zoNmuwsmjNZUNwuHuwtim. Kenya staat centraal bij projectweek Wereldwinkel STREEKDICHTERS K0ELTECHMP DEURLOO B.V. ALVAST BEDANKT. GIRO 6868 TM HET NEDERLANDSE R0DEKRUIS DEN HAAG 4 In de periode van 22 mei tot en met 4 juni klopt het Rode Kruis bij u aan voor een bijdrage. Want dankzij uw gift kunnen wij iedereen, die het Rode Kruis om hulp vraagt ook daadwerkelijk helpen. Hulp aan de slachtoffers van rampen: het Rode Kruis stuurt onmiddellijk hulpgoederen, zoals dekens, tenten, medicijnen en voedsel. Hulp aan hen die aan huis gebonden zijn: het Rode Kruis organiseert vakanties, sociaal vervoer, welfare-aktiviteiten en kortdurende thuisverpleging. Ruim 34.000 Rode Kruis-vrijwilligers willen graag helpen. Dat lijkt ons de moeite van het geven waard. Daarom: Geef het Rode Kruis uw bijdrage, want Aardrijkskunde-studente.il lerarenopleiding begeleiden project ZIERIKZEE - De Derde Wereld een stukje dichterbij. Vanuit düe gedachte bereidt de Wereldwinkel Schouwen- Duivela#d in samenwerking met een elftal vierdejaars studenten aardrijkskunde van de Lerarenopleiding Zuidwest-Nederland een projectweek voor. Tijdens deze week die eind september wordt gehouden staat op een aantal scholen voor basis- en voortgezet onderwijs en in De Driehoek het Oostafrikaanse land Kenya centraal. Deze projectweek vormt een uit vloeisel van de wens om als Wereld winkel eens wat meer naar buiten te treden en daarbij meer bekendheid aan en inzicht in de problemen van de arme landen te geven. Om die voor lichtingstaak naar behoren te kun nen verrichten werd bij de gemeente Zierikzee aangeklopt voor een subsi die van ongeveer drieduizend gulden. Hiermee zouden onder meer gastdo centen en audiovisueel materiaal kunnen worden gehuurd Lerarenopleiding- Zolang de Wereldwinkel echter geen begroting met een specificatie van de voorlichtingsactiviteiten kon tonen bleek de commissie welzijn en een raadsmeerderheid er weinig voor te voelen om deze voorlichtende acti viteit indirect te subsidiëren (via een vergoeding voor de huur van het pand in de Verrenieuwstraat). De Wereldwinkeliers lieten zich hierdoor niet uit het veld slaan en zochten naarstig naar mogelijkheden om toch een begin met het geven van voorlichting te kunnen maken. Via via kwamen zij in contact met elf vierdejaars studenten aardrijkskun de van de Lerarenopleiding Zuid west-Nederland. Een opleidingsinsti tuut voor leerkrachten voor het voortgezet onderwijs, dat deel uit maakt van de Hogeschool Rotter dam. Dit elftal heeft zich een jaar lang beziggehouden met het complexe pro bleem van onderontwikkeling en heeft in het kader van deze speciali satie een bezoek gebracht aan Kenya (Oostafrika). Medio maart kwamen de studenten en de Wereldwinkeliers voor het eerst bijeen om te zien hoe zij dat geven van voorlichting het beste konden aanpakken. Dat aftasten van de mogelijkheden heeft geresulteerd in een draaiboek voor een projectweek, waarin het ac cent op het onderwijs komt te liggen en waarin Kenya centraal staat. Niet alleen omdat de elf studenten de si tuatie daar zelf hebben ervaren maar meer nog omdat dit Oostafrikaanse land alle kenmerken van een ontwik kelingsland bezit. Een hoofdstad die zich als een enorm gezwel uitbreidt en geken merkt wordt door enorme contrasten tussen rijke en arme wijken, kleine boertjes die op marginale stukjes land in het beste geval een zeer karig bestaan vindt, werkloosheid, ziekte en ondervoeding. Kortom, het gehele scenaria voor onderontwikkeling wordt de westerling die wat verder kijkt djin zijn fleurige reisgids op een presenteerblaadje aangeboden. Trek naar de stad Om de leerlingen van de hoogste groepen van de basisschool en de leerlingen uit het voortgezet onder wijs bekend te maken met de proble matiek van deze ontwikkelingslan den en hen tevens te informeren over het werk van' de Wereldwinkel, is door de studenten een aantal lessen ontwikkeld rond het thema Trek naar de stad. Daarbij wordt afhanke lijk van de leeftijd en het niveau van de leerlingen ingegaan op de oorza ken en de gevolgen van dit verschijn sel. Ook de rol van de rijke geïn dustrialiseerde landen blijft niet onbesproken. Inmiddels hebben acht scholen in de regio (waaronder ook de Beatrixschool) te kennen gegeven be langstelling voor dit project te heb ben. Tijdens de lessen wordt stilgestaan bij de relatie tussen stad en platte land. Het platteland in de Derde We reld is vaak overbevolkt, waardoor plattelanders zich op den duur ge noodzaakt zien om hun geluk in de stad te beproeven. Daarnaast zorgt het platteland voor de voedselvoor ziening van de stedelingen en levert deze grondstoffen die in de stad wor den be- en verwerkt en vervolgens weer, maar dan tegen een veel hoger bedrag door de plattelandsbevolking worden gekocht. Rijke landen De plattelanders die naar de stad trekken komen meestal in een krot tenwijk of slum terecht, waar zij zich met alleidei werkjes, zoals schoenen poetsen, bedelen, maisverkopen in leven proberen te houden. Daarbij komt tijdens deze lessen ook de rol van de rijke landen, die de wereld handel domineren, aan de orde, want ook deze kunnen verantwoordelijk worden gesteld voor de armoede van miljoenen in de Derde Wereld. Om het leven in een ontwikkelings land wat dichterbij te brengen zal er in deze projectweek ook een tentoon stelling worden ingericht in De Drie hoek. Deze tentoonstelling richt zich niet uitsluitend op de leerlingen, maar is ook voor derden toeganke lijk. Zo denken de studenten aan het opzetten van een stuk krottenwijk. Daarnaast zijn er ook produkten uit Kenya te zien, zoals olielampjes, speelgoed, sandalen gemaakt van re pen autoband en kunstnijverheid en wordt er naar alle waarschijnlijkheid ook een fruitstalletje en een maispof- kraam ingericht. Ook de Wereldwin kel zal hier met een stand aanwezig zijn om aandacht voor haar werk en haar produkten te vragen. Goed doel De projectweek wordt bovendien gekoppeld aan een goed doel. De stu denten hebben hierbij hun oog laten vallen op de Undugu Society Kenya van de Nederlandse pater Grol. Dat wat in 1973 begonnen is als jeugdclub is in de loop der jaren uitgegroeid tot een veelzijdige organisatie die zich inspant om de bewoners van de krot tenwijken een menswaardig bestaan te bieden. Dat gebeurt via het verzorgen van vakopleidingen en bijscholingscur- sussen en het geven van basisonder wijs. Daarnaast is Undugu, het geen Broederschap betekent ook actief op het gebied van de gezinszorg en sport en ontspanning. Evenals in andere landen is er ook in Nederland een Vriendenkring voor dit project, die door middel van allerlei acties geld voor dit groots opgezette project pro beert in te zamelen en waaraan ook de groep studenten een bijdrage wil leveren. Een stand van deze vrienden kring is ook in De Driehoek te zien. Een week over ontwikkelingslan den behoeft niet automatisch een week vol kommer en kwel te zijn. Zo denken de studenten ook aan het af sluiten van de week met een Afri kaanse avond, waar onder het genot van een tropisch drankje geluisterd kan worden naar Afrikaanse muziek. Kortom, een breed programma waar mee de Wereldwinkel hoopt de ken nis van de problemen van onderont wikkeling te verdiepen, zodat hef probleem hier niet langer als een „randverschijnsel waaraan toch niets is te veranderen" wordt beschouwd, maar als iets waaraan we ook hier ons steentje bij kunnen dragen. Advertentie SEROOSKERKE Modeshow Op maandagavond 29 mei wordt er in het dorpshuis te Serooskerke een modeshow gehouden. Het is de derde keer dat de Dorpsgemeenschap Se rooskerke een modeshow organi seert. Er wordt onder andere dames- en kinderkleding geshowd. Geduren de het winterseizoen heeft een tiental dames dertig avonden naailessen ge volgd, die tevens door de dorpsge meenschap werden georganiseerd. Onder begeleiding van Hermien Schouw werden diverse kledingstuk ken gemaakt die door de dames zelf en door hun kinderen geshowd wor den. Tevens zal hierbij Hermien Schouw tekst en uitleg geven. De mo deshow begint om 19.00 uur. NIEUWERKERK Oud papier Ten bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeente in Nieuwer- kerk wordt vrijdag 26 mei vanaf 18.30 uur oud papier opgehaald. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. BRUINISSE Evaluatie Krammersluizen Hoewel de Krammersluizen door het uitwisselen van zoet naar zout water en andersom altijd langer voor een schutting nodig heeft dan een vergelijkbare sluis zijn door het ver helpen van de kinderziekten en enke le getroffen maatregelen de overlast voor de gebruiker van zowel beroeps als recreatievaart grotendeels verhol pen. Dat is de belangrijktse conclusie die getrokken kan worden uit het ontlangs verschenen rapport 'Kram mersluizen, Evaluatierapport getrof fen maatregelen ter verbetering van het functioneren van de sluizen'. In het rapport wordt beschreven welke maatregelen wel of niet zijn gereali seerd en wat de effecten zijn van de gerealiseerde maatregelen. Tot de ge nomen maatregelen behoren het meer recreatievaart schutten door de beroepsvaartsluizen, een speciale aanlegsteiger voor de recreatievaart in de beroepsvoorhaven, meer aan legplaatsen voor de beroepsvaart en het inschakelen van een man extra op de jachtsluis voor een vlottere sluispassage. Het rapport bevat voorts een aantal aanbevelingen waarbij realisering een kwestie is van onder andere budgettaire moge lijkheden. Opmerkelijk' is 'dat hét, rapport er van uit gaat dat afbouw van de tweede recréatieslius voOrals-, nog de eerste vijf jaar niet door gaat terwijl ir. Dik op de laatst gehouden Bootbeurs in Düsseldorf nog sprak van een afbouw op korte termijn. Zo als bekend hebben zowel beroeps vaartorganisaties zoals Schuttevaer als belangenorganisaties uit de re creatiesfeer maar ook gemeenten en provincie Zeeland bij Rijkswater staat aangedrongen op een snelle af bouw van de tweede recreatiésluis omdat de flessehals zoals die nu be staat een obstakel vormt voor de re creatievaart van Holland naar Zee land. Uitslag ballonwedstrijd De ballonwedstrijd, die de Stich ting Festiviteiten Bruinisse op Ko ninginnedag organiseerde, heeft de volgende winnaars opgeleverd: le prijs voor Aileen Dan waarvan de De oude varensman Hij zag in Zeeland vaak de gouden baan, van dalend zonlicht op de Oosterschelde. Als het getij, in ebstroom zeewaarts helde, ter kentering, en vloedstroom kwam weer aan. Hij stond in Zeeland vaak op dijke-kruin, en voelde, door de golfslag, dat die trilde. Alsdan de storm weer eindelijk verstilde, woei 't schuim nog landwaarts in een witt'rig bruin. Hij dwaalde in de mist langs 't Zeeuwse strand, waar schelpen knerpten onder elke schrede. Met roep van misthoorn, als een luide bede: dat 't vaartuig weerkeert naar de zee, niet landt Hij bleef dit al met hart en ziel verwant, en vond zijn heil zo aan de Zeeuwse rede! De Zeeuw en zijn land Door "eeuwen heen verbrokkeld door de golven, met stormvloed overspoeld tot veler rouw Werd steeds, om weer bescherming, klei gedolven, waardoor de zee het land niet roven zou. De Zeeuw sloeg steeds opnieuw de boeien, met dijkkrans om de hartslag van de zee. Hij greep de juiste riemen om te roeien, voor weer gevaar te keren bij zijn stee. Maar ook ontboeit daar altijd weer het water, zo dit wordt opgezwiept in felle storm. Vandaar blijft waakzaamheid, voor nu en later, geboden en in elke vorm! Toch is dit land voor hem het Alma Mater, dit Zeeuwse spreekt uit elke norm.' P. C. N., Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierik- zeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierik- zeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen wor den vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat bij voorkeur onder het gedicht, maar is in ieder geval bij de redactie bekend. ballon maar liefst 186 km ver kwam, namelijk in Ratingen bij het Duitse Düsseldorf; 2e prijs van Hanna de Keijzer (109,5 km); 3e prijs Arnoud Martijn (56 km); 4e prijs Linda van Klinken (43,5 km) en 5e prijs voor Cees Jumelet (27 km). De prijzen be staan uit waardebonnen die kunnen worden afgehaald in de winkel van Novalux-Braber en die bonnen kun nen worden besteed bij de leden van de ondernemersvereniging Bruinisse welke herkenbaar zijn aan het groene schildje. De Stichting Festiviteiten dankt de Rabobank Oost-Duiveland en de Ondernemersvereniging Brui- nisse die deze ballonwedstrijd moge lijk hebben gemaakt. Dorpen in Zeeland Tijdens de laatst gehouden verga dering van de Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling Bruinisse hield mevrouw Jansen uit Brouwers haven een lezing over Dorpen in Zee land met bijbehorende klederdrach ten. Presidente mevrouw L. Rouke- ma opende met welkom em gebed. Ze las Psalm 100 en naar aanleiding van dit bijbelgedeelte las ze het gedicht Psalm van Michel van der Plas. Na de pauze hield mevrouw Jansen haar le zing over verschillende dorpen in Zeeland met hun specefieke kleder drachten, toegelicht met dia's. MIDDELBURG Tentoonstelling Van 20 mei tot en met 16 juli expo seert Henk Wolvers keramiek in het gebouw van de Stichting Beeldende Kunst Zeeland te Middelburg. Wol vers neemt sinds 1979 deel aan tal van tentoonstellingen in vooraanstaande galeries en musea in binnen- en bui tenland. De openingstijden van de kunstuitleen en de expositieruimte zijn dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Actieweek In Middelburg staan donderdag 25 mei enkele activiteiten op het pro gramma in het kader van de landelij ke actieweek tegen de nota „Volks huisvesting in de jaren negentig" van demissionair staatssecretaris Heere- ma. Op Plein 1940 staat van 09.00 tot 15.00 uur een actiekraam. Daar kan informatie worden verkregen over de nota en de bezwaren ertegen. Het ge heel wordt opgeluisterd met muziek. Vanuit de kraam zullen mensen zich posteren op de weekmarkt om het pu bliek de petitie te laten onderteke nen. De actie wordt georganiseerd door het Woonlastencomité Middel burg, hierbij ondersteund door ANBO-Middelburg, de Rooie Vrou wen, JAC-Middelburg, Stichting Zelf standig Wonen, Vrouwenbond FNV en het ZOW. Om deze actie ondersteu- INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 ning te geven is van 09.30 tot 10.00 uur een actiebus van het landelijke actie comité aanwezig, die voor een verras sende act zorgt. De op dat moment opgehaalde petities worden dan over handigd aan de mensen in de bus. De acties hebben, met het vallen van het kabinet, nu tot doel de politieke par tijen in de aanloop tot de verkiezin gen te laten zien wat bewoners onder een goede volkshuisvesting verstaan. Het moge duidelijk zijn dat het iets heel anders is dan wat nu in de nota staat beschreven. Klederdracht In de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg staat zaterdag 3 juni de Walcherse klederdracht in het mid delpunt van de belangstelling. Leden van de Nederlandse Kostuumvereni ging tonen op deze dag verschillende nostalgische kostuums uit Walche ren. Deze landelijke vereniging houdt zich bezig met het kostuum in de ruimste zin van het woord. De ver schillende klederdrachten uit alle de len van het land zijn een dankbaar studie-objekt, maar men houdt ook lezingen over bad- en strandmode, historische kostuums, ondergoed, schoeisel etcetera. Kortom: alles wat met de mode te maken heeft of heeft gehad is interessant om bekeken te worden. Een uitermate geschikt on derwerp om een themadag over te or ganiseren is de streekdracht. Zo wa ren er al dagen in Staphorst, Spaken burg en Marken. Dit keer is Middel burg aan de beurt en de Walcherse af deling heeft voor een gevarieerd pro gramma gezorgd. In de morgen worden er dia's vertoond, die een beeld geven van het Walchers kos tuum rond 1930. Een vrouw wordt en public aangekleed om te laten zien hoe het kostuum in elkaar steekt. In de middag is er een show van de Stichting Het Walcherse Kostuum uit Domburg, waarbij voor het eerst ook de Arnemuidse dracht is vertegen woordigd. Daarna zijn er demonstra ties messensnijden, jakkennaaien, mutsenplooien, kraalbeursbreien en een tentoonstelling. De bijeenkomst is bedoeld voor leden van de Neder landse Kostuumvereniging, maar geïnteresseerden van buiten de ver eniging zijn ook welkom. Voor meer informatie kunnen belangstellenden terecht bij Annie Oom (01180-25501). HOBO msmm?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4