Concours hippique in kader jubileum Schouwse Ruiters Eilandelijke semi-profsurfers beiden geplaagd door blessure Kees v. d. Bos nieuwe kampioen TOG LR en PC Westelijk Schouwen Rentree Gullit inspireert AC Milan niet Gevleugelde Vrienden J. A. v. d. Linde wint vlucht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 mei 1989 Nr. 24543 7 De 125 leden en oud-leden tijdesn de grote reünie van de LR en PC De Schouwse Ruiters eerder dit jaar (Foto: Joop van Houdt). Zaterdag 10 juni op buitenterrein van manege De Korenzolder in Bruinisse KERKWERVE - Na het indoorkampioenschap in Brui nisse, de reünie in Zonnemaire en Brouwershaven, waar bij 125 leden en oud-leden werden begroet, worden de festiviteiten rond het vijftigjarig bestaan van de lande lijke rijvereniging en ponyclub De Schouwse Ruiters za terdag 10 juni afgesloten met een groot concours hippi que op het buitenterrein van manege De Korenzolder in Bruinisse. Tijdens deze wedstrijden waaraan ruiters en amazones uit geheel Zuidwest-Nederland deelnemen wordt niet alleen om de eerste plaats in de verschillende klassen gestreden, maar ook om de ABN-prijs voor de meest representatieve vereniging. BRUINISSE - De nieuwe clubkam pioen van schaakvereniging Tot Ons Genoegen (TOG) heet Kees van den Bos. Na vier keer al het kampioen schap bij de jeugd te hebben behaald is de 20-jarige Kees van den Bos nu definitief ook bij de senioren doorge broken. Met dit kampioenschap doorbreekt hij de 7-jarige hegemonie van Jan de Korte, de nu onttroonde clubkampioen. Hoewel Kees van den Bos pas op 11- jarige leeftijd begon te schaken bleek hij de nobele denksport al vlug onder de knie te hebben en over de juiste wedstrijdmentaliteit te beschikken. Zo behaalde hij al snel vier keer het kampioenschap bij de jeugd maar draaide ook goed mee bij de senioren en scoorde altijd hoog bij snelschaak wedstrijden. Van den Bos draaide goed dit sei zoen in de huishoudelijke competitie en bij de Zeeuwse clubcompetitie. Z'n twee derde plaatsen bij snelschaak- toernooien in Oude-Tonge en Bruinis se wezen daar al op. Op vrijdag avond, na de huishoudelijke partijen, speelt hij met leeftijdgenoot Ad van Klinken nog tot in de kleine uurtjes partijen of analyseert de eerder ge spéélde partijen. Strijd Hoewel het kampioenschap al en kele ronden vast stond werd er tij dens de laatste ronde nog verwoed strijd geleverd. De nieuwe kampioen speelde met zwart een moeilijke par tij tegen Jan de Jonge. Na een slecht behandelde opening en Dame-verlies leek Van den Bos rechtstreeks op een nul af te gaan. De strijd werd weer open toen Jan de Jonge op zijn beurt Dame-verlies leed. In het eindspel met ongelijk mate riaal ging de winst alsnog naar De Jonge. Oudgediende Jan Reurich moest het met wit opnemen tegen wedstrijdleider Chris van den Berge. Van den Berge startte voortvarend en veroverde een paard wat Reurich niet meer te boven kwam. Uitslagen: J. de Jonge-K. van den Bos 1-0; J. Reurich-C. van den Berge 0-1; A. Smalheer-L. J. van den Bos 0-1; B. Lagendijk-M. van Dommele 1-0. Eindstand competitie: le en kam pioen K. van den Bos; 2. A. van Klin ken; 3. A. van den Berge; 4. J. Reu rich; 5. L. J. van den Bos; 6. C. van den Berge; 7. J. de Korte; 8. M. Hou- kamp; 9. B. Lagendijk; 10. J. de Jon ge; 11. A. Versendaal; 12. A. Smal- heer; 13. M. van Dommele. RENESSE - Programma voor de kringwedstrijd op 3 juni 1989 op Ma nege Grol te Renesse. Aanvang 9.30 uur. Pony's klasse B (le proef): 9.30 uur Leonie Klompe, Folly, Schouwse Rui ters; 9.37 uur Saskia der Weduwen, Lady, Schouwse Ruiters; 9.45 uur Wendy Bruens, Secret Power, Schouwse Ruiters. Paarden klasse B: 9.52 uur Corry Krabbe, Vicky, Schouwse Ruiters; 10.00 uur Babs de Roon, Waldo, Westelijk Schouwen; 10.07 uur Moni que v. d. Werve, Bellina, Schouwse Ruiters; 10.15 uur Greet Breen, Adel- heid, Westelijk Schouwen. Pony's klasse B (2e proef): 10.30 uur Wendy Bruens, Secret Power, Schouwse Ruiters; 10.37 uur Saskia der Weduwen, Lady, Schouwse Rui ters; 10.45 uur Leonie Klompe, Folly, Schouwse Ruiters. Paarden klasse B: 10.52 uur Greet Breen, Adelheid, Westelijk Schou wen; 11.00 uur Monique v. d. Werve, Bellina, Schouwse Ruiters; 11.07 uur Babs de Roon, Waldo, Westelijk Schouwen; 11.15 uur Corry Krabbe, Vicky, Schouwse Ruiters. Prijsuitreiking: ongeveer 11.30 uur. Een vijftigjarige, die nog bruist van energie. Zo kan de landelijke rij vereniging en ponyclub De Schouwse Ruiters zonder enige overdrijving worden genoemd. Met grote regel maat komen de in totaal 48 actieve le den met hun paard of pony uit in B- wedstrijden (voor beginnende ruiters en amazones), kringconcoursen en het concours hippique om de naam van hun vereniging hoog te houden. In tegenstelling tot eind jaren dertig toen het paardrijden op Schouwen- Duiveland beperkt bleef tot een ritje op zondagmiddag naar een familielid of vriend in een nabijgelegen dorp. Clubverband Zo'n ritje op de rug van een vere deld type werkpaard (een klepper) voldeed op den duur niet meer. Elke week 't zelfde rondje naar ome Kees of tantje Klaart je gaat nu eenmaal vervelen. „Tegen die achtergrond groeide dan ook de gedachte om te proberen het paardrijden in groeps verband te gaan beoefenen" vertelt voorzitter A. Hanse van de Schouwse Ruiters, de op één na oudste rijver eniging in Zuidwest-Nederland. Door 'toedoen *van - de -heren-- J. Th- Brouwer uit-Zierikzee en P. Klompe uit Dreischor werd 12 juni 1939 de Schouwse Ruiters opgericht en werd in datzelfde jaar aansluiting gezocht bij de Koninklijke Nederlandse Fede ratie' van Landelijke Rijverenigin- genri0.m de rijvaardigheid van de boerenzoons en -dochters wat bij te schaven werd een beroep gedaan op de inmiddels overleden oud-militair C. J. van Schelven uit Brouwersha ven. Onderduiken De Tweede Wereldoorlog gooide echter roet in het eten van de nog jon ge vereniging. Toen de Duitsers voor hun oorlogsvoering Nederlandse paarden vorderden werden de paar den niet zomaar meer voor een ritje van stal gehaald. Sterker nog, het kwam zelfs voor dat paarden, evenals vele Nederlanders naar een onder duikadres werden gebracht. Wederopbouw Ook na de oorlogsjaren was er wei nig tijd voor vrijetijdsbesteding. Het_ gehele land stond in het teken van de wederopbouw en bovendien werd Schouwen-Duiveland getroffen door de allesverwoestende watersnood ramp van '53, waarbij een deel van de paarden verdronk en een deel naar veiliger oorden werd overgebracht. Pas in de tweede helft van de jaren vijftig, wanneer het eiland de ergste verwoestingen weer te boven is en de mechanisatie van de landbouw een feit 'is, herleeft de aandacht voor het paardrijden in clubverband. Ponyclub In de tweede helft van de jaren zestig neemt de belangstelling voor het hippisch gebeuren als gevolg van de toenemende vrije tijd sterk itoe, ook van mensen buiten dé agrarische sector. Daarbij speelt mee dat er in die periode meer pony's op de markt verschijnen. In die periode besluit de landelijke rijvereniging dan ook tot het oprichten van een ponyclub bin nen de vereniging. „Die ponyclub maakte het mogelijk om op jongere leeftijd (tien, elf jaar) met rijden te beginnen. Bovendien was de aan schaf van een pony wat minder kost baar. Dat pony rij den heeft dan ook voor een verbreding van de hippische sport gezorgd" aldus Hanse, die van mening is dat het nu nauwelijks nog mogelijk is om zonder dat pony rij den nog aardig mee te kunnen draaien in de paardensport. Groei De komst van een ponyclub bete kende voor de Schouwse Ruiters ook een groei van het ledenbestand. Waar het ledental jaren achtereen rond de twintig schommelde telt deze jubile rende klasse nu 48 actieve leden, waaronder 24 ponyrijders. Daarnaast zijn er nog 47 donateurs en tien leden die zelf niet rijden maar de club wel ter dienste zijn met allerlei hand- en spandiensten. Van die actieve leden verwacht het bestuur dat deze hun gezicht tijdens de trainingen laten zien. Wie zonder geldige reden verstek laat gaan bij de trainingen wordt niet opgesteld voor de wedstrijd. Hanse: „Sinds jaren hanteren we de formule dat we geen secretariaat hebben voor papieren le den". Ofschoon er van de leden dus wel wat wordt verwacht, houdt dat niet in dat het bestuur alleen oog heeft voor prestaties. „De beste mag en moet zelfs eerste worden, maar dat mag niet ten koste gaan van paard of pony. Correctheid en diervriendelijk bezig zijn staan bij ons hoog in het vaandel." Dit uitgangspunt heeft De Schouw se Ruiters in de loop der jaren de no dige success en opgeleverd. Als mijl palen in de geschiedenis van deze rijvereniging noemt Hanse onder meer het aantal keren dat er een pro vinciaal kampioenschap werd be haald en daarmee ook een startbe wijs werd verkregen voor de nationa le kampioenschappen, tegenwoordig beter bekend als de Levade. Daar naast zijn er ook de nodige individue le successen behaald door ruiter L. M. Moermond en de familie A. Hanse. Een mijlpaal op ander gebied was de vlekkeloze organisatie van het in doorkampioenschap van 25 februari in manege de Korenzolder in Bruinis se. ABN-prijs In het kader van de strategie van De Schouwse Ruiters waarbij het ac cent op sportiviteit ligt past ook de opzet voor het concours hippique dat zaterdag 10 juni ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de ver eniging op het buitenterrein van De Korenzolder (Bruinisse) wordt ge houden. Dit concours hippique, waar voor bij de KNF toestemming is ge vraagd, staat open voor ruiters en amazones uit geheel Zuidwest-Neder land. In totaal 250 dressuurstarts zijn er voor die zaterdag te verwachten. Zo zal Kees Steendijk met Boy in de ring verschijnen en ook Suzan Mal corps (met Urgent) en Clara Elshove (met Anouk) zullen in Bruinisse hun opwachting maken. Bij het springen gaat de aandacht ongetwijfeld uit naar Cees Jan de Graaf die met Ura nia op „eigen bodem (het terrein van de Korenzolder) rijdt. Die dag zal er niet alleen om de eer ste prijs in de verschillende klassen worden gestreden maar is er door de sponsor van dit concours, de ABN- bank ook een speciale prijs beschik baar gesteld voor de vereniging die deze dag het meest representatief is. Daarbij worden punten uitgedeeld voor stiptheid, netheid, behandeling van het dier en dergelijke. Deelne mers die in de dressuur en bij het springen buiten de prijzen zijn geval len, maar die zich goed en sportief hebben gedragen kunnen zodoende toch een prijs behalen. Behalve het hippisch gebeuren, waarvoor het bestuur plus een vijftal vrijwilligers zo'n vijfhonderd man uren hebben gemaakt is de ruimte tussen de hoof dring en het dressuur- terrein (twaalf ringen) ingericht als strodorp met kraampjes met attribu ten voor de paardesport. Ook de Sport Gehandicaptensport Zeeland, de ANB, het Rode Kruis en mogelijk ook het Wereld Natuur Fonds zullen met een informatiestand aanwezig zijn, evenals de dubbeldekker van de Stichting Promotie Schouwen-Duive land. ZIERIKZEE - J. A. van de Linde van PV Zierick heeft de wedvlucht vanuit Pont St. Maxence (278 km) ge wonnen met in concours 290 duiven. Deze werden om 7.30 uur gelost met Z.W.-wind. De eerste aankomende duif was voor J. A. v. d. Linde om 10.24 uur met snelheid 1596 m/min. Laatste prijsduif was om 10.40 uur met snel heid 1460 m/min. Ook op deze vlucht waren diverse prijzen beschikbaar gesteld door de fa. Verwijs en Bolle. MILAAN - De terugkeer van Ruud Gullit in het elftal heeft AC Milan in de vooruitgespeelde competitiewed strijd tegen het laag geklasseerde Cesena niet kunnen inspireren. In een bloedeloze vertoning kregen de 70.000 toeschouwers in stadion San Siro geen doelpunten te zien, 0-0. Gullit viel in de 57e minuut in voor Mannari en maakte een fitte indruk. De aanvoerder van het Nederlands elftal werd vorige maand na het tweede Europa-cubduel tegen Real- Madrid aan zijn rechterknie geope reerd en kwam ruim vier weken niet in actie. Met het oog op de finale van het toernooi om de Europa-cup voor landskampioenen, woensdag tegen Steaua Bukarest, lijkt Gullit net op tijd hersteld. De gangmaker van AC Milan toon de zich na afloop tevreden over zijn verrichtingen. „Het is me honderd procent meegevallen. Ik heb totaal geen last van mijn knie ondervonden. Het gevoel voor de goede positie was meteen aanwezig. Het is onvoorstel baar, dat ik zo snel na die operatie nu alweer kan spelen. Woensdag tegen Steaua doe ik zeker mee. Helemaal de oude ben ik nog niet, maar op sou plesse moet ik de wedstrijd door kun nen komen." SINGEN - De Nederlandse wielren ner Gerben Botman heeft een tweede plaats behaald bij een amateurstay- erwedstrijd over 25 kilometer in Sin- gen (Brd.). Botman finishte met een achterstand van twee ronden op win naar Peter Steiger uit Zwitserland. Derde werd zijn landgenoot Gusti Zollinger. ANDIJK - Willem en Gerhard Pot- ma hebben de internationale spring- regatta in Andijk (flying dutchman- klasse) gewonnen. De gebroeders uit Sneek, die op een puntentotaal van 11 uitkwamen, bleven het duo Schaap/ Wulffers 18 punten voor. Het Engelse koppel Henderson/Sutherland, dat door diskwalificatie in de eerste race de eindoverwinning misliep, eindig de met 30 punten op de derde plaats. ZIERIKZEE - Wedvlucht Com- piengne, 260 km. Aantal 429. Gelost 7 uur, zuidwesten wind. Aankomst eerste duif 10.10 uur, laatste 10.40 uur. A. Romijn 1, 5, 21, 32, 41, 43, 50, 53, 58, 85 (25); W. Blom 2, 6, 45, 61, 70, 71, 94, 107 (15); L. Fonteine 3, 79, 106 (12); A. Bakker 4, 80, 90, 91 (18); H. Kuyten 7, 37, 49, 76 (8); M. Gieskes 8, 16, 36, 39, 42, 48, 56, 87, 02, 102, 105 (15); J. J. de Jonge 9, 27, 28, 31, 72 (10); J. v. Almen- kerk 10, 33, 44, 57, 74 (12); C. v. d. Hoek 11, 17, 18, 23, 24, 26, 38 (10); L. v. d. Hoek 12, 34. 46 (10); Jos Wesdorp 13 (7); C. Groenleer en Zn. 14, 29, 35, 62, 93, 97 (21); L. Fluyt en Zn. 15. 51, 66, 77, 88, 89 (24); L. Berrevoets 19, 22, 25, 60 (9); L. Heijboer 20, 40, 65 (6); A. Berrevoets en Zn. 30, 54, 96 (12); A. de Jonge 31, 63 (16); C. Berrevoets 47, 84 (13); J. v. IJsseldijk 52, 81, 86, 101, 103 (30); A. Verwest 55 (12); B. Wesdorp 59 (8); H. Koster 64, 67, 78, 83, 99, 100 (19); L. de Bruyn 68, 69. 75, 104 (20); Kos ter-Winkels 82, 98 (8); J. Berrevoets 95 (21). Uitslag: J. A. v. d. Linde 1, 28, 34, 36, 48, 58, 61, 67 (19); Comb. v. d. Kamp 2, 4, 6, 15, 24, 27, 29, 30, 31, 32, 39, 63, 69, 70, 72 (55); M. K. Krijger 3, 5, 21. 41, 45, 47, 64, 66 (14); F. Maijs 7, 33, 60, 65 (8); J. den Hengst 8, 9, 10, 11, 26, 37, 50, 51, 57, 71 (21); L. de Hooge 12, 13, 20, 22, 56, 68 (14); F. den Boer 14, 17, 18, 19, 54, 55, 59. 73 (22); Comb. Snij ders 16, 49 (6); H. Slagboom 23 (10); J. Pankow 25 (8); B. A. de Bruijn 35 (24); Jac. Verwijs 38, 40, 42, 43. 44 (13); P. Hillebrand 62 (12). Tijdens Nederlands kampioenschap brandingsurfen aan de Brouwersdam SCHARENDIJKE - Afgelopen weekend was het Noordzeestrand aan de Brouwers dam het toneel voor de derde wedstrijd om het Nederlands kampioenschap branding- surfen. Na Noordwijk aan Zee en Scheveningen streek de fleurige trendy surfkermis, met het merendeel van de Nederlandse surftop, nu op de Brouwersdam neer. In totaal werden er gedurende deze twee dagen vier course-races gevaren. De twee eilandelijke deelnemers, Bas Arkenbout (Nieuwerkerk) en debutant John Schoonakker (Zierik- zee). eindigden respectievelijk op een tweeëndertigste en een vijfendertigste plaats. Stephan van den Berg won drie van de vier manches en eindigde zodoende op de eerste plaats. Ook Jasper Vlasblom uit Den Haag vaarde mee tijdens het Nederlands kampioenschap brandingsurfen aan de Brou wersdam (Foto: Joop van Houdt). Zowel Arkenbout als Schoonakker slaakten na afloop een cliché-matige kreet. Zo welde bij John Schoonak ker de uitroep 'helemaal te gek' als eerste op, terwijl Bas Arkenbout te genovergesteld reageerde en in eerste instantie niets anders dan 'klote' over zijn lippen kon krijgen. Arkenbout begon de wedstrijd zaterdag sowieso al met een grote handicap omdat hij, met weinig wind, slechts kon be schikken over zeilen van 7*/2 meter. „De grotere zeilen waren nog niet binnen, die moeten nog steeds ko men", aldus de teleurgestelde Arken bout. Niet ontspannen „Het is wel jammer, maar daarom ging het gewoon niet. En tot over maat van ramp klemde ik zaterdag avond ook nog mijn vinger tussen de klep van de auto, zodat ik vandaag (zondag -red. niet echt ontspannen kon varen", aldus de negentienjarige semi-prof. „Maar ja, zoals je weet, is de course-race ook niet echt mijn sterkste punt. Het zou wat irfeer moe ten gaan waaien zodat ik op mijn spe cialiteit, de slalom, kan gaan preste ren", voegde Arkenbout er nog aan toe. Voor zichzelf was het volgens de andere Schouwcn-Duivclandsc deel nemer, John Schoonakker, goed ge gaan tijdens deze derde editie van het Nederlands kampioenschap brandingsurfen. Maar ook hij werd geplaagd door een lastige blessure. „Toen ik zaterdag uit de auto stapte ging ik op een vreemde manier door mijn rug. hierdoor was ik tijdens de eerste manch nogal zenuwachtig, en daarbij wist ik ook nog niet precies hoe de banen liepen. De tweede nianch heb ik vervolgens dan ook niet gevaren". John Schoonakker was echter 'moe maar voldaan' zoals dat heet. Vooral ook vanwege het simpele feit dat hij in het eindklassement zo dicht in de buurt van collega-surfer Bas Arken bout was geëindigd. „Tijdens de der de manch eindigde ik zelfs vóór Bas. meer hoefde ik eigenlijk niet te heb ben. Ik heb het in ieder geval goed naar mijn zin gehad. Je kan echter wel zien dat er nog veel te leren is. want er zijn veel jongens die op Olympische banen hebben gevaren en daardoor een eind voor liggen", al dus de opgewekte Zierikzeeënaar. Afgekeken Debutant John Schoonakker heeft tijdens zijn eerste grote surfwed- strijd veel afgekeken bij de echte profs. „Ik ben op een gegeven mo ment expres dicht in de buurt van Stephan van den Berg gaan liggen en heb vooral gekeken hoe de stand van zijn zwaard en mast was. Als je erop let zie je gewoon dat alle profs het op dezelfde manier doen. Ze gaan er bij de start dan ook meteen als een speer vandoor". In een eerder gesprek verklaarde Schoonakker dat hij de discipline wavc-pcrfoi mance het mooiste on derdeel vond bij het surfen. Na het afgelopen surfweekend is hij echter min of meer van zijn geloof gevallen. „Deze course-races waren echt span nend en heel leuk. Misschien toch wel het leukste wat er bij is. Vooral bijvoorbeeld het positie kiezen is spannend en ziet er heel mooi uit", aldus het veelbelovende Zicrikzecse surftalcnt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 7