'Eens een marinier, altijd een marinier, dat blijft ons motto' Dode en vier gewonden bij ongeval DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanrijding Diefstal uit sportkantine Nieuwe gemeenschappelijke regeling van streekarchief Inbraak in Ouwerkerkse basisschool Europese verkiezingen WA> Wr 3 Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Veldnamen Ook de veldnamen in westelijk Schouwen zijn nu vastgelegd in een boek. (Pag. 3). Alarmeringssysteem Het aantal gebruikers van het alarmerings systeem voor bejaarden neemt toe. (Pag. 4). Gezinsvervangend huis Corry van den Brok is hoofd van het gezinsver vangend tehuis Schouwenoord. In Een dag op stap vertelt zij over haar werk. (Pag. 5). Atletiek De 22-jarige Zierikzeeënaar Hans Saman werd eerste op de 1500 meter hardlopen bij de Zeeuwse atletiekkampioenschappen. (Pag. 11). DINSDAG 6 JUNI 1989 145ste jaargang Nr. 24552 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Ongeluk is wanverhouding. Etienne Rey. Contact Oud Mariniers Zeeland viert 20-jarig bestaan ZIERIKZEE - „Er bestaat echt een heel hechte band tussen de leden. Het is geen ge zelligheidsclubje, maar het heeft een belangrijke sociale functie". Aan het woord is oud-marinier P. van Maanen uit Zierikzee en hij heeft het over het Contact Oud Mari niers. „Eens een marinier, altijd een marinier, dat is en blijft ons motto", aldus Van Maanen. Hij is behalve lid van het COM de contactpersoon voor Schouwen-Duiveland van de afdeling Zeeland van het COM. Een afdeling die vrijdag 9 juni haar vierde lustrum viert en dat laat men bepaald niet onopgemerkt voorbij gaan. Van Maanens echtgenote. ,,De vrou wen horen er ook gewoon bij". Hartewens De kazerne in Curagao waar Van Maanen zo'n 25 jaar geleden diende bestaat nog steeds en het is een harte wens van het echtpaar om ooit nog eens een kijkje te gaan nemen op Cu rasao. „Maar ik heb wel van andere jongens gehoord dat het daar ontzet tend is veranderd", vertelt Van Maa nen. „Het is heel erg toeristisch ge worden". Een reis naar Curasao blijft voor alsnog toekomstmuziek, maar Van Maanen zal samen met zijn echtgeno te zeker present zijn vrijdag bij de viering van het 20-jarig bestaan van COM-Zeeland. Het belooft een flink spektakel te worden in Middelburg. Allerlei de monstraties staan op het programma: duikdemonstraties in het kanaal, de monstraties met Lynx-helikopters en een demonstratie door het Para Team van het korps mariniers. Een en an der speelt zich af aan de Loskade in Middelburg. In de Concert- en Ge hoorzaal in Middelburg speelt vanaf 20.00 uur de Marinierskapel van de Koninklijke Marine. ZIERIKZEE - Twee personenauto's werden beschadigd bij een aanrij ding die maandagmiddag plaats vond op de Oude Haven te Zierikzee. W. J. J. van A. uit Goes stond met zijn auto stil voor een restaurant. Vol gens de politie zou hij zijn weggere den terwijl hij links werd ingehaald dooreen personenauto bestuurd door L. D. B. uit Zierikzee. Beide auto's werden beschadigd. OUWERKERK - ln het afgelopen weekend werd ingebroken in de sportkantine aan de Julianastraat te Ouwerkerk. De dieven kwamen binnen door een raam van de sportkantine te vernie len. Zij namen snoepgoed mee zodat de schade door braak het grootste is voor de sportvereniging. P. C. D. uit Ouwerkerk deed bij de politie aan gifte van de inbraak die plaatsvond tussen zaterdag 3 juni 12.00 uur en maandag 5 juni 11.00 uur. ZIERIKZEE - „Als de raden zijn gehoord en akkoord zijn gegaan, wat moe ten we hier dan nog zeggen". Deze woorden van burgemeester T. A. Vogel van Sint Philipsland gaven tijdens de vergadering van de Streekarchiefcommis sie in het Zierikzeese stadhuis de verhoudingen goed aan. Als er van de zijde van de verschillende gemeentebesturen en het waterschap geen bezwaren zijn, dan is er voor deze commissie ook weinig reden tot problemen. Oud-marinier Van Maanen uit Zierikzee (Foto: Joop van Houdt). Wat het precies is dat het korps ma riniers zo anders, zo speciaal, maakt weet Van Maanen niet te vertellen. Hij weet wel dat kameraadschap hoog in het vaandel staat en dat zowel mariniers als oud-mariniers altijd voor elkaar klaarstaan. Niet alleen als het gaat om met z'n allen de bloe metjes eens flink buiten zetten, maar ook als een marinier of oud-marinier om de een of andere reden om hulp verlegen zit. Dienstplicht Het is voor Van Maanen alweer 25 jaar geleden dat hij, voor de vervul ling van zijn dienstplicht, deel uit maakte van het korps mariniers. Hij werd in 1962 onder de wapenen geroe pen en zwaaide bijna twee jaar later OUWERKERK - In het afgelopen weekend werd ingebroken in de openbare basisschool aan de Hane- weg te Ouwerkerk. Het was voor de tweede keer bin nen enkele weken dat de school onge nood bezoek kreeg. De dieven ver schaften zich toegang tot het gebouw via een raam. Zij namen vele pennen en ander schoolmateriaal mee en ver nielden een kaart die in de school op hing. De inbraak werd maandagmor gen ontdekt. H. E. G. S. uit Ouwerkerk deed namens de gemeen te Duiveland aangifte bij de politie. ZIERIKZEE - Volgende weck donderdag gaat een belangrijk deel van de Nederlandse bevol king naar de stembus. Zij kie zen het Nederlandse deel van het Europees Parlement. Meer nog dan voorheen krijgt dat parlement belangrijke be voegdheden. Temeer omdat met ingang van 1992 de binnen landse grenzen verdwijnen. De redactie van de Zierikzeeschc Nieuwsbode heeft enkele men sen aan het woord gelaten over de consequenties van het Euro pees beleid. In deze krant hier over meer. Over een ding lijkt iedereen het eens: stemmen is van groot belang, óók voor het Europees beleid. af. En hoewel hij op de vraag wat hij het leukste vond aan zijn diensttijd antwoordt 'het afzwaaien' voelt hij zich toch nog steeds marinier. Van Maanen kan niet precies uit leggen waarom hij koos voor het korps mariniers. „Maar ik weet nog wel dat ik heel trots was dat ik door de keuring kwam", aldus de oud marinier. „Want die was behoorlijk zwaar". Van Maanen heeft vooral leuke her inneringen aan zijn diensttijd. „Ik vetrok meteen voor een jaar naar Cu rasao en voor een jongen van achttien is dat een hele belevenis natuurlijk". Het korps mariniers wordt vaak in een adem genoemd met de marine. Dat is een misvatting. Natuurlijk vindt men aan boord van marinesche pen mariniers, maar andere leden van het korps werken aan wal. Chauffeur Van Maanen heeft in zijn twee jaar diensttijd alles bij elkaar vier weken aan boord van een schip gezeten. De rest van de tijd was hij chauffeur. „Ik heb hoofdzakelijk op van die grote le gertrucks gereden, maar ook wel met jeeps om officieren te rijden", vertelt Van Maanen. Hij kenschetst de sfeer tijdens zijn diensttijd als collegiaal. „Je zat als dienstplichtige tussen beroepsmari niers, maar er was eigenlijk hele maal geen onderscheid tussen de be roeps en de dienstplichtigen. Je wilde tenslotte niet voor dc beroeps onder doen". Ook herinnert hij zich nog dat de soldij bepaald geen vetpot was. „Maar je moet maar gewoon blijven lachen, ook als je rotklusjes op moest knappen, ik heb ook weleéns 40 paar schoenen moeten poetsen", aldus Van Maanen. Maar tegenover de vervelen de zaken stonden volgens Van Maa nen ook een heleboel leuke dingen en alles bij elkaar is zijn tijd bij het korps mariniers toch een leuke tijd geweest die hij niet snel zal vergeten. Reünies De landelijke vereniging Contact Oud Mariniers werd in 1950 opge richt. De Zeeuwse afdeling van die vereniging zag het levenslicht in 1969. De afdeling heeft zo'n 300 leden. „Ik was al bijna tien jaar weer uit dienst toen mij gevraagd werd om contact man voor Schouwen-Duiveland van het COM te worden", aldus Van Maa nen. En zo rolde Van Maanen in het COM. en daar heeft hij eigenlijk nooit spijt van gehad. Sindsdien heeft hij al menige reünie bezocht. „En het is elke keer weer ontzettend leuk om je oude maten terug te zien", aldus Van Maanen. De jaarlijkse reünies zijn echter maar een onderdeel van wat het COM doet. Het doel van de vereniging is het verstevigen van de onderlinge banden, maar ook het opkomen voor eikaars belangen. „En het is ook echt geen mannenwereldje hoor", aldus Dat goedkeuren van een nieuwe ge meenschappelijke regeling voor het streekarchief verliep dan ook zonder slag of stoot. Aanleiding om de be staande regeling aan te passen was de nieuwe Wet Gemeenschappelijke Re gelingen. Het ontwerp voor deze nieuwe gemeenschappelijke regeling is door een intergemeentelijke amb telijke werkgroep opgesteld en ter beoordeling voorgelegd aan de ver schillende gemeenteraden en het wa terschap op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Deze hebben inmid dels met deze nieuwe regeling inge stemd. Benoeming Een verandering ten opzichte van de huidige regeling is de bepaling dat leden van het algemeen bestuur van het streekarchief door de verschillen de gemeenteraden en het algemeen bestuur van het Waterschap moeten worden aangewezen. Tot dusveri'e werden de leden van de Streekar chiefcommissie door b en w gekozen. Voorts is in de nieuwe regeling aan gegeven dat het niet mogelijk is om achter gesloten deuren te vergaderen en een besluit te nemen over het vast stellen en wijzigen van de begroting en het voorlopig vaststellen van de rekening. Behalve het goedkeuren van dit ontwerp voor een nieuwe ge meenschappelijke regeling werd ook de rekening voor '88 voorlopig vast gesteld en werd zonder veel proble men de ontwerp-begroting voor '90 goedgekeurd. Wel constateerde dijk graaf M. J. Steur een klein verschil in de bedragen die in de rekening '88 en de ontwerp begroting '90 zijn vastge steld voor de post reis- en verblijf kosten en onvoorziene uitgaven. De oorzaak van dit verschil zal nader worden bekeken. Streekarchivaris H. Uil maakte voorts bekend dat het jaarverslag volgend jaar een andere indeling zal hebben. De aanwinstenlijst zal als een aparte bijlage worden toege voegd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's P Biir Verwachting tot woensdagavond: Regen Veel bewolking en perioden met re gen, mogelijk onweer. Minimumtem peratuur omstreeks 8 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 14 graden. Matige wind uit uiteenlopende rich tingen, kracht 3 tot 4. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 10 juni: Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: noordwest 4 Vrijdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: variabel 2 Zaterdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 6 juni Zon op 05.22, onder 21.55 Maan op 07.25, onder 00.16 7 juni Zon op 05.22, onder 21.56 Maan op 08.46, onder 00.49 Eerste Kwartier: 11 juni (08.59) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een kleine storing die de afgelopen nacht over Engeland naar het zuiden kwam bereikte vanmid dag onze kust. De bijbehorende neer slag zal zich vanavond en vannacht verder over ons land uitbreiden. Morgen komt de storing boven ons land vrijwel tot stilstand. Het weer zal dan veel gelijkenis vertonen met dat van afgelopen zondag: veel be wolking, langdurige regen en hier en daar een onweersklap. Het blijft daardoor aan de koele kant, meer dan 14 graden in de middag wordt niet verwacht. De temperatuur in de komende nacht ligt hoger dan afgelo pen nacht. Door de aanwezige bewol king koelt het niet verder af dan tot circa 8 graden. De wind is matig, eerst nog zuidoostelijk, morgen over dag waait hij uit uiteenlopende rich tingen. BRUINISSE - De 66-ja- rige mevrouw M. P. Ho- lens uit het Belgische Eeckeren is maandag avond in het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee overleden aan de ver wondingen die zij opliep bij een verkeersongeval dat maandagmiddag plaatsvond op de krui sing Rijksstraatweg/ Langeweg bij Bruinisse. De aanrijding kwam zo hard aan dat nog vier an dere mensen met ver wondingen moesten wor den overgebracht naar ziekenhuizen. Drie van hen zijn er ernstig aan toe. Het ongeval gebeurde maandag middag om ongeveer 14.30 uur. Een Belgische personenauto be stuurd door de 69-jarige L. F. J. L uit Eekeren en met drie passagiers aan boord reed over dc Langeweg in de richting Bruinisse. Aangeko men op het punt waar de Lange weg wordt gekruist door de Rijksstraatweg zou de Belg vol gens de politie geen voorrang heb ben verleend aan een personenau to bestuurd door de 48-jarige L. van der V. uit Bruinisse. Dc Brue- naar reed over de Rijksstraatweg in de richting van de Rijksweg N- 59 en kwam dus voor de Belg van rechts. Total loss De aanrijding kwam zo hard aan dat beide auto's total loss wa ren. Alle vier de inzittenden van de Belgische auto werden zo ern stig gewond dat ze moesten wor den overgebracht naar een zieken huis. De 69-jarige bestuurder J., de 69-jarige mevrouw R. L. en de 66-jarige mevrouw Holens werden opgenomen in het Rode Kruis Zie kenhuis te Zierikzee waar me vrouw Holens maandagavond overleed. De vierde inzittende van de Belgische auto, de 77-jarige heer A. L. ook uit Eekeren werd naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes overgebracht. Zij zijn al len ernstig gewond. De bestuurder van de andere personenauto die bij de aanrij ding was betrokken, Van der V. uit Bruinisse, werd eveneens over gebracht naar het Rode Kruis Zie kenhuis in Zierikzee. Hij kon na behandeling weer naar huis ke ren. De brandweer van Bruinisse kwam er aan te pas om het weg dek schoon te spuiten. Volgens de politie heeft een van de hulpverle ners zijn colbert laten liggen op de plaats van het ongeval. Het kan worden opgehaald op het po litiebureau te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1