Verlaging tarieven onroerend goedbelasting voor eigenaren Teloorgang strandreddingsbrigade oude stijl centraal tijdens vrij felle discussie in Westerschouwen DE ZIERIKZEESCHE COURANT 250 vierkante meter duin en helmgras verbrand Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 23 MEI 1989 145ste jaargang Nr. 24544 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Polderwegen Huurgarantie Projectweek Tennis Het Waterschap Schouwen-Duiveland schuift De meerderheid van de gemeenteraad van Kenya staat centraal bij een projectweek van Het Zeeuws kampioenschap gaat Bru-Tèn aan het onderhoud van polderwegen naar de ge- Westerschouwen ziet niets in het verstrekken de Vereniging Wereldwinkel Schouwen-Duive- de neus voorbij. (Pag. 9). meenten. IPaO. 2). van een huiirnamntip aan *A/nninnhr»inA/voroni. lanrl /Pan /i\ van een huurgarantie aan woningbouwvereni- land. (Pag. 4). ging Beter Wonen. (Pag. 3). Men moet geen oude schoenen wegwerpen voor men nieuwe heeft Spreekwoord Meerderheid raad akkoord met bijstelling tarieven ZIERIKZEE - De tarieven voor de onroerend goedbe lasting in Zierikzee zullen de komende vijf jaren worden bijgesteld, ten einde de verhouding tussen datgene wat huurders en eigenaren moeten betalen af te stemmen op de landelijke en wettelijke normen. Dit betekent dat ei genaren minder moeten gaan betalen. Huurders daaren tegen zullen in principe meer moeten betalen. Een meer derheid binnen de Zierikzeese raad kon hiermee maan dagavond akkoord gaan. onroerend goedbelasting voor eige naren geleidelijk te verlagen, terwijl huurders in principe meer moeten gaan betalen. In concreto zou dit vol gens een berekening van het college inhouden dat het tarief voor eigena ren in de periode '90 tot en met '93 met 23 cent en in 1994 met 21 cent wordt verlaagd, hetgeen leidt tot een bedrag van 7,22 per eenheid. De on- roereng goedbelasting voor de huur der daarentegen zou met een zelfde bedrag moeten worden verhoogd, zo dat deze in 1994 5,78 zou moeten be talen. Hiermee blijft de totaalop brengst van 13,- per eenheid gehandhaafd, terwijl de verhouding tussen beide groepen binnen de wet telijke normen wordt gebracht. Aanleiding tot het herzien van de tarieven voor de onroerend goedbe lasting in Zierikzee vormt een wijzi ging van het hoofdstuk gemeentebe lastingen van de gemeentewet. De Tweede Kamer heeft hiertoe in de cember '88 besloten. Een van die be palingen betreft de verhouding tus sen het bedrag dat eigenaren aan onroerend goedbelasting moeten be talen en dat wat huurders jaarlijks moeten betalen. Deze verhouding ligt landelijk op 100:150 en zou binnen een termijn van maximaal vijf jaar tot 100:125 moeten worden terugge bracht. Meeropbrengst In Zierikzee ligt de verhouding tus sen datgene wat eigenaren en datgene wat huurders aan onroerend goedbe lasting kwijt zijn momenteel op 100:180. Om deze verhouding tot de nieuwe wettelijke norm van 100:125 terug te brengen bestaan een paar mogelijkheden. Enerzijds zou de meeropbrengst die ontstaat door nieuwbouw kunnen worden aange wend om de juiste verhouding te krij gen zonder dat dat gepaard gaat met belastingverhoging. Dit betekent echter dat de gemeente beduidend minder geld overhoudt voor allerlei activiteiten die op het verlanglijstje van de gemeente voorkomen. Verlagen Een andere mogelijkheid is om de Meeropbrengst Een meerderheid binnen het colle ge bleek, gelet op de vele wensen die er nog zijn, voorstander te zijn voor de laatste variant, omdat de meerop brengst door nieuwbouw hierdoor bewaard blijft en besteed kan worden bij zaken die de gemeente graag ge realiseerd ziet. De PvdA-fractie bleek dit meerder heidsstandpunt niet te delen en schaarde zich duidelijk achter wet houder J. Groen die tijdens deze raadsvergadering nog eens zijn zorg uitsprak over de gevolgen van deze maatregel voor een groep huurders van onder meer woningwetwoningen. Daarbij kwam hij nog eens terug op het standpunt dat hij in 1987 inzake de tarieven voor de onroerend goed belasting had ingenomen. Dat betrof toen volgens Groen een geringe verla ging van de totaal-opbrengst. Iets waartegen Groen gekant was. Forse verhoging' Maandagavond lagen de zaken vol gens Groen echter anders. ,,Deze maatregel van de rijksoverheid heeft tot gevolg dat de gebruikers meer en eigenaren minder moeten gaan beta len. In vijf jaar tijd betekent dat dat de onroerend goedbelasting voor ge bruikers met 25 wordt verhoogd, met alle consequenties vandien. Groen was dan ook van mening dat de extra jaarlijkse stijging van de on roerend goedbelasting gebruikt zou moeten worden om de belasting te verlagen. Dat standpunt werd door zijn par- tijgenooot D. van der Wekken te vuur en te zwaard verdedigd. Deze was van mening dat het college er beter aan deed om uit te gaan van een tota le opbrengst aan onroerend goedbe lasting van 2,193.000,- en niet van die totaalopbrengst van ƒ13,- per eenheid. Volgens Van der Wekken is de fi nanciële positie van Zierikzee dusda nig dat het verantwoord is om uit te gaan van zo'n totale opbrengst. Van der Wekken plaatste de verhoging van de tarieven voor huurders nog in een ander daglicht door tegen deze verhoging de verlaging van de tarie- vèn voor eigenaren met 13% te stel len. „Een onaanvaardbaar hoge stij ging van het gebruikersdeel" conclu deerde Van der Wekken aan het eind van zijn betoog. Ten goede Wethouder L. J. van Gastel (finan ciën) en de V.VD-er J. J. Geleijnse wa ren het daar niet helemaal mee eens. D. van der Wekken (PvdA): „Met 40.000, kun je niet gehele wereld Geleijnse: „Deze stijging betreft hier de gebruiker sec. Ik neem echter aan dat Beter Wonen, wanneer deze min der onroerend goedbelasting moet betalen, dit ook ten goede laat komen aan de huurders".Iets dat ook nog eens door Van Gastel werd beklem toond. Verbaasd Deze zei bovendien ook verbaasd te zijn dat de PvdA de gebruiker nu wil ontzien, terwijl deze in 1987 toen er over een verlaging van de onroerend goedbelasting werd gesproken er toen een andere mening op na hield. „Ik ben enigszins verbaasd over het gemak waarmee nu de financiële ruimte van veertig mille door de PvdA wordt prijsgegeven. Die finan ciële ruimte (de meeropbrengst van de onroerend goedbelasting) is", zo voegde burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs eraan toe „reeds in het .meerjarenperspectief gereserveerd". Zand in ogen Op zijn beurt was Van der Wekken verbaasd over de uitspraak van de wethouder over een eventuele huur- verlaging door Beter Wonen. „De wethouder strooit zand in de ogen omdat hij dit nergens hard kan ma ken, bovendien kun je met veertig duizend gulden echt niet de gehele wereld aan" aldus een heftige Van der Wekken. De andere fracties (RU, CDA en VVD) waren van mening dat dit een kwestie van kiezen was on dat daar bij de voorkeur uitging naar het ge bruiken van de extra opbrengst van de onroerend goedbelasting voor on voorziene en extra activiteiten. Hier mee schaarde een meerderheid (van de raad, zich achter het meerder heidsstandpunt van het college. Ook een ander voorstel van de PvdA haalde het niet. Naar aanlei ding van een ingekomen schrijven van de Werklozen Belangen Vereni ging uit Amsterdam, dat op verzoek van de socialisten als apart agenda punt werd behandeld, sloop er een stukje nationale politiek de raads zaal binnen. De PvdA stelde naar aanleiding van dit schrijven voor om als gemeenteraad bij de regering pro test aan te tekenen tegen het plan van de inmiddels demissionaire rege ring om werkloze jongeren in de leef tijd van 21 tot 26 jaar een uitkering te verstrekken die gelijk is aan de ba sisbeurs voor studenten, maar die wel onder bijstandsniveau zit. Burgemeester Asselbergs wees Van der Wekken erop dat een meerder heid van de raad zich in het verleden op het standpunt heeft gesteld dat de raad zich niet met de landelijke en in komenspolitiek zou bezigheden. Een visie die met name door RU-verte- genwoordiger Sprengelmeijer naar voren werd gebracht. Gelet op het feit dat deze maatregel ook gevolgen heeft voor een aantal Zierikzeeëna- ren vond Van der Wekken dit bezwaar niet terecht en vroeg van de andere fracties bijval. Voorbarig Christendemocraat H. van Essen vond het aansnijden van deze kwestie nu voorbarig en vond het beter om eerst maar eens de verkiezingen af te wachten. „Als we zo doorgaan moe ten we straks ook nog een motie van akkerbouwers ondersteunen" aldus Van Essen HARDENBERG - Brand in een showroom van een garagebedrijf in Hardenberg heft voor circa 1,4 mil joen schade veroorzaakt. De 52 auto's die in de showroom stonden liepen zo veel rook- en brandschade op dat ze rijp voor de sloop zijn. De brand is vermoedelijk ontstaan door een smeulende sigarettenpeuk in een prullenbak. De politie van Harden berg heeft dit maandag meegedeeld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> ffit* PÊ Bll.r Verwachting tot woensdagavond Zomerse temperaturen Zonnig. Later op de dag in het zui den mogelijk een onweersbui. Mini mumtemperatuur omstreeks 13, mid- dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Matige zuidoostelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 27 mei: Donderdag: Zonneschijn: 607- Kans op neerslag: 307- Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: oost 3 Vrijdag: Zonneschijn: 607c Kans op neerslag: 207c Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: noord 3 Zaterdag: Zonneschijn: 607- Kans op neerslag: 107c Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 24 mei Zon op 05.34, onder 21.41 Maan op 01.02, onder 07.58 25 mei Zon op 05.33, onder 21.42 Maan op 01.37, onder 09.17 Laatste Kwartier: 28 mei (06.01) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het warme zomerweer houdt nog even aan. Vandaag komt de temperatuur op de meeste plaatsen boven de zomerse waarde van 25 gra den uit. De aandrijvende motor hier achter is nog steeds een hogedrukge- bied boven zuid-Scandinavië en de Oostzee. Deze trekt de komende da gen langzaam naar het oosten. Een onweersstoring die al enige dagen bo ven Frankrijk actief is krijgt dan de kans om zijn invloed in noordelijke richting uit te breiden. Mogelijk dat later op de dag een enkele onweers bui het zuiden van het land bereikt. DEN HAAG - Indien in de komende jaren de toename van de werkgele genheid zich handhaaft op 80 tot 85 duizend arbeidsplaatsen per jaar kan de werkloosheid met 40 tot 42,5 dui zend personen afnemen. In de werk loosheidscijfers zal dat effect iets minder tot uitdrukking komen, om dat er mensen aan werk worden ge holpen die tot dusver niet als werk zoekend staan geregistreerd. Dat voorspelt het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid in zijn eer ste kwartaalbericht over de arbeids markt van dit jaar. RENESSE - Bij een brand aan de rand van de duinen ter hoogte van de Jan van Renesseweg is 250 vierkante meter duin en helmgras verloren ge gaan. De brandweer kon voorkomen dat het vuur verder om zich heen greep. De brand werd omstreeks 10.15 ont dekt door K. Heijboer, eigenaar van strandpaviljoen De Schorpioen. Hij alarmeerde de brandweer die zeer snel ter plaatse was. „En dat was ook wel nodig", aldus brandweercom mandant S. L. de Feiter. „Het duin is heel droog en er stond een vrij harde wind". Brandgevaar Hoe de brand is ontstaan is niet be kend. Wel wijst De Feijter erop dat door het droge en warme weer van de laatste tijd het gevaar voor bos- en duinbrand flink is gegroeid. Gister avond, maandag, kon gelukkig wor den voorkomen dat de brand zich uit breidde. Het vuur werd bestreden met twee hogedrukstralen. In eerste instantie rukten zowel de eenheid Burgh-Haamstedc als de eenheid Rencsse uit. „Dat is stan daardprocedure bij een duinbrand" aldus De De eenheid Burgh-Haamstede hoef de echter niet in actie te komen en na tien minuten was de eenheid Renesse de brand meester. De politie stelt een onderzoek in naar de mogelijke oor zaak van de duinbrand. Meerderheid raad tegen aanschaf terreinauto voor gebruik door strandreddingsbrigade BURGH-HAAMSTEDE - De teloorgang van de strand reddingsbrigade 'oude stijl' zit de meerderheid van de gemeenteraad van Westerschouwen bepaald niet lekker. Dat bleek overduidelijk op de gisteravond, maandag, ge houden gemeenteraadsvergadering. Met de kleinst mo gelijke meerderheid werd een voorstel van het college om ten behoeve van een op te zetten strandreddingsbri gade 'nieuwe stijl' een terreinwagen aan te schaffen weg gestemd. Tijdens de discussie over dit agendapunt kreeg het college heel wat kritiek te verwerken. Achttien jaar lang was het echtpaar Van der Haven-Eikelenboom uit Burgh-Haamstede de stuwende kracht achter de strandreddingsbri gade Westerschouwen. Tot voor kort met de steun van de gemeente Wester schouwen, Onlangs echter was een diepgaand conflict tussen het echt- Wethouder A J. Padmos..Patrouil leren met voertuig efficiënt en pre ventief". paar en de gemeente aanleiding voor een breuk tussen de twee partijen. Brief Een eerste aanzet voor de discussie kwam van de kant van raadslid C. van der Haven-Eikelenboom bij de behandeling van de ingekomen stuk ken. Onder die ingekomen stukken namelijk bevond zich een brief van haar echtgenoot C. van der Haven waarin hij aankondigt te stoppen met het werk voor de strandreddingsbri gade. „Vooraf deel ik u mede dat ik hier zit als raadslid en niet als leidster van dc voormalige reddingsbrigade. Wel breng ik 19 jaar ervaring in de strandbewaking mee", aldus Van der Haven. Zij tekende in haar reactie op de brief bezwaar aan tegen het feit dat de gemeente de manier waarop de strandreddingsbrigade het strand be veiligt niet langer aan diezelfde red dingsbrigade over wil laten, maar zelf wil bepalen hoe het werk ge beurt. Zij stelde dat het huidige bri- gadebestuur in de beheerscommissie zoals dc gemeente die voorstaat prak tisch geheel weggecijferd wordt. „Aan het brigade-bestuur werd een zeggenschap van 20 procent toebe deeld in haar eigen brigade. Dit nu vormde het breekpunt", aldus Van der Haven. Patrouille-auto De gemeente wil bij de opzet van de strandreddingsbrigade nieuwe stijl een voertuig inschakelen waarmee over het strand gepatrouilleerd wordt. „Verwacht wordt dat deze vorm van strandbewaking minder ar beidsintensief zal zijn in vergelijking tot het patrouille-varen en een sterk verhoogd rendement zal geven", al dus de toelichting van het college. Eerder ventileerde het college ech ter de gedachte dat een dergelijk sy steem niet zou werken. Van alle kan ten werd het college dan ook om opheldering gevraagd over deze om mezwaai. „Op 14 april zei men nog dat pa trouilleren met een auto op het strand niets zou zijn en op 25 april neemt het college een heel ander standpunt in", aldus PvdA-raadslid G. J. W. van der Salm. „Ik vraag me toch af hoe men zo snel van mening kan veranderen". VVD-fractievoorzit- ter J. C. de Feijter stelde dat op oen dergelijke manier patrouilleren over het strand ook voor de recreant wel licht niet zo prettig is. Meer bezoekers Wethouder dr. H. J. van Zuylen ren- eerde op dc woorden van Van der alm en De Feijter met de opmerking dat het strandbezock de laatste jaren, mede door de openstelling van de weg over de Stormvloedkering, enorm is toegenomen en dat men daar op in dient te spelen door uit breiding van het aantal posten van een strandreddingsbrigade. En voor- Raadslid C. van der Haven-Eikelen boom: Teleurgesteld over de hou ding van de gemeente Westerschou wen". uilopend op de aanschaf van een nieuwe mobiele strandreddingspost zou patrouilleren met een voertuig over het strand dan soelaas moeten bieden. De opmerkiiigdat de gemeente van de «strandreddingsbrigade een slich ting wil maken schoot duidelijk in het verkeerde keelgat bij raadslid Van der Haven. „Dat wilden wij al jaren, maar dat heeft niets te maken met dc manier waarop een strand reddingsbrigade beheerd moet wor den". Wethouder A. J. Padmos mengde zich in dc discussie en probeerde de raadsleden to overtuigen van het nut van patrouilleren met een voertuig in plaats van een vaartuig. „Voor hulp op het strand, als bijvoorbeeld ie mand in glas heeft getrapt, is een voertuig ideaal", aldus Padmos. Vol gens hem heeft het patrouilleren over het strand ook een heel duidelijke preventieve werking. Grimmige sfeer Van der Haven hoorde het verhaal van Padmos hoofdschuddend aan en de sfeer werd steeds grimmiger. RU- raadslid J van den Berge: „Ik be treur het dat deze kwestie zo in de persoonlijke sfeer wordt getrokken. Het spijt mij dat het allemaal zo gelo pen is". Waarop men zich alle kanten haastte te verklaren niets dan waar dering te hebben voor het werk dat de Van der Havens in die 18 jaar voor de strandreddingsbrigade verzet heb ben. PvdA-woordvoerder Van der Salm gooide nog eens olie op het vuur met de opmerking dat hij nog steeds niet wist hoe die strandreddingsbrigade nieuwe stijl er dan wel uit moet gaan zien. „Ik denk gewoon dat het colle ge in paniek is geraakt door de breuk met de Van der Havens en dat de red dingsbrigade nieuwe stijl puur ad- hoe beleid is". Wethouder Van Zuylen deed een po ging om duidelijk te maken hoe de reddingsbrigade nieuwe stijl in el kaar steekt, maar hij kwam niet veel verder dan de opmerking dat het dc gemeente er alleen maar om gaat om zo efficiënt mogelijk te werken. „De veiligheid op het strand staat voor op", zo hield Van Zuylen de raadsle den voor. Een betoog dat weinig in druk maakte ap Van der Salm, en al evenmin op VVD-woord voerder ir. C. W. Veerhoek. Schorsing Veerhoek was de aanstichter van een discussie over de vraag waarom er een extra vierwielaangedreven ter reinwagen moet komen terwijl de ge meente al over een dergelijk voertuig beschikt. Wethouder Van Zuylen leg de uit dat dat voertuig nu nog 9 maanden per jaar beschikbaar is voor de dienst gemeentewerken ter wijl men wil komen tot een inzet baarheid van minstens 6 maanden voor een dergelijk voertuig. Om alles even goed op een rijtje te kunnen zetten werd op initiatief van Van der Salm de vergadering voor een kwartiertje geschorst. Uiteindelijke uitkomst van de dis cussie was dat de kleinst mogelijke meerderheid van de gemeenteraad zich uitsprak tegen aankoop van een terreinwagen. Van der Salm: „Dat is te prematuur. Een investering op ba sis van een ad-hoc beleid. Wij willen eerst een goede opzet van dc strand reddingsbrigade nieuwe stijl". Do VVD schaarde zich, met uitzondering van wethouder Van Zuylen. achter die zienswijze en de uitkomst van dc stemming was dan ook dat PvdA en VVD, behalve Van Zuylen, tegen het collegevoorstel stemden en CDA en RU voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1