren trokken ze zich niets van el kaar aan, erger nog, ze haatten el kaar. Volgens de rokken waren de lange broeken geen kleren die bij een vrouw-hoorden. Luister maar: Hebben jullie gehoord wat ze op de Pieter van Dijkeschool doen?" hoonde een blauwe rok naar de broe ken. ,,Ze drukken daar andere ver- keersdiploma's omdat er meisjes in lange broek op staan". Nou en.... ..schamperde een spijkerbroek ,,dan hebben ze geen verkeersdiploma, maar een verkeerddiploma...haha- ha!", Gekke lol-broek, lach niet zo idioot" riep een jurk. ,,Je moest een pak voor je broek hebben. Jullie ho ren helemaal niet thuis in'onze kast. Die school heeft groot gelijk. Lange broeken zijn mannenkleren en pas sen niet bij een vrouw!". Deze opmer king veroorzaakte een groot enthou siasme bij de rokken. Meisjes, stil toch, laten we vrede sluiten!" riep een broekrok die natuurlijk een mid denpositie innam. ..Meisjes?" riep een hoepelrok. ..Meisjes? Broeken zijn geen meisjes dat zijn venters". Hoepel op, rok" riep een broek jullie trutrokken hebben ons moderne broeken maar te accepteren". „Sssssst!" riep ineens iedereen, want de deur van de kast ging open. De vrouw stond te aarzelen. ,,Ik heb bijna niets om aan te trekken" zei ze en zachtjes kon je een verontwaar digd geneis in de kast horen. Na lang zoeken koos ze voor de blauwe rok die van blijdschap haar lichaam nau welijks in de plooi kon houden. ,,Zie je wel dat ze ons kiest" zei een klok- rok. ..Wij zijn veel vrouwelijker. Als je de kostuumgeschiedenis leest zul je nooit een vrouw in een broek te genkomen. Even was het stil want de broeken wisten dat ze daar niets te gen in konden brengen. Rokken ho ren bij vrouwen en lange broeken bij mannen dat is altijd al zo geweest" ging de rok nog even door. ,,Niet waar!" riepen alle broeken tegelijk. Rokken en jurken worden ook door mannen gedragen. ,,De jurken en de rokken schaterden het uit. Zeker door Jos Brink.... hahaha". Hele maal niet, wij lange broeken bestaan helemaal nog niet zo lang, ook bij de mannen niet. Vroeger hadden de mannen ook een soort jurken, kijk maar naar de Oosterlingen in hun ge waden, de Romeinen in hun tunica's, de bisschoppen in hun habijt en wat denken jullie van de dominees en rechters in hun toga's en de krijgsmannen die vroeger een wa penrok droegen? Wat denken jullie van de koorzangers in hun gewaden en al die muzikanten met een rok aan?". De klokrok geloofde het niet. Mu zikanten met een rokje aan? Bestaan die dan? Ik zou me er echt voor scha men om om de dijen van een vent te moeten hangen". ,.Nou" zei een ruit- broek. ..Wees dan maar blij dat je geen Schotse ruit bent want al die doedelzak-spelers hebben toch echt een rokje aan". Zo ging het dag in dag uit omdat de lichtste lange broek en de zwartste lange rok eigenlijk een ding gemeen hadden: ze waren allebei even ijdel. Toen kwam de grote verandering. Op een dag ging de kast niet open. Al leen een nachtjapon werd uit de on derste la gehaald. Ook de volgende dagen bleef het donker in de kleren kast van de vrouw. In de slaapkamer hoorden ze wel veel geluiden. Er was iets ergs aan de hand, maar niemand van de jurken, de rokken en de lange broeken wist wat er precies gebeur de. Er werd veel gepraat en soms dachten ze dat er gehuild werd. Zo ging het weken voort totdat ze op een dag niets meer hoorden. De deu ren van de kast gingen niet meer open. Het werd stil in de kast en de slaapkamer. Maanden later schrokken alle kle ren op. De deur ging langzaam open, maar voor de kast stond niet de vrouw, maar iemand die ze helemaal niet kenden. In een enorme vaart werden alle jurken, rokken en lange broeken in twee grote witte plastic zakken gepropt. Daar lagen ze, de ij- dele broeken en de ijdele rokken. Op de zak stonden slechts drie woorden: Leger des Heils. De kleren zuchtten. Wat een toestand. Een klerentoe- stand. Dit was het droevige verhaal van de klerenkast. De klerenkast van een vrouw. Waar was de vrouw ei genlijk? De vrouw was er niet meer. Zij zong mee in een nieuw koor in een ander land, een ontelbaar koor, een leger des heils. Toen ze daar binnen kwam hoefde ze niet meer te kiezen. Alle koorleden, mannen en vrouwen, blanken en zwarten, mensen uit Bru en Burgh, ze kregen allemaal hetzelf de witte gewaaa aan en ze glimlach ten. ..Waar hebben we ons vroeger toch druk over gemaakt....". Het koor zong, ongelooflijk mooi. Het waren mensen zonder diploma, mensen die geleerd hadden dat de werkbroek en het keukenschort wel licht de mooiste kleren waren, men sen die ontdekt hadden dat het er ten diepste niet om gaat om wat je hebt of aanhebt, een rok of een lange broek, maar wie je bent, van binnen. Mensen die wisten dat niet kleren de man of de vrouw, maar dat het hart de mens maakt. MARZAS Tenzij anders vermeld beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 8 juni: 10 juni: 12 juni: 17 juni: 19 juni: 23 juni: 24 juni: 28 juni: 29 juni: 30 juni: 8 juli: Corneliastichting Muziekvereniging Crescendo, Dreischor. (19.15-20.15 uur). De Burght, Burgh-Haamstede Schoolkoor Chr. Scholengemeenschap Prins Maurits (Middel- harnis). Mandoline-orkest Estampida, Peter van Essen, viool en Mar van der Veer, piano. Corneliastichting. Falckoog-ensemble. (19.00-20.00). Grote Kerk, Brouwershaven. Korenavond. Havenplein, Zierikzee. Taptoe Zierikzee. Nieuwe Kerk, Zierikzee. Concert Ten Sing (Noorwegen) Nieuwe Kerk, Zierikzee Concert Zeeuws Orkest. Ned. Herv. kerk, Dreischor. Zangavond Duivelands Mannenkoor en Gem. koor Advendo uit Nieuwe-Tbnge. Corneliastichting. Kinderkoor Apollo Nieuwe-Tonge (19.15-20.15 uur). Grote Kerk, Brouwershaven Psalmcomposities door Cantiona Musicum en Magnificat m.m.v. Wim Diepenhorst en Abram Bezuijen, orgel. Ned. Herv. kerk, Dreischor. Orgelconcert Prof. Marian Machura (Krakow-Polen) m.m.v. Loes van Langerak, zang. Ned. Herv. kerk, Dreischor. Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. De bedoeling van deze rubriek is elkaar te informeren wanneer uitvoe ringen zullen plaatsvinden zodat anderen bij de bepaling van hun uit voering rekening kunnen houden met de reeds ingevulde data. Van daar het verzoek om zo spoedig na het bekend worden van de datum deze door te geven aan M. van der Veer (01110-14585). KAMPEN - Het Kamper ziekenhuis de Engelenbergstichting gaat samen met het ziekenhuis de Weezenlanden in Zwolle. Door de fusie van beide in stellingen is de onzekerheid over het voortbestaan van het ziekenhuis in Kampen weggenomen. GOES - De laatste concertserie van het Zeeuws Orkest van dit seizoen en tevens van de viering van haar 100- jarig bestaan gaat zaterdag 10 juni van start met een concert in de Grote Kerk in Goes. Aan dit concert werkt als solist inee de Nederlandse ho boïst Han de Vries. Dirigent is Lex Veelo. Het concert wordt geopend met het Symfonisch gedicht Kikimora van de Russische componist Ljadov. Daarna volgt werk van de componisten Si mon Bainbridge en Margriet Hoen- derbos. Van Bainbridge wordt ge speeld het Concertante in moto perpetuo. Een werk voor zeer kleine bezetting waarin ook Han de Vries optreedt. Tijdens het concert gaat het spe ciaal ter ere van het honderdjarig be staan van het Zeeuws Orkest gecom poneerde Hunker, Schor en Hasse laar van Margriet Hoenderbos in pre mière. Het gaat hier om een werk dat in opdracht van het Zeeuws Orkest is gemaakt. Han de Vries soleert in het poëtisch hoboconcert van de Britse componist Vaughan Williams dat daarna ten ge hore wordt gebracht. Tot slot van het concert voert het Zeeuws orkest de Symphonische dan sen uit de musical West Side Story op. Een musical van choreograaf Jerome Robbins en componist Leonard Bern stein en hét grote succes van eind vijf tiger jaren. Het concert in de Grote Kerk in Goes begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - Enkele CDA-Euro- parlementariërs en kandidaat-Euro parlementariërs zijn dinsdag 13 juni te gast op Schouwen-Duiveland waar een aantal bedrijven wordt bezocht, 's Avonds is er in Mondragon een ver kiezingsbijeenkomst, waarbij de Eu roparlementariërs zullen spreken. Deze bijeenkomst begint om 20.00 Om 13.30 uur wordt het gezelschap Europarlementariërs ontvangen in restaurant De Val. Vervolgens ver trekt het gezelschap om 14.30 uur naar het akkerbouwbedrijf van M. van der Wekken in Kerkwerve. Daar worden de Europarlementariërs wel kom geheten door de eigenaar van het bedrijf en de voorzitter van de CBTB op Schouwen-Duiveland, R. J. van der Wekken. Daarbij zijn ook an dere CBTB-bestuursleden en een de legatie van De jonge boeren aanwe zig. Rond de klok van vier uur doet het gezelschap het hoofdkantoor van het streek vervoerbedrijf ZWN op, waar na een busrit volgt langs verschillen de recreatiebedrijven. Hierbij wordt informatie gegeven over het open baar vervoer. Na een broodmaaltijd in Zierikzee wordt het bezoek met een verkiezingsbijeenkomst in Mon dragon afgesloten. Tijdens deze bijeenkomst die om 20.05 uur wordt geopend door mr. C. F. Boogerd (voorzitter van het CDA- regioverband Schouwen-Duiveland) zal P. A. M. Cornelissen spreken over het nationaal en internationaal ver- Voer in Europa. J. Sonneveld richt zijn aandacht op de toekomst van de akkerbouw in Kerkwerve en Europa. Na de pauze zullen beide inleiders sa men met mevrouw Joosten en de heer Balkenende zitting nemen in een fo rum. Om 22.00 uur wordt de bijeen komst beëindigd. De redactie behoudt zich het recht voor Ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Het ideaal om een gedeelte kuststrook wat betreft verkeersdruk te te laten evenaren met enkele auto loze Waddeneilanden is niet haal baar. Maar paal en perk stellen in het belang van de recreant, autochtonen en uitbaters wordt de hoogste tijd. Een kortingssysteem waarbij de toerist in de gelegenheid wordt ge steld gedurende zijn of haar vakan tieperiode de auto te laten staan in ruil voor een procentuele korting op de huurprijs van de door hem of haar gehuurde zomerwoning, of eventueel overnachting in hotels/pensions, kan mijns inziens leiden tot een kuststrook waar het relatief rustiger toeven wordt, in een schonere lucht. Mede zal het in te voeren korting systeem bijdragen tot een grotere ver keersveiligheid. De verblijfsrecreant zal zowel de korting als de verkregen effecten ten gevolge van deze moge lijkheid hoog waarderen, waardoor het systeem in grote mate zal bijdra gen tot een regelrechte promotie van die kust-gemeenten waar het systeem wordt toegepast. Concreet komt het er op neer dat iemand die b.v. een zo- merbungalow huurt voor twee we ken, bij aankomst de autosleutels in bewaring geeft waarvoor hij of zij een afgesproken korting krijgt. Met deze korting kan de recreant, indien wen selijk, een vervoermiddel huren zoals b.v. een fiets, waarmee men zich gedu rende de verblijfsperiode op een aan gename manier kan verplaatsen. De gemiddelde afstand vanaf de ver blijfplaats naar een eventuele slecht- weervoorziening of marktdag is meestal niet verder dan dertig kilo meter, zodat in die gevallen gebruik van een fiets kan worden gemaakt. Een andere mogelijkheid is het openbaar vervoer, dat zeker geduren de de zomermaanden een gunstige dienstregeling heeft binnen de re gio's, met name naar en van het strand. De groep toeristen die haar vakan tie doorbrengt in eigen land is mijns inziens vatbaarder voor milieu-ver beterende oplossingen dan de groep die in het buitenland haar vakantie doorbrengt. Men heeft met verschil lende mentaliteiten te maken. Voor de groep die per vliegtuig naar sub tropische oorden afreist, speelt het klimaat-aspect een grote rol. Een zon- zekere bestemming met daarbij een keur van attractieve amusements- voorziéningen spreekt deze groep aan, terwijl de groep recreanten die de voorkeur geeft aan een binnen landse vakantie, bewust of onbewust, meer verbonden is aan het Neder landse klimaat, daardoor meer groen-minded en respectvoller han delt ten aanzien van de natuur. Wat betreft het financiële aspect zijn volgens mij de thuisblijvers" portemonnee-gevoeliger dan diege nen die in het buitenland minder principieel geld uitgeven. De buitenlandse toeristen, met na me onze oosterburen kiezen bewust voor een verblijf aan onze Noordzee kust. De nieuwe regeling zal hen ze ker aanspreken. Een facet waar men niet aan voor bij mag gaan is het feit dat onze kust- gemeenten tijdens de zomermaanden druk bevolkt worden door gezinnen met kleine kinderen. Voor deze groep zeer jeugdige re creanten is een auto-arm kustgebied een must, alleen al om veiligheidsre denen. Om de regeling optimaal te laten functioneren wordt het organisatie vermogen van verschillende organi saties en het rijk in samenwerkings verband uitgedaagd. Jan Midavaine Burgh-Haamstede Woensdag- 7 juni Nederland 1 10.00 uur Vrouw-zijn, praatprogram ma. 10.45 uur TV-fruitmand, programma met bekende geestelijke liederen. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur In beeld, gefilmd portret van een kunstenaar. 15.25 uur Wings in the wildernis, Ca nadese speelfilm. 16.30 uur Lassie, serie. 16.55 uur Kinderkrant, kinderpro gramma. 17.30 uur Journaal. 17.45 uur Tijdsein Buitenland, actua liteitenrubriek. 18.30 uur Jody en het hertejong, te kenfilmserie. 19.00 uur Journaal. 19.19 uur Gospelmagazine, muziek programma. 19.45 uur Bunkeren, Sir Geoffry en 3myma interviewen een bekende Ne derlander. 19.55 uur De Campbells, Canadese se rie. 20.20 uur EO familiedag, verslag van de EO familiedag van 3 juni j.l. in Utrecht. 21.56 uur Orkaan op komst, natuur- documentaire. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. 23.10 uur De Hugenoten van de Arde- che, 3-delige documentaireserie. Afl. 1. 23.35 uur Tenslotte, slotwoord. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur My little pony, tekenfilmse rie. Afl. 2, herh. 17.10 uur Superted, tekenfilmserie. 17.25 uur Magnum, Amerikaanse se rie. 18.20 uur Brommer en motor, 10- delige serie over brommers en moto ren in Nederland. Afl. 6. 18.35 uur Countdown, popprogram ma gepresenteerd door Wessel van Diepen. 19.25 uur Family ties, Amerikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Verona, compilatie van Verona-uitzendingen. 21.25 uur Nieuwslijn, actualiteiten magazine. 22.10 uur In concert: Genesis Invisa- ble Touch. 00.00 uur Pin up club, erotisch maga zine. 00.40 uur Journaal Nederland 3 08.55 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.00 uur Muziek III op zoek naar. Les 2. 12.00 uur Studio Sport. Tennis; Ro land Garros. Wielrennen: De ronde van Italië. 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat. 18.00 uur Medelanders Nederlanders 18.30 uur Rechts wijzer. Afl. 4. 19.00 uur Het Klokhuis 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, magazine. 19.55 uur Uitzending van Democra ten '66 (D'66). 20.00 uur Journaal 20.20 uur Uitzending van God met ons. 20.27 uur Avondvoorstelling: De vrek, toneelstuk. 22.13 uur Nachten van de Revolutie, promo. 22.20 uur Uitzending van het Chris ten Democratisch Appèl. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 22.55 uur Studio Sport. Tennis: Ro land Garros. 23.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.00 uur Flipper, Amerikaanse jeugdserie. 17.25 uur Juke Box 17.30 uur Arnold, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 193, herh. 18.05 uur Merlina, detective-reeks voor kinderen. Afl. 40. 18.30 uur De tovenaar van Oz, Japan se animatieserie. 18.50 uur Levende aarde, 24-delige Engelse documentaire. Afl. 4. 19.20 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.25 uur Extra politieke tribune: VU. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Een zaak voor twee, Duitse detective-serie. Aansl. Uitslagen Nationale Loterij. 21.00 uur I.Q., kwis. 21.30 uur Special Moskou, een repor tage van het RTBF-Magazine Cargo de nuit" over de jongerencultuur in Moskou. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws Aansl. Paardenkoersen 22.45 uur Helicopters (Televox). 23.15 uur Coda: Verkenning, van Ger- rit Achterberg. BRT 2 14.00 uur Tennis. Open Franse kam pioenschappen in Roland Garros. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 752 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met twee kandidaten. 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Sergeant York, Amerikaan se speelfilm. 22.10 uur Mobiele mensen - auto, tweewekelijks programma over de auto. 22.50 uur Verkeerstip. Donderdag 8 juni Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.01 uur Kermis der ijdelheid, 16- delige Engelse serie. Afl. 14. 16.31 uur Gevaarlijk computerspel, 3-delige Engelse jeugdserie. Afl. 1. 16.57 uur Neighbours, Australische serie. 17.20 uur Heckle en Jeckle, de spre kende eksters, tekenfilmserie. 17.30 uur Journaal. VARA's kindermenu: 17.44 uur De avonturen van Pippa de hen, Tsjechische kinderserie. 17.52 uur De avonturen van Teddy Ruxpin, tekenfilmserie. 18.14 uur De smurfen, tekenfilmserie. 18.37 uur Boes, tekenfilm. 18.48 uur Europa 1992/3 19.00 uur Journaal. 19.19 uur Europa 1992/3, humoristi sche vooruitblik uit de komende een wording v^in Europa. 19.23 uur Een klas apart, Amerikaan se comedyserie. 19.47 uur Lingo, spelprogramma. 20.20 uur Doet ie 't of doet ie 't niet, spelprogramma. 21.35 uur Cagney and Lacey, Ameri kaanse serie. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur De getuige (Witness), Ame rikaanse speelfilm. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.45 uur Kokkerellen, culinair pro gramma. 16.05 uur Condemned, speelfilm. 17.35 uur Airwolf, Amerikaanse se rie. 18.25 uur David, de kabouter, teken filmserie. 18.50 uur Ik had een gouden toe komst achter mij... Gesprek met „Soldaat van Oranje" Erik Hazelhoff Roelfzema. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Growing pains, serie over de beslommeringen in het gezin Sea- ver. Afl. 2. 20.55 uur Grijpstra en De Gier, Ne derlandse misdaadserie. Afl. 3, slot. 21.53 uur L.A. Law, Amerikaanse se rie. 22.37 uur Ontdek je plekje, vandaag: Muiderslot. Herh. 22.52 uur Journaal. Nederland 3 09.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.30 uur Muziek III op zoek naar. Les 2. 10.30 uur Omrop Fryslan Edukatyf: Skriuwers yn byld. Diel 4: Trinus Riemersma. 12.00 uur Studio Sport. Tennis: Ro land Garros. Wielrennen: De ronde van Italië. 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat. 18.00 uur Paspoort, programma in het Servokroatisch en het Neder lands. 18.15 uur Marokkaanse veteranen. 18.30 uur Van Quantum tot Quark. Les 7. 19.00 uur Het Klokhuis. 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 19.55 uur Uitzending van SAGP/ GPV/RPF 20.00 uur Journaal 20.20 uur Uitzending van de Partij van de Arbeid (PvdA). 20.27 uur Bert Haanstra, documen taireserie. Afl. 2. 20.52 uur Brugman, maandelijks dis cussieprogramma. 21.38 uur Uit de kunst, wekelijkse kunstrubriek. 22.08 uur Uitzending van de Vrije Ge dachte. 22.20 uur Uitzending van Centrum Democraten (CD). 22.30 uur Journaal 22.40 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 22.55 uur Studio Sport. Tennis; Ro land Garros. 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.00 uur Flipper, Amerikaanse jeugdserie. 17.25 uur Juke Box 17.30 uur Arnold, Amerikaanse jeugdserie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 194, herh. 18.05 uur Kung Fu, Amerikaanse se rie. 18.55 uur Levende aarde, 24-delige Britse documentaireserie. Afl. 5. 19.20 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.25 uur Extra Politieke Tribune: PVV. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 117. 20.25 uur Intermezzo 20.35 uur Panorama 21.30 uur De Dirtwater dynastie, 10- delige Australische serie van John Power. Afl. 7. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur De Koreaanse oorlog, 6- delige Engelse documentaire-serie van Philip Whitehead over de oorza ken, het verloop en de gevolgen van de Koreaanse oorlog. Afl. 3. 23.35 uur Coda: Standchen, van Ri chard Strauss, uitgevoerd door Ca therine van Loo, piano, en Louis Lan- duyt, bariton. BRT 2 14.00 uur Tennis, Open Franse kam pioenschappen in Roland Garros. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 758. 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met twee kandidaten. 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Het machtig reservoir, tv- spel. 21.50 uur Henri Matisse, documentai re van Didier Baussy. 11 Lauw Babbel zit al pauw-pronkerig te knikken, doch Pauw Moerman vraagt teleurgesteld: „Gingen je ge dachten helegaar niet langs mijn mei den, Casper? Ze hebben handen als een vent en melken puik Casper van Adel schudt afwerend het hoofd. Dan neemt Lauw Babbel het woord en geeft hem de ruimte. „Een meid van mijn op Ruimzicht, zit me zéér lekker, Casper. Alleen je sprak van Trijn Hebbie soms be zwaar tegen Lidewei? Die acht ik be ter voor Jeroen Casper, ik zeg het als eigen vader, Trijn is meer man dan vrouw, welnou, Jeroen moet toch een vróuw hebben? Lidewei is krek goed voor Jëroen. „Ja, ja, Jeroen moet een vrouw hebben", geeft Casper toe. „Neem dan Lidewei, Casper, laat je door mij raden". Even denkt Casper daarover na. Hij erkent, dat niemand zo goed als een vader zijn kinderen doorgrondt. Derhalve wenst hij in dit geval wel op het kompas van Lauw Babbel te koer sen en zegt dan ook: „Vooruut, in- plaats van Trijn, Lidewei. Zal ik Je roen morgenavond sturen?" „Zeer wel, Casper". Dan geven die twee elkaar een klap in de hand als straks op de markt en spreken bijna eerbiedig: „Dat er ze gen en nieuwe boeren in dat stel mo gen zitten De anderen mompelen ongeveer van hetzelfde. Casper haalt de sigarenkoker voor Door FENAND VAN DEN OEVER de dag en laat opsteken. Hij drukt op het belletje en bestelt even later bij Siempie de Lijster: zes bellen koppi ge jenever Die klinken en drin ken ze schielijk en smakelijk spoe lend leeg. Alleen Lauw Babbel en Pauw Moerman moeten er van hoes ten. Maar dat is niet van gulzigheid. En Lauw overweegt: ziezo, die Beij- erlandse paardenmarkt van dit jaar kan voor mij al niet meer kwaad wor den Wanneer de pittige prikkel weg is en de lippen zijn afgelikt, gaat Lauw Babbel dankbaar rekkend staan en zegt met een geeuw: „Nou, ik ga eens een luchie scheppen aan dek Voel jij er niet voor om mee te stappen, Casper? De anderen begrijpen zeer wel, dat zij thans nfet genodigd worden en blijven bij elkaar plakken. Casper staat op en volgt Lauw naar buiten. Eerst lopen ze daar zwijgend een poosje statig rond overhel promona- dedek; op en neer, neer en op. De siga ren zitten muurvast tussen hun tan den en steken als de boegspriet van een voornaam fregat, recht vooruit. Dan staan ze een ogenblik als een mast tussen de spanten, onbewogen naar de wal te staren en tenslotte leu nen ze dromerig tegen de reling. Van beneden-af komt een herrie als een oordeel uit het voorin en aan dek rammelen wat tochtige vaarzen aan de ketting. Maar al die dingen hinde ren niet op de Beijerlandsc boot van Siempie de Lijster. Casper", begint Lauw eindelijk en bijna plechtig, „wc bepraten wel zo alles als hoofd-ingelanden onder me kaar, maar nou wou ik jou toch nog even apart hebben Lauw Babbel beeft een ietewatje van aandoening. „Niks heeft me, geachte Casper, zo goedgedaan dan dat jij bij mijn in de fiiestijnen (familie) wil komen. Jouw Jeroen en mijn Lidewei, dat moet een kittig span worden Hartelijk, hartelijk dank, Casper". „Geen dank. Lauw, ik hoop er vre de en nageslacht mee te krijgen", re kent hij voor. Dan stokt het gesprek weer even. Dat kan bij Lauw Babbel nooit lang duren. Die vraagt dan ook vrijelijk hoe het nu verder moet. aangezien Casper immers ook over een vrouw voor Dingeman sprak En Casper, wetend dat familie on der Oostveen geen geheimen voor el kaar mag hebben, legt al zijn zorgen daaromtrent uit. „Met jouw Trijn voor Jeroen was ik ordentelijk gauw klaar". „Je bedoelt Lidewei, Casper". ver betert Lauw voor alle securiteit. „Ja. ja, Lidewei. Na enig denken bleef ik bij jou steken. Maar voor Dingeman zijn er niet te veel Dat moet een meid wezen, waarop ie in ken trouwen Twee heb ik er nou in m'n hoofd. Pie van Dove Wouter op „Ouderzegen" en Hugorien van Bram Verkade op „Na Lijden Verblij den (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 8