een hoofd gezinsvervangend tehuis 'Een goede zaak als ouders meepraten over hun Een dag op stap met ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag ti juni 1989 Nr. 24552 5 ZIERIKZEE - „De bewoners en de ouders van de bewoners noemen me directrice, maar formeel ben ik hoofd van Schouwenoord". Dit zijn de woorden van Corry den Brok, die nu twee jaar de leiding hèeft op Schouwenoord. Het majestueuze pand aan de Touwbaan biedt woonruimte aan zevenentwintig- verstandelijk gehandicapte vrouwen en mannen. Een dagje op stap met het hoofd van een Gezinsvervangend Tehuis. Het immens grote pand aan de Touwbaan, waar Corry den Brok de leiding heeft is een Gezinsvervangend Tehuis. ,,De bewoners die hier wonen zijn allemaal verstandelijk gehandicapt, ouder dan achttien jaar en hebben een aanwijzing om in een Gezinsvervangend Tehuis te kunnen wonen. Het zijn mensen die behoefte hebben aan een duurzame huisvesting en verzorging en agogische begeleiding". Schouwenoord bestaat niet alleen uit het pand aan de Touwbaan. Er is ook nog een dependance, dat in het hartje van Zierikzee staat. De dependance bestaat uit drie woonhuizen. In één van deze huizen wonen drie bewoners en in de andere twee woningen wonen elk twee bewoners. De begeleiding van deze bewoners is minder intensief dan van de mensen die hun woonplaats gevonden hebben aan de Touwbaan, maar er is wel een regelmatig contact met het 'moederhuis'. Corry den Brok begon haar loopbaan in de gezondheidszorg op zeventienjarige leeftijd. ,,Het liefst was ik toen thuis blijven wonen, maar ik kon me maar moeilijk aanpassen aan de thuissituatie, dus koos ik ervoor om op kamers te gaan. Niet dat ik het thuis niet goed had. We hadden een boerenbedrijf en dat vond ik heerlijk. Ik hield van de koeien en de dingen die met het boerenbedrijf te maken hadden. Maar doordat ik me moeilijk kon aanpassen thuis, ben ik op kamers gegaan". „Mijn ouders hebben mij opgevoed met de gedachte dat je iets over moest hebben voor elkaar en dat je verdraagzaam moest zijn. Nou zijn er veel vormen waarbij je mensen kunt helpen en ik was inmiddels vertrouwd geraakt met zwakzinnige kinderen omdat ik een diepgestoord zusje heb. Dus heb ik gekozen voor de inservice opleiding voor verpleegkundigen in de zwakzinnigenzorg. Met deze opleiding kon ik werken en een opleiding tegelijk volgen. Echt bewust koos ik hiervoor niet, maar wel om op kamers te gaan wonen". De opleiding ging ze volgen op een internaat waar zwakzinnige mannen woonden. In die tijd zag Corry den Brok duidelijk de beperkingen van een internaat. „Ik was tweedejaars toen er een advertentie in de krant stond waarin onbevoegd groepsleidsters gevraagd werden voor een Gezinsvervangend Tfehuis in Noord-Brabant. Door onder andere het beleid dat erg gestructureerd was ben ik gaan solliciteren en heb zodoende de opleiding niet afgemaakt. Als onbevoegd groepsleidster ben ik gestart met de Opleiding Pedagogisch medewerkster". Met het behalen van het diploma van die opleiding mocht Corry den Brok zichzelf bevoegd groepsleidster noemen. Ze vond het toen tijd om haar persoonlijkheid verder te gaan ontwikkelen en schreef in voor het MBO Inrichtingswerk. Nadat ze deze school voltooid had, heeft ze de Voortgezette Studie in Dienstverband voor een Gezinvervangend Tehuis gedaan. Of dit alles nog niet genoeg was, heeft ze HBO-Maatschappelijk Werk gevolgd. „Nadat ik het HBO-MW had afgemaakt wilde ik, na veel groepswerk gedaan te hebben, individueel met mensen gaan werken. Dat heb ik gedaan in Arnhem, in het voor heel Nederland bekende Het Dorp, waar lichamelijk gehandicapten wonen. Hier werkte ik voor vijftig procent als maatschappelijk werkster en voor vijftig procent had ik de leiding over ziekenverzorgsters die daar werkten". Dit alles was nog niet genoeg voor Corry den Brok die inmiddels al weer zo'n twee jaar hoofd is van Schouwenoord. „Op dit moment volg ik de VO Organisatiekunde en Management in Nijmegen en ik zal blij zijn als ik deze in juni met succes heb afgerond". Voor Corry den Brok kent het beroep een grote verscheidenheid aan taken. Eén van die taken is volgens het hoofd het representatief zijn. „Ik ben in mijn functie contactpersoon naar de ouders van bewoners maar ook naar bijvoorbeeld de bouwvereniging en de werkplaats". Ook heeft Corry zitting in een overlegorgaan. Op het moment dat dit onderwerp wordt aangesneden wil ze hierover graag het één en ander kwijt. „Ik vind het een slechte zaak als je als GVT iets mee doen en er niet voor weglopen. Ik vind het fascinerend hoe zoiets werkt, maar daarentegen ben ik me ook bewust dat je over managementkwaliteiten moet beschikken om op de dag van vandaag op een verantwoorde wijze leiding te kunnen geven". Als groepsleidster was Corry altijd rechtstreeks betrokken met het wel en wee van de bewoners. De functie als hoofd heeft hierin wel het één en ander veranderd. „Ik werk in principe niet direct met de bewoners van de leefgroepen. Wel als coach tijdens de huiskamervergaderingen. Deze wordt één keer in de zes weken gehouden. Op deze manier hebben de bewoners inspraak in hun eigen levensomstandigheid en thuissituatie". Als er groepsleiding afwezig is, door bijvoorbeeld vakantie of ziekte, dan valt het hoofd wel in op de leefgroep. „Op het moment dat er gaten vallen in het dienstrooster werk ik wel direct met de bewoners, maar ik duik niet helemaal in de begeleiding van die bewoners". Uitzonderingen bevestigen de regel. Ook op Schouwenoord. Bij sommige situaties treedt Corry den Brok ten aanzien van de begeleiding van bewoners wel op de voorgrond. „Het gaat dan meestal over uitzonderlijke gevallen waarin een bewoner zich op dat moment bevindt". Het hoofd denkt dan bijvoorbeeld aan ernstige financiële problemen, psychische instabiliteit of ernstige conflicten tussen bewoners en groepsleiding, ouders en groepsleiding of ouders en de bewoners. De woonplaats van de zevenentwintig verstandelijk gehandicapten staat aan de fraaie groene baan naast de gracht, bijna midden in het centrum van Zierikzee. Het is daarom ook niet geheel onmogelijk dat de inwoners van het monumentenstadje regelmatig bewoners van het Gezinsvervangend Ibhuis tegen komen. Het is daarom ook heel verschillend hoe mensen met de bewoners van Schouwenoord omgaan. „Sommige mensen gaan heel gezond om met verstandelijk gehandicapten, maar er zijn er ook bij die een zwak hebben voor de mensen van Schouwenoord en hen op die manier kleineren". Het zijn volgens Corry vaak mensen die niet goed raad weten met zwakzinnige mensen of er bang voor zijn. „Zo was er eens een vrouw die bij ons aanbelde om te komen collecteren. Het personeelslid dat de deur open deed zei tegen de collectante dat ze maar met de bus langs de bewoners moest gaan, zodat ieder zelf iets kon bijdragen als ze dat wilde. De collectante reageerde verschrikt met de reactie: ja maar, lopen deze mensen dan los". Over het contact met de directe omgeving zegt Corry: „Doordat het een groot huis is met een grote tuin hebben we niet het contact van een praatje maken over de haag. We zijn allemaal op onszelf". In de gehele gezondheidszorg hebben er zich de laatste jaren nogal wat veranderingen voorgedaan. Eén van de veranderingen die het hoofd van Schouwenoord noemt zijn de ouders van de bewoners. Deze hebben meer inzicht gekregen in het hele gebeuren rond hun verstandelijk gehandicapte kind. De tijd is gelukkig voorbij, dat de ouders het begeleidend personeel laten bepalen wat er met hun kind moet gebeuren. Vandaag de dag wordt hierover 'onderhandeld'. „Ik vind het een goede zaak dat ouders gaan meepraten. Zo kunnen de ouders hun ouderlijke gevoelens met ons delen en het is ten aanzien van de pedagogische aanpak vaak een goede aanvulling". Corry den Brok vindt het dan ook belangrijk dat er geïnvesteerd wordt in een goede relatie met de ouders. Om dit te bereiken heeft het hoofd van het GVT contacten met ouderverenigingen die erg belangrijk zijn om dit te bereiken. Op de vraag wat voor haar een mijlpaal kan zijn, heeft zij een duidelijk antwoord: „Ik zou graag zien dat alle woonbehoeftes die er op Schouwen-Duiveland zijn, gerealiseerd kunnen worden. Dat kan betekenen dat het bewonersaantal uitgebreid wordt, maar niet onder één dak, maar op verschillende lokaties in Zierikzee en omgeving. Er zijn nu nog woonwensen die nog niet gerealiseerd zijn. Graag zou ik dan zien dat deze onder de stichting vallen waaronder ook Schouwenoord valt, namelijk Stichting Gezinsvervangend Tfehuis Schouwen-Duiveland". Voor het hoofd, de bewoners en het personeel van het GVT staat er binnenkort een feest voor de deur. „Schouwenoord bestaat dit jaar twaalfeneenhalf jaar. Tijdens een huiskamervergadering is dit feit besproken. Het tienjarig jubileum is tweeëneenhalf jaar geleden uitbundig gevierd. Daarom is afgesproken dat we dit feest in besloten kring vieren". Alle bewoners en personeel gaan naar een kampeerboerderij in Loon op Zand. „We hopen daar met z'n allen een leuk weekend te hebben". Na twaalfeneenhalf jaar is er veel werk verzet bij Schouwenoord. Corry den Brok, een ondernemende vrouw die nog veel baanbrekend werk kan verrichten. Aan haar enthousiasme zal het in ieder geval niet liggen. Tbkst: Ellen Vreede Foto: Joop van Houdt „Dat is eigenlijk een vraag die de bewoners zelf moeten beantwoorden. Ik kan me echter wel voorstellen dat het niet altijd eenvoudig is, om met een groep samen te wonen". „De samenstelling van een leefgroep is toch heel verschillend. Zo is er bijvoorbeeld een variëteit in leeftijd, milieu, intelligentieniveau en karakter. In de groepen is dan ook vaak de kreet 'geven en nemen' te horen. Net zo goed als deze uitroep in gezinnen regelmatig te horen kan zijn. De bewoners zullen binnen Schouwenoord echter vaak meer gelijkheid ervaren. Hier ontmoet zij of hij vaak soortgenoten die dezelfde moeilijkheden tegenkomt of nog moet komen. Zoals daar zijn problemen rond integratie en bijvoorbeeld verlegenheid. Binnen de leefgroep kunnen zij maatjes vinden. In een gezin zal een verstandelijk gehandicapte altijd een éénling met een handicap blijven". Wat Corry den Brok nou precies aantrekkelijk vindt aan het werk op Schouwenoord kan zij niet duidelijk uitleggen. „Het zijn eigenlijk hele kleine dingen die ik mee maak met de bewoners en personeel die voor mij het werk heel aanlokkelijk maken. Een voorbeeld van zo'n klein voorval is als ik bijvoorbeeld een aantal dagen vrij ben geweest. Als ik dan omhelsd wordt door één van de bewoners die dan uitroept: We hebben ons Corry gemist, dan denk ik, ja heerlijk". Als hoofd van Schouwenoord heeft Corry den Brok niet alleen de leiding over de bewoners, maar ook over de mensen die werkzaam zijn binnen het GVT. „Ik vind het een kunst om te proberen een goed hoofd te zijn, maar als leidinggevende maak je het nooit iedereen naar de zin. Dat houdt in, dat je te maken krijgt met spanningen. Het is dan belangrijk om op een dynamische manier met deze situatie om te gaan. Je moet er op een eilandje blijft zitten. Door deel te nemen in zo'n overlegorgaan kun je helpen om een stukje beleid te maken ten aanzien van de verstandelijk gehandicapten in de provincie Zeeland". Voor het hoofd van het GVT, die zitting heeft in het eilandelijk overlegorgaan, is het dan ook een goede zaak dat er sinds kort nauwe betrekkingen bestaan met het Regionaal Overleg de Bevelanden. „Het is de bedoeling dat deze twee organen binnenkort samen gaan in één groot overleg: Regionaal Overleg Zwakzinnigenzorg Oosterschei de. Ik geloof in een samenwerking met andere huizen. Door middel van de overlegsituaties kun je ervaringen delen om zodoende het rendament en de kwaliteit van zorg te vergroten". Als je als bezoeker het mooie pand aan de Tbuwbaan nadert kun je in de meeste gevallen al ontdekken of Corry aanwezig is. Haar trots, een Gestoken in een lederen broek staat zij één ieder te woord. Het vrouwelijke hoofd van Schouwenoord vraagt zichzelf wel eens af hoe het komt dat mensen een man verwachten achter deze functie. „Als vrouw kun je toch best hoofd zijn". Corry is zichzelf er van bewust dat ze mensen confronteert met dit feit, maar tegelijkertijd wil ze ook laten weten dat een vrouw dit ook best kan. Het is duidelijk, dat niet alleen het motorrijden belangrijk voor Corry den Brok is. De bewoners nemen vanzelfsprekend een prominente plaats in bij het hoofd. Dat is dan ook de reden dat Corry het moeilijk vindt om de vraag te beantwoorden, hoe het voor bewoners is om in een Gezinsvervangend Tbhuis te wonen. motor, staat op de oprit geparkeerd. In de hal prijken motorrijlaarzen die eigen zijn aan de hobby van Corry. Dat zij een fervent motorrijdster is, is direct te ondekken als je haar ontmoet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5