CASPER VAN ADEL Milieubeleidsplan kost huishouden gemiddeld 30 gulden per maand S olistenconcours Luctor et Emergo Play-back in dorpshuis Bru Zwemwater Haringvliet besmet met parasiet Vrijdag 26 mei ZIERIKZEE - De extra kosten van het Nationaal Milieubeleidsplan voor de huishou dens bedragen 2,2 miljard gulden ten opzichte van 1988. Dat komt gemiddeld neer op dertig gulden per maand per huishouden. Om het autoverkeer terug te dringen voor ziet het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP), dat het kabinet in Den Haag presenteer de, onder meer in de afschaffing van het reiskostenforfait, verhoging van de brandstofprijzen en reducties op de tarieven voor het openbaar vervoer. De natuur is het beschermen waard. De één vindt het milieubeleidsplan te vergaan. Voorde ondergaat het plan juist niet ver genoeg. niet ver genoeg Voorts kondigde de regering straffe maatregelen aan ter beperking van de ammoniak-uitstoot door de over tollige mest in de landbouw. De indu strie moet de uitstoot van milieu schadelijke stoffen met 50 tot 70 procent verminderen. In de bouwsec tor moet energiezuinig en milieu vriendelijk worden gebouwd. In 1994 mogen geen milieuschade lijke produkten meer worden ver kocht zonder een duidelijke waar schuwing aan de consument. In het jaar 2000 moeten alle gebruikte bat terijen, al het klein chemisch afval, blik, glas, textiel en alle papier ge scheiden worden ingezameld. Extra kosten Het NMP vergt in 1994 6,7 miljard gulden aan extra kosten. Ruim de helft daarvan (3,4 miljard) moet wor den opgebracht door het bedrijfsle ven door investeringen in milieu maatregelen. Verder wil het kabinet de kosten dekken door een verhoging van de accijns op diesel- en huis brandolie en gas (300 miljoen gul den). De afschaffing van het reis kostenforfait moet 650 miljoen opbrengen en een heffing op mest en bestrijdingsmiddelen 90 miljoen. Verder zullen de reinigingsrechten worden verhoogd. Dit brengt 615 mil joen gulden in het laatje. Een verhoging van de heffing op grond van de wet Verontreiniging Oppervlaktewateren zal 376 miljoen gulden opbrengen en verhoging van de rioolrechten 70 miljoen. Een ver hoging van de brandstofheffing vult het gat met 430 miljoen. Een bedrag van 486 miljoen gulden tracht de re gering te verkrijgen door een her schikking binnen de rijksbegroting. Het restant (121 miljoen) moet ko men uit de algemene middelen. Deze inspanningen zijn volgens mi nister Nijpels van milieubeheer, die het plan samen met zijn collega's Smit-Kroes van verkeer en water staat, Braks van landbouw en visse rij en De Korte van economische za ken naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, het minimum om de vol gende generatie niet met de proble men op te,zadelen. De voorgestelde maatregelen zijn nog onvoldoende om alle nadelige ge volgen van de vervuiling tegen te BRUINISSE - Sandra Kim, Annie Schilder, Grease, Berdien Sternberg, Kinderen voor kinderen. Het is maar een greep uit de artiesten die in het dorpshuis te Bruinisse waren te zien tijdens dc play-backshow die daar woensdagmiddag werd gehouden. Het evenement vond plaats op initiatief van Astrid Ton en Danieke Hoexum die momenteel stage lo pen in het Zierikzeese huurt- en clubhuis Dc Lichtboei. Zij organiseer den de play-backshow in samenwerking met de Goed Nieuwsclub in Bruinisse. In totaal deden zeven groepen mee bestaande uit kinderen van vijf tot 14 jaar. Een jury bestaande uit twee leidsters van de Goed Nieuwsclub Nel de Jong en Alida Veenboer en stagicrc Danieke Hoexum kwamen tot de slotsom dat Sylvia Bos uit Kerkwerve met haar creatie van de zangeres Paula Abdul de eerste prijs verdiende. Die werd haar overhandigd door de presentatrice van de play-backshow, mevrouw A. Holland van het Leger des Heils. Er kwamen ongeveer vijftig belangstellenden naar het Bruse dorpshuis om naar de verrich tingen van de play-backers te kijken. gaan. Zo kan in het jaar 2000 nog maar eenvijfde van de bossen worden beschermd. Uitvoering van de maat regelen dulden volgens Nijpels geen uitstel. Broeikaseffect Om de verwachte ernstige gevolgen van het broeikaseffect te voorkomen, wil het kabinet de uitstoot van kool dioxide, de stof die vrijkomt bij de verbranding van fossiele brandstof fen en voor de helft verantwoordelijk is voor de opwarming van de aarde, rond de eeuwwisseling stabiliseren op het niveau van dit jaar en volgend jaar. De kosten van onderzoek naar het broeikaseffect bedragen 59 miljoen gulden in 1994. Daarnaast zijn forse investeringen in energiebesparing nodig, die worden gesubsidieerd niet een bedrag van 220 miljoen gulden per jaar. Verder wil de regering 250 miljoen gulden bijdragen aan het in te stellen internationale klimaat fonds. De uitstoot van verzurende stoffen, zoals zwaveldioxide, stikstofoxiden en ammoniak, moet met 80 tot 90 procent omlaag. Dit vergt in 1994 een extra bedrag van 1,56 miljard gul den. Om de bodem en het water te be scherming tegen de opeenhoping van fosfor en stikstof is in 1994 een extra bedrag nodig van 598 miljoen gul den. De risico's die de verspreiding van een groot aantal milieubelastende stoffen voor de mens en het milieu met zich brengen, moeten tot een aan vaardbaar niveau worden terugge bracht. Voor een vermindering van de uitstoot van de meest schadelijke stoffen is in 1994 een extra bedrag van 645 miljoen gulden nodig. Minis ter Nijpels wil in het jaar 2000 de to tale hoeveelheid te storten en te ver branden afval beperkt zien tot maximaal 12 miljoen ton in plaats van de te verwachten 25 miljoen ton. Dit kan volgens hem worden bereikt door het zoveel mogelijk voorkomen van afvalstoffen, door hergebruik, en door vergroting van de verbranding- scapaciteit. Hiermee zijn in 1994 extra kosten ter hoogte van 1,6 miljard gulden ge moeid. Om het woon- en leefklimaat te verbeteren wil de overheid in 1994 140 miljoen gulden extra besteden aan de bestrijding van de geluid- en stankhinder. Dc bewindslieden voor^ zien dat het autoverkeer bij ongewij zigd beleid in het jaar 2010 met ruim 70 procent zal toenemen ten opzichte van 1986. Alleen technische maatre gelen, zoals de toepassing van kataly satoren, zijn onvoldoende om de ge wenste beperking van de luchtveront reiniging door het autoverkeer te be werkstelligen. ZIERIKZEE - Het water van dc Ha ringvliet is bij het HcIIcgatspIein besmet met een parasiet, die bij zwemmers jeukbulten en uitslag ver oorzaakt. Sinds afgelopen maandag zijn hij de rijkspolitie van Oostflak- kee tien klachten binnengekomen van mensen die hadden gezwommen bij het strandje De Banaan in de Ha ringvliet. Onderzoek heeft inmiddels uitge wezen dat de klachten, die gepaard gaan met hevige jeuk over het hele li chaam, veroorzaakt worden door de parasiet Schystosoma Dermatitus. Deze is afkomstig van slakken en wa tervogels. De rijkspolitic adviseert niet meer in dat deel van dc Haring vliet te zwemmen. De overheid denkt daarom aan maatregelen als het rekening-rijden, verhoging van de brandstofprijzen, afschaffing van het reiskostenfor fait, reducties op de openbaar ver- voertarieven en het stimuleren van ear-pooling, groepsvervoer en betere voorzieningen voor de fietser. Voorts vindt het kabinet dat het Ne derlands spoorwegennet op dd Euro pese hoge-snelheidsspoorlijnen moet worden aangesloten, waardoor de trein kan concurreren met het vlieg verkeer. Binnen vijf jaar moet het openbaar vervoer in de steden schoon zijn. In het NMP wordt gedacht aan bussen die rijden op aardgas of elek triciteit. Het milieubeleidsplan stuurt ver der aan op een verhoging van het aan bod van milieuvriendelijke produk ten in de winkel, zoals energiezuinige lampen, speelgoed zonder cadmium kleurstoffen enzovoort. Over vijf jaar mogen artikelen die schadelijk voor het milieu zijn niet zonder een duide lijke waarschuwing aan de consu ment over de toonbank gaan. Verpakkingen De regering verwacht voor 1994 van de detailhandel dat zij produkten in milieuschadelijke verpakkingen wei gert en de verkoop van verpak- kingsloze produkten stimuleert. Pro dukten moeten voor 1994 voorzien zijn van informatie waarmee de con sument zich een oordeel kan vormen over de milieuaspecten van bepaalde aankopen. Voor bepaalde huishoude lijke apparaten, zoals koelkasten, zal statiegeld in rekening worden ge bracht. Dc bouwwereld moet milieuvrien delijker gaan werken. De normen voor de isolatie van gevels en daken bij nieuwbouw worden volgend jaar verhoogd. Voor isolatie in de bestaan de bouw komt een subsidieregeling van 70 miljoen gulden per jaar. De installatie van stikstof-arme en energiezuinige centrale verwar mingsketels wordt met ingang van 1 januari 1991 verplicht gesteld. De overheid zal experimenten met ener giezuinige en milieuvriendelijke wo ningen financieel steunen. Hot hergebruik van bouw- en sloop afval, nu 3 miljoen ton per jaar, moet in het jaar 2000 zijn verdubbeld. Van af 1992 mogen aan en door de doe-het- zelf branche uitsluitend nog milieu vriendelijke produkten worden gele verd. De maatregelen in de landbouw voorzien in een mestverwerking met oen capaciteit van 5 tot 7 miljoen ton in 1994, tot ongeveer 20 miljoen ton in het jaar 2000. Vanaf 1991 zijn de boe ren verplicht dierlijk mest op bouw en maisland direct onder te werken. Het uitrijverbod voor mest- wordit verlengd. Tegelijkertijd moet de mestoplaag in bassins die gebouwd zijn na 1 juni 1987 worden afgedekt Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.40 uur Centennial, Amerikaanse serie gebaseerd op het gelijknamige boek van James A. Michener. 16.30 uur Avontuur! Ring of fire, se rie. Afl. 4: De Binnenlanden van Bor neo. Herh. 17.30 uur Journaal. 17.45 uur Eindexamenjournaal, na beschouwing van de vandaag ge maakte eindexamens. 18.00 uur Henderson Kids, Australi sche serie over de avonturen van de kinderen Henderson. Afl. 8. 18.47 uur Tom en Jerry. 19.00 uur Journaal. 19.19 uur Lekker weg, magazine met aandacht voor minder bekende toe ristische en recreatieve mogelijkhe den in eigen land. 19.45 uur Father Dowling, Ameri kaanse misdaadserie. 20.30 uur Hints, spelprogramma. 21.11 uur Mini saga, kort verhaal. 21.30 uur Brandpunt, actualiteitenru briek. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur In 't holst van de nacht, se rie. 23.30 uur In the heat of the night, Amerikaanse speelfilm. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur TROS telearchief, serie programma's uit het beeldarchief van de TROS. 17.00 uur Derrick, Duitse misdaadse rie. 18.00 uur Aquila, kort filmpje over steenarenden in de vrije natuur van Schotland. 18.08 uur Familie Oudenrijn, serie. Afl. 7, herh. 18.33 uur Suske en Wiske, tekenfilm serie. 18.55 uur Bassie en Adriaan, kinder serie, afl. 6. 19.02 uur Knight rider, Amerikaanse serie. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Te land, ter zee en in de lucht, spelprogramma. Vandaag: Fiets 'm d'r in. 21.30 uur Jongbloed en Joosten, praatprogramma. 22.00 uur TROS sport, wekelijks sportmagazine. 22.30 uur TROS weekendfilm: Over spel (The other woman), Amerikaan se tv-film. 00.11 uur Journaal Nederland 3 09.05,13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.00 uur Ik zoek, ik zoek een kinder boek. Les 6. 09.30 uur Suske en Wiske anders be keken, les 3. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, les 25. 11.00 uur Schooltelevisie-iveekjour- naal, les 29. 17130 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat 18.00 uur Medelanders Nederlanders, voor Turken. 18.30 uur Financieel management, les 4. 19.00 uur Het klokhuis. 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: Liszt- concours 1989 I, rechtstreekse repor tage van de eerste finale-avond van het pianistenconcours. 22.12 uur Gesprek met de minister president. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Avondvoorstelling: vervolg Lisztconcours. 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie 15.00 uur Felice. Herh. 15.30 uur I.Q. Herh. 16.00 uur Moviola, herh. 17.00 uur Flipper, Amerikaanse jeugdserie. 17.25 uur Juke Box 17.30 uur Arnold, Amerikaanse jeugdserie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 181, herh. 18.05 uur Plons. 18.10 uur Schoolslag, spelprogramma voor middelbare scholieren. 18.55 uur Langs Vlaamse wegen, reeks van vier programma's waarin het accent wordt gelegd op bescherm de monumenten in landschappen in Vlaanderen. 19.20 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.25 uur Extra politieke tribune. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 110. 20.20 uur Juke Box 20.40 uur Story of S.O.E. 8-delige Britse serie van Dominic Flessati over één van de meest geheime oor logsorganisaties. Deel 8. 21.35 uur Festival van Vlaanderen. Mijn moederspraak 10: Als de ziele luistert. 22.25 uur Kunst-zaken 22.30 uur Nieuws 22.45 uur Weerbericht Aansl. Paardenkoersen 22.50 uur De nachten van de revolu tie, 7-delige Franse serie van Charles Brabant. Afl. 2. 23.40 uur Coda: Brittle new world, van Renaat Ramon. BRT 2 18.45 uur Babel, wekelijkse nieuws brief voor Marokkaanse migranten. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 749. 19.23 uur 2x7, tv-spelletje. 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualitéit. 20.30 uur O lucky man, Engelse speelfilm. 23.10 uur Première, filmnieuws met" Jo Röpcke. RENESSE - In het dorpshuis van Renesse werd het 16de onderling solistenconcours gehouden van de mu ziekvereniging Luctor et Emergo. In totaal 21 optredens werden beoordeeld door Loes van Mechelen. De solisten werden op de piano bégeleid door Elvira Vos-Simons. Voorzitter A. J. Padmos opende het concours. Hij stelde.dat solisten het concours moeten zien als een stimu lans voor moer studie en niet zo zeer ils een mogelijkheid tot het winnen van een trofee. Hij was verheugd dat. nadat vorig jaar de slagwerkers ver stek lieten gaan, er nu ruime deelna me was van de zijde der tamboers. Ook dc jeugd was goed vertegenwoor digd. Nadat alle optredens waren afge werkt bleek titelverdediger Ronald Moerland bij dc senioren zijn titel te hebben geprolongeerd. Met zijn uit voering van Grootvaders Klok van H. Lurcman behaalde hij 50'/2 punt. Dit was nog een half puntje meer dan Ge rard Goedegebuure kreeg voor zijn vertolking van Kruis of Munt van Serge Lancen. In 't jury rapport werd Moerland geprezen om z'n fraaie cadans en de goede klank. Bij de junioren werd de eerste prijs gedeeld door Barbara Janse, die haar titel van vorig jaar verdedigde en Esther Jonker. De bei de meisjes behaalden beiden 49V2. Esther met haar uitvoering op bugel van A Trumpet Ballad van Ted Hug- gens en Barbara op altsaxofoon speelde Sax-Sweetness van Ed Che- nette. De trofee bij de tamboers werd met overmacht gewonnen door het kwar tet Joop Wandel, Adri Padmos, Ad Wandel en Wim Veerhoek. Dit viertal behaalde 53 V2 punt met hun uitvoe ring van Down Valley van Willem La- ros. In het juryrapport werden zij ge prezen voor een zeer goede uitvoering en goed op elkaar ingespeeld zijn De winnaars ontvingen hun trofee uit handen van directeur van Luctor et Emergo J. H. Blom. Verder kregen alle deelnemers een diploma en het juryrapport. Aan het slot waren er bloemen voor jury-lid Loes van Me chelen, Elvira Vos Simons die de pia nobegeleiding verzorgde en J. H. Blom als organisator. Door FENAND VAN DEN OEVER Dezelfde dag nog pakte hij een spa en groef, links van de oprijlaan, een gat in de grond. Daar plantte hij, naast die van hem, een jonge eik, zo als er voor alle Van Adels bij hun ge boorte een eik ter gedachtenis werd geplant En alles kwam - zo te zien - altijd precies naar de rekening uit ook. Want ruim een jaar later droeg Ver seintje opnieuw en de ganse rekening was: een dochter. Versijntje haalde in heur goeie dagen uit de kleertjes yan Jeroen het blauwe lint en reeg er rose door Had ze daar nu maar mee gewacht, dan was alles binnen de mu ren van de bedstee gebleven. Maar Jaan de Kurf, die bakerde, zei tegen Casper op het erf (want die kon dat gegil niet verdragen): ,,Da's een te leurstelling, baas, aan het goed te zien tenminste, 't is wéér een jon gen Casper weet het nog precies. Toen is hij de stal ingelopen en heeft met de voet tegen de voerbakkón geschopt en verachtelijk in de spoeling gespo gen, want hij wenste niet te beamen, dat zoiets naar des Heeren wil en voorzienigheid kon zijn ..Wéórom een jongen?" vroeg hij 's avonds aan Versijntje. Die vroeg alleen nog zwakjes weer om: „Wéérom een jongen, Casper?" Dat was een misrekening, maar hij had daar tenslotte in berust en ge zegd: ,,Och, Versijn. Jeroen later op mijn plaats en Dingeman - aldus naar heur vader wier hij opgegeven - vort en wij dan rustig samenle ven als vaders Dingeman en Je roen Ja, ja, zo maakten ze onder mekaar alles uit En Casper herinnert zich nu nog vaak met schaamte hoe hij gans en al in die dagen vergat een eik voor Din geman te planten, naast die van Je roen. Tbn leste heeft een knecht het voor hem gedaan, zodoende staat er ook voor Dingeman een boom. Maal ais Casper er naar kijkt, klaagt hij hem een beetje aan. En thans? Casper zucht. Hij zit achter de koei en en daaromtrent zijn geen klach ten. De twee jongens zijn met de knechts aan het werk. Maar alles wat daareven in hem opkwam is zo vèr. Jeroen en Dingeman zijn beide met zegen en voorspoed, gelijk alles op Ruimzicht, opgegroeid; maar zijn bed is leeg. Versijntje ligt reeds jaren links van de kaai en hangt in een git zwarte portretlijst boven het kabinet; die heeft niet oud mogen worden. Zo doende viel, heel die berekening van een rustig samenleven finaal aan dui gen. Nu loopt Jaan de Kurf voorgoed het huishouden na. Maar een vrouw voor hem, en zoiets als een moeder voor de jongens, gelijk wijlen Ver sijntje, kan zo'n mens niet zijn. En hij die Zondag Tien, zowel als de ganse schrift voor helemaal waar aan vaardt, vermag bijkans niet te gelo ven, dat Gods voorzienigheid hem nu zo moest teisteren Dat zipt een ander niet. De keuters en mokkende arbeiders peggen om de haverklap met afgunst in de stem, wanneer ze naar hem zien, dat de ezel en het stomme geluk altijd op de Van Adels poepen En ze wijzen op méér vee in de wei, méér land, méér vis telken-najaar uit de plassen Wie alleen maar tegen de buiten kant opziet heeft groot gelijk. Ruim en wijd, gul uitgedijd, ligt het ganse hebben en houwen terneer Bij ons zeggen ze altijd, dat een boer wiens spul zó er bij staat en de zestig voorbij is, goed doet, zich te vreden klaar te maken voor de Grote Reis naar Huis, waar alles nog veel en veel mooier moet zijn dan hier. En zeg toch, dat hier prachtige spullen te kijk liggen. Casper van Adel is de zestig reeds voorbij en omtrent de dingen der ecu- wigheid wèl thuis. Hij zit al vele ja ren in de ouderlingenbank en men be weert, dat zijn levensscheepje recht-toe op de eeuwige haven aan koerst Casper zucht en staart ver stard voor zich uit, nu deze woorden hem, temidden van zijn vee, te binnen schieten. Welk een heerlijk vooruit zicht heeft hij, recht toe op de eeuwi ge haven aan te varen opgeno men te worden in hoger heerlijk heid Hij trilt en herhaalt die woorden zachtjes voor zich. Mild ziet hij naar de koeien en aait hun ruige ruggen Tbgen Annekee zegt hij belijdend en nadrukkelijk: ,,Ja. beest, God heeft het vee zeer schoon geschapen ja. ja, knikt hij tel kens en zonder schroom. Dankbaar wordt Casper hier. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 6