Duiveland vergoedt CWV 20.000,- voor bouwplan smidse Sirjansland Voorlopig nog geen éénrichtings verkeer in Dijkstraat/Dorpsstraat Bewoners Oostweg ongerust over uitbreidingsplan sproeibedrijf afzuigkapS DEURLOO* „Niemantsverdriet moet beschuldigingen eerst maar eens hard maken" Vergadering waterschap Middenschouwen akkoord met de recreatie nota deurloo weet wat zitten is deurloo intermeubel Vergadering archief commissie "We hopen dat het hoek over de smidse nu gesloten kan worden'' NIEUWERKERK - De Christelijke Woningbouwvereniging Schouwen-Duiveland te Bruinisse krijgt van de gemeente Duiveland een vergoeding van ruim 20.000 gulden voor de kosten die zij (achteraf gezien onnodig) maakte voor een bouwplan voor de voormalige smidse te Sirjansland. De bouwplannen van woningbouwvereniging gin gen niet door omdat de gemeente Duiveland de smidse op het laatste moment kon ver kopen aan een inwoner van Sirjansland, de heer De Vlieger. De smidse in Sirjansland duikt telkens weer op tijdens de raadsvergaderingen van de gemeente Duiveland. ZIERIKZEE - Woensdag 14 juni vergadert het algemeen bestuur van het Waterschap Schouwen-Duive land. De vergadering wordt gehou den in 's Landskamer en begint om 9.00 uur. Op de agenda naast de beëdiging van een hoofdingeland het voorstel tot het sluiten van een erfpachtsover- eenkomst met L. S. de Feiter uit Burgh-Haamstede. Na afloop van de vergadering wordt een rondrit in een bus gemaakt en wordt de lunch ge bruikt in een restaurant in Zierikzee. Vervolg van pagina 1. Plan De Bout en liet weten een verde re uitbreiding van het aantal stand plaatsen op de mini-campings op dit moment niet verantwoord te vinden. „We moeten wel proberen de capaci teit zodanig uit te breiden dat we pro blemen in de piekperiode zoveel mo gelijk kunnen vermijden", aldus Hart. Schorsing In de twee ronde tijdens de discus sie kwam men niet veel verder dan het nog eens herhalen van het eerder ingenomen standpunt. De suggestie van raadslid Van Langeraad om te be kijken of het mogelijk is dat caravans op een mini-camping in het winter seizoen wellicht binnen gestald kun nen worden zei Hart te willen meene men in het verder ontwikkelen van de plannen. Hij stelde verder dat men zeker overstand bij mini-campings in de gaten zal houden. Over eventuele maatregelen van de kant van de ge meente bij geconstateerde overstand wilde Hart verder niets kwijt. Om de verschillende amenderiien- ten nog even goed te bekijken schorste burgemeester W. den Boer de vergadering. Na ampel beraad werd de vergadering weer hervat en wer den de drie amendementen in stem ming gebracht. Het CDA-amende- ment met betrekking tot plan De Bout werd met alleen de stem van Co- bussen tegen aangenomen. Alleen Hart en Cobussen stemden tegen het amendement waarin voorgesteld wordt geen grenzen aan te geven. Het PvdA-amendement tenslotte waarin om meer aandacht voor hetmilieu wordt gevraagd werd met algemene stemmen aangenomen. maire. Hij wil daar een loods bouwen voor de opslag van de onkruidbestrij dingsmiddelen waarmee hij op ver zoek van landbouwers uit de regio hun landbouwgrond besproeit. De bewoners van de Oostweg zeggen er begrip voor te hebben dat Goud zwaard zijn bedrijf groter wil opzet ten. Maar zij zijn er tegen dat dat op een Iokatie zou gebeuren die zo dicht bij de bebouwde kom van Zonnemai- re ligt. Brief Via een brief, die werd onderte kend door ruim dertig inwoners van de Oostweg en gebruikers van de volkstuintjes, hebben de mensen bij het gemeentebestuur van Brouwers haven bezwaar gemaakt tegen de plannen van Goudzwaard. Enkele van de ondertekenaars zijn J. Klomp en T. de Vlieger. In de brief uiten zij hun angst voor mogelijke calamitei ten die plaats zouden kunnen vinden en hinder door stank en verontreini ging die door het bedrijf kan ont staan. De bewoners zijn er ook bang voor dat dit schadelijke gevolgen kan hebben voor hun gezondheid. „Nee, we vinden het niet zo prettig dat Goudzwaard met al zijn gif hier achter onze huizen komt zitten. Er zit al zoveel troep in de grond. Zelf spui ten we niet om onze groenten op een natuurlijke manier tc laten groeien. En dan krijg jc zoiets achter in de tuin". Toen zij half mei in de krant de ad vertentie lazen waarin de gemeente Brouwershaven de plannen van Goudzwaard openbaar bekend maak te, sloeg de ongerustheid bij de Oost- wegbewoners des te meer toe omdat zij alle langere tijd niet veel vertrou wen hebben in de manier waarop de Tijdens de gemeenteraadsvergade ring die woensdagavond plaatsvond in het gemeentehuis te Nieuwerkerk besloten de raadsleden unaniem om de woningbouwvereniging een ver goeding van 20.659,62 te geven. De Christelijke Woningbouwvereniging maakte een bouwplan waarbij achter de originele gevel van de smidse drie woningen zouden worden gebouwd. In verband met de hoge huur waarop men uitkwam bij het omrekenen van de kosten werden het later drie wo ningen. Vlak voordat het bouwplan en de financiering rond waren meld de zich een koper voor de oude smid se. Het bestuur van de gemeente Dui veland ging daar graag op in omdat men daarmee geen (financiële) ver antwoordelijkheid meer zou dragen voor het gebouw. De smidse werd voor 10.000 gulden verkocht en deze opbrengst werd toegevoegd aan het eigen kapitaal van de gemeente. Surprise Op 5 december 1988 kwam de Chris- Zonnemairenaar met zijn sproeimid delen omgaat. „Al sinds jaren spoelt hij zijn sproeiwagen in de sloot aan de Binnendijk en in de sloot aan dc Oostweg. Iedereen hier weet het en heeft het gezien. Daar bij de duikei- langs de sloot bij de Oostweg staat geen stukje gras meer. Het is daar he- Advertentie Alleen verkoop bij: Haringvlietplein 4, Zierikzee Telefoon 01110-12946 telijke Woningbouwvereniging met een 'surprise'. Een brief waarin men de kosten gemaakt voor het bouw plan claimde bij de gemeente Duive land. Het ging om bijna 35.000 gul den. Via onderling overleg tussen de woningbouwvereniging en het dage lijks bestuur van de gemeente Duive land zakte dat bedrag tot ruim 20.000 gulden die gisteren aan de Duive- landse raad ter goedkeuring werden voorgesteld. „Ik had eerst zo mijn bedenkingen want ik vind dat de woningbouwver eniging betere afspraken had moeten maken met de architect. Maar nu ik weet dat het bedrag in goed overleg is bepaald en dit voor de gemeente toch altijd nog voordeliger is dan al le vorige plannen die met betrekking tot de smidse ter sprake zijn geweest ga ik toch accoord", aldus VVD- raadslid \V. P. Stouten. PvdA-raads- lid A. J. C. Melieste was van mening dat beide partijen hebben gepro beerd de overeenkomst naar zichzelf toe uit te leggen. „Ik vind dat de ge meente een coulante houding heeft lemaal kaal geworden door het spoe len. En we hebben er doppen van gif tanken gevonden". Geen vertrouwen De bewoners hebben er dan ook geen enkel vertrouwen in dat Goud zwaard op de nieuwe Iokatie wel zorgvuldig zal omgaan met de giftige stoffen waarmee hij werkt. „Het sproeibedrijf komt precies tussen het voetbalveld waar kinderen lopen en spelen en rijtje volkstuintjes waarin groenten worden verbouwd. We zijn bang dat er hier steeds meer gif in de grond komt. Nu het bedrijf nog aan de Bermweg zit hebben we er af en toe al hinder van. Vorige zomer zaten we in de tuin toen we een akelige smaak op de lippen kregen en een ra re geur roken. Een paar mannen zijn toen nog gaan kijken. Hoe meer ze de kant van het bedrijf opgingen, hoe er ger het werd". Het is de bewoners bekend dat ook Goudzwaard zich dient te houden aan de voorschriften waaraan het be drijf in het kader van de hinder- en milieuwet moet voldoen. „Misschien dat hij wel zorgvuldig met zijn spul len omgaat, maar zijn personeel in elk geval niet. Blijkbaar stelt de con trole van de overheid daarop niet zo veel voor". Het bezwaarschrift tegen de plan nen van Goudzwaard is alleen onder tekend door bewoners van de Oost weg en de eigenaars van volkstuin tjes. „Nee, we zijn niet heel het dorp door geweest. Het gaat vooral om de mensen die hier een volkstuin heb ben en die hier wonen. We hebben niets tegen Goudzwaard als persoon. Daarom is het niet onze bedoeling om het hele dorp in opstand te brengen. We hebben er begrip voor dat hij zijn bedrijf groter wil opzetten. Maar waarom kan dat niet ergens in de pol der in plaats van binnen dc bebouw de kom". Kleinkinderen „En we vinden het even belangrijk dat hij op een verantwoorde manier met die giftige stoffen omgaat. We willen later voor onze kleinkinderen ook nog een gezonde leefsituatie heb ben. Daarom zijn we heel bezorgd. En dat is iederen hier. We praten namens hot grootste deel van ae bewoners in do Oostweg". De eigenaar van het loon- cn sproei bedrijf, Goudzwaard was niet bereid te reageren op de mededeling aangenomen en dat het met dit voor stel goed kan worden opgelost". Ook de andere raadsleden stemden met het voorstel in. De benodigde 20.000 gulden die Duiveland nu aan de woningbouwvereniging gaat beta len komt ten laste van de reserve wo ningverbetering. Een pot die op een januari van dit jaar ruim 29.000 gul den bevatte. „Ik hoop dat hiermee nu het boek gesloten zal worden wat be treft de smidse te Sirjansland", aldus raadsvoorzitter A. Bergshoeff. De verantwoordelijkheid voor het beeld bepalende gebouw midden in het dorp Sirjansland ligt nu bij De Vlie ger. Nieuwe huizen Tijdens de zeer vlot verlopen raads vergadering waren slechts enkele ha- merklappen nodig om de plannen goed te keuren waarmee aan de Pla taanstraat te Nieuwerkerk zes huur woningen in de sociale sector en vijf premie-A koopwoningen kunnen dat bij de bewoners van de Oostweg en de gebruikers van volkstuintjes ongerustheid is ontstaan over de uit breidingsplannen van zijn bedrijf. „Zolang de aanvraag in behandeling is bij de gemeente geef ik geen reac tie", was zijn antwoord. Tijdens de raadsvergadering van 24 april heeft de raad een voorberei- dingsbesluit genomen waarmee het mogelijk wordt het bestemmings plan Zonnemaire Kom zodanig te wij zigen dat het stuk waar Goudzwaard naar toe wil een andere bestemming krijgt. Tot nu toe was dat de bestem ming: 'aan de grond gebonden agrari sche bedrijven'. Door het gemeente- i-aadsbesluit wordt het 'bedrijfsbe- stemming' met subbestemming 'agra risch technisch hulpbedrijf'. Voor het gemeenteraadsbesluit naar gs gaat om goedgekeurd te worden is het vol gens de voorschriften openbaar be kend gemaakt in de kranten om ie dereen die dat wil in de gelegenheid te stellen bezwaar te maken. Daar hebben de bewoners van de Oostweg gebruik van gemaakt. worden gebouwd. Ook ging men ak koord met het toekennen van in to taal ruim 400.000 gulden voor het aanbrengen van verbeteringen aan 14 huurwoningen in de Deltastraat, Mo lenstraat en Schoolstraat te Nieuwer kerk. Ten behoeve van de ontwikkeling van het uitbreidingsplan Leeuwen burg ten noorden van de Leuven straat te Oosterland werd een stuk grond in het nieuwbouwplan geruild met grond aan de Leuvenstraat die eigendom is van L. B. Boogert. K. Hendrikse (SGP/RPF) merkte op dat het stuk grond dat Boogert krijgt bij na 50 vierkante meter groter is dan liet perceel dat hij inlevert zonder dat daar verder kosten aan zijn ver bonden. Maar wethouder J. op 't Hof (CDA) merkte op dat de gemeente wel eens wat moet toegeven om in het bezit te komen van grond die men no dig heeft. „Wij zijn tenslotte de vra gende partij", aldus Bergshoeff. „Ik geef er de voorkeur aan een fietsenstalling te realiseren voor bei de basisscholen in Oosterland omdat ze toch aan elkaar grenzen", zei PvdA- raadslid Melieste toen het verzoek van de Ds. J. Bogermanschool te Oos terland ter sprake kwam. De basis school heeft gevraagd om fietsenstan- daard. Bergshoeff betwijfelde of het goedkoper zou zijn voor beide scho len tegelijk een dergelijke voorzie ning te realiseren. En ook de rest van de raadsleden voelde daar niets voor. Dus werd 941,- beschikbaar gesteld om aan het verzoek van de Ds. J. Bo germanschool te voldoen. Voor het onderhoud van de dakbedekking van de school werd ruim 8.000 gulden be schikbaar gesteld. De Schietvereniging Schouwen- Duiveland kreeg via een raadsbesluit voor veertig jaar het recht van opstal van een gedeelte van het voormalige sportveld te Nieuwerkerk. De raad ging er ook mee akkoord een gemeen tegarantie te verlenen op de geldle ning van 90.000 gulden die de schiet vereniging afsluit op het perceel een schietaccommodatie te laten bouwen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 ZIERIKZEE - De Streekarchief commissie Schouwen-Duiveland komt maandag 5 juni bijeen in de grote commissiekamer van het stad huis in Zierikzee. De vergadering be gint om 15.00 uur. Op de agenda staan de gebruikelij ke agendapunten. Uit het verslag blijkt, dat het aantal bezoekers van het archief wederom gestegen is. In 1988 kwamen er 930 mensen naar het archief tegen 894 in 1988. Verder blijkt uit het verslag van archivaris H. Uil, dat de archiefbewaarplaatsen over het algemeen in goede staat ver keren. In het bijzonder ten aanzien van de plaatsen in Westerschouwen en Zierikzee is de wens tot uitbrei ding cq nieuwbouw ter sprake geko men. BAARN - Als er niet snel iets ge beurt, is het doodvonnis van de Afri kaanse olifant getekend. Het interna tionale Wereld Natuur Fonmds (WNF) heeft een wereldwijde oproep gedaan om de handel in ivoor te sta ken. Dat heeft prins Bernhard gezegd op een persconferentie. MAASTRICHT - Limburg is vol strekt ontevreden over de rijksmid delen die deze provinzie ontvangt voor bevordering van kunst en cul tuur. Dit zei de gedeputeerde voor cultuur, drs. G. Kockelhorn, Dijkstraat inrijden tot aan het post kantoor. Verkeersdruk In de visie van CDA-raadslid P. W. Berrevoets-Ringelberg zouden ge noemde maatregelen alleen maar een zwaardere belasting van de toch al geplaagde Elkerzeeseweg tot gevolg hebben. „Wij zien liever dat het ver keer komend uit de Dorpsstraat de keus heeft om of richting Baken of richting Elkerzeeseweg te rijden", al dus Berrevoets. G. A. M. Cobussen (PvdA) reageer de op de woorden van Berrevoets met de opmerking dat als men het CDA- amendement zou volgen dat kan lei den tot het in kringetjes rondrijden van mensen die op zoek zijn naar een parkccrplaatsjc. Burgemeester W. den Boer bracht vervolgens het amendement in stem ming. Cobussen (PvdA). Van Lange raad (VVD) en wethouder L. C. Hart (VVD) stemden tegen terwijl de ove rige raadsleden zich voor het CDA- amendement uitspraken. Zonder dis cussie of hoofdelijke stemming ging dc raad verder akkoord met het vast stellen van het herziene riolerings plan. Ook had de raad geen enkele moeite met de bouwaanvraag van «T. B. Tbnis. Eerder werd hem een bouw vergunning voor de bouw van een tuinschuurtje geweigerd, maar nu krijgt de man alsnog toestemming zijn schuurtje te bouwen. Stemmen staken bij behandeling CDA-amendement SCHARENDIJKE - De gemeenteraad van Midden- schouwen is niet tot een beslissing gekomen over het voorstel van het college van b en w om zowel in Dorps straat als in Dijkstraat in Scharendijke éénrichtingsver keer in te stellen bij wijze van proef. Bij stemming over een amendement van het CDA om voor de Dijkstraat géén éénrichtingsverkeer in te stellen staakten de stem men hetgeen inhoudt dat de kwestie op de volgende raadsvergadering, als de raad weer voltallig is, weer op de agenda geplaatst wordt. Het ligt overigens in de lijn der ver wachting dat het CDA-amendement dan weggestemd wordt. Nu staakten dc stemmen omdat wethouder W. G. Renden niet aanwezig was op de raadsvergadering. En aangezien het collegevoorstel om wél eenrichtings verkeer in de Dijkstraat in te stellen unaniem is lijkt het logisch dat zich op de volgende raadsvergadering een stemverhouding van 4 tegen en drie voor het CDA-amendement af zal te kenen. Niet afsluiten Eigenlijk wilde het college in eer ste instantie overgaan tot het voor het verkeer afsluiten van de Dorpsstraat. Op een hoorzitting bleek men daar echter niet zo bijster enthousiast over en gingen er stemmen op tot het in stellen van éénrichtingsverkeer in de Dorpsstraat. En het college wil niet tc lang wachten, maar nog dit zomerseizoen de proef op dc som nemen. En men stelt dat voor een goede afwikkeling van dc verkeersstromen ook de Dijkstraat niet vergeten mag wor den. Vandaar dat men met het voorstel kwam voor éénrichtingsverkeer in Dorpsstraat en Dijkstraat. Volgens het voorstel van het college zou men dan de Dorpsstraat alleen nog in kun nen rijden vanaf Platteweg en Baken,' Vanaf het Baken mag het verkeer dan de Dijkstraat inrijden, maar het ver keer dat zo de Dijkstraat inrijdt mag niet de Dorpsstraat in. Vanaf de El kerzeeseweg mag het verkeer de jBurgemeester W. den Boer over 'burenruzie" betreffende illegaal kamperen SCHARENDIJKE - De opmer king van burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-heenheer van Wes terschouwen dat burgemeester Den Boer van Middenschouwen il legaal kamperen in zijn gemeente oogluikend toelaat is in het ver keerde keelgat geschoten bij Mid- denschouwens eerste burger. „Niemantsverdriet moet die be schuldigingen eerst maar eens hard maken", aldus Den Boer. Het balletje werd aan het rollen gebracht op een vergadering van Natuur- en recreatieschap De Gre- velingen. Naar aanleiding van hetgeen zich in het, verschrikke lijk drukke, pinksterweekend had voorgedaan liet Niemantsverdriet zich de opmerking ontglippen dat Den Boer illegaal kamperen in Middenschouwen oogluikend zou toestaan. Aanmatigend Een opmerking die Den Boer haar niet in dank heeft afgeno men, zo bleek op de gemeente raadsvergadering gisteravond, woensdag, in het gemeentehuis in Scharendijke. „Voordat burge meester Niemantsverdriet zich een dergelijk oordeel aanmatigt moet ze eerst maar eens orde op zaken stellen in haar eigen ge meente", aldus een duidelijk gepi keerde Den Boer. Den Boer stelde dat het eenvou digweg niet mogelijk was om op te treden tegen het illegaal kam peren in liet pinksterweekend. De kwestie werd aan de orde ge steld tijdens de rondvraag. Ook aan dè orde kwam de verkeerssi tuatie op de Elkerzeeseweg. De een tijdje geleden op de weg ge plaatste bloembakken die tot doel hadden de snelheid van het ver keer af te remmen zijn onlangs deels stukgereden en deels sim pelweg verwijderd. Vandalisme Burgemeester Den Boer liet we ten het experiment niet meteen als mislukt te beschouwen. „Het ge bruikte materiaal was kennelijk niet zwaar genoeg", aldus Den Boer. „Hier is duidelijk sprake van een stuk vandalisme, maar dat wil niet zeggen dat we nu maar meteen moeten stoppen met het experiment". Het college be raadt zich nog over verder te ne men stappen. 'We willen straks voor onze kleinkinderen ook nog een gezonde leefsituatie hebben ZONNEMAIRE - Er is bij de bewoners van de Oostweg te Zonnemaire en de gebruikers van een aantal achter de Oostweg gelegen volkstuintjes grote ongerustheid ont staan over de plannen van B. L. Goudzwaard uit Zonne maire om zijn loon- en sproeibedrijf uit te breiden. Goudzwaard heeft bij de gemeente Brouwershaven het verzoek ingediend om het gedeelte van zijn bedrijf dat betrekking heeft op loonspuitwerkzaamheden te mogen verplaatsen naar een perceel grond tussen het sportveld en het volkstuincomplex achter de Oostweg te Zonne-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4