Raad Westerschouwen ziet niets in verstrekken van huurgarantie Vrienden van Westerschouwen op de bres voor leefbaarheid Toiletten bij strandovergang Raad Westerschouwen ziet vooralsnog niets in surfen aan strand langs Rampweg Raad Westerschouwen uit ongenoegen over illegale golfbaan bij Schelphoek Verkeers controle bij Zierikzee De Schelde neemt Belgisch bedrijf over Aanrijding touringcar en tractor Installatie burgemeester L. N. Labruyère Turbo-taal in raadszaal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 ,nei 1989 Nr. 24544 3 Op korte termijn extra raadsvergadering BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Wes terschouwen ziet niets in het verstrekken van huurga rantie aan woningbouwvereniging' Beter Wonen voor zes in Serooskerke te bouwen woningen. Na de nodige dis cussie werd besloten het voorstel van het college om die huurgarantie wel te verstrekken aan te houden tot een op korte termijn uit te schrijven extra raadsvergadering. Dit alles tot groot ongenoegen van raadslid J. van den Berge: „Als je wilt dat er gebouwd wordt in de kleine kernen moet je niet alleen a, maar ook b zeggen en die huurgarantie geven". Dorpsraad Ellemeet vindt gehoor bij raadsleden De meerderheid van de gemeente raad voelde daar echter niets voor, zo bleek tijdens de raadsvergadering. J. van den Berge: ,,Het zal wel aan mij liggenmaar ik snap er niets meer van". ZIERIKZEE - De reservisten van de rijkspolitie hebben maandag avond gedurende anderhalf uur een algemene verkeerscontrole gehou den in de omgeving van Zierikzee. Daarbij werden zes automobilisten bekeurd. In alle zes de gevallen was dat om dat weggebruikers in de auto reden zonder de autogordels om te hebben. De politieagenten constateerden ver der geen overtredingen. Zij contro leerden tussen 20.00 en 21.30 uur in totaal 75 auto's. Men stond bij de Val en bij de rotonde te Zierikzee. VLISSINGEN - Het industriële concern De Schelde neemt van de Belgische Pauwels Groep alle aande len Fulton Enterprise in Antwerpen over. Zij zullen worden onderge bracht bij de dochtermaatschappij Schelde Industrial Construction (Si- con) en Apparaten- en Ketelfabriek AKF. Dat heeft De Schelde vrijdag bekendgemaakt. Fulton (180 werknemers) is gespeci aliseerd in montage en onderhoud in de procesindustrie en in apparaten bouw. De gemiddelde jaaromzet komt overeen met 21 miljoen. Si- con, die met 610 mensen jaarlijks 125 miljoen omzet, houdt zich bezig met montage, reparatie en onderhoud van energiecentrales en (petrochemi sche installaties. Natuurlijk zijn wij niet tegen socia le woningbouw, maar niet tegen elke prijs", aldus PvdA-raadslid G. J. W. van der Salm. De tegenwerping van wethouder Padmos dat het in feite een kwestie van slikken of stikken is was voor Van der Salm geen aanlei ding zijn standpunt te herzien. Stap in het duister Van der Salm was overigens be paald niet de enige die tegen ver strekken van de huurgarantie. ,,Ik vind dit nogal een stap in het duis ter", stelde fractiegenoot C. Verton, aansluitend het betoog van VVD- fractievoorzitter J. C. de Feijter waar in deze zich uitsprak tegen verstrek ken van de huurgarantie. VVD-wt>ordvoerder ir. C. W. Veer- hoek reageerde op de opmerking van burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer dat Beter Wonen ge bonden is aan een vooraf vastgelegd schema dat de woningbouwvereni ging er een wat tweeslachtige hou ding op na houdt. De nieuw opgerichte vereniging is zeker niet de eerste die op de bres springt voor de natuur. Uit het pers bericht over de oprichting van de ver eniging wordt niet duidelijk waarom men zich niet bij een van de andere organisaties aansluit, maar er de voorkeur aan geeft om een eigen ver eniging op poten te zetten. Onbehagen Als reden voor oprichting van de vereniging wordt genoemd een toene mend gevoel van onbehagen over 'be dreiging en zelfs vernietiging van be langrijke waarden in de woon- en leefomgeving'. ,,Met name de recente v. t'JscjK G. J. W. van der Salm: ..Voor sociale woningbouw, maar niet tegen elke prijs". ,,Want als ik naar het volgende agendapunt kijk zie ik dat ze bijvoor beeld wel van hun schema voor wat betreft de renovatie van huizen af kunnen stappen", aldus Veerhoek Hij doelde daarmee op de aanvraag van Beter Wonen om een bijdrage in eens van de kant van de gemeente voor het uitvoeren van groot onder houd aan 12 woningen in Renesse. Een karwei dat oorspronkelijk op een ander tijdstip gepland stond. Onbegrijpelijk ,,Het zal wel aan mij liggen hoor, maar ik kan het allemaal niet meer volgen", reageerde RU-raadslid J. van den Berge. „Leefbaarheid in de kleine kernen is belangrijk. Beter ontwikkelingen op de Kabbelaars- bank, in Nieuw-Haamstede en bij de Schelphoek hebben daartoe bijgedra gen", aldus de vereniging. Men wil een zorgvuldig afgestemd evenwicht tussen de belangen van mens en natuur en om dat doel te ver wezenlijken wil de vereniging be stuurlijke beslissingen beïnvloeden. In de eerste plaats op lokaal niveau. „Hoe meer leden de vereniging heeft hoe sterker haar bijdrage kan zijn", aldus de vereniging. „Het gaat echter niet alleen om het aantal leden maar vooral om de kwaliteit van de meningen die de leden gezamenlijk kunnen uitdragen. Aangenomen mag Wonen wil bouwen in kleine kernen, maar als puntje bij paaltje komt wil de gemeente Westerschouwen niet be talen. Best hoor, maar dan moet er in de algemene beschouwingen ook niet gezegd worden dat sociale woning bouw zo belangrijk is". Wethouder Padmos trachtte nog een beslissing te forceren door te stellen dat het simpelweg zo is dat men nog tot 1 juli de tijd heeft om de voorgenomen woningbouw in Se rooskerke zeker te stellen. „We moe ten dat contingent pakken of laten gaan". PvdA'er J. C. Hendrikse reageerde op die woorden met de opmerking dat er dan nog tijd is om in overleg met Beter Wonen tot andere oplossin gen te komen. Burgemeester Nie- mantsverdriet liet weten niet veel te zien in nieuwe gesprekken met de wo ningbouwvereniging. „Wij weten de uitkomst al", aldus Niemantsver- driet. Zij kon echter niet voorkomen dat besloten werd het voorstel aan te houden. DREISCHOR - Op de Gaanderse- weg nabij Dreischor vond maandag middag een aanrijding plaats tussen een touringcar en een landbouwtrac- tor met aanhangwagen. De touringcar werd bestuurd door B. J. van der M. uit Brouwershaven en de landbouwtractor met een wiedma- chine op de aanhangwagen door J. van de L. uit Dreischor. Beiden reden over de Gaanderseweg in de richting Zonnemaire. De bus wilde de tractor met aanhangwagen passeren maar juist op dat moment reed de tractor- bestuurder rechtsaf een oprit op. De •aanhangwagen zwenkte daarbij de weg op en raakte de touringcar. De bus werd aan de zijkant aanzienlijk beschadigd. Over een lengte van en kele meters werd het voertuig ge deukt en gekrast. worden dat de bestuurders op ge meentelijk en provinciaal niveau be reid zullen zijn om naar hen te luiste ren". Drukte In haar persbericht stélt de:vereni ging dat iedereen kan constateren dat in Westerschouwen de drukte' toe neemt. „De belangstelling voor ver blijf en wonen in dit bijzondere ge bied neemt om begrijpelijke redenen sterk toe. Recreatie en toerisme groeien sterk. Helaas moet worden geconstateerd dat de grenzen van de groei in zicht zijn", zo stelt de vereni ging. „De grens van hetgeen natuur en bewoners kunnen verdragen", aldus de vereniging. Men waarschuwt er voor dat men de kip met de gouden eieren niet dient te slachten. De vereniging wil niet alleen zelf initiatieven ontwikkelen, maar ook dienen als platform. Verder wil men plaatselijke buurtcomité's ondersteu nen, of andere groepen die zich in de doelstelling van de Vereniging Vrien den van Westerschouwen kunnen vin den. De vereniging wil ook samen werken met andere, regionale, pro vinciale of landelijke organisaties die zich reeds bezig houden met be langen van mens en natuur. BURGH-HAAMSTEDE - Het lijkt erop dat de Dorpsraad Ellemeet niet tevergeefs in de pen geklommen is. Begin deze maand tekende de dorps raad per bief protest aan tegen het besluit van de gemeenteraad van Westerschouwen om het surfen aan het strand langs de Rampweg toe te staan. Op de raadsvergadering gis teravond, maandag, schaarde een meerderheid van de raad zich achter die bezwaren. Vooralsnog ziet die meerderheid niets in het surfen aan genoemd strand, zo bleek op de raadsvergade ring. Overigens bleek niet alleen de raad, maar ook het college verdeeld over deze kwestie. Wethouder dr. H. J. van Zuylen, eerder voorstander van toestaan van het surfqn op die loka- tie, ontpopte zich tijdens de raadsver gadering tot verrassing van een ieder, en ergernis voor sommigen, als tegen stander. Heroverweging RU-woordvoerder J. van den Berge schaarde zich als eerste achter de brief van de dorpsraad. Eerder had hij zich overigens ook al tegen het surfen aan het strand langs de Ramp weg uitgesproken. Verrassender was de ommezwaai van de VVD-fractie, inclusief wethouder Van Zuylen. Fractievoorzitter J. C. de Feijter zat er niet mee. „Het moet toch mo gelijk zijn om op een eerder ingeno men standpunt terug te komen", zo stelde De Feijter. „Wij zien het niet zitten. Ook niet met een proefperio de van een jaar". PvdA-woordvoerder G. J. W. van der Salm stelde zich wat voorzichti ger op. Hij stelde dat zijn fractie al leen akkoord gaat met het toestaan van het surfen aan het strand langs de Rampweg indien de hand gehou den wordt aan de proeftijd van één jaar. Van der Salm tekende daarbij aan zich nogal te verwonderen over het feit dat wethouder Van Zuylen staan de de vergadering liet weten tegen het surfen op genoemde lokatie te zijn. Hetgeen burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer de uit spraak: „Niets verbaast mij meer" ontlokte. Repliek van Van Zuylens fractiegenoot ir. C. W. Veerhoek: „Sommige mensen zijn voor rede vat baar". Fietsklemmen Daarmee was de discussie gesloten. Het college komt op een volgende raadsvergadering met een nieuw voorstel omtrent het al dan niet toe staan van surfen aan het strand langs de Rampweg. Heel wat eensgezinder toonde de raad zich voor wat betreft het voorstel van het college om een krediet van 2.187,50 te voteren voor uitbreiding van de fietsenstalling bij strandovergang Het Watergat met 125 fietsklemmen. Het mag best iets meer zijn, was de tendens van het commentaar. Wel greep PvdA-woordvoerder Van der Salm de gelegenheid aan om het college te bekritiseren. „Deze kwes tie is in verschillende commissies be sproken, maar wij beschikten in on ze fractie niet over notulen van die commissievergaderingen". Van der Salm drong er op aan dat in het vervolg dergelijke stukken wel voorhanden zijn voordat een agenda punt in het fractieberaad besproken wordt. „Anders hoeft u de volgende keer niet meer tot elf te tellen", aldus Van der Salm. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad verder akkoord met het voorstel tot aanschaf van een draadloze telefoon voor de dienst gemeentewerken. Een en ander vergt een krediet van 1500,- BROUWERSHAVEN - Don derdag I juni wordt L. N. La bruyère geïnstalleerd als bur gemeester van Brouwershaven tijdens een buitengewone openbare vergadering van de gemeenteraad. De vergadering begint om 14.00 uur. Rond 13.40 uur wordt La bruyère met zijn gezin aan de grens van de gemeente, aan het begin van de Donkereweg bij Schuddebeurs, verwelkomd door het college. Vervolgens gaat men naar Brouwershaven waar in het Tonnenmagazijn de buitengewone raadsvergade ring wordt gehouden. Van 20.00 tot 21.30 kunnen de inwoners van Brouwershaven kennis ma ken met hun nieuwe burge meester. Ook deze kennisma kingsreceptie wordt gehouden in het Tonnenmagazijn. ZIERIKZEE - Plegen bestuurders en ambtsdragers zich nogal eens vor melijk en ambtelijk uit te willen drukken, ook zij blijken toch niet ge heel immuun te zijn voor het opruk kende turbo-taaltje. De heren (en da mes) bestuurders blijken nu het woordje peanut te hebben ontdekt. In korte tijd rolde tijdens een aantal officiële bijeenkomsten deze peanut „over tafel". Een ingrijpende restauratie met bijbehorend kostenplaatje, een reser ve van veertig mille, het is bepaald geen peanut. Toch gaat het inpassen van anglicismen niet iedereen even gemakkelijk af. Dat bleek maandag avond tijdens de maandelijkse verga dering van de Zierikzeese gemeente raad, waarbij een der wethouders, die zich waarschijnlijk wat aarzelend overgaf aan deze rage van angli cismen, in het woord pineut een pas send equivalent voor het woord pea nut meende te hebben. Hoewel dit woord de lading niet geheel dekt klinkt het in ieder geval toch iets be ter in de oren dan het turbo-achtige peanut. Advertentie Opgericht uit gevoel van onbehagen over bedreiging waarden woon- en leefomgeving BURGH-HAAMSTEDE - De bevordering van een zorg vuldig afgestemd evenwicht tussen de belangen van mens eni natuur, van recreatie en milieu. Dat is de doel stelling van de onlangs opgerichte Vereniging Vrienden van Westerschouwen. De vereniging maakt zich ernstige zorgen over de aantasting van het milieu door onder an dere de recreatie. „Recreatie en toerisme groeien sterk. Helaas moet worden geconstateerd dat de grenzen van de groei in zicht zijn", aldus de vereniging. „Er wordt ge sproken over kwaliteitsverbetering, maar voorlopig dringt de massaliteit op". Schelphoekgebied blijft gemoederen bezig houden BURGH-HAAMSTEDE - „We moe ten het gebied waarin deze illegale golfbaan is aangelegd zo snel moge lijk weer in oude staat herstellen", aldus VVD-woordvoerder ir. C. W. Veerhoek. Hij doelde op een in het Schelphoekgebied aangelegde 'golf baan'. Een particulier initiatief waarin niet alleen Veerhoek, maar ook de gemeente Westerschouwen niets ziet. De gemeente staat echter, zo bleek uit de toelichting van wethouder Pad mos, machteloos. Een Arob-procedu- re, aangespannen door de gemeente tegen de eigenaar van de grond, heeft tot op heden geen soelaas gegeven. „Wij hadden zowel uit het Haagse als van de rechter een andere opstelling verwacht", aldus Padmos. Besturen Het Schelphoekgebied werd op de gemeenteraadvergadering herhaal delijk ter sprake gebracht. De Stich ting Schelphoek, bepaald niet on- DORDRECHT - Bij een verkeers controle op Rijksweg 16 tussen de Moerdijkbrug en de afslag 's-Graven- deel heeft de politie van Dordrecht in totaal tegen 1.175 bestuurders van motorvoertuigen proces-verbaal op gemaakt wegens te hard rijden. Dit komt neer op 12,2 procent van de ge controleerde voertuigen. besproken binnen de Westerschouwse gemeenteraad, bestaat niet meer maar men ziet zich wel voor de nood zaak geplaatst om een goede beheers vorm voor het gebied te realiseren. Hoe dat nu precies in het vat gego ten dient te worden werd niet duide lijk tijdens de gemeenteraadsverga dering. Wel liet wethouder Padmos weten dat er binnenkort meer duide lijkheid zal zijn over een en ander. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad verder ak koord met het collegevoorstel om een krediet van 66.250,- te voteren voor de tweede fase van het bouwrijp ma ken van 't Lage Burgh. Ook had de raad geen moeite met het voteren van een krediet van 9.265,75 voor uit breiding van de kweekruimte voor de dienst gemeentewerken van Wester schouwen. Orangerie Wel werden kanttekeningen ge plaatst bij de voorgenomen renovatie van de Orangerie van Slot Moer- mond. Om die verbouwing mogelijk te maken dient de bestemming aan gepast te worden aan het feitelijk ge bruik als congrescentrum. Onder an dere door VVD-woord voerder Veer hoek werd een waarschuwende vin ger opgeheven: „Wij gaan akkoord met de aanbouw, maar wij willen niet dat er getornd wordt aan de be stemming van Slot Moermond". BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschouwen gaat op het parkeerterrein bij de strandovergang aan het einde van de Scholdcrlaan in Renesse een toiletgebouw neerzetten. Dat werd gisteravond, maandag, besloten op de gemeenteraadsvergadering. Zonder discussie, of hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met het voorstel van het college voor dit doel een krediet van 55.000,- beschikbaar te stellen. Men wil het aantal toiletgebouwen bij diverse strandovergangen uitbreiden. (Foto: Joop van Houdt). Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551 Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Bezorging na 18.00 uur: 01110-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur); 01110- 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3