berichten uit het verleden berichten SAMAN BV Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten College Middenschouwen wil éénrichtingsverkeer in Dorpsstraat en Dijkstraat Vakantiewerk gekkenwerk? Landbouw vindt zich onevenredig belast in milieuplan Smog wordt iets minder Burgemeesters op de fiets ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 mei 1989 Nr. 24548 5 Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk; 9.30 uur ds. K. Hendrikse, Zondagsuur/kinderne- vendienst. 11.00 uurds. Boo, kinder- nevendienst. 18.30 uur ds. Bruning, Sommelsdijk. Kerkwerve: 11.00 uur dhr. A. van der Ploeg, Goes. Seroos- kerke: 10.00 uur J. E. van Es, 11.30 uur zondagsschool. Burgh: 10.00 uur ds. H. E. Faber van der Meulen, Dor drecht. 10.00 uur zondagsschool. Haamstede: 10.00 uur ds. O. C. Kers- sen, 19.00 uur ds. J. Beijer. Colijns- plaat. 11.30 uur zondagsschool. Re- nesse; 9.30 uur ds. C. Bregman, afscheidsdienst van de zondags school 'Mirjam'. Noordwelle: 11.00 uur ds. C. Bregman, slotdienst van zondagsschool 'De Goede Herder'. Scharendijke: 9.30 uur ds. Wassenaar, Haamstede. Kindernevendienst 4-12 jaar. Brouwershaven: Zie Zonnemai- re. Zonnemaire: 10.00 uur ds. D. R. Jonker, gemeenschappelijke dienst van streekgemeente De Gouwe (vier gemeenten). M.m.v. koor plattelands vrouwen en C. B. de Munnik jr., trom pet. Noordgouwe: Gemeenschappe lijke dienst van de Streekgemeente in Zonnemaire. Dreischor: Gemeen schappelijke dienst van de Streekge meente in Zonnemaire. Ouwerkerk: 10.00 uur dhr. M. J. Rouw. Nieuwer- kerk: 10.00 uur dhr. M. J. Geuze, 's- Heer Arendskerke. Oosterland: 10.00 uur kand. C. Haasnoot, Lisse, 18.00 uur ds. Van Woerden, 's-Gravenzande. 11.30 uur zondagsschool. Sirjansland: 10.00 uur ds. H. J. Boer, Bediening H.A. 18.30 uur ds. H. J. Boer, Dank zegging H.A. Bruinisse: 10.00 uur ds. J. P. van Roon, Zeist, 17.00 uur ds. E. J. Bos, Numansdorp. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. P. Bijl, Rotterdam-Hoogvliet, voorber. H.A., 18.30 uur in Gasthuiskerk Herv./Ge- ref. jeugddienst drs. J. W. Bruning, Sommelsdijk. Haamstede: 10.00 uur ds. J. de Vries; 19.00 uur da. F. van Zoelen, Brouwershaven. Scharendij ke: 10.00 uur ds. R. Kamermans, 19.00 uur ds. J. de Vries. Brouwersha- ven/Zonnemaire: 10.00 uur da. J. J. 'van Zoelen, 18.30 uur ds. R. Kamer mans, Scharendijke. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. S. Groen, Hellevoetsluis, 17.00 uur dhr. T. M. Gilhuis, Zeist. Bruinisse: 10.00 uur dhr. T. M. Gil huis, Zeist, 17.00 uur ds. J. de Vries, Haamstede. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur en 18.30 uur ds. W. F. Wisselink. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur ds. B. de Graaf, voQrber. H.A. Kerkwerve: 10.00 uur ds. M. van der Sluys, voor ber. H.A., 18.00 uur ds. M. van der Sluys. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. C. van der Weele, Huizen, voorber. H.A. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 18.30 uur lees- dienst. Nieuwerkerk: 09.30 uur lees dienst, 15.30 uur ds. J. Karens, Op- heusden. Oosterland: 10.00 en 18.30 uur ds. J. Karens, Opheusden; 14.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk; 9.45 en 15.30. uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Zaterdag 19.00 uur Sacra mentsdag, Eucharistieviering, zon dag 10 00 uur Sacramentsdag, Eucha- ristievierin. Haamstede: Zondag 10.00 uur Eucharistieviering. Renes- se: Zaterdag 19.00 uur Eucharistievie ring. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Apostolische Kerk Zierikzee: UVV-gebouw, Kerkhof Z.Z.: zondag 9.30 uur dienst. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 18.00 uur ds. O. C. Kerssen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Ederveen (toez.): A. A. Floor te Uddel; te Tiet jerk (Herv./Ge- ref.) (toez.): S. Benedictus, Gerefor meerd predikant te Schiermonnik oog; te Vreeland (Herv./Geref.) mevr. C. J. van Leeuwen-Assink te Ooste lijk Flevoland (Herv./Geref.), won. te Biddinghuizen, die dit beroep heeft aangenomen; te Delft (buitengew. wijkgemeente) (part-time): mevr. drs. T. H. Zoek, pastoraal medewerkster te Leiden en Oegstgeest(Vrijz. Herv.), die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Beekbergen: D. van Meulen te Ridderkerk; naar Urk: D. Heuvelman te Klaaswaal. Bedankt voor Amstelveen-Buiten- veldert: H. J. Oudhof te Leeuwarden. Gereformeerde Kerken Beroepen te Heerhugowaard als ge vangenispredikant van de gevangenis Westlinge aldaar: drs. J. F. Abma te Weesp (geestelijk verzorger van ver pleeghuis de Hoge Weij aldaar), wo nende te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen; te Twello: mevr. drs. T. W. Griffioen, kand. te Amster dam; te Sleeuwijk: drs. D. H. Sytsma te Kollum, die dit beroep heeft aange nomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Onnen: drs. J. W. Boerma, kand. te Kampen, die be dankte voor Beverwijk, voor Enschede-Noord voor de miss. dienst te Irian Jaya, voor Ferwerd-Hallum, voor Lemele-Lemelerveld, voor Lisse i.c.m. Voorschoten, voor Mildam i.c.m. Nijega-Opeinde, voor Sur- huisterveen i.c.m. Opende en voor Ten Post i.c.m. Garrelsweer. Chr. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Wormerveer: G. Huisman, kand. te Westervoort. „Gij omgeeft mij van achteren en van voren en Gij legt uw hand op mij". Psalm 139:5 Voor sommige mensen is een God die overal aanwezig is, zoals dat be schreven wordt in Psalm 139, heel be dreigend. God, zo werd velen geleerd, ziet alles en alle verkeerde dingen straft hij. God werd gebruikt als boe man, de man met het alziend oog, ie mand om bang voor te zijn en veel kinderen werden zo rustig gehouden. Voor anderen, ook voor mij, is het echter een hele geruststellende ge dachte, niet alleen te weten dat er er gens, ver weg in de hemel, een God is, maar dat die God er is, waar je ook bent. Zo staat het in psalm 139: „Steeg ik ten hemel, Gij zijt er, maakte ik het dodenrijk tot mijn sponde: Gij zijt daar, nam ik vleugelen van de dage raad, ging ik wonen aan het uiterste der zee, ook daar zou uw hand mij ge leiden, uw rechterhand mij vastgrij pen". Geen God om bang van te zijn, maar een God om van te houden om dat Hij van ons houdt en er altijd is, waar we ook zijn, Hij is bij ons, Hij wil ons leven delen. Een God, die Zijn hand op ons leven legt, en een hand die ons leidt. Een hand op je schouder, kan een heel veilig gevoel geven, je soms met een drukje bemoedigen, maar, als het nodig is, je ook wakker schudden als je je, misschien onwillekeurig, van die hand probeert te ontdoen. Als God Zijn hand op ons leven heeft ge legd en wij Hem de kans geven ons le ven te leiden, dan zijn wij rijke men sen. Eén van onze Leger des Heils liede ren z*>gt het zo: „God heeft zijn hand op ons leven gelegd en ons zijn Rijk ingeleid, daar vinden wij wat Hij heeft toegezegd: vrede, trots lijden en strijd. Heer. 'k ben u dankbaar, dat 'k door genade uw kind mag zijn. dat 'k U mag dienen in uw Koninkrijk, maakt mij gelukkig, ja. 't maakt mij zo rijk. A. Holland-Kooy majoor 89/255. Een plaatje uit Serooskerke uit de vijftiger jaren. Het is een plaatselijke uitgave van J. ter Poorten. Ten opzichte van de vorige foto uit omstreeks 1924 heeft de Dijksweg nogal wat veranderingen ondergaan. De vaart met de bruggetjes en de ouwe 'eule" was er nog wel, maar t sasje miste toen al haar sluisdeuren. Er stond op het moment dat deze foto gemaakt werd weinig water in de vaart, waardoor men heel lang gele den met ..kloetschuten" of vrachtenaersvan Renesse naar Zierikzee voer. De grootste verandering ter plaatse was het verrijzen van een viertal gemeentewoningen op d'n uusmêêt" van de gebroeders Goemans, rechts van de weg. Onderaan de havendijk in de Schelphoek bouwde men even eens een tweetal van deze huizen. Zowel in de Dijksweg als bij de haven zou men er maar kort plezier van hebben. Het verwoestende water van 1953 kende geen onderscheid tussen oude en nieuwe gebouwen.... Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. Gedurende proefperiode van één jaar SCHARENDIJKE - Als de gemeen teraad akkoord gaat wordt voor de proefperiode van één jaar éénrich tingsverkeer ingesteld in Dijkstraat en Dorpsstraat in Scharendijke. Het voorstel komt aan de orde op de raadsvergadering van woensdag 31 mei. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. De verkeersmaatregelen in het ge bied Dorpsstraat, Dijkstraat en Zwarte Plein zijn eerder uitvoerig aan de orde geweest op een hoorzit ting over het dorpsplan Scharendij ke. Eeri voorstel tot afsluiting van de Dorpsstraat werd niet onverdeeld po sitief ontvangen. Men zag meer in éénrichtingsverkeer. Verkeersstromen Het college heeft die opmerkingen, zo blijkt uit de toelichting bij het DEN HAAG - PSP-Kamerlid Van Es wil dat de staatssecretarissen Dee's (volksgezondheid) en Evenhuis (eco nomische zaken) de verkoop van TSN-pindakaas en Wijko-pindasaus verbieden en de produkten uit de handel nemen. Van Es wil in schrifte lijke vragen dat de bewindslieden de Rijkskeuringsdienst eerst een nader onderzoek laten instellen naar te ho ge concentraties giftige aflatoxine in de lekkernijen. ZIERIKZEE- Het Werkende Jonge ren CNV heeft dit jaar een brochure uitgebracht voor jongeren. In deze folder legt het WJ - CNV precies uit waar vakantiewerkers op moeten let ten. De vraag of vakantiewerk gek kenwerk is staat in deze brochure centraal. Is vakantiewerk gekkenwerk? Meestal niet. Maar soms loopt het toch anders. Bijvoorbeeld voor Gert. Zes weken lang werkte hij zich rot in een snackbar. Van twee uur 's mid dags tot twaalf uur 's nachts in de frietwalmen. Hij had het er voor over. Want voor die 1800 gulden die hij zou verdienen kon hij ruim op vakantie. Maar bij de afrekening kreeg Gert maar 1200 gulden. De baas had de eerste twee weken als onbetaalde proeftijd gezien. Gert kon fluiten naar de rest van de centen. Hij had geen arbeidscontract met zijn baas getekend, dus had hij geen poot om op te staan. Jongeren die het verhaal van Gert herkennen of willen voorkomen kun nen bij de jongerenorganisatie van het CNV de informatiebrochure aan vragen. lp deze folder wordt uitge legd waar vakantiewerkers op moe ten letten. Zo heeft ook een vakantie- werker recht op het minimum(jeugd)- loon, op 8 procent vakantiegeld, op ziekengeld en op vakantie. Daarnaast geeft de brochure ook nuttige tips. onder andere hoeveel jongeren kunnen bijverdienen zonder dat de kinderbijslag, de studiefinan ciering of de bijstandsuitkering van de ouders in gevaar komt. En hoe je afspraken met je baas moet maken. Kortom, de folder helpt jongeren zo veel mogelijk geld over te houden van vakantiewerk. ZIERIKZEE - Het Nationaal Milieubeleidsplan komt nergens zo hard aan als in de land- en tuinbouw, waar de extra milieukosten met 179 procent stijgen. Dat is veel meer dan voor gezinnen (138 procent), midden- en kleinbedrijf (95), industrie (88) en overheid (21). De kosten van het NMP zullen niet minder dan 10 procent van de bruto- inkomsten van boeren en tuinders opslokken, wat zwaar drukt op de bestedingsmogelijkheden van de agrarische gezinnen. Dat zegt het Landbouwschap in een reactie op het donderdag verschenen NMP. Het Landbouwschap vraagt zich af of de stand der techniek al voldoende is gevorderd om aan sommige doel stellingen in het NMP te voldoen. Houdt de overheid vast aan de nor men en aan de termijn waarop de landbouw die moet behalen, dan zijn financiële bijdragen van de overheid onontbeerlijk. Dergelijke bijdragen mogen niet worden betaald uit heffingen op kunstmest en gewasbeschermings middelen, want dat zijn sigaren uit eigen doos. Ze leiden tot extra lasten verzwaring voor boeren en tuinders. BILTHOVEN - Het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) mat vrijdagmorgen iets lagere waarden aan luchtverontreini ging, die leiden tot smog-vor- ming, dan donderdag. Zij ko men in de buurt van de waar schuwingsfase. Wegens de complexiteit van het weer kon het instituut nog niet voorspellen wat er de ko mende dagen zal gebeuren. De windsnelheid is laag. Wel is het zo dat wat schonere lucht van uit zee wordt aangevoerd. SOEST - Jac Hermans neemt de veertig slagerijen van de Vleesch- meesters over, die de laatste in de su permarkten van Jac Hermans exploi teert. Jac Hermans blijft zoals gewoonlijk vlees afnemen van de Vleeschmeesters, aldus de super marktketen. "7 voorstel, ter harte genomen. Men te kent daarbij aan dat het noodzake lijk is dat er op korte termijn maatre gelen dienen te worden genomen. En voor een goede afwikkeling van de verkeersstromen dient niet alleen naar de Dorpsstraat, maar ook naar de Dijkstraat gekeken te worden. „Onze voorkeur gaat daarbij dui delijk uit naar het instellen van één richtingsverkeer in Dorpsstraat en Dijkstraat", aldus het college. Als de raad akkoord gaat met het 'collegevoorstel, is; hi de toekomst in rijden van de Dorpsstraat alleen mo gelijk vanaf de Platteweg en het Ba ken. Vanaf het Baken mag het ver keer de Dijkstraat inrijden maar het verkeer dat zo de Dijkstraat inrijdt mag niet de Dorpsstraat inrijden. Verder mag het verkeer vanaf de El- kerzeeseweg de Dijkstraat inrijden tot aan het postkantoor. Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-12047-13909 uit de krant van 50 jaar geleden ZIERIKZEE - Naar aanleiding van ons bericht over den verbouw van de Bank voor Schouwen-Duiveland, wordt ons medegedeeld, dat de heer Joh. Hoogenboom te Renesse de nieu we indeeling en de gevel ontwierp; de inwendige afwerking en de leiding bij de heele uitvoering komt op reke ning van den heer J. van Burg te Kerkwerve. OOSTERLAND - In de Dinsdag ge houden Raadsvergadering, is, met op één na algemeene stemmen, de voor keur gegeven aan de stichting van een Ziekenhuis te Noordgouwe. BRUINISSE - De raad dezer ge meente, die gisteravond bijeenkwam, sprak zich over-de vraag, inzake het ziekenhuis voor Schouwen-Duive land, unaniem uit voor Zierikzee als plaats van vestiging. NIEUWERKERK - Omstuwd door een groote menigte maakte gister avond de Mondharmonicaclub „K.N.O.", ter opluistering van de Winkelweek, een muzikale rondwan-' deling door het dorp. Jammer dat de club niet wat sterker is, want hoewel de leden hun best deden en de mar- schen lang niet onverdienstelijk wer den uitgevoerd, was toch het klank gehalte af en toe wat zwak. De opzet van het Winkelweekcomité was ech ter geslaagd n.l. om publiek op straat te krijgen. ZIERIKZEE - Hedenmorgen kwart voor 7 werd een goéd deel der inwo ners opgeschrikt door een hevige ont ploffing, welke werd veroorzaakt door een zeemijn, die in Borrendam- me, nabij de woning van J. v. d. Hou ten tegen den dijk sloeg, waarin een flink gat ontstond. Persoonlijke on gelukken hebben zich hierbij geluk kig niet voorgedaan, Wel sprongen in Zierikzee en de naaste omgeving ee- nige ruiten. BROUWERSHAVEN- - De cursus sen voor voortgezét onderwijs aan de openbare en bijzondere school alhier zijn beiden niet 6 leerlingen aange vangen. BÏIÖUWERSHAVEN - In de Ned. Herv. Kerk zijn j.l. Zondag 2 bankbil jetten van f 10 en 1 van f 25 gecollec teerd ter bestrijding van de storm schade aan het dak van het gebouw. SPIJKENISSE - In de Zuidhol landse groeikern Spijkenisse werden donderdag de plannen voor een uit stapje van de burgemeesters van de eilanden Voorne-Putten, Rozenburg en Goeree-Overflakkee bijgesteld aan de milieuomstandigheden. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de tien burgervaders met een bus je de laatste ontwikkelingen in de nieuwbouw van Spijkenisse zouden gaan bekijken, maar op initiatief van gastheer burgemeester De Groen werden er tien fietsen van ambtena ren geleend. De burgemeesters brach ten onder andere een bezoek aan het iri aanbouw zijnde Ruard van Putten- /iekenhuis en keurden de Hollandse Nieuwe in het Carlton Oasishotel. De twee boekenbonnen van 10,- als prijs van de vorige weekpuzzel gaan naar: Mevr. H. M. v. d. Have Sloestraat 46 Zierikzee Mevr. L. van Leeuwen Hogezoom 30 Burgh-Haamstede De oplossing van vorige week, vrij dag 19 mei, luidt als volgt: Competitie en dakvenster. De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Zierikzeesche Nieuwsbode, Post bus 1, 4300 AA Zierikzee. De envelop pe kan natuurlijk ook in de brieven bus van het kantoor aan het Janne- wekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord weekpuzzel te vermelden. De inzen dingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk woensdag 31 mei in ons be zit zijn. Denk om de postzegel. DE NIEUWE PUZZEL Eierveiling Eiveba b.v. BARNEVELD, 26-5. Aanvoer 1.458.000 stuks. Stemming: vast. Prijzen per 100 stuks: eieren van 55- 56 gram wit 7,90-/ 8,21 en bruin 7.90-/ 7,92; 60-61 gram wit 8,72- 8,77, bruin 8,88; 65-66 gram bruin 10.78-/ 11,07. HORIZONTAAL: 1. tak van sport; 6. gereedschap om de kop van klink nagels af te ronden; 11. Europeaan; 12. aanhangend postzegelstrookje; 14. gesteente; 15. zonderling; 17. hoofdstad van Senegal; 19. uiachtig plantengeslacht; 21. zeer groot; 22. deel van een minuut; 23. van geringe dichtheid (van lucht); 24. afschrift; 26. boom; 27. identiteitsbewijs; 29. buitendijks land; 30. insekt; 32. spoorwagen; 34. lastertaal (fig.); 36. aanmatigende houding; 37. Euro peaan; 38. kleefmiddel; 39. glazen buisje; 41. flink manspersoon; 44. bloeiwijze; 45. nogmaals; 47. oude lap; 49. bevroren water; 51. verhaal van aanzienlijke omvang; 53. titel (afk.); 54. vogel; 56. vreemde, ongewo ne smaak; 58. tegenstander; 59. deel van een stoommachine; 61. plant; 62. gelofte; 64. manier van zingen van een kanarie; 65. gewas; 66. min of meer soevereine staat van de Zwitser se Bond; 67. klinkdicht. VERTICAAL: 1. verfstof; 2. snoer waaraan brieven enz. worden gere gen; 3. rapport; 4. bijwoord; 5. vaar tuig; 7. oosterlengte (afk.); 8. afdeling van een compagnie; 9. schaakfiguur; 10. verzoekschrift; 12. bewijs aan een couponblad; 13. grondslag; 16. slang vormige vis; 17. huisbedekking; 18. schuw deur; 20. lofdicht; 25. bede vaartganger; 27. verworpeling (fig.); 28. karig; 30. vogel; 31. roofdier; 32. speeltuintoestel; 33. voordeel; 34. be roep; 35. bonkige verhevenheid in een weiland; 40. kleine vogel; 42. Euro peaan; 43. filiaal; 45. zuivelprodukt; 46. metselaarsgereedschap; 48. mu ziekgezelschap; 50. Japanse munt; 51. veerkracht; 52. rivier in Egypte; 53. omslag voor papieren; 55. voedsel; 57. vierhandig zoogdier; 60. hoogste punt; 63. muzieknoot; 65. uitroep. Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes: 43, 5, 36, 10, 6, 38, 42. 7, 61, 11 en 67. 48, 51, 31. 55. 26, 64. 17, 62. 15? Faith, 25-5 180 z. Gran Canaria naar Dakar. Nedlloyd Amersfoort, 31-5 te Tbhiti verw. Nedlloyd Barcelona, 25-5 van Salva dor naar Willemstad. Nedlloyd Dejima, 25-5 van Singapore, 28-5 te Honkong verw. Nedlloyd Delft, 25-5 te Hongkong. Nedlloyd Neerlandia, 25-5 van Port au Prince naar Kingston. ZWOLLE - Met het dragen van de autogordel is het in Overijssel droe vig gesteld, zo heeft het ROVO. het Regionaal Orgaan voor de Verkeers veiligheid in Overijssel, meegedeeld. Het ROVO heeft een steekproef ge houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5