VAN ADEL ZIERIKZEE l HELPTPOLEN streeknieuws Rommelmarkt - zaterdag 3 juni Jachtje zinkt: sluis geblokkeerd GEMEENTE MIDDENSCHOUWEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 mei 1989 Nr. 24543 5 Dinsdag 23 mei Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur James Herriot, Engelse se rie. 16.20 uur Rondom Tien. Themapro gramma. Vanmiddag: Afvalligen. 17.10 uur Op verhaal komen in de Wester, Jakob en Jozef worden begra ven. 17.30 uur Journaal. 17.45 uur Eindexaiiienjournaal, na beschouwing van de vandaag ge maakte eindexamens. 18.00 uur Rowena en de zeehond, 6-delige Engelse serie. Afl. 2. 18.25 uur Ducktales, tekenfilmserie. 18.48 uur Alex, tekenfilmserie. 19.00 uur Journaal. 19.19 uur Kerkepad, serie van negen afleveringen over de erfenis van eeu wen godsdienst. Afl. 1. 19.45 uur Ja, natuurlijk extra. 20.17 uur A different world, Ameri kaanse comedyserie. 20.43 uur Murder she wrote, detecti veserie. 21.32 uur Hier en nu, actualiteiten magazine. 22.12 uur Adempauze. Organist Kees van Houten speelt enkele delen uit het „Orgelbüchlein" van Bach. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Entree, cultureel program ma. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur TROS dinsdagmatinee: De paden op, de lanen in, Engelse come dy. 17.18 uur Dieren in liet wild, natuur serie. 17.48 uur Familie Oudenrijn liedjes special, gepresenteerd door Wilhel- mina Dücker. 18.25 uur Eten uit eigen tuin, infor matieve serie. 18.50 uur Sport in steentjes, anima tieserie van korte filmpjes over di verse sporten. Afl. 1: voetbal. 19.02 uur Kijk tv, populair weten schappelijk programma. 19.27 uur Alf, comedyserie. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Onze ouwe, Duitse mis daadserie. 21.40 uur TROS Aktua, actualiteiten magazine. 22.10 uur De fabriek, Nederlandse se rie. Afl. 8. Herh. 23.00 uur Duel der piano's, registra tie van muzikale hoogstandjes vanuit de Leidse schouwburg, gespeeld en aan elkaar gepraat door de pianisten Pim Jacobs en Louis van Dijk. 23.46 uur Journaal Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.00 uur Boekenbuis, les 3. 10.30 uur Geef mij maar een boek, les 3. 14.00 uur Skoale-tv: Fuort mei dy groep 1: Stoarte en ferbrane (gr, 7/8). 14.30 uur Ik zoek, ik zoek een kinder boek. Les 6. 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat. 18.00 uur Palermo: anti-maffia, twee luik over een beweging tegen de maf fia. Deel 1. 18.30 uur De twaalf provincies. Afl. 8: Noord-Holland: Lege Noorden, vol le zuiden. 19.00 uur Het klokhuis. 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 21.07 uur Muziek uit Nederland, afl. 4. 21.32 uur Meer culturen, documentai re over bevolkingsgroepen in Surina me. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 22.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 15.00 uur Tijd is geld. Herh. 15.30 uur Horizon. Herh. 17.00 uur Flipper, Amerikaanse jeugdserie. 17.25 uur Juke Box 17.30 uur Arnold, Amerikaanse jeugdserie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 178, herh. 18.05 uur Plons. 18.10 uur Dagboek van een clown, se rie verhalen van Guido Staes. 18.25 uur Carlos en Co, magazine waarin poppen vertellen wat kinde ren willen weten. 18.40 uur Op het terras, seniorenma gazine. 19.20 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.25 uur Extra politieke tribune. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 109. 20.30 uur Supersense, 7-deligc docu mentaireserie over zintuigelijke waarnemingen bij dieren. Afl. 4. 21.00 uur Moet kunnen, populair mu zikaal programma. 21.45 uur Oogappel, maandelijks ma gazine over kinderopvoeding. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Cannes - special, nieuws over het filmfestival van Cannes 1989. 22.55 uur Camera, magazine voor foto-, dia-, film- en video-amateurs. Afl. 10. 23.25 uur So what? Fragmenten uit het festival ,,Jazz Middelheim 1987". 00.10 uur Coda: Madi, van en door Thrs Lootens, piano. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 746. 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met 'twee kandidaten. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Argus. Praatprogramma. 21.10 uur Mayerling, Britse documen taire over het Kenneth MacMillan's ballet Mayerling, op muziek van Liszt. 23.10 uur Thuiszorg, 5-delige serie die de verschillende mogelijkheden voor de thuisverzorging van bejaarden, ge-' handicapten en zieken belicht. Afl. 2. SCHOUWEN Jaarlijks reisje NBvP Het jaarlijkse reisje op 18 mei van de afdeling Schouwen van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen had deze keer een educatief tint je. In de ochtend werd een bezoek gebracht aan de spaarbekkens van het waterwinningsbedrijf Brabantse Biesbosch. Het gezelschap werd ver welkomd door de heer Tol, voorlich ter van het bedrijf. In het administra tieve hoofdgebouw op de Petrusplaat waar de koffie op hen wachtte, vertel de de heer Tol op duidelijke wijze over het ontstaan en de noodzaak van de spaarbekkens. Deze zijn nodig voor de drinkwatervoorziening van grote delen van Zuid-West Nederland. De dames kregen een inzicht in de ge schiedenis het kwaliteitsbeheer en het bedrijf zelf. Aan de hand van wandpanelen en door middel van een overheadprojector werd één en ander overzichtelijk gemaakt. Op de door de dames gestelde vragen werd ern duidelijk antwoord gegeven. Na de inleiding werd de film vertoond over de bouw en aanleg van de ringdijken die tot achteneenhalve meter boven N. A.P. liggen. Deze dijken zijn aange past aan het natuurgebied en zijn al leen zichtbaar vanaf de zogenaamde uitzichtbuiten. De ochtend werd be sloten met een rondrit langs de spaar bekken op de Petrusplaat onder lei ding van de heer Tol. In de middag werd vanaf Gorichem per boot een bezoek gebracht aanslot Loevenstein en de dag werd besloten met en tocht langs de molens van Kinderdijk waar het diner gereed stond. BURGH-H AAMSTEDE Reis naar de bollenstreek Het comité Ouderenreis Burgh heeft een dagreis georganiseerd waaraan inwoners uit de kernen Burgh en Haamstede van alle leeftij den kunnen deelnemen. De reis wordt gehouden op woensdag 31 mei en het reisdoel is de bollenstreek. Het vertrek van de bus is gepland om 7.30 uur vanaf Burgh. Men rijdt via Rot terdam naar Wassenaar waar koffie wordt gedronken. Vervolgens voert de reis via Scheveningen door de bol lenstreek naar Volendam waar de lunch gebruikt wordt. De terugreis gaat via Amsterdam waar een rond vaart door de grachten wordt ge maakt. Langs de Vecht, Utrecht en Gorinchem rijdt men naar Made voor het diner. Inwoners uit Haamstede en Burgh die mee willen met de dag tocht kunnen zich aanmelden via de telefoonnummers (01115)-1753, 2597, 2483 of 3453. SCHARENDIJKE Bejaardensoos op reis Het bestuur en de leden van Bejaar densoos maakten met een touringcar van de Fa. van oeveren een Zeeland- tocht. Van Scharendijke ging de tocht via de Grevelingendam en Philips- dam naar Tholen, waar de verschil lende dorpen aangedaan werden. In Gorishoek werd een koffiestop ge houden. De tocht ging verder via de Oesterdam richting Zuid-Beveland. In Kruiningen werd de tocht ver volgd met de boot naar Zeeuws- Vlaanderen, waar in Axel de lunch werd gebruikt. Om de theepauze te gebruiken was gekozen voor Sluis. Met de boot ging de tocht verder naar Vlissingen. Op de terugweg werden Middelburg en Veere nog bezocht.' Over de Oosterscheldekering werd de terugreis naar Scharendijke aan vaard. Alle deelnemers waren zeer voldaan over het vele moois dat Zee land hun te bieden had. GOES Expositie in ziekenhuis Een groot draaiend hart vormt het middelpunt en de blikvanger van de expositie, die van woensdag 24 tot en met zondag 28 mei in de vergaderzaal van het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes wordt gehouden. In 1989 bestaat de Nederlandse Hartstichting 25 jaar en ter gelegenheid daarvan is een gro te tentoonstelling ,,Hart te kijk" ge maakt, bestaande uit twaalf verschil lende tafels. Om een paar onderwer pen te noemen: hart en bloedsom loop, bloeddruk, preventie van het hartinfarct, voeding, pacemakers, hartchirurgie, hart en sport. In de pe riode van de expositie wordt het nieu we revalidatie-centrum bij het zie kenhuis officieel geopend. Na de opening, vrijdag 26 mei, wordt zater dag 27 mei een open dag voor belang stellenden gehouden. De toegang is gratis en men kan alle dagen van 24 tot en met 27 mei terecht van 09.30 tot 17.00 uur en zondag 28 mei van 14.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG Zangersmanifest Het koor van de afdeling Schouwen van de nederlandse bond van platte landsvrouwen heeft op twintig mei deelgenomen aan het door de Zeeuw se Zangersbond 'Zang veredelt' geor ganiseerde zangersmanifest. Wat in de concert- en gehoorzaal te Middel burg gehouden werd. Te beluisteren waren twaalf kóren en twaalf so listen. De vakjury werd gevormd door de heren R. Wester en B. Stol wijk. De koren werden beoordeeld op zeven rubrieken. Te weten de zuiver heid, het ritme, de uitspraak, het klankgehalte, nuancering, samen zang en de opvatting. Het platte landsvrouwenkoor zong het verplich te nummer La dique dique don en het vrije nummer O Salutaris. Met een goede beooi-deling en 217 punten be haalde het koor een eervolle tweede plaats. Door FENAND VAN DEN OEVER Soms wil hem de hoogmoed wel eens even parten spelen. Maar dan kijkt hij slechts naar de gevelsteen van de koeienstal, waarin 's-Heeren Gunst is uitgebeiteld en hij prevelt: aan 's-Heercn zegen is alles gele gen Wie durft dan nog hoogmoe dig zijn? Zo gezegd: Casper van Adel hebben ze overal in het gestoelte der ere ge zet. Maar het liefst zit hij tussen de koeien Daar mijmert hij graag in het schemerige donker van de broeie rige stal. Want Casper van Adel heeft van kindsbeen af gehoord: dat koeien geen koeien zijn Die les geeft hij aan zijn opvolgers ook weer door: koeien zijn geen koeien Zulks moet men vatten. Ge moet niet gaan geloven, dat een man van Ruimzicht ooit zal verkonden, dat het beest aan de mens gelijk zal zijn, neen vast niet. De Schrift, die spreekt, dat de mens over het vee zal heersen, ligt vaak open op Ruimzicht en wijst de weg. Maar Casper van Adel ziet méér in een koe dan een koe Hij kan de verachting van een koe moeilijk ver dragen. En er zijn maar zo weinig mensen, die begrijpen hoe belangrijk een koebeest is. De dominee nog niet eens en die staat hier al zestien jaar. Toen laatst de krentenveger Engel Verkade in de kerkeraad zei: „Al zet je honderd koeien bij elkaar, ik zie geen verschil, ze kwijlen alle maal knikte ook hij. Maar de twee diakenen begrepen er meer van. Want die merken duidelijk in zijn richting op: „Weet, broeders, dat onze gemeente voor een groot deel op de koeien drijft Zie, zülke taal streelt het boerenhart. Ge moet na melijk weten, dat ieder welgescha pen kalf, op Ruimzicht verlost, één, en iedere big een halve gulden voor de kerk opbrengt Daar is een Van Adel van drie, vier geslachten terug al mee begonnen en Casper van nu zet die traditie voort. Daar praat verder niemand over, maar 't staat vast.%Zo- doende zien beide partijen, volgens Capser, ieder jaar 's-Heeren Gunst in klinkende munt op tafel liggen Nu is het januari en hij ruikt de len te reeds. Nog enkele weken en zij zul len de vvilgen gaan knotten. Dan moeten de sloten gebaggerd worden en wat later de landen bemest. Dat al les berekent en regelt Casper nu al. In de kerkeraad en bij de boerenleen bank is bekend, dat hij de eerstvol gende vergadering waarschijnlijk zal verzuimen, dan weet iedereen wel waarom. Want in deze tijd wordt er weinig geslapen in menige hoeve. Welke man van het land, mot hart voor zijn vee, ligt rustig in bed, wan neer daar koeicmoeders in barens nood verkeren? Daarom slaapt Casper van Adel dikwijls niet eens in de deftige bedstede, maar vlijt hij zich neer op wat stro en luistert Daarmee dient Casper van Adel het belang van velen, ook van de kerk. Die dagen en nachten zijn zwaar voor een boer, doch ze zijn innig zwoel en berstens vol van beloften. Gaat zulk een angst niet vóóruit aan groter wel vaart7 En menige boer hieft bidt om deez' tijd van het jaar hartstochtelijk voor hoeve en vee, dan voor de knechts en meiden. Want de boeren in Oost veen zijn rekenmeesters eerste klas. Die maken uit: thans heeft de stapel zulks harder nodig Zo is precies eender Casper van Adel. Die piekert iedere dag en wendt zich 's nachts op het stro, een paar we ken soms lang, totdat hij trotsch ver klaren kan: Godc zij dank, het vee van Ruimzicht heeft wèlgcdra- genf Ja, Caspqr van Adel is onder Oost veen zeer gezien bij de mensen. Hij kwam hier ter wereld en hoopt er hier uit te gaan. Over het eerste praat hij graag, over het laatste liever niet. Zijn naam is Ook een welluidende klank onder Oost veen. Casper van Adel ligt - eerlijk waar - zo op de tong van het boerenvolk. Goed gelovig, eerlijk in het zakendoen en prima prima voor de knechts Die waardering vond indertijd haar bekroning in de verkiezing, met hogenaamd algemene stemmen, tot hoofdingeland, een erebaantje, waar de boeren in deze streek ongekend happig op zijn. (wordt vervolgd) THOLEN - De Bergsediepsluis in de Oesterdam bij het Zeeuwse eiland Tholen is sinds zondagavond kwart over zes geblokkeerd. Een gezonken kajuitjachtje van zes bij 2,5 meter uit Halsteren verspert het schutten. Er lagen twee schepen in oe sluis toen het ongeluk gebeurde. De 57 ton metende Rijnland III uit Alphen aan den Rijn en het kajuitjachtje uit Halsteren. Tijdens het schutten kwam het jachtje op een balk van de sluisdeur terecht. Tijdens het dalen van het water liep de achterkant van het bootje vol met water. Kaapgracht 21-5 van Santos naar Ca sablanca Snoekgracht 21-5 110 n van Vlissingen naar Gavle Black Sea 25-5 verw. te Safi Nedlloyd Amersfoort 21-5 390 w van Robinsoncrusoe eil. naar Lae Nedlloyd Barcelona 21-5 165 no van Vitoria naar Salvador Nedlloyd Dejima 22-5 225 ozo van Co lombo naar Port Kelang Nedlloyd Delft 21-5 van Shimizu naar Tokyo Nedlloyd Neerlandia 21-5 van Rio Haina naar Willemstad Wij zijn verloofd JOKE HILLEMAN en MICHEL VAN DONGEN Zierikzee, 15 mei 1989 Caustraat 18 St Joostmeet 21 PLAATS UW FAMILIEBERICHTEN IN DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gereformeerde Kerken Beroepen te Meliskerke: drs. R. G. van der Zwan, kand. te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Bussum: drs. P. G. van Heiningen te Hoogeveen. Beroepbaarstelling: drs. R. G. van der Zwan, kand. te Kampen. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Klaaswaal: J. Kareis te Rijssen. HUIB DE FEITER en ANNEMIEKE VILIJN zijn vrijdag 19 mei getrouwd. Ons adres is: Leeuwerikhof 22, 4451 CW Heinkenszand. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van ons trouw en gewaardeerd lid, de heer A. J. SCHEELE Met gevoelens van dankbaarheid denken wij aan zijn en thousiasme voor het schaken en de inzet voor onze ver eniging. Bestuur en leden van de Schaakvereniging Zierikzee. Zierikzee, 19 mei 1989 HET TELEFOONNUMMER VOOR EEN ABONNEMENT OP DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 01110-16551 SLUITING GEMEENTESECRETARIE Burgemeester en wethouders van Middenschouwen maken bekend, dat in verband met de jaarlijkse Personeelsreis de gemeentesecretarie te Scharendijke op woensdag 24 mei 1989 is gesloten. De afdeling burgerlijke stand is voor aangiften van overlij den van 09.00-10.00 uur telefonisch bereikbaar onder num mer 01117-2020. Burgemeester en wethouders van Middenschouwen, De loco-burgemeester, L. C. HART De loco-secretaris, A. VAN DER DOES Scharendijke, 18 mei 1989 FOTO KLAAR Ft MKL CW ,eK5u winkelt! fotografievideo foto's in 1 uur klaar FOTO VERSCHOORE ZIERIKZEE DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 Uw grootouders lazen hem al Onder de Beuze - Aanvang 8.30 uur Deze aktie wordt financieel gesponsord door: Airpack Nederland BV Slagerij Ornée Spijslokaal de Beuze Frituur Plan West Baby-shop den Boer Aannemersbedrijf Quant BV Interieurshop den Boer Bouwbedrijf Roggeband BV Autobedrijf Braai Bandenservice Rinus Roon Rederij den Breejen Schults schilders Buyse herenmode Struijk optiek BV Chin. Ind. rest. China Garden Tuinman woninginrichting C.J.V. Zierikzee Foto Verschoore Deurloo woningtextiel Sigarenmagazijn Viergever Fysiotherapie A. van Goethem Assurantiekantoor M. C. de Vlieger Takelbedrijf J. de Jonge De Vries Drukwerk BV J. de Jonge Wielersport Houtland Walhout Juweliershuis de 12 Apostelen Autobedrijf van der Wekken BV Kort Autoschade Radio Weltevreden Slijterij 't Kraanplein Aannemingsmaatsch. Zeedam BV 't Lange Uus BV Kon. Zeelandia BV Autoschade van Lint BV Gemeente Zierikzee Mc Dean D.H.Z. van Zoest Restaurant de 3 Morianen Deze advertentie wordt u aangeboden door de Nutsspaarbank ZIERIKZEESCHE O Restaurant Onderdak NIEUWSBODE M Touringcarbedrijf van Oeveren Naast bovengenoemde sponsors bedankt het Aktiekommitee Zierikzee Helpt Polen alle sponsors die op een andere wijze deze aktie ondersteunen. Spullen voor de rommelmarkt/kleding (afgeven bij het ziekenhuis) en giften (rek.nr. 82.51.96.000 Nutsspaarbank Zierikzee) zijn nog steeds van harte welkom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5