m sie middenstand wil ïsatie-werkgroep GEBOUWENBEHEER DEURLOO B.V. Aankoop compensatiegronden aan Kampweg gaat commissie te sloom louwen: op korte termijn ial kamperen aanpakken ISte Ook in Zeeland geldt waarschuwings- fase ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WSBODE Donderdag 25 mei 1989 Nr. 21515 (in notitie Kamer ran Koophandel over dkering lp kgroepje met een breed draag- g een inventarisatie maken van ie ten aanzien van Zierikzee als id bestaan. Tot die conclusie iddenstand dinsdagavond naar eking van de notitie van de Ka- ■r de gevolgen van de weg over de verbazing van een der commis- ieze bespreking geen enkele 011- ssie vanaf de publieke tribune el is port het van •tail- wen- Of- jfers este rs T. j'han- k ke lp ter- :j vol- fstan- h ge netten !i deze [dins- een rs in erd- e ge- on- eerd. ,t een n ho- ■vuld Uit de onderzoeksresultaten kwam naar voren dat de ontwikkelingen op Schouwen-Duiveland niet achterge bleven zijn bij die welke in geheel Midden en Noord-Zeeland werden waargenomen. Dat geldt in grote lij nen ook voor Zierikzee, waarbij Brum's opmerkte dat enige nuance ring hierbij wel op zijn plaats was. Hoewel de omzetontwikkeling in Zie rikzee gunstig afsteekt tegen de prog noses uit het RBOl-rapport en meer ondernemers hun omzet zagen stijgen wees Bruurs de commissieleden op de conclusie van het onderzoek dat spe ciaalzaken die zich richten op de re gionale bevolking het afgelopen jaar minder goed hebben geboerd. .De tailhandelszaken die zich minder op het toerisme maar vooral 6p de eilan delij ke bevolking richten zijn vorig jaar geconfronteerd met een omzet - vermindering of in het gunstigste ge val met een gelijkblijvende omzet" zo vermeldt het rapport. Niet opgewonden De commissie relativeerde deze uit komsten door te wijzen op de betrek kelijkheid van dit onderzoek, ,,Ik word er niet opgewonden van Wat nu precies de gevolgen van tie weg over de Stormvloedkering zijn wordt in het rapport niet duidelijk aange toond en ook is geen vergelijking tno gelijk met de ontwikkelingen op Wal cheren" aldus het PvdA commissielid D van der Wekken. Ook de liberaal J J. Geleijnsé was evenals wethouder L. J. van Gastel en mevrouw R Ge luk van mening, dat de uitkomsten van het rapport, gezien de geringe respons en de vele andere factoren die eveneens van invloed zijn op de ontwikkeling van de koopkracht, met enige voorzichtigheid moeten Worden geïnterpreteerd Aanbevelingen Voor de CDA-vcrtegenwoordiger C Legemaate hadden de aanbevelingen die .in de notitie van de Kamer wor den gemaakt, zoals onder andere het opvullen van enkele witte .vlekken in het winkelbestand, het organiseren van evenementen in de binnenstad en een betere aanpassing van de win kelsluitingstijden dan ook meer waarde. Mevrouw Geluk die de Zie- rikzeese Ondernemers Centrale ver tegenwoordigde ging daarop dieper in op de factoren die naar haar me ning, van invloed waren op de ge- constateerde veranderingen in de om zet. ,,De omzetontwikkeling heeft naar mijn mening veel meer te maken met de sociaal-economische ontwikkelin gen op Schouwen-Duiveland zelf" Daarbij doelde Geluk op het weg vloeien van koopkracht door het ver dwijnen van werkgelegenheid. Voor Wethouder L J van Gastel (VVD): ..We ivillen host wat doen, maar dan moeten we wel een handvat hebben Scheppen we als gemeente voor waarden. dan moeten de onderne mers daarop inspelen". haar bevatte de vorig jaar verschenen notitie van ZOC-voorzittcr A. P. den Reijer dan ook meer waarheden. Daarnaast constateerde zij dat ook in Zierikzee zelf tekortkomingen zijn, zo zou de bewegwijzering vol gens haar voor verbetering vatbaar zijn en zou er een beter beleid moeten komen om toeristen van informatie te voorzien op die uren wanneer het VVV gesloten is. ,,We zijn niet erg vriendelijk voor de toeristen" stelde Geluk vast Om te voorkomen dat de discussie zou verzanden in een reeks van be vindingen vroeg commissievoorzit ter Van Gastel dan ook om met een concreet voorstel te komen. „We wil len wel wat, maar dan moeten we toch ook een handvat hebben" aldus de wethouder middenstandszaken, die duidelijk stelde dat het welis waar de taak van de gemeente is om voorwaarden voor een goed onderne mersklimaat te scheppen (zoals bij voorbeeld de herinrichting), inaar dat de ondernemer toch zelf op dat voorwaardenscheppende beleid zal moeten inspelen. Een eerste aanzet om daadwerke lijk aan de slag te gaan kwam van Ge luk die stelde dat meer overleg tussen ZOC en gemeente op zijn plaats zou zijn. Die contacten zouden via een werkgroepje, waarin behalve de ZOC ook de dienst gemeentewerken en de afdeling voorlichting van de gemeen te, de VVV, de horeca en de sportwe reld vertegenwoordigd zouden moe ten zijn, gestalte moeten krijgen. Deze werkgroep zou deze zomer nog een inventarisatie van knelpun ten moeten maken en vervolgens in de wintermaanden moeten bestude ren hoe deze manco's het beste verhol pen kunnen worden. Die suggestie van Geluk om een werkgroep te vor men, werd ook door de andere com missieleden ten volle onderschreven. Publiciteit Een vraag had Geleijnse nog inzake de verspreiding van het rapport. Dit rapport is naar de gemeentebesturen en de ondernemersverenigingen in de regio gestuurd. Geleijnse had graag gezien dat ook de ondernemers die aan deze enquête hebben deelgeno men, zo'n rapport gehad zouden heb ben. Het feit dat de niet voor iedereen gunstige resultaten door de Kamer van Koophandel via de pers in de openbaarheid waren gebracht, ont lokte bij de andere ZOC-vertegen- woordiger Coen Honig kritiek. Zijns inziens was deze berichtgeving niet correct. Kritiek die door Van der Wekken overigens als niet juist van de hand werd gedaan. Commissievoorzitter Van Gastel kwam deze avond nog met een nieuwtje. Bij de bespreking van de middellange termijnplanning (tot en met 1993) deelde Van Gastel mede dat er in sporthal Onderdak gedu rende het hoogseizoen (vanaf 17 juni) een midgetgolfbaan aanwezig is, als vorm van elk-weer-voorziening. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 VOORBURG - Het aantal gere gistreerde werklozen was in de maan den februari tot en met april van dit jaar gemiddeld 409-duizend tegen 426-duizend in de maanden januari tot en met maart 1989. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek bekendgemaakt. ZIERIKZEE - In Zeeland is, even als in Zuid-Holland, woensdag de waarsehuwingsfase ingesteld in ver band met verhoogde luchtverontrei niging. De hoofdingenieur-directeur van Provinciale Waterstaat raadt de bevolking aan zware inspanning in de buitenlucht te vermijden, vooral mensen die een aandoening hebben aan de luchtwegen (cara) en mensen met hart- en vaatklachten. Ook raadt hij aan het autogebruik zo veel mogelijk te beperken. Grote bedrijven in Zeeland is gevraagd de uitstoot van vervuilde stoffen te be perken. De verhoogde luchtverontrei niging is het gevolg van de weersom standigheden: veel zon, oostelijke 'wind, aanvoer van verontreinigde lucht vanaf verder gelegen industrie gebieden en de lage windsnelheid. De situatie zal naar verwachting vrijdag verbeteren, gezien de weersverwach tingen. (Commissielid C. de Feijter: Dit kan wel jaren gaan duren BURGH-H AAMSTEDE - De onderhandelingen tussen de gemeente Westerschouwen en de Stichting Renesse over de aankoop van compensatiegronden aan de Ramp- weg bij Renesse gaan een meerderheid van de commissie grond- en pachtzaken van de gemeente te langzaam. Met name commissielid J. C. de Feijter (PvdA) gaf onomwon den blijk van zijn ongenoegen oyer de,.hop,ding van.,de Stichting Renesse. ,,Op deze manier kan het nog wel ja ren gaan duren. En die compensatielokatie had er al moeten zijn", aldus De Feijter. E - „We moeten op korte termijn voor het illegaal kamperen in onze oet afgelopen zijn. Het is ons een overstelpende toeristische drukte arbij zoveel recreanten hun tent nt van de weg of in natuurgebieden e onmogelijk was ertegen op te tre- rs van Westerschouwen in het ver- oten. Het onderzoek is de eerste aanzet om te bepalen op welke wijze de Damaanzet Brouwersdam in de toe komst het beste kan worden inge richt. IVIaar afgezien ,van deze 'lange termijn planning' wil de project groep op korte termijn een oplossing zoeken voor een zeer duidelijk en ac tueel knelpunt: het illegaal kampe ren in het gebied. De ledcfi van de ad viescommissie RO waren het met de burgemeester eens. „Het is een pijn lijke zaak als wegbermen en natuur gebieden vollopen met kampeer-, ders", aldus J. van den Berge (RU). adering oor de 'gemeen- Igemees- [drukke- telmijn |le wijze an wor- al kam- Ijng van ectgroep versdam over de dit re- jke dat dgebied jwen. n onder even om *nclpun- d Dam de moge- aan te eveerzes emén en Geld |[>rden be- [estuur en centen die -reatiegc- *c het Gre- alcn aan Hoofd afdeling ruimtelijke orde ning van de gemêente Westerschou wen S. Meerhof benadrukte dat het pm een levensgroot probleem gaat waarvan het prijskaartje niet duicle lijk is en óok niet w.ic het moot gaan betalen. „Aan de andere kant is haast geboden". Nicmantsverdriot sprak de verwachting uit dat nog deze zomer ren en ander geregeld zal worden. Over de Wijze woai'ob dit zoii kunnen gebéuren liet ze zich rtógnict uit. Deze zomer NieVnantsverdriet 3prak de ver wachting uit dat het onderzoeksbu reau dat een inventarisatie gaat ma ken vah de knelpunten in het recreatiegebied Damaanzet Brou- we'rsdam dagrm'cc ook al déze zomer kan beginnen. Tot de werkzaamhe den die men gaat doen behoren een meteorologisch onderzoek, een on derzoek naar de gebruikers van het gebied, de varblljfstert'einen.' Men maakt daarbij gebruik van luchtfo to's, tellingen, enquêtes en informan ten. Behalve in de 'bermen ran wegen was in de afgelopen tijd ook illegale recreatie bij kampeerboéren. Uit op merkingen van de leden van de ad viescommissie RO bleek dat het aan tal vaste eenheden in sommige gevallen fors werd overschreden. Meestal gebeurde dat vooruitlopend op de VOP-regeling die volgend jaar bcsteinmingsplanmatig wordt vast gelegd en die de kampeerboeren méér ruimte geeft om recreanten een plaatsje bij hun boerderij te geven ,,Het feit dat de toegestane hoeveel heden nu al gigantisch worden over schreden is tekenend voor de wijze waarop de procedure wordt gehan teerd. Als dat nu al gebeurt terwijl het VOP nog niet eens is vastgesteld, '/ril ik nog wél drie keer nadenken voor ik akkoord ga met het definitief vaststellen, van de procedure", aldus commissielid ir C. \V- Veerhoek. Tijdens de vergadering kwam naar voren dat met Pinksteren was gecon stateerd dat* op sommige bedrijven- meer dan 200 knmpeerccnhedon ston den terwijl men vergunning had voor 55 eenheden Het aantal 'vaste kanv peercenheden'. de stacaravans bij bocderijen schijnt ook in snel tempo toe te nemen Volgens Niemantsvcr driet zijn de eigenaars via een aange-' tekend schrijven gesommeerd hier aan een einde te maken Alleen het. opstarten van een Arob-procedure door de betreffende boeren kan voor komen dat de gemeente de betreffen-, de kampeereenheden laat wegslopen. Zo bleek uit de discussie. Met de aankoop van de nodige com pensatiegronden staat of valt in feite hot Verblijfsreereatief Ontwikkeling Plan. Een plan waarin de gemeente 'de nadruk logt op kwaliteitsverbete ring.op kampeerterreinen. De tenten <-n caravans mogen niet hutje mutje staan, hetgeen in de praktijk inhoudt dat sommige campings ruimte tekort komen. Compensatie Do een kan dat opvangen door zijn kampeerterrein uit te breiden, maai de ander heeft die mogelijkheid niet omdat hij onvoldoende grond tot zijn beschikking heeft of kan krijgen. Voor die laatste categorie wil do ge meente conipensatiegronden beschik baar stellen en men heeft daarbij het oog laten vallen op gronden langs de Kampweg. Gronden die in het bezit zijn van de Stichting Renesse. De stichting is best genegen die gronden aan de ge meente te verkopen, maar dan wel onder bepaalde voorwaarden. De stichting zelf heeft plannen om langs de Rampwcg een vakantiepark xoor gehandicapten te realiseren. Dat kost nogal wat en bestemmingsplan- matig kleven er nog enkele bezwaren aan- De stichting heeft te kennen ge geven dat men niet eerder wenst te vorkopen voordat men zeker is dat niets realisatie van hun vakantie park nog in de weg staat Bestemmingsplan- wijziging Om de aanleg van het vakantiepark mogelijk' te maken is een bestem mingsplan wijziging noodzakelijk En het is goed democratisch gebruik flat een dergelijke wijziging ter inza ge wordt gelogd Wie bezwaar heeft Commissielid J. C. de Feijter: ..Kwestie van onwil Stichting Renes- tegon de wijziging kan dat kenbaar maken en als dat gebeurt kan dat wcleens vertraging opleveren. En dat is nou juist iets dat de gemeente voor wat betreft de compensatiegronden niet kan gebruiken. Verder wil de stichting van de ge meente ook de waarborg dat zij niet op eerder gedane toezeggingen terug zal komen en eist een waarborgsom. Al bij al reden voor De Feijter om de houding van de stichting te laken. Overigens liet ook PvdA-eommis- sielid C. Verton weten weinig zin te hebben om die waarborgsom te beta len. ,,Ik heb wel begrip voor de hou ding van de stichting, maar ik ben in dit stadium niet bereid die waarborg som te geven", aldus Verton. De Feij ter legde in zijn betoog de nadruk op de tijdsfactor. Onwil Hij stelde dat er domweg sprake is van onwil bij de stichting. „Een wer kelijke wil om mee te werken blijkt ten enen male te ontbreken", aldus De Feijter. Mede-commissielid J. van don Berge (RU) viel hem bij: ,,Ik be treur dat het zo lang duurt. Elke keer is er wel iets en wordt de zaak afge houden". Commissievoorzitter dr. H. J. van Zuylcn stelde in antwoord op de op merkingen van De Feijter dat het in derdaad mogelijk is dat als de stich ting vasthoudt aan haar eis het nog jaren kan duren. „Maar de stichting wil ook liefst zo snel mogelijk aan de slag", aldus Van Zuylen. Met deze opmerking, die nog eens kracht werd bijgezet door commissie lid W. D. Scheele (CDA), tevens ge meentelijk vertegenwoordiger bin nen het bestuur van de Stichting Renesse, kon Van Zuylcn De Feijter echter niet overtuigen. Scheele ten slotte: „Ik hoop dat De Feijter te pes simistisch is en dat de bestem mingsplanwijziging snel kan worden vastgelegd". Liggelden De commissie kwam in eerste in stantie niet tot een eensluidend ad vies voor wat betreft de liggelden in de haven van Burghsluis. Commissie voorzitter Van Zuylen legde uit dat er drie mogelijkheden zijn voor de ge meente Men kan 18,5 procent BTW zonder meer doorberekenen aan de watersportvereniging die ligplaatsen aan de haven huurt. Een tweede mogelijkheid is het de len van het verschil. Een constructie waarbij de helft van het BTW-tarief voor rekening van de gemeente komt terwijl de andere helft door de wa tersportvereniging betaald dient te worden. Het college voelt volgens Van Zuylcn het meest voor die optie. Op initiatief van commissielid Ver- W. D. Scheele: Stichting Renesse wil liever vandaag dan morgeti be ginnen". ton rolde na enige discussie uiteinde lijk het advies aan het college uit de bus om de BTW-kwestie voorlopig te laten rusten om eerst eens te komen tot een voor iedereen duidelijke over eenkomst tussen gemeente en water sportvereniging. „Want dit is werke lijk ontzettend ingewikkeld", aldus Verton. Men sloot niet uit dat in een nieuwe overeenkomst uitgegaan wordt van een lager basis-tarief. Uitgever: B.V.'Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Bezorging na 18.00 uur: 01110-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur): 01110- 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur); 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar 1 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3