Commissie verdeeld over subsidie jeugdsoos Brogum Hard slapen? Milder gezond danudenkt Expositie Eenhoorn van cursisten in de in Zierikzee geopend Vijfde geraniummarkt in Zierikzee groot succes zierikzeesche nieuwsbode Maandag 22 mei 1389 Nr. 24543 46 bekeuringen bij snelheids controle Stad en Lande viert gouden jubileum op gepaste wijze Henry Dunant in Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 Eerst in commissie jeugd- en jongerenwerk bespreken ZIERIKZEE - Een moeilijke zaak, waarover de commissie financiën van de gemeen te Zierikzee niet zomaar een eensluidend advies kon geven. Dat bleek vrijdagmiddag bij de behandeling van het verzoek van het bestuur van Brogum aan de gemeente voor een fikse subsidie. Na de zaak uitvoerig te hebben besproken achtte een meerderheid van de commissie het gewenst om dit verzoek eerst in de commissie jeugd- en jongeren werk te bespreken. Dit gebeurt woensdag 24 mei, wanneer deze commissie in vergade ring bijeenkomt. Jeugdsoos Brogum in Zierikzee heeft te kampen met een dalend aantal bezoekers. Dit betekent ook minder inkom sten voor de ,,bar-kas". Daarom vraagt de soos meer subsidie om de deuren niet te moeten sluiten. Ondernemers doen goede zaken ZIERIKZEE - Onder een stralende zomerzon hebben zo'n duizend bezoekers de vijfde geraniummarkt in Zie rikzee bezocht. „Tussen het publiek zaten deze keer vooral veel kopers", vertelt de organisatie achter de jaar lijks terugkerende geraniummarkt, de Vereniging Groei en Bloei, afdeling Schouwen-Duiveland. De slotconclu sie van één dag geraniummarkt is dan ook simpel: de on dernemers deden goede zaken. De Geraniummarkt op de Balie in Zierikzee trok vooral in de ochtenduren aardig wat belangstellenden. (Foto: Joop van Houdt). De (financiële) nood is het bestuur van deze Zierikzeese jongerensocië- teit blijkbaar tot aan de lippen geste gen. In zijn verzoekschrift aan de ge meente rept het bestuur van een exploitatietekort van 13.400,- over '87 en '88. Om het hoofd boven water te kunnen houden zou de gemeente, volgens het Brogum-bestuur niet al leen een subsidie voor het wegwerken OOSTERLAND - Bij een snelheids controle tegenover de Blauwe Keet aan de rijksweg N-59 ter hoogte van Oosterland heeft de politie in korte tijd 46 overtredingen vastgesteld. Omdat op de parallelweg naast de rijksweg werkzaamheden worden verricht geldt op dat gedeelte van de rijksweg een (tijdelijke) maximum snelheid van 50 kilometer per uur ter wijl men anders met een vaart van 100 kilometer over de weg mag rij den. Veel automobilisten merkten de borden met 50 kilometer niet op of negeerden ze. De radarapparatuur re gistreerde 46 auto's die tussen de 72 en 100 kilometer reden. Ook aan de Scheldestraat te Zierikzee werd ge controleerd. Daar werden zes auto mobilisten geregistreerd die te hard reden. Alle overtreders krijgen de melding van de overtreding binnen kort in de bus. Advertentie De keiharde waarheid is dat hard slapen ongezond en onkomfortabel is. Een soepele, gelijkmatige ondersteuning van uw lichaam is een voorwaar de voor een goede nacht rust. Kom voor een persoonlijk advies naar uw Bedderie specialist. DE BEDDERIE SPECIALIST WEET ALLES OVER EEN GEZONDE NACHTRUST. deurloo intermeubet Haringvlietplein 4, Zierikzee Telefoon 01110-12946 van dit tekort moeten verstrekken, maar zou er met ingang van 1989 ook jaarlijks een bedrag aan Brogum moeten worden toegekend. Om de ernst van de zaak nog eens te on derstrepen en de functie van Brogum als ontmoetingsplaats voor jongeren uit de gehele regio heeft het bestuur zijn toekomstvisie op papier gezet en bij het verzoek om steun gevoegd. Mevrouw Asselbergs: buiten te treden'''' De vrouw van burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs ging ook in op het activiteiten-programma van de Lichtboei. ,,In totaal zijn er veertien vakdocenten in het club- en buurt huis actief om verschillende cursisten creatief bezig te laten zijn. Een kleine greep uit deze activiteiten is bloem schikken, volksdansen en houtsnij den. De Lichtboei is een actief buurt en clubhuis". Prettig- gevoel bij omtovering Ze vond het een goede zaak, dat de mensen ook een stukje kunstzinnige vorming werd aangeboden. ,,Het Voor de commissie bleek het geen eenvoudige opgave te zijn om op één lijn te komen. RU-vertegenwoordiger W. F. Sprengelmeijer voelde er om principiële redenen niets voor om het tekort eerst aan te zuiveren en vervol gens nog eens een structurele subsi die aan Brogum toe te kennen. ,,Deze bui heb ik al jaren zien hangen. Dit is het begin van het einde en kost de ge- moet ongetwijfeld een prettig gevoel zijn als je een stuk wit doek hebt om getoverd tot een landschap of stille ven", was de reactie van mevrouw As selbergs. Dat op deze manier de cursisten hun werken tonen vond ze goed voor het zelfvertrouwen.' ,,Je moet je altijd bloot stellen aan kri tiek". Ook gastheer, Rudy Prager, richtte enige woorden tot het publiek door te zeggen, dat het tijd werd om De Lichtboei uit te breiden, omdat ze een breed activiteiten-programma heeft. De expositieruimte zelf bood ook niet zo veel ruimte. Tijdens de opening stond deze propvol met be- meente handenvol,geld" aldus de Re formatorische vertegenwoordiger die bij de verplaatsing van Brogum naar de Julianastraat met de suggestie kwam om het gebouw voor een sym bolisch bedrag over te doen aan deze jongerensociëteit. Inhoudelijk Zowel mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal (CDA) en mevrouw M. R. de Jong-van Loo (PvdA) waren van mening dat de gemeente eerst moest bijspringen bij het wegwerken van het tekort van 13.400,-. Het al dan niet toekennen van een jaarlijkse subsidie aan Brogum zou eerst in de commissie jeugd- en jongerenwerk moeten worden besproken. Gelet op de functie die Brogum voor jongeren uit de regio vervult vonden beide dames het gerechtvaar digd om als gemeente bij te springen in het tekort, dat zo concludeerde de sociaaldemocrate niet het gevolg is van wanbeleid, maar van tegenval lende inkomsten uit de bierpomp. ,,De gebruikers van Brogum vormen een deel van de Zierikzeese bevol king, die evenals andere organisaties recht hebben op een vergoeding" mo tiveerde mevrouw Bij de Vaate- Rozendaal haar standpunt. Voor de liberaal J. J. Geleijnse lag de zaak wat moeilijker. ,,Hoe lang moeten we hiermee doorgaan. De no ta geeft mij geen garantie dat we hier voor het laatst over Brogum spreken" aldus Geleijnse die wees op de ten dens van tanende belangstelling voor de jeugdsosen. Voor hem was het dan ook geen goede zaak om de eenmali ge subsidie (voor het exploitatiete kort) en de eventueel jaarlijkse subsi die apart te behandelen. Hij pleitte er dan ook voor om beide subsidie verzoeken eerst in de commissie jeugd- en jongerenwerk te bespreken. Hiertegen bleek geen bezwaar te be staan. Woensdag 24 mei zal dit punt tijdens de vergadering van bovenge noemde commissie opnieuw worden aangekaart. Minder moeite had de commissie met het beschikbaar stellen van 214.000 gulden voor-het uitvoeren van baggerwerkzaamheden in het Haven kanaal. Door een te royale bereke ning van het aantal kubieke meters slib (naderhand bleek er 20.000 kub slib minder te zijn) kon het uiteinde lijke bedrag met 1,5 ton worden ver minderd tot 214.000 gulden. Ook voor het maken van een aansluiting op het waterleiding- en elektriciteitsnet bij 't Luitje stelde de commissie zonder moeite een bedrag van circa 4500 gul den beschikbaar. Dit vanwege het be lang van zo'n voorziening voor het toerisme in Zierikzee. Inmiddels ge wend geraakt aan het gegeven dat restauraties weieens duurder plegen uit te vallen dan in eerste instantie wordt geraamd, gaf de commissie dan ook zonder veel omhaal het groe ne licht voor aanvullend krediet voor de restauratie van de Rookende Moor van 58.000 gulden. langstellenden en cursisten, die het resultaat van hun creaties nog eens van dichtbij kwamen bekijken. De werken aan de wand bestonden onder meer uit stillevens, portretten, en landschappen. Deze zijn doormid del van verschillende technieken op het doek gebracht. Er waren schilde rijen van plakkaatverf, potlood, pen, inkt en pastelkrijt. ,,In het begin van de cursus probeer ik bij alle cursisten alle mogelijkheden van de technie ken bij te brengen", vertelt docente Anneke Leij dekker. Eigen weg Vervolgens mogen de leerlingen hun eigen weg gaan in de techniek die ze het meest aantrekt. Daarbij voor ziet Anneke Leijdekker de cursisten wel van advies. De groep cursisten is zeer gemêleerd. „Het merendeel be staat uit jonge vrouwen, maar ook oudere dames komen naar de cursus toe", aldus de docente, die maar enke le mannen de technieken in het teke nen en schilderen bijbrengt. De expo sitie duurt tot vrijdag 26 mei. Hoewel er ook sierpotten en lage struiken, zoals fuchsia's en coniferen te koop waren, draaide het natuurlijk allemaal om de geranium. Die staat Vervolg van pagina 1 Na het officiële gedeelte 's morgens bestond 'het middagprogramma, dat eveneens door voorzitter De Kam werd ingeluid uit het optreden van het Bruse Kinderkoor onder leiding van Rianda Brouwer en het koor Nu met Hope uit Burgh-Haamstede. Bei de koren die zich voor deze gelegen heid in Schouwen-Duivelandse kledij hadden gestoken lieten op geslaagde wijze horen wat Schouwen- Duiveland vocaal te bieden heeft. Beide koren zijn overigens ook op het bandje Het lied van ons eiland te horen. Dit bandje werd 's middags door de voorzitter van de Streektaal commissie dr. A. de Vin aan de voor zittervan Stad en Lande aangeboden. Tfevens overhandigde de voorzitter van de commisie Veldnamen, M. K. Buth het eerste exemplaar van het nieuwe Veldnamenboek (deel III) aan De Kam. Schatten Drs P. Vleugel, voorzitter van de commissie kleine monumenten open de tenslotte aan het eind van de mid dag de expositie Kleine Schatten van Schouwen-Duiveland. Deze tentoon stelling die tot en met zaterdag 3 juni in de Nieuwe Kerk te zien is, is een co-productie" van de commissies Kleine monumenten, Streekkunde en Archeologie en bestaat uit een aantal panelen foto's met beschrij ving en enkele vitrines met voorwer pen, zoals onder meer een windwij zer, een makelaar en een schampsteen en vondsten die in de afgelopen vijf tig jaar op Schouwen-Duiveland zijn gedaan. Affiche Een ander onderdeel van deze rei zende tentoonstelling vormen de cir ca zestig affiches die in het kader van een door de commissie streekkunde uitgeschreven affiche-wedstrijd voor leerlingen van het basisonderwijs (groep 6, 7 en 8) en de eerste twee klassen van het voortgezet onder wijs. Bijna honderd leerlingen van in totaal zeven scholen hebben hiermee een bijdrage aan deze expositie gele verd met affiches als Ons Zeeuwen bin zuunig op het milieu en andere treffende slogans. Als uiteindelijke winnaar kwam de christelijke basis school De Schouw uit Brouwersha ven uit de bus. Op de tweede plaats eindigden respectievelijk De Meer paal en 't Kofschip. ZIERIKZEE - De ms. J. Henry Du nant van het Nederlandse Rode Kruis brengt woensdag 24 mei een bezoek aan Zierikzee. De boot meert af bij 't Luitje. Aan boord zijn 68 gas ten uit de Kring Noord-Holland. Het Zierikzeese echtpaar Hagc-Spccl- man heet de opvarenden om 07.45 uur van harte welkom met een fleurige attentie. Rond 20.00 uur wordt een vocaal concert gegeven door de mannen groep van de gemengde zangvereni ging Nu met Hope uit Burgh-Haam- stede. Deze zanggroep staat onder leiding van Elvira Vos-Simons. Na de pauze wordt iedereen om 20.30 uur een presentje aangeboden namens het Rode Kruis. Het programma wordt beeïndigd met een concert door de kapel van de Koninklijke Muziekvereniging Witte van Haem- stede uit Burgh-Haamstede, onder leiding van Frank Slager. ieder jaar weer centraal op de Balie in Zierikzee. Vooral in de ochtend uren trokken vele belangstellenden naar het parkeerterrein, dat voor de ze ene dag was omgetoverd tot een fleurige „plantentuin". Bijenvereniging In totaal stonden er vijf kwekerij en/hoveniers op de Balie. Naast de stand van de Vereniging Groei en Bloei was deze keer ook de Bijenvere niging van Schouwen-Duiveland aan wezig en de eilandelijke Fuchsia vereniging. Ze informeerde de aanwe zigen desgevraagd over hun eigen hobby en over de vereniging. Het doel van de geraniummarkt, die nu voor de vijfde keer wordt ge houden, is om de mensen met de na tuur bezig te laten zijn. „Niet alleen van de natuur te houden, maar ook om er actief mee bezig te zijn", ver telt één van de Groei en Bloei-leden. De afdeling Schouwen-Duiveland be staat nu sinds 1981 en telt momenteel 265 leden, verspreid over heel Schou wen-Duiveland. Het bestuur tracht zoveel mogelijk gevarieerde activiteiten te ontplooi en. Naast een geraniummarkt organi seert ze onder meer ook lezingen, dia avonden, excursies naar leerzame en interessante objecten in binnen- en buitenland, bloemschikcursussen en het jaarlijkse stekken-project voor de hoogste groepen van de basisscholen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Rudy Prager. uiterst rechtstrad op als gastheer tijdens de opening van een expositie waar 30 cursisten van de cursus tekenen/schilderen hun werken toonden. Mevrouw E. S. M. Asselbergs-Bueno de Mesquita verrichtte de officiële ope ning. Wat een moed om op deze manier naar ZIERIKZEE - „Wat een moed om op deze manier naar buiten te treden. En jullie mogen met recht trots zijn op het resultaat". Deze woorden sprak mevrouw E. S. M Asselbergs-Bueno de Mesquita tijdens de opening van een expositie van verschillende cursisten van de cursus tekenen/schilderen in De Lichtboei in Zierikzee. In to taal exposeerde een dertigtal cursisten in de Eenhoorn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3