Dit jaar echte paarden bij Zierikzeese Paardenmarkt Zes muziekgezelschappen bij de Taptoe Zierikzee Geslaagde lancering en redding Werkhonden vereniging mag blijven Voor het eerst ook stageweek voor de afdeling verzorging van LHNO- Zierikzee Firma Garage Kerkwerve Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 mei 1989 Nr. 24545 5 Op woensdag .11 mei rondom de Dikke Toren ZIERIKZEE - „De merkwaardigste paardenmarkt ter wereld wordt in Zierikzee ge houden. Op deze markt is alles te koop behalve paarden". Dat staat in het journaal van markten en kermissen Handel en Wandel. Maar vanaf dit jaar gaat deze stelling niet meer op. Op de Paardenmarkt, die op woensdag 31 mei wordt gehouden in de straten om de Dikke Toren te Zierikzee, zijn voor het eerst sinds bijna vijftig jaar weer paar den en pony's te zien en te'koop. Oude tijden herleven op de Paardenmarkt. Voor het eerst na de Tweede Wereldoorlog komen er weer paarden op de paardenmarkt. Het is ook de bedoeling dat er een aantal paardenkoetsjes naar Zierikzee gehaald wordt (archieffoto). BRUINISSE - Een spreeuwennest met twee jonge vogels in de uitlaat van een krachtige scheepsdieselmo- tor. Een schipper die niets-vermoe- dend de motor start. Ziedaar de in grediënten voor een geslaagde lance ring die op Cape Caneveral niet zou hebben misstaan. Dc twee jonge luchtreizigers doorstonden hun luchtdoop in de door pa en moe gemaakte space- shuttle goed maar kwamen in het wa ter van de vluchthaven Zijpe terecht waar het schip lag. En omdat de twee vogelvrij verklaarden niet over een luchtbrevet maar zeker niet over een zwemdiploma beschikten zag de toe komst er voor de jeugdige aviateurs donker uit. Maar de schipper-lanee- ring-engenering had tijdens het star ten de noodkreten van de luchtreizi gers gehoord en spoedde zich te water om het prille geluk te redden. Beide spreeuwen (Sturnus vulgaris) bleken de luchtstoot en -reis en de landing goed doorstaan te hebben. Ze werden in een kartonnen doos bij de bolders zelfs weer gevoerd door de dankbare ouders die het hele schouwspel van een afstandje hadden gevolgd. Nog cén keer moest de schipper te water toen de eerste vliegpogingen van de jongelingen mislukten en ze weer in het water van het Zijpe terecht kwa men. Maar de volgende pogingen hadden meer succes en het herenigde gezinnetje vloog de vrije toekomst te gemoet, een tevreden schipper met de poep achterlatend. Vervolg van pagina 1. „Al is die andere lokatie wel reali seerbaar", aldus Scheele. Repliek van Van Zuylen: „Maar als dit lukt kost het de gemeente niets". Zowel commissielid J. C. de Feijter (VVD) als commissielid C. Verton (PvdA) spraken vervolgens hun twij fels uit over de haalbaarheid en de wenselijkheid van de door het college voorgestelde lokatie en daarmee wa ren de kaarten geschud. Het college wil op korte termijn in overleg treden met omwonenden die eerder klaag den over geluidsoverlast. Eensgezind reageerde de commis sie op de vraag van de eigenaar van een strandpaviljoen bij strandover- gang het Watergat in Renesse. Deze stelde dat het feit dat er bij de over gang geen auto's meer mogen komen hem scheelt in omzet. Zijn verzoek aan de gemeente was dan ook om te bezien of het mogelijk is dat hij een lagere huurprijs gaat betalen. Daar zien de commissieleden vooralsnog niets in. Achter elkaar schaarden ze zich achter het standpunt van het college, zoals dat verwoord werd door Van Zuylen. Hetgeen inhoudt dat men de zaak nog een jaartje wil aanzien al vorens over te gaan tot kortingen. Een meerderheid van de commissie sprak zich verder uit tegen verkoop van een perceel grond aan de Hoge- zoom. Het gaat om een vrij klein stukje grond waarop de bestemming detailhandel rust. Behalve commis sielid Verton spraken de commissie leden zich uit tegen verkoop van het perceel. Men wil er liever een stukje openbaar groen van maken. Het idee om van de Zierikzeeese Paardenmarkt weer een echte paar denmarkt te maken kwam van Ria Geluk uit Zierikzee wiens werk het is de diverse evenementen die in Zierik zee plaats vinden op elkaar af te stemmen en evenwichtig verspreid over het jaar te laten plaatsvinden. „Door dat coördinerende werk ben je heel intensief met evenementen bezig en ga je erover nadenken hoe het zo leuk mogelijk gemaakt kan worden". In ere Geluk vindt het daarbij heel be langrijk om oude tradities in ere te houden of te herstellen. En de Zierik zeese Paardenmarkt is een oude tra ditie. Uit gegevens in het stadsarchief blijkt dat de toestemming om een jaarmarkt te houden in 1389 aan Zie rikzee werd verleend door hertog Al- breeht van Beijeren. De markt duur de in die begintijd twee weken. Lange tijd slaagde het stadsbestuur van Zie rikzee erin om te voorkomen dat in de buurt gelegen steden ook een jaar markt kregen (Brouwershaven) of dat 'vreemde ambachtslieden' in Zierik zee hun waren aan de man brachten. Ondanks herhaalde verzoeken van predikanten om de jaarmarkt niet moer te houden en alle onbetamelijke vertoningen en spellen die ermee sa mengingen te verbieden, ondanks tij delijke verboden vanwege epide mieën, zoals cholera, bleef de traditie eeuwenlang bestaan. Een jaarmarkt mét paarden, run deren, biggen en ander klein vee. Met de Tweede Wereldoorlog kwam daar aan een eind. Er werden geen paar den en andere dieren meer aange voerd. De Paardenmarkt werd een jaarmarkt zonder paarden. Volgende week wordt dcoude tra ditie in ere hersteld. Via een contact met de Rotterdamse organisator van paardenmarkten in Zuid-Holland en Noord-Brabant P. Hoepel slaagde Ria Geluk erin weer paarden op de jaar markt te brengen. Voor de handel én voor sfeer. In de Weststraat De Weststraat is de lokatie waar naar verwachting ongeveer 80 paar den te zien en/of te koop zijn. Ze zijn van diverse handelaren en eigenaren die door Hoepel zijn aangeschreven om naar Zierikzee te komen. Maar volgens Geluk kan iedereen die dat wil, zonder verdere aankondiging, woensdag met zijn paard(en) naar de Weststraat komen. „Ook schapen en wat geiten zijn welkom. En ik hoop dat er ook boerentrekpaarden ko men". Behalve dieren zijn tussen de West- brug en de Varreput ook drie oude authentieke koetsjes te zien die men in vroeger jaren gebruikte om mee naar de markt te rijden. Mensen die zelf een rondrit willen maken kun- hen'dat doen met de paardentram die 'door Zierikzee rijdt. Als het evenement aanslaat wil Ria Geluk zich inzetten om het element van levende paarden op de paarden markt volgend jaar verder uit te bou wen. „De eerste keer zullen er wel licht wat aanloopproblemen zijn. Ik hoop dat daar begrip voor is en dat er enthousiast wordt gereageerd op het evenement. Want we kunnen er nog veel meer van maken. Bijvoorbeeld liet opnieuw invoeren van de verlo ting van een paard zoals dat vroeger altijd traditie was, het organiseren van aangespannen rijden, kleder drachten, muziek en het vervoer van produkten met koetsjes zoals dat vroeger gebeurde". Kramen De Paardenmarkt begint om 9.00 uur. En op dat tijdstip kan men na tuurlijk ook al terecht bij een van de 130 handelaren die van heinde en ver komen om hun plaatsje in te nemen in een van de kramen die worden op gesteld in Lammermarkt, de Varre- markt, de Balie en de Poststraat. „Er worden ongeveer evenveel kramen geplaatst als vorig jaar. Maar er zijn wat andere branches vertegenwoor digd", aldus marktmeester G. P. de Masier die verantwoordelijk is voor het marktgebeuren. Als voorbeelden daarvan noemt hij oude scheepsmo dellen en vliegtuigmodellen. De Ma- sier verwacht verder ongeveer tien standwerkers die met veel en overtui gend gepraat artikelen als dweilstok- kon, sieraden, autopoets, groen te- schaven, kaasmessen en metaalpoets aan de man proberen te brengen. Na tuurlijk is er ook kermis in Zierikzee. Kortom, alles is in het werk gesteld om van de woensdag voor de eerste donderdag in juni, de Zierikzeese Paardenmarkt, een succes te maken.. Vervolg van pagina 1 in stageplaatsen bij het restaurant bij Delta Expo, een pannekoekenrestau- rant in Bruinisse en een plaatsje aan boord van een rondvaartboot van re derij Den Breejen. Begeleiding Met het vinden van een stageplaats ben je er nog niet. Om de, korte, stage zo goed mogelijk te benutten is een goede begeleiding noodzakelijk. Zo wel vanuit bedrijf als school. En ver der moeten er afspraken gemaakt worden over de manier waarop de stage wordt ingevuld. „Want het is wel de bedoeling dat de leerlingen tij dens hun stage kennis maken met zo veel mogelijk facetten van het vak", aldus Schoof. Bij dit alles dienden uiteraard ook de leerlingen zelf betrokken te wor den en zij waren volgens Schoof van meet af aan dolenthousiast over het idee. Ze mochten ook zelf aangeven waar ze het liefst hun stageweek wil den doorbrengen. Het merendeel van de twintig leer lingen kon hun eigen eerste keuze volgen. Anderen moesten bij gebrek aan meer stage-adressen genoegen nemen met hun tweede of derde keus. „Maar echt problemen heeft dat niet opgeleverd", aldus Schoof. En zo werd voor elke leerling een passend stage-adres gevonden. Snel gewend De praktijk, de leerlingen zijn in middels aan hun vierde dag bezig, leert dat men snel went aan de werk plek. „Ik heb leerlingen aan het werk gezien met ouderen in rolstoelen, en ze vonden het prachtig. Het was mooi weer en ze mochten met die mensen gaan wandelen. Het viel mij op dat ze echt heel snel in hun rol vielen", al dus Schoof. Niettemin blijft een goede opvang van het grootste belang, want het kan natuurlijk ook voorkomen dat een leerling zich minder happy voelt op haar stageplaats. Het is zaak om dat als docente tijdig te onderken nen. De ervaring leert dat met wat praten dc zaak vaak weer ten goede gekeerd kan worden. De stage is uiteraard geen vrijblij vend weekje rondsnuffelen. Aan de. begeleiders op de stageplaatsen wordt gevraagd om aan het einde van de stage met een beoordeling van d<> stagiaires te komen. Van de leerlin gen wordt ook gevraagd zichzelf te beoordelen. Het is de bezoeling dat maandag de ervaringen uitgewisseld en de stages besproken worden op school. Voorbereiding Het uitreiken van een stage certificaat vormt dan het sluitstuk van de stageweek. Daar is uiteraard de nodige voorbereiding aan vooraf gegaan. In de weken voorafgaande aan de stage zijn de leerlingen gron dig voorbereid op wat hen te wachten stond. Bij het vak Nederlands werd aandacht geschonken aan het schrij ven van sollicitatiebrieven. Bij het vak maatschappijleer werd uit de doeken gedaan hoe het zit met CAO's. Verder werd bij dat vak de geschie denis van de arbeid geschetst en ook passeerde de sociale wetgeving in Nederland de revu. Bij huishoud kunde werd een en ander verteld over hoe je arbeid beleeft en hoe zwaar het kan zijn. Bij gezondheidskunde tenslotte werd het accent gelegd op de veilig heid tijdens het werk en de andere omstandigheden die mede bepalen hoe je je tijdens het werk voelt. Het is de bedoeling dat de leerlingen na hun stage niet zomaar plompverloren weer in het oude schoolritme terecht komen. Men gaat uit van een verwer kingsperiode op school waarin de leerlingen hun ervaringen uitwisse len en verwerkën'. Muurkrant In ieder geval is het de bedoeling dat maandag de leerlingen in de aula van de school bij elkaar komen en vertellen wat ze allemaal hebben meegemaakt. „We willen ook met de leerlingen een muurkrant maken", al dus Schoof. Zij wil volgend jaar niet alleen voor de derdeklassers een sta geweek realiseren, maar ook voor de vierdeklassers. Advertentie BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16,4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 Zaterdag 17 juni op het Havenplein uniform van de Engelse guards brengt Juliana verder een Engelse ga lashow bestaande uit speciaal voor de band gearrangeerde marsmuziek. Koperwerk De muziek- en showband werd in mei 1926 opgericht als tamboers- en pijperskorps. De fluiten en piccolo's zijn gebleven, maar al jaren ligt het muzikale accent bij het vele koper werk. De band kan als een grote drumfanfare met veel extra worden bestempeld. Zij telt ongeveer 90 mu sicerende leden en staat onder lei ding van tamboer-maft re Mijndert van Loveren. Ook de show- en drumfanfare Die Tambourijnen van die Stadt Eyndho- ven is een van de gastkorpsen bij dc Taptoe Zierikzee. Die Tambourijnen behaalde diverse keren een eerste prijs op het Wereld Muziek Concours in Kerkrade. Tot het instrumentari um van het korps behoren onder an dere drie grote trommen in verschil lende klanken, drie sets bekkens, *imp-tomp, xylophones, en mars- trommen met verschillende instru menten. De zestig muzikanten bren gen een show met een heel eigen stijl. Alle muziek werd geschreven door dc muzikale leider van het korps A. Walraven. De Showband Jong-Holland komt uit Zwijndrccht en kreeg bekendheid door optredens in binnen en buiten land. Ondanks zijn naam is Jong- Holland al meer dan vijftig jaar oud. Dc showband brengt een show van uitsluitend Lennon en McCartney composities. Het tweede optreden draagt de naam Is there any diffe rence. Hierin wordt een brug gesla gen tussen diverse soorten amuse mentsmuziek. van Glenn Miller tot James Last. De showband telt 85 mu zikanten. Het vierde gastkorps komt uit Goes en staat onder leiding van Hans Wil lcmstein en Jankees Dekker. Het is het tamboer- en trompetterkorps Ex celsior. Bekend om zijn spectaculaire showpresentaties in Amerikaanse stijl. Dc show die men brengt is ont worpen door de eigen leden. Enkele van de nummers die erin zijn ver werkt zijn Coming up, Intrada, Suspicius Minds en Tornado. De Koninklijke Harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee behoeft weinig introductie. Het muziekgezelschap bestaat uit een harmonie-orkest on der leiding van G. J. M. Jordans dat in de afdeling uitmuntendheid speelt en een tamboerkorps dat wordt ge leid door Cor Struijk. Kunst en Eer heeft het al vele keren bewezen muzi kaal op niveau te staan. Ook de showband Rust Roest is een bekende op Schouwen-Duiveland. De band telt ongeveer veertig spelende leden en staat onder leiding van Ge rard van Wagtendonk. De show die men tijdens de Taptoe brengt bestaat uit de nummers van the Beatles, uit de musical the Wizz, Thelma Houston en een slagwerksolo die is afgeleid van een nummer van J. S. Bach. De Tiptoe Zierikzee begint om 20.00 uur. Koninklijke Harmonie Kunst en Eer is ook dit jaar weer present bij de Taptoe Zierikzee. ZIERIKZEE - Muziek en show. Dat zijn de elementen die centraal staan bij de vierde editie van de Taptoe Zie rikzee. Op zaterdag 17 juni worden op het Havenplein te Zierikzee de tribunes weer opgebouwd om plaats te bie den aan de vele honderden belangstellenden die het mu zikale spektakel naar verwachting zal trekken. De muzi kale show wordt dit jaar gemaakt door zes muziekgezel schappen: vier gastkorpsen en twee plaatselijke muziek korpsen de Showband Rust Roest en de Koninklijke Mu ziekvereniging Kunst en Eer. Showband Rust Roest staat garant voor een spectaculaire show tijdens' dc Taptoe Zierikzee. Een van dc hoogtepunten van de Taptoe Zierikzee wordt naar ver wachting het optreden van dc Chris telijke Muziek- en Showband Juliana uit Amersfoort. De muzikanten tre den onder andere op met een klassie ke show waarbij zij zijn gekleed in historische kledij. Dc band brengt hierbij oen indrukwekkend eerbe toon aan dc Russische componist Tsjaikowski die erin slaagde op een romantische manier muzikale ele menten uit dc Sovjet-Unie en het Wes ten samen te voegen. Gekleed in het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5