Verrassend begin voor Stichting Transartica Drukte van belang bij boekenmarkt De Stolpe c Muziekavond Dreischor trekt honderdvijftig luisteraars DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dievengilde laat sporen achter Biir NIEUWSBODE Polen Bouwen Wereldwinkel SKNWK Snuffelen en spelen in Zierikzee voor de hulp Bouwen met een knipoogje naar het histori- Uitgebreid aandacht aan het tienjarig jubileum De voetballers van SKNWK kregen bezoek van aan Polen. (Pag. 2). sche Zierikzee. (Pag. 3). van de Zierikzeese Wereldwinkel. (Pag. 4). Ajax-prof Danny Blind. (Pag. 7). MAANDAG 5 JUNI 1989 145stc jaargang Nr. 24551 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Muziek lokt van een ziel muziek weer los. Frederik van Eeden. Lovende ivoorden door burgemeester Asselbergs bij opening ZIERIKZEE - „Het werk van Marijke Folkertsma en Peter Jansen is 'n ontdekkingsreis waard. Het is echt scheppend en authentiek werk". Deze lovende woorden sprak burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierik zee tijdens de opening van de tentoonstelling van Marij ke Folkertsma en Peter Jansen in de Noordhavenpoort. De burgemeester maakte bovendien van de gelegenheid gebruik om mede te delen dat Zierikzee volgend jaar een eigen aankoopregeling voor plaatselijke kunstenaars zal hebben. Burgemeester Asselbergs zei bo vendien blij te zijn dat nu niet langer alleen de Zuidhavenpoort, maar ook de Noordhavenpoort een culturele be stemming heeft. ,,Dit is een verbete ring van de culturele infrastructuur" zo omschreef Asselbergs het initia tief van Folkertsma en Jansen om als Stichting Transartica deze Noordha venpoort te gaan exploiteren. „Ik hoop dat Folkertsma en Jansen suc ces met hun werk hebben, dat hun stichting een lang leven beschoren is en dat hiermee vele jonge en oude kunstenaars de kans krijgen om hun werk te exposeren" aldus Asselbergs die vervolgens kort inging op het werk van beide kunstenaars. Durven kijken Asselbergs: ,,Het werk van Fol kertsma en Jansen is een ontdek kingsreis waard. Je moet er wel naar durven kijken, ook al is het werk niet altijd eenvoudig te volgen. Behalve de mededeling dat de gemeente Zie rikzee volgend jaar een eigen aan koopregeling voor plaatselijke kun stenaars in gaat stellen had de burge meester nog een andere stimulans voor het artistieke duo in de vorm van een fles champagne. Op hun beurt overhandigden Folkertsma en Jansen de burgemeester een werk uit eigen verzameling. De artistieke samenwerking tussen Folkertsma en Jansen vindt zijn wor tels in de Lichtboei, waar Marijke Folkertsma indertijd een cursus et sen bij Peter Jansen volgde. Ofschoon Folkertsma zich hoofdzakelijk bezig houdt met schilderen en het maken van tekeningen'en collages en Jansen zich behalve het schilderen ook mani festeert als maker van opmerkelijke installaties, bleken beiden artistiek min of meer op de zelfde golflengte te zitten. Droombeelden ,,We hebben dezelfde voorkeur voor bepaalde kunstenaars (Max Ernst en Paul Klee) en ook willen we alletwee droombeelden in beeld brengen. Fan tasie is het uitgangspunt bij ons werk" aldus Folkertsma. Dat beiden nu als Stichting Transartica onder dak hebben gevonden in de Noordha venpoort is min of meer door toedoen van Jansen gekomen. Gezien zijn werkzaamheden waarbij zijn huiska mer in de Nieuwe Bogerdstraat als atelier en opslagruimte te klein werd klopte hij bij burgemeester Assel bergs aan met het verzoek om de Zuidhavenpoort te mogen huren. De ze bleek echter toegewezen te zijn aan zijn collega-kunstenaar Van Anraad. Wel werd de mogelijkheid van de Noordhavenpoort geopperd. de brassband Apollo vrijdagavond in de Nederlands Hervormde kerk in Dreischor gaven. Een concert dat weliswaar voor de derde keer in Dreischor werd gegeven maar dat dit jaar voor het eerst onder auspiciën van Mu si Voca werd georganiseerd. Twee koren waarvan er één in de superieure klasse afdeling optreedt plus een brassband. Het lijkt een niet zo voor de hand liggende combinatie voor een concert in een kerkgebouw'. Toch bleken Jaap Knuist, Willie van Schelven en Franke Roggeband daar in 1987 een goede zet mee te doen. Om een zo aantrekkelijk mogelijk pro gramma te kunnen bieden en om een breed publiek aan te trekken werd voor deze opzet gekozen, zo blijkt uit de woorden van Knuist, die behalve een van de organisatoren ook diri gent is van het Nederlands Hervormd Kerkkoor en de Brouwse brassband Apollo. Ook met het Heusdens Man nenkoor heeft hij via een paar fami lieleden connecties. Dit koor dat uit zeventig leden be staat toonde ook vrijdagavond in Dreischor aan dat het een naam hoog te houden heeft. In de kerk van Drei schor die vanwege de aanwezigheid van onder meer klankpotten in de muren bekend staat om zijn uitmun tende akoestiek kwamen de verrich tingen van het koor dan ook goed tot zijn recht. Deze muziekavond werd door het Nederlands Hervormd Kerkkoor toe passelijk geopend met het Schouws Volkslied en het lied De Bijbel. Het Heusdens Mannenkoor vertolkte ver volgens een zevental geestelijke lie deren, waaraan ook de sopraan Mar- got van der Laak een bijdrage leverde. Met name het lied Verblijdt u in zijn naam kwam heel goed uit de verf. Voor een welkom intermezzo zorg de de brassband Apollo die het ge deelte voor de pauze afsloot met een drietal werken, waarbij het stuk uit de Young Verdi de grote blikvanger was. Werd er voor de pauze goed ge speeld, ook het niveau van het twee de gedeelte van deze muziekavond mocht er zijn. Zo hervatte Apollo na de pauze het concert met Strawberry Fields, Paint your Wagen en Y viva Espana. Dat laatste stuk leverde de Brouwse band uiteindelijk een staan de ovatie op. Aan een toegift (een fragment uit de Young Verdi) viel voor Apollo dan ook niet te ontko men. Na het tweede optreden van het Ne derlands Hervormd Kerkkoor, waar over dirigent Jaap Knuist dik tevre den was werd de avond afgerond met een tweede optreden van het Heus dens Mannenkoor. Deze bezorgde de rechtgeaarde muziekliefhebber ge lukzalige momenten met hun vertol king van het stuk Ruïne, een werk waarin verschillende elementen uit de natuur in details worden bezon gen. In de smaak „Een stukje vakwerk dat schitte rend werd gebracht" stelde Jaap Knuist na afloop vast. Datzelfde gold ook voor het lied Nederland en Oran je, een Nederlandse tekst op Land of Hope and Glory. Ook het slotlied van Verdi (het Monnikenkoor), een lied vol dramatiek en rijk aan akkoorden viel bij de circa honderdvijftig aan wezigen goed in de smaak. Hoewel dit concert voor de derde keer in de kerk van Dreischor werd gehouden was het voor het eerst dat dit muziekgebeuren onder auspiciën van de Stichting Musi Voca plaats vond. Deze stichting is begin mei op gericht met het doel de serieuze mu ziek te bevorderen en de kerk wat vaker voor muziekdoeleinden te ge- BURGH-HAAMSTEDE - Leden van het dievengilde hebben afgelo pen week in Westenschouwen hun sporen achtergelaten. Zo bezochten ongenode gasten met grijpgrage vingertjes op camping Westenschouwen de caravan van me vrouw Van W. uit Rotterdam. Hierbij werden de stereotoren, de televisie plus tafeltje en een fototoestel ont vreemd. Eveneens werd afgelopen week een poging tot inbraak gedaan bij een woning aan de Krayesteinweg in Westenschouwen. Hierbij werd een ruit vernield, maar bleek achteraf niets gestolen te zijn. Vandalen Pech had ook een vakantievierende Oosterbuur in Renesse. Toen deze bij zijn aan de Lange Rcke geparkeerde auto terugkwam bleek dat verniel- zuchtigen in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn auto onder handen had den genomen. Daarbij werden vier autobanden vernield. Jansen heeft tot nu toe geen spijt van zijn besluit gehad om op deze suggestie in te gaan. Niet alleen de sfeer maar ook de ruimte die zonder verdere aanpassingen geschikt is als expositieruimte en de goede situe ring van deze werk- en expositie ruimte zijn duidelijke voordelen. Die ruimte blijft echter niet alleen voor behouden aan Jansen en Folkertsma. Het ligt in de bedoeling om de ruimte beschikbaar te stellen voor beelden de kunstenaars die met iets nieuws of verrassends voor de dag komen. Dat kunnen pas afgestudeerde kunste naars zijn die zich nog een plaatsje moeten verwerven in het kunste naarswereldje, maar ook amateurs kunnen hier hun werk exposeren. Vermits dat werk maar iets verras- send of verfrissend in zich heeft. 1 ZIERIKZEE - Het lezen als vrijetijdsbesteding mag dan niet meer die belangrijke plaats in nemen als in de tijd toen er nog geen tv was, nog steeds blijken boeken een grote aantrekkingskracht op mensen uit te oefenen. Of waren het wellicht de uiterst scherpe prijzen die koopjesjagers en snuffelaars zaterdag naar bibliotheek De Stolpe in Zierikzee lokten om uit de grote hoeveelheid te koop aangeboden afdankertjes" hun keuze te maken. Boekenwurmen van alle leeftijden, doorgewinterde bibliofielen en gewoon prijsbewuste lezers verdrongen zich in de morgenuurtjes dan ook rond de tafels waarop de afgedankte boeken en strips op een nieuwe eigenaar te wachten lagen. Het gevolg van de jaarlijkse schoonmaakbeurt van het personeel van de bibliotheek, waarbij niet alleen versleten boeken en boeken met vlekken en ezelsoren het moeten ontgelden, maar waarbij ook verouderde en niet goed lopende boeken in de ver koop worden gedaan. Voor 'n zacht prijsje wel te verstaan, want voor twee kwartjes of een gulden een spannend lees boek of strip, een meesterwerk uit de wereldliteratuur of een wetenschappelijk werk op de kop tikken is bepaald niet elke dag mogelijk. De boekenmarkt in De Stolpe trok dan ook een aroot aantal bezoekers, dat zich rond de tafels verdrong. Daarbij soms gebruik makend van de ellebogen om een goed plaatsje te veroveren. Niet iedereen liet zich door dat gedrang afschrikken: een aspirant-lezer van slechts een paar turven hoog zat op de grond, tussen alle ..grote mensenbenen in" onverstoorbaar plaatjes te kijken. Sommige rasechte boekenliefhebbers meldden zich geruime tijd voor de aanvang van de verkoop. Om 8.30 uur meldde zich de.eerste en om 9.00 uur werd de ..rij wachtenden" allengs langer. Ofschoon de grootste drukte tot elf uur werd gemeten bleef de belangstelling tot 12.00 uur goed. Dat bleek ook bij het tellen van de kas na afloop, waarbij een netto-opbrengst van elfhonderd gulden werd geteld. Een resultaat dat de resultaten van beide voorgaande keren overtreft. Verwachting tot dinsdagavond: Buien Overwegend veel bewolking en en kele buien, mogelijk met onweer. Mi nimumtemperatuur omstreeks 8 gra den. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Matige wind uit zuidelijke richtingen. WEERS VO O RU ITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 9 juni: Woensdag: Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: variabel 3 Donderdag: Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: noordwest 4 Vrijdag: Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 5 juni Zon op 05.23, onder 21.54 Maan op 06.09, onder Eerste Kwartier: 11 juni (08.59) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vanmorgen passeerde een storing ons land die op veel plaat sen voor meer dan 10 millimeter re gen zorgde. Vanuit het westen kwa men enkele opklaringen ons land binnen maar hier en daar viel ook nog een bui. Vanavond gaat op nadering van een nieuwe storing de bewolking op nieuw toenemen. Vooral morgen overdag vallen er weer buien waarbij ook onweer mogelijk is. De zon laat zich niet of nauwelijks zien. Omdat de wind uit zuidelijke richting gaat waaien wordt het iets minder koud dan de laatste dagen, maar een graad of 15 is nog steeds te laag voor de tijd van het jaar. Een depressie in de hogere luchtla gen is de aandrijvende motor achter dit wisselvallige weertype. Dit lage drukgebied laat zich maar moeilijk van de weerkaart verdrijven. Pas op vrijdag trekt hij naar het noorden weg en wordt het geleidelijk minder buiig. Transartica Om praktische redenen kozen bei de kunstenaars voor een stichting, die heel toepasselijk de naam Trans artica meekreeg. Letterlijk vertaald betekent dit door de kunsten heen, anderzijds is het ook een samenvoe ging van twee gebieden op aarde, die omgeven zijn met een waas van ge heimzinnigheid en onbekendheid: Transsylvanië (de woonplaats van Dracula) en Antarctica, een nog on ontgonnen gebied, waarvan men ver moedt dat het rijk aan bodemschat ten is. Jansen: „Ook in de kunst is nog niet alles ontdekt, er is voor ons nog altijd iets nieuws te ontdekken". Onontdekte Dat onontdekte binnen de kunst moet via een aantal tentoonstellin gen stukje bij beetje worden ontdekt. Behalve de twee werken van Lutsko Heuvingh (Expansie, een werkstuk uit Carrara-marmer en een bronzen impressie van het gevecht van Jacob en de Engel), die momenteel in de ex positie van Folkertsma en Jansen WA> mi- pê Gastexposant Lutsko Heuvingh (l), Marijke Folkertsma en Peter Jansen (r). luisteren naar de lovende woorden van burgemeester Asselbergs. (Foto: Joop van Houdt). zijn opgenomen, volgt eind deze maand een tentoonstelling van de Goesenaar Ton Lamper. Daarnaast worden momenteel nog onderhande lingen met andere kunstenaars ge voerd. Iedere kunstenaar mag zich bij Fol kertsma en Jansen als kandidaat exposant aanmelden, maar of hij ook daadwerkelijk in de Noordhaven- vervolg pagina 2 Eerste concert van nieuwe Stichting Musi Voca ZIERIKZEE - Het niveau was zeker geslaagd evenals de keuze van het repertoire, maar de belangstelling voor dit concert was wat matig. Tot die conclusie kwam Jaap Knuist, voorzitter van de pas opgerichte Stichting Musi Voca naar aanleiding van het concert dat het Heusdens Mannenkoor, het Nederlandse Hervormd Kerkkoor en bruiken. Dat gebeurt door het organi seren van concerten, niet alleen in de avonduren maar ook op zondagmid- vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1