Waterrecreanten protesteren tegen bescherming van Oosterschelde Auto-inbraken en foutparkeerders bezorgen politie handenvol werk Spandoek op Neeltje na meting 2681 meter Jans blijkt lang te zijn jKUC DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verkopers voor goede doel blijken oplichters WA> Drie gewonden na aanrijding op de Stoofweg Motorrijder vliegt uit de bocht HERIKZEESCHE NIEUWSBODE Opknapbeurt Oefening Reünie Gouden medaille De opknapbeurt van het voormalige woonwa- Om goed te leren samenwerken hielden brand- Ruim 500 leerlingen van de vroegere Rijks Drie Schouwse sporters kregen een gouden genkamp aan De Val te Zierikzee is duurder weer, Rode Kruis, politie en ambulance een HBS kwamen bijeen voor een reünie. (Pag. 4). medaille tijdens de Jeugd Olympische Dag die dan verwacht. (Pag. 2). groots opgezette hulpverleningsoefening. in Zierikzee plaatsvond. (Pag. 8). (Pag- 3). MAANDAG 29 MEI 1989 145ste jaargang Nr. 24547 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Men doet niet veel grote dingen ten gevolge van raadgeving. Anonymus Vijfhonderd schepen op Oosterschelde ZIERIKZEE - Ruim 3000 watersporters, hengelaars, duikers en exploitanten van zeilschepen hebhen met zo'n vijfhonderd schepen en scheepjes op de Oosterschelde ge demonstreerd. Zij keren zich tegen de beperkingen die de aanwijzing van de Ooster schelde tot beschermd natuurmonument oplegt aan de waterrecreatie op deze zeearm. Minister Braks van landbouw heeft plannen hiervoor vrijdag bekendgemaakt. Het protest was georganiseerd door het Recreatie Overleg Oosterschelde, waarin alle sec toren betrokken bij de watersport en -recreatie vertegenwoordigd zijn. Onder het mot to „Oosterschelde natuurlijk recreatie" ijveren deze organisaties voor het behoud van zoveel mogelijk ruimte voor waterrecreatie op en om de Oosterschelde. Het overlegorgaan heeft zelf al een folder met gedragregels voor de wa terrecreanten gemaakt, die in een oplage van 10.000 stuks onder de wa terrecreanten verspreid zal worden. Bovendien heeft de landelijke Stich ting Recreatie een alternatief plan in voorbereiding dat de recreanten meer soelaas biedt. Het wordt overhandigd aan de Tweede Kamer-fracties, aan het provinciebestuur van Zeeland en de gemeenten in het Deltagebied. Binnenkort begint een periode van zes weken waarbinnen bezwaar tegen het besluit tot aanwijzing kan wor den ingediend. De betrokken organi saties hebben hun leden in den lande opgeroepen massaal van die in spraakmogelijkheid gebruik te ma ken. Directeur C. Oomen van het mi nisterie van landbouw en visserij zei zaterdag dat de manifestatie groten deels is gebaseerd op een vooront werp voor de aanwijzing van de Oos terschelde. In het besluit dat minister Braks vrijdag bekend heeft gemaakt zou volgens hem al voor een belang rijk deel tegemoet zijn gekomen aan de bezwaren vanuit het Deltagebied en de waterrecreanten. Grote betekenis Minister ir. G. Braks heeft 26 mei de procedure in gang gezet voor de aanwijzing van grote delen van de Oosterschelde (circa 23.000 ha) in het kader van de Natuurbeschermings wet. De bewindsman heeft hiertoe besloten, aangezien de Oosterschelde internationaal van grote betekenis is. Het gebied is namelijk voor trekvo gels een belangrijke schakel in een samenhangend systeem van waterrij ke gebieden in Europa, West-Afrika, arctisch Noord-Azië en Noord-Oost Canada. De gehele Oosterschelde (circa 38.000 ha) is al in 1987 aangewe zen als waterrijk gebied van interna tionale betekenis (Wetland in het ka der van de Conventie van Ramsar). De minister heeft over zijn voorne men voor aanwijzing van de gronden in eigendom van de Staat advies ge vraagd aan de Natuurbeschermings- raad, burgemeester en wethouders van Westerschouwen, Middenschou- wen, Zierikzee, Duiveland, Bruinisse en St. Philipsland, Tholen, Reimere- waal, Kapelle, Goes, Kortgene, Wis- senkerke, Veere en gedeputeerde sta ten van Zeeland. Verder is advies gevraagd aan de waterschappen in het gebied en aan de Stuurgroep Oos terschelde. Hoewel de Oosterschelde één sa menhangend natuurgebied is, wordt niet het hele gebied onder de wer king van de Natuurbeschermingswet gebracht. Die delen, die een belang rijke functie voor de scheepvaart of de waterkering hebben, zijn uitge zonderd van aanwijzing. Dit zijn of hoofdvaargeulen, de dijken, de dam men en de Stormvloedkering in de Oosterschelde. Naast het buitendijk se gedeelte van de Oosterschelde zal ook een aantal binnendijks gelegen natuurgebieden, dat ecologisch nauw samenhangt met de Ooster schelde zelf, onder de Natuurbe schermingswet worden gebracht. De Oosterschelde zelf is één van de belangrijkste getijdegebieden van West-Europa en is daarom een inter nationaal waardevol ecosysteem. De Oosterschelde is een getijdegebied met een goede waterkwaliteit en be staat uit geulen, ondiepten, platen, slikken en schorren. Het karakter van het gebied wordt bepaald door de. getijbeweging op de Noordzee. Het water heeft een betrekkelijk laag ge halte aan voedingsstoffen en 's zo mers een betrekkelijk hoge tempera tuur. De Oosterschelde is nog het enige Nederlandse getijdegebied mét vrij uitgestrekte zeegrasvelden. Reguleren Om de aantasting van de rust in het gebied te minimaliseren is regulering van de betreding van slikken en pla ten noodzakelijk. Het voornemen be staat om een aantal slikken en platen niet toegankelijk te maken voor be treding. Tijdens hoog water mag wel over deze gebieden gevaren worden. Ook in verband met hun functie voor de zeehond stelt de bewindsman voor de Roggenplaat-Neeltje Jans en een deel van de Vondelingenplaat geheel ontoegankelijk te verklaren, met uit zondering van 100 meter buiten de be tonning. Niet alle gebieden worden afgesloten. In het gebied zal sprake zijn van zogenaamde recreatieve zo nering. Bepaalde gebieden zullen vrij toegankelijk, andere beperkt toegankelijk en sommige gebieden zullen niet-toegankelijk worden. De afsluiting van die gebieden zal ge schieden door toepassing van het Wetboek van Strafrecht. Voor gebie den' beneden de gemiddelde hoogwa- terlijn kan afsluiting ook plaats vin den door toepassing van de Natuurbeschermingswet. Periodiek zal worden bezien of de voor de open stelling (betreden, varen) ingestelde zonering aangepast dient te worden. Onderzoek naar de ontwikkelingen van de natuurfuncties is hiervoor richtinggevend. Boten die dicht langs slik of plaat varen of in de buurt van een slik of plaat voor anker gaan kunnen een sterke verstoringsbron zijn. De ver storingsafstand voor vogels kan op 400 meter gesteld worden en die voor zeehonden op 500 meter. In het na tuurmonument zullen ter bescher ming van de natuurwaarden snel- heidsbeperkende maatregelen voor vaartuigen gaan gelden. Voor de sportvisserij in sportvisboten gelden in beginsel de regels, zoals ze voor de recreatievaart zijn gesteld. Voor deze vorm van sportvisserij en de sport visserij vanaf het land, geldt, voorzo ver ze plaats vindt in de vrij toegan kelijke gebieden en bij hoog water in de beperkt toegankelijke gebieden dat zij zonder meer kan worden voortgezet. Om de plaatselijke bevolking in de gelegenheid te stellen zeegroente (lamsoor en zeekraal) voor eigen ge bruik op de schorren te snijden, zal verspreid over de Oosterschelde een beperkt aantal vergunningen voor het snijden voor eigen gebruik wor den afgegeven. De vergunningen wor den onder voorwaarden en met een beperkte duur afgegeven. Over de wijze van afgifte zal nader met de ge meentebesturen worden overlegd. Het afgiftebeleid zal periodiek wor den geëvalueerd. In de vrij toeganke lijke gebieden kan het pierensteken doorgaan. In de beperkt toegankelij ke gebieden is hiervoor een vergun ning nodig. Minister Braks zal in overleg met de overkoepelende orga nisaties op het gebied van de sport visserij nader onderzoeken, hoe in de toekomst voldaan kan worden aan de vraag naar zee-aas voor het vissen in de Oosterschelde. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE/SCHARENDIJKE/ RENESSE - Volgens de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland is een landelij ke groep criminelen op diverse plaat sen in de regio actief met verkoop aan de deur onder valse voorwendse len. De groep die steeds op een andere manier te werk gaat, presenteert zich nu als een aantal vrijwilligers van de dierenbescherming dat ten bate van het goede doel kaarten te koop aan biedt waarop zeehonden staan afge beeld. De zeven gulden (of meer) die voor de kaarten wordt gevraagd vloeit volgens de politie geheel in ei gen zak van de verkopers. Zij raadt de mensen aan bij verkoop aan de deur naar een legitimatiebewijs te vragen. Op de kleine lettertjes die op de kaarten staan is ook te lezen dat de opbrengst voor henzelf is. De ver kopers verplaatsen zich in een rode Transitbus en waren tot nu toe actief in Zierikzee, Scharendijke en Renes- In het weekend SCHOUWEN-DUIVELAND - De Rijkspolitie Schou wen-Duiveland heeft het afgelopen weekend handenvol werk gehad vanwege de vele inbraken in auto's en de proces-verbalen die men moest uitschrijven voor de vele tientallen auto's die verkeerd stonden geparkeerd. Ook moest men 15 keer optreden tegen illegale recreatie, mensen die hun tent zomaar ergens in de berm opzetten. voor het verkeer dat de politie de auto's liet wegslepen. Dat laatste gebeurde vooral in Re- nesse langs de Rampweg, de Laone, de Mauritsweg en de Zeeanemoon- weg. Anders dan met Pinksteren was het voor de politie nu wel mogelijk om tegen het illegale recreëren op te tre den. Dat gebeurde onder andere na tips van omwonenden. In Haamstede, Burgh, Renesse en Zierikzee werden in totaal zo'n tachtig processen-ver baal uitgeschreven voor auto's die verkeerd stonden geparkeerd. In een aantal gevallen was dit zo hinderlijk Record Wat inbraken in en vernielingen aan auto's betreft waren vrijdag en zaterdag een record. In totaal kwa men 20 meldingen binnen van gedu peerden. Het waren in alle gevallen vakantiegasten waarvan een groot aantal Duitsers. De inbraken in auto's vonden vooral plaats in Westenschouwen aan de Hogeweg, de Steenweg, de Lageweg en de Westen- schouwseweg. In totaal werden daar tien auto's opengebroken. Verder wa ren de dieven actief op een parkeer plaats in Renesse, aan de Rodedal te Haamstede en aan de Hageweg te Bruinisse. In Schuddebeurs werden vernielingen aangericht aan in totaal vijf auto's die stonden geparkeerd aan de Donkereweg. C. P. uit Haamstede werd gedu peerd omdat zijn aanhangwagen werd gestolen. Het voertuig stond geparkeerd op het Schoolplein. Het kenteken is GH-28-HT. Uit de garage van een woning aan de Hoogenboom- laan te Renesse werd een paardeza- del ter waarde van 1100 gulden gesto len. Het zadel is van G. K. uit Renesse. De garage was niet op slot. Bij supermarkt de Aldi te Zierikzee werd een van de deurruiten inge gooid. De schade bedraagt ongeveer 200 gulden en werd gemeld door be drijfsleider C. J. J. uit Zierikzee. Duizenden guldens voor vluchtelingenwerk en plaatsje in Guinness Book of Records NEELTJE JANS - „Precies 2681 meter en 70 centime ter", meldt een politieagent van de groep Veere die sa men met enkele collega's het spandoek opmat waaraan christelijke jongeren uit heel Zeeland de afgelopen maanden hard hebben gewerkt. Zaterdag werd liet ruim twee en een halve kilometer lange gevaarte op de Hoogh Plaetweg op de Neeltje Jans uitgestald. WÊmm, Het lukte om het record te verbeteren; 2681 meter lang spandoek (Foto: Joop van Houdt). De politie had wel een kwartierje nodig om met de politiebus langs het spandoek te rijden terwijl ondertus sen met behulp van een rolwiel de lengte werd opgemeten. Maar toen kon er ook een gejuich opgaan. De lengte die werd vastgelegd in het proces-verbaal was goed voor een plaatsje in het Guinness Book of re cords. Het overtrof immers ruim het langste spandoek tot nu toe dat 2550 meter lang is. Wind Vanwege windkracht zes, die op Neeltje Jans altijd goed is te merken én een gebrek aan vrijwilligers werd het spandoek maar enkele minuten en voor de helft omhoog gehouden. Dat gebeurde onder andere door on geveer vijftig asielzoekers. Uit de 5000 letters tellende tekst die op het spandoek was afgebeeld bleek de achtergrond van de actie Neeltje on der de lakens. Een actie van de commissie Vluch telingenwerk van de Federatie Chris telijk Jeugdwerk Zeeland die zich hiermee wilde inzetten om geld in te zamelen voor het vluchtelingen werk. Specifiek koos men hierbij voor het helpen realiseren van een opleidingscentrum in Jericho. Het precieze bedrag dat de actie Neeltje onder dc lakens opbracht wordt pas over enkele dagen bekend. Een van dc organisatoren Leo Lcmson uit Re Pt Bitr - 3gjf f TWJ-v- Uit de kassa van een kaaswinkel aan de Dam te Zierikzee werd 4000 gulden gestolen. De diefstal gebeurde 's nachts. De dief slaagde erin via een openstaand raam op de bovenverdie ping naar binnen te klimmen. Hij wist de sleutel van de kassa te vin den, haalde de bankbiljetten eruit en verdween weer langs de achterzijde van het pand. De hele operatie ge beurde zonder schade aan te richten. Maar M. O. uit Zierikzee is zijn geld wel kwijt. Een winkelier aan de Melkmarkt te Zierikzee, J. L. werd door enkele 'klanten' bestolen van zijn portefeuille. De portefeuille werd later weer terug gevonden maar toen was er wel 700 gulden uit ver dwenen. Gebroken neus In een disco aan de Korte Reke te Renesse liep W. H. uit Nieuw Lekker- kerk een gebroken neus op toen hij (volgens hem zonder aanleiding) in zijn gezicht werd geslagen. De dader is onbekend gebleven. J. L. uit Zie rikzee kwam bij de politie omdat haar kat in de wijk Malta met een buks werd beschoten. Het dier over leefde de verwondingen niet. Na zijn dood werden luchtbukskogels in het poezenlichaam gevonden door de die renarts. Verwachting tot dinsdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden, maar vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 6 graden. Middagtemperatuur rond 17 graden, zwakke tot matige noord westelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 2 juni: Woensdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: noordwest 5 Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: west 3 -Vrijdag: Zonneschijn: 30 Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 30 mei Zon op 05.28, onder 21.48 Maan op 02.59, onder 16.23 Nieuwe Maan: 3 juni (21.53) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - In het afgelopen week end zijn de temperaturen in ons land verder gedaald. De koele lucht die via de Noordzee ons land bin nenstroomde kan de komende dagen ook Noord-Frankrijk en Midden- Duitsland bereiken. Veel verder zal Europa niet afkoelen. Aan het eind van de week kan bo ven Scandinavië een hogedrukgebied aan z'n opbouw beginnen. In onze omgeving komt dan weer een ooste lijke luchtstroming op gang met iets hogere temperaturen. Het nieuwe ho gedrukgebied heeft voorlopig nog niet voldoende kracht om on weersstoringen boven Midden- Europa te onderdrukken Het is niet onmogelijk dat over een paar dagen enkele onweersbuien ons land bereiken. nesse sprak de verwachting uit dat het duizenden guldens zullen zijn. Het geld wordt bijeen gebracht door dat familie, kennissen en vrienden van de christelijke jongeren het spandoek per nieter sponsoren. De kraampjes met informatie van Terre des hommes, Amnesty interna tional en de CJV die ook langs de Hoogh Plaetweg waren opgesteld moesten binnen korte tijd weer wor den ontruimd omdat ze werden 'leeg geblazen' door de wind. Ook de pu blieke belangstelling voor het evenement bleef achter bij wat de or ganisatoren ervan hadden verwacht. Wel aanwezig waren B. Dekker van CJV Nederland en CDA-Tweede Ka merlid drs H. Eversdijk. Waardering Zij spraken hun grote waardering uit voor het christelijk jeugdwerk en de actie Neeltje onder de lakens in het bijzonder. ..Wat-geweldig dat jul lie jezelf willen inzetten voor het vluchtelingenwerk". RENESSE - Drie mensen moesten met verwondingen worden opgenomen in een zie kenhuis na een aanrijding die zondagmiddag plaatsvond op de Stoofweg nabij Renesse. C. H. uit Renesse reed met zijn personenauto over de Stoofweg en zou daarbij vol gens de politie in slaap zijn ge vallen. Hij kwam om ongeveer 16.05 uur op de linkerweghelft terecht en daardoor ontstond een frontale botsing met een te genligger. Het was J. S. uit Goes die een personenauto be stuurde waarin nog twee pas sagiers zaten. Alle drie de in zittenden van deze auto werden bij de aanrijding zodanig ver wond dat zij werden opgeno men in een ziekenhuis. J. S. in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes en beide andere inzitten den in het Rode Kruis Zieken huis. Beide auto's werden bij de klap totaal vernield. ZIERIKZEE - T. de R. uit Zierikzee werd zaterdagavond opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis te Zierik zee vanwege verwondingen die hij opliep toen hij niet zijn motorfiets uit de bocht vloog. Het ongeluk gebeurde om 22.10 uur op dc kruising Julianastraat/Weg naar de Val bij Zierikzee. Volgens de politie reed T. de R. met een te hoge snelheid. Hij verloor de macht over het stuur, raakte dc vluchtheuvel die op het kruispunt ligt en kwam ten val. De Zierikzeoënaar werd met een beenbreuk en kneuzingen opgeno men in het ziekenhuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1