Voortbestaan veldnamen in boekwerk veilig gesteld 'Circus' in Zonnemaire... ELEKTRISCHE INSTALLATIES DEURLOO B.V. Bedroevend ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 juni 1989 Nr. 24552 3 Het is bedroevend gesteld met de publieke belangstelling voor het Eu ropees Parlement. Nog steeds lijkt het politieke circus in Brussel de ge middelde Nederlander niet te boei en. Een simpel telefoonrondje over Schouiven-Duiveland door deze krant bevestigt het feit nogeens. Slechts een enkeling weet wanneer de verkiezingen zijn en is niet slecht op de hoogte van het belang ervan. De politiek is er iveliswaar klaar voor, maar de gemiddelde Nederlan der niet. De Europese gedachte be perkt zich tot kunstmatige maatre gelen, waarvoor in de regel maar weinig begrip bestaat. Denk maar aan het landbouw- en visserijbeleid, zoals dat in de EG wordt bekonkeld. Ieder land op zich voelt zich ten op zichte van het buurland tekort ge daan. Toch is er voldoende reden om aan te nemen, dat die éénwording van Europa bittere noodzaak is. Noodzakelijk om economische groot machten als de Verenigde Staten en Japan buiten de deur te houden. Ook de gigantische economische ontwik keling van landen als Thailand, die de Europese economie overspoelen met (te) goedkope produkten, vragen om maatregelen. Te veel dure wester se produkten dreigen op de eigen markt buiten de boot te vallen, want de prijs is voor de consument bepa lend. En toch....en toch is er voorals nog geen sprake van groeiend besef, dat hier Europese maatregelen te genover moeten staan. Dat is deels natuurlijk te wijten aan de beginfase van die Europese eenwording. An derzijds kan er een verwijt gemaakt worden aan de politiek, die ook alles behalve duidelijk is. De kiezer dient concrete verkiezingsprogramma's te krijgen, waarin duidelijk de uit gangspunten verwoord staan. De Eu ropese verkiezingen worden in Ne derland op dit moment te veel als graadmeter voor september ge noemd en dat is principieel onjuist. Al is het alleen al, omdat de geschie denis heeft geleerd, dat niets zo ver anderlijk lijkt als de keuze voor een politieke partij. Donderdag 15 juni kunnen de stemgerechtigden naar de stembus. Met alle kritiek die er te le veren is, verdient de EG het om se rieus genomen te worden. Stemmen is (jammer genoeg) voor veel volke ren bijzonder. In Europa in het alge meen en in Nederland in het bijzon der is het de normaalste zaak van de wereld. Zo normaal, dat een groot deel van de bevolking de vijftiende wel thuis zal blijven. Zo tast de de mocratie de democratie eèn beetje aan en dat is bedroevend. AvdW Voor de toekomst is het van belang dat het duinlandschap duidelijk herkenbaar blijft. Een wat grotere eerbied voor deze cultuurlandschappelijke erfenis zou dan ook op zijn plaats zijn. Meer eerbied voor cultuurlandschappelijke erfenis gewenst ZIERIKZEE - Namen als 't Galgeveld, de Radijsmeet, Koteshofstede en de Butterpot. 't Is dat ze nu door de werkgroep Veldnamenonderzoek te boek zijn gesteld, anders zouden dergelijke veldnamen over een jaar of wat volledig in de vergetelheid zijn geraakt en zou opnieuw een stukje van de cultuurhistorie van Schouwen- Duiveland prijsgegeven moeten worden. Inmiddels is het derde deel in de serie Oude Veldnamen van Schouwen-Duiveland verschenen. Dit deel behandelt de veldnamen in Westelijk Schouwen. gendoms grenzen en dergelijke aan te geven. Die namen hebben vaak een historische oorsprong en zijn van va der op zoon doorgegeven. Zelden wer den zij op papier gezet. De gevolgen hiervan werden na de Het geven van namen ter aandui ding van bepaalde plaatsen is iets dat de mens van oudsher doet. Zo'n naam was dan ook niet meer dan een prak tisch iets: een mogelijkheid om aan te geven waar men zich bevond of om ei- ramp van '53 merkbaar. Toen het schilderachtige duin- bos en weide landschap met het oog op een econo mische bedrijfsvoering opnieuw werd ingericht en rechte percelen met eveneens kaarsrechtewatergangen sindsdien voor een belangrijk deel de aanblik van Schouwen-Duiveland be palen. Om te voorkomen dat die soms bij zondere veldnamen voorgoed zouden verdwijnen is een werkgroep Veldna menonderzoek aan het werk gegaan om die oude veldnamen voor het na geslacht te bewaren door deze op schrift te stellen. Daarbij werd ge dacht aan een werk in vier delen waarbij in het eerste deel de veldna men in het gebied rond Dreischor, Zonnemaire en de Gouwepolders cen traal stonden. Deel twee behandelde de veldnamen van Duiveland. Het re cent uitgebrachte deel III richt de aandacht op Westelijk Schouwen, te weten Burgh, Haamstede, Renesse, lSfoordwelle, Serooskerke en Elle- meet. Volgend jaar hoopt de werk groep die wordt voorgezeten door M. K. Buth uit Haamstede, haar werk te voltooien met een boekwerk dat de veldnamen in het gebied Zierikzee, Kerkwerve, Brouwershaven en Scha- rendijke beschrijft. Door gebruik te maken van de ken nis van ouderen, de veldboeken van de polderbesturen in het verleden en van oude kaarten is de werkgroep er in geslaagd om die veldnamen in Wes telijk Schouwen te bundelen tot een boekwerk (deel III). Behalve een op somming van veldnamen uit het ver leden geeft het boek ook aan wat een veldnaam precies is. Ook de term be vangen wordt nader uitgelegd. Bevangen Veldnamen zijn namen van afzon derlijke percelen. Deze geven vaak informatie over het landschap, de flo ra en fauna, het grondgebruik en an dere bijzonderheden. Daarnaast wordt ook gesproken over bevangen waarin in de polder van Schouwen was onderverdeeld. Zo'n bevang be stond op zijn beurt weer uit meerdere percelen, ook weer met een eigen naam. Behalve een opsomming van die veldnamen bevat het Veldnamenboek ook een aantal kaarten waarop niet alleen veldnamen maar ook boerde rijen, vliedbergen, historische gebou wen (kerke)paden sluizen en water gangen zijn aangegeven, zodat de lezer zich aan de hand van dit mate riaal een beeld kan vormen hoe Schouwen-Duiveland er in het verle den uitzag.. Daarnaast wordt in deel III aandacht besteed aan het ontstaan en de ontwikelling van de duinen op Schouwen. Deze zijn in een aantal fa sen tot stand gekomen. De schrijver van dit artikel, Frans Beekman, merkt in zijn betoog op met name de binnenduinen met een gevarieerd landschapsbeeld dat door de recreatiegolf onder druk staan. De ontwikkelingen van de afgelopen dertig jaar zijn sterker geweest dan in de honderden jaren daarvoor. Aan dacht voor dit type cultuurlandschap is dan ook op de plaats. De oude veldnamen van Schouwen- Duiveland deel III is te koop tijdens de expositie Kleine Schatten van Schouwen-Duiveland, die van dins dag 6 juni tot en met zaterdag 24 juni in de Bewaerschole in Haamstede wordt gehouden. Voorts is het boekje te koop bij de volgende adresssen: De Zeeuwsche Boekhandel in Zierikzee en bij A. L. Patmos, Caustraat 30 in Zierikzee. In Haamstede is het boek te koop bij Geschenkenhuis Gouds waard. Ook de delen I en II zijn op bovengenoemde adressen verkrijg baar. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 brengst van deze rommelmarkt is be stemd voor het leerlingenvervoer. BRUINISSE Vrachtauto in tuin Het bakje koffie dat een vrachtwa genchauffeur uit Eindhoven wilde gaan drinken bij z'n zuster in Brui- nisse is hem duur komen te staan. Toen hij afgelopen zaterdag door de Hagelaan reed raakten z'n bestuur bare achterwielen van de wagen de stoep en schaarde de combinatie. Het gevaarte kwam in de tuin van K. B. tot stilstand waarbij een 60 jaar oud smeedijzeren sierhek totaal werd ver nield. Daarvoor al was de wagen door de tuin van de buren B. J. gedenderd. Het kwam tot stilstand tegen het gro te stokanker in de tuin van K. B. Met planken onder de wielen wist de wa gen tenslotte los te komen. Herbestrating havenplateau Het havenplateau van de gemeente haven heeft het in de loop der jaren flink voor z'n kiezen gekregen. Zware vrachtauto's namen de bouwmateria len over die binnenvaartschepen aan voerden. Niet alleen voor Bruinisse maar de haven van de vissersplaats eist meer en meer tol van transitoha ven voor zich op van waaruit distri butie van zand en grind voor de bouwwereld maar ook grondstoffen voor de wegenbouw naar de rest van het voormalig eiland plaats vindt. Ook zijn er vorig jaar duizenden ton nen zand naar de golfbaan in oprich ting aangevoerd. Vorig jaar ook een novum toen grote koelwagens mos selzaad losten in kotters dat per vrachtauto vanaf het Wad was ge haald. Een trend die zich dit jaar lijkt te herhalen. Al die activiteiten van zwaar kaliber hebben letterlijk en fi guurlijk diepe sporen na gelaten in het havenplateau. In opdracht van de gemeente is het aannemingsbedrijf Van der Velde nu bezig met het ge deeltelijk herbestraten. Boekenverkoop Vrijdag 9 juni wordt in bibiotheek De Zaete in Bruinisse een boeken- en stripverkoop gehouden. Tussen 14.00 en 20.30 uur worden daar „afdanker tjes en verouderde boeken" tegen een zacht prijsje van de hand gedaan. WESTERSCHOUWEN ANBO De nog jonge afdeling van de AN BO, afdeling Westerschouwen, heeft er een succesvolle busreis opzitten. Via de Kreekrakdam werd gereden van Sint Philipsland naar Tholen waar de koffie geschonken werd. Voor velen was dit de eerste keer, dat Tholen bezocht werd. Via de Oester- dam werd naar Krabbendijke gere den, en vervolgens van Yerseke naar Wemeldinge, waar een aperitief ge nuttigd werd. Via de Oosterschelde- kering arriveerden de vijftig deelne mers omstreeks 18.00 uur terug in Burgh. Het oudste lid van de afde ling, de heer Van der Kreeke, bedank te het bestuur. BURGH HAAMSTEDE Kleine Schatten De expositie Kleine Schatten van Schouwen-Duiveland die in het ka der van het vijftigjarig jubileum van de Vereniging Stad en Lande Schou wen-Duiveland is opgezet, is vanaf dinsdag 6 juni t/m 24 juni in de Be waerschole (Burgh-Haamstede) te zien. Van maandag tot en met zater dag is deze tentoonstelling tussen 13.30 en 16.30 uur voor het publiek ge opend. Eerder was de expositie te zien in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Deze bleek een succes te zijn, want in de middaguren werd de expositie door gemiddeld 158 personen be zocht. Een topper was zaterdag 27 mei toen de RSG Prof. Zeeman in het kader van de reünie een kijkje kwam nemen. Ook woensdag 31 mei, de dag waarop het in Zierikzee Paarden markt was, leverde een recordaantal bezoekers op: 235. Behalve volwasse nen werd de expositie ook door kin deren bezocht. Een aantal leerkrach ten had een bezoek aan de Kleine Schatten van Schouwen-Duiveland (waar ook 75 door kinderen gemaak te affiches te zien zijn) ingepast. Dorpsfeest Jeugdsociëteit Big S uit Burgh- Haamstede geeft in het kader van haar twintigjarig bestaan een dorps feest. Dit feest bestaat ondermeer uit een snuffelmarkt, een kinderrom melmarkt, muziek met onder andere de radio Monique road show, kin derspelen en tal van informatie stands. Concert Het schoolkoor van de Christelijke Scholengemeenschap Prins Maurits uit Middelharnis onder leiding van Mar van der Veer geeft zaterdag 10 ju ni een concert in het Christelijk Cul tureel Centrum de Burght in Burgh- Haamstede. Het concert wordt gege ven in het kader van het jaarlijkse Vriendenweekend De Burght'. Mede werking aan dit concert wordt gege ven door het mandoline-orkest Estampida uit Middelharnis-Som- melsdijk onder leiding van dirigente Coby Born, Peter van Essen viool, Karin de Bruyne dwarsfluit en Mar van der Veer piano. De scholenge meenschap Prins Maurits kent al een jarenlange traditie van schoolkoren. Vanwege het komen en gaan van de leerlingen op een school verandert het koor ook jaarlijks van samenstel ling. Het koor dat zaterdag zal optre den is in feite een geheel nieuw koor met belofte voor de toekomst. Nadat eerder al cassettebanden en een grammofoonplaat van dit koor ver schenen zijn zal waarschijnlijk vol gend seizoen de eerste CD van het koor uitkomen. Het mandoline orkest Estampida treedt sinds enige tijd samen met het koor op vanwege de fraaie combinatie van snaarin strumenten en jeugdige stemmen. So liste bij het orkest is HAVO 3-leerlin- ge Karin de Bruyne die de dwarsfluit bespeelt. Daarnaast zullen violist Pe ter van Essen en Mar van der Veer op de piano samen optreden. Zij zullen enige werken spelen van de onlangs uitgegeven cassetteband Kroont Hem. Op het programma staat onder meer het Adagio van Albinoni en en kele improvisaties over geestelijke liederen. Als extra zullen zij de be roemde Zigeunerweisen spelen, een fascinerend werk waarin alle aspec ten van het vioolspel aan de orde ko men. Het programma is in twee delen verdeeld, voor de pauze een deel met een serieus karakter en na de pauze een deel met een speels karakter. Het koor zingt enkele geestelijke liederen met pianobegeleiding en enige liede ren met orkestbegeleiding. Hoogte punt is het werk The Holy City voor koor orkest en dwarsfluit. Het orkest soleert met Stay with me uit The young Amadeus. Na de pauze speelt het orkest Balalaika-souvenir. De avond wordt besloten met een speelse potpourri met allerlei liedjes uit The Sound of Music, voor orkest, koor en solisten. Speciale gast hierbij is zan ger Harold van den Berge uit Brui nisse, leerling uit klas HAVO 4. De avond begint om 20.00 uur. Werkhonden De Werkhondenvereniging Schou wen-Duiveland houdt zaterdag 17 ju ni de jaarlijkse open dag. Deze wordf» gehouden op het terrein van de ver eniging aan de Hoge Zoom tegenover tuincentrum Van der Sluys. Deze open dag begint om 13.30 uur. Dit open huis is bedoeld om als vereni ging wat meer bekendheid te krijgen, voorts wordt van de gelegenheid ge bruik gemaakt om informatie te ge ven over de nieuwe groep die in sep tember van start gaat. KERKWERVE Schoolreis Er werd voor het eerst een aparte schoolreis georganiseerd voor de kin deren van de onderbouw, groep één. twee en drie van de OBS Prinses Ire ne in Kerkwerve. Het thema van het schoolreisje was sprookjes, dit met betrekking tot de afsluiting van het gelijknamige project. Samen met twee ouders en de leerkracht vertrok ken de kinderen in een busje naar .de Efteling. Broodjes, limonade, snoep, ijs en het prachtige weer maakten de ze dag tot een waar spektakel. Alles verliep naar ieders tevredenheid en volgend jaar staat zo'n reis zeker weer op het programma. Rode Kruis De Rode Kruis-collecte in Kerkwer ve heeft 1320,95 gulden opgebracht. De organisatie dankt zowel de gevers als de collectanten. BRO U WERSHAVEN Concours Op een concours, dat onlangs in Dirksland werd gehouden, behaalde het Smalstads Gemengd Koor uit Brouwershaven een tweede prijs in de afdeling uitmuntendheid. De jury beoordeelde het koor met 294 punten. Als verplicht werk werd Ave Maria uitgevoerd. Een vrij nummer was het Venetiaans Gondellied van Bogen- hardt. Korenavond Het Smalstads Gemengd Koor uit Brouwershaven verzorgt zaterdag 17 juni een korenavond in de Sint Nico- laaskerk. Dit ter gelegenheid van het derde lustrum. Aan de muzikale avond nemen dertien eilandelijke ko rén deel. Voor de muzikale omlijsting zorgen de korpsen Apollo uit Brou wershaven, Con Amore uit Noord- gouwe en Nut en Uitspanning uit Zonnemaire. De muzikale avond wordt geopend door Willy Bil. Aan het slot van de avond, die om 19.30 uur begint, brengen de gezamenlijke deelnemers Non Nobis Domine en Naher, mein Gott, zu dir ten gehore. OUWERKERK Afsluiting seizoen NBvP De afdeling Duiveland van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen (NBvP) sluit het seizoen donder dag 22 juni af met een barbecue in de tuin van een der leden. Dit gebeurt in Ouwerkerk vanaf 19.30 uur. OOSTERLAND Uitwisseling Leden van de afdeling Wemeldinge zijn donderdag 8 juni te gast bij de le den van de afdeling Duiveland van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen (NBVP). Deze uitwisseling wordt gehouden in de Oosterhof (Oosterland). In de morgenuren ont vangt het bestuur van de Duiveland- se afdeling de Wemeldingse dames, 's Middags is er vanaf 14.00 uur een pro gramma met muziek, toneel, zang en dia-presentatie. De middag wordt omstreeks 16.00 uur afgesloten. ELLEMEET Rommelmarkt De openbare basisschool 't Mêêtje houdt zaterdag 1 juli haar jaarlijkse rommelmarkt. Deze begint om 9.00 uur en duurt tot circa 14.00 uur. Op het schoolplein zal een aantal kra men met onder andere speelgoed, cu riosa, kleding, boeken worden opge steld en ook het rad van avontuur zal deze dag niet ontbreken. De op- Nu met Hope De muziekvereniging Nu met Hope uit Bruinisse geeft zaterdag 10 juni een concert in bejaardencentrum In 't Opper in Bruinisse. Dit concert be gint om 19.30 uur en is ook bedoeld voor belangstellenden van buiten In 't Opper. GOES Seminar De Kamer van Koophandel vér- zorgt dinsdag 13 juni een seminar over bedrijfsopvolging voor kleine en middelgrote bv's. Dit seminar wordt gehouden in hotel Goes en gaat om 14.00 uur van start. Tijdens deze mid dag wordt ingegaan op de zaken die bij bedrijfsopvolging spelen. Daarbij wordt ingegaan op het tijdig creëren van de juiste fiscale, juridische en fi nanciële structuur binnen de organi satie. Ook het vroegtijdig signaleren van opvolgingsproblemen komt aan de orde. Aanmelding is mogelijk via telefoonnummer 01180-35536. ZONNEMAIRE - De boerderij van de familie Van der Bijl aan de Rietdijk in Zonnemaire stond op z'n kop afgelopen vrijdag. Vierentwintig kleuters, leerlingen van de groepen 1 en 2 van basisschool De Zonnewijzer, vierden daar hun schoolfeest en dit jaar stond het circus centraal. In de morgenuren kregen de kinderen een clownsduo op bezoek en werden er allerlei spelletjes gedaan op het terrein van de Van der Bijl's. Om de wer kelijkheid zoveel mogelijk te benaderen mochten de kinderen speciaal voor die dag hun intrek nemen in een caravan. Circusmensen trekken immers rond in woonwagens, zo luidde de achterliggende gedachte. Om de juiste circussfeer op te roepen werden de kinderen geschminkt en was er ook gezorgd voor een aantal attri buten als skippy-ballen, gewichten, stokpaarden en dergelijke, 's Middags mochten de kinderen hun vertier zoeken in speeltuin Op Dreef in Renesse. ,.Al met al was het een grandioos feest", aldus schooldirecteur P. Dekker. ..En het was gelukkig ook schitterend weer". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon. 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Bezorging na 18.00 uur: 01110-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur): 01110- 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) l 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3