EILANDELIJKE MUZIEKDAG Op Eilandelijke Muziekdag 1989; gezelligheid en veel muziek! Jubilarissen Luctor et Emergo de plaats rust! Speciale uitgave ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dit is een speciale uitgave van de Zierikzeesehe Nieuwsbode bij de maandageditie van 22 mei 1989. Dit ter gelegenheid van de eilandelijke muziekdag in Brouwershaven. De tekst is verzorgd door redactrice Ellen Vreede en de foto's komen van fotograaf Joop van Houdt. Iedereen die v.oor die dag een uit stapje richting Brouwershaven in ge dachte had, werd op een plezierige manier geconfronteerd met muziek. Zo kon het zijn dat je een drumband door de straten zag trekken, op de markt een fanfare haar muziek ten gehore hoorde brengen of een eenling die net klaar was met spelen en die zij instrument op ging bergen. Op de markt was door de organise rende club een kiosk geplaatst van waaruit de elf fanfares en harmo nieën de muziek die zij ingestudeerd hadden lieten horen. Het standbeeld van de schrijver Jacob Cats werd van af tien uur 's morgens in de muziek gezet en het weer droeg haar steentje bij om de dag tot een succes te maken. Het zonnetje heeft het deze muzikale dag geen minuut laten afweten. Degenen die het plein in Brouwers haven naderde zag er een drukte van jewelste. Mensen die kwamen en gin gen, muzikanten die zich opmaakten voor hun optreden of die met de fan fare net klaar waren met het spelen van het repertoire. Tijdens het mu ziekevenement was er in de smalstad nog een braderie aan de gang. Twee meisjes hadden het idee opgepakt om met borden door de menigte te lopen om zo reklamc te maken voor de rom melmarkt. De meisjes, zelf een jaar of acht, ge bruikten daar ook hun stemgeluid bij. ,,Sla je slag. Ballonnen voor je kinderen of kleinkinderen". Of dat er de oorzaak van was dat het in de och tend iets minder druk was bij de mu- ziekpresentatie van do muziekvereni gingen is nog onzeker. ,,We denken wel dat veel mensen eerst naar de rommelmarkt gaan. om daar de beste keus te hebben van aangeboden spul letjes". aldus S. H. Kraayenveld, pre sident van de organiserende Lions- club. De stoelen die er neergezet waren zijn zo'n beetje de hele dag bezet ge woest. Er hadden mensen op plaats genomen om /o het muziekspektakel van dichtbij en vanuit een comfort!) bele situatie mee te maken Oud burgemeesterSlabbekoorn van Bron wershavcn was één van de toeschou wers die het evenement heeft gade geslagen. Nut en Uitspanning speelde op de ze dag een paar stukken met Latijns- Amerikaanse muziek. Dit samen met de zon, die al haar warmte naar het marktplein straalde moet menig toe schouwer zich op dat moment in een van deze landen gewaand hebben. De zon zorgde er dan ook voor dat het al vroeg erg warm was wat weer als gc volg had dat al kort na negenen de eerste pilsjes getapt konden worden Rondom het plein waren meer men sen die van het gebeuren hun graan tje mee wilden pikken. Overal kwa men er terasjes tevoorschijn. Niet alleen bij de café's en restaurants die hiervoor een vergunning hebben. Ook waren er mensen die de tuin stoeltjes vanuit de achtertuin voor op de stoep zetten om op deze manier zelf een privé-terras te creëren om zo ondertussen nog een praatje met voorbijgangers te kunnen maken. De leden van de organiserende club hadden zo'n beetje allemaal een taak. Zo stonden er een aantal achter het barretje en achter het kraampje waai de broodjes verkocht werden. Onder tussen was er echter nog tijd genoeg om met de toeschouwers een praatje te maken en om foto's te maken. C. W. van Haveren, voorzitter van de lustrumcommissie, was druk doende om het geheel zo soepel mogelijk te laten verlopen. Tussen elke wisseling van muziekvereniging kondigde hij de volgende fanfare of drumband aan. De vierjarige Ralf de Jong uit Brouwershaven zorgde tijdens het op treden van majorettekorps Apollonia voor zijn eigen show. Hij had plaats genomen tussen showband Apollo en heeft op zijn manier bij gedragen aan het welslagen van het optreden van de showband en de majorettes. Op zijn eigen trommel speelde hij met de band mee Dat hij zijn taak zeer se rieus opvatte was te zien aan het gespannen gezicht. Op het moment dat de instructeur van Apollo hot sein gaf aan de muzikanten dat ze in de rusthouding konden gaan staan, volgde Ralf deze idem dito op, tot veel vermaak van de toeschouwers. Over een tekort aan aandacht kan do organisatie van hot ovonmont niet spreken. ..Het is zo'n beetje de hele dag een komen en gaan geweest 's Morgens was het redelijk druk. tus sen de middag nam dat een beetje af en vanmiddag was het weer heel erg druk", aldus Kranyeveld. Van Have ren: ..Ik zou geen precies aantal men sen durven te zeggen die er geweest zijn. maar ik schat op zo'n 1100 a 1200 mensen". Tijdens de muziekdag waren het niet alleen de muzikanten die actief waren. Ook het promotieteam van de Brouwse dag onder leiding van A van de Hoek, was in de weer. Janet van der Have was als hostess van van deze komende dag aan het proberen of er muzikanten mee wilden doen aan de muziek play-inn. dit» georgani seerd wordt tijdens de Brouwse dag Voordat Crescendo het report oir he lemaal had laten horen aan het pu bliek werden zij onderbroken door de president van de Lionsclub Schou- wen-Duiveland. Hij wilde graag een dankwoordje spreken tot alle mede werkers die deze dag tot een geslaag de dag had gemaakt. „Hiermee denk ik aan de gemeente, de politie, de EH BO, en niet te vergeten de sponsors, want zonder hen was deze dag er mis schien niet geweest." Ook ging zijn dank uit naar de Lio- nessen (de echtgenotes van de Lions, red.) die achter de schermen veel werk verzet hebben door bijvoor beeld de 1000 broodjes te smeren. ,,En om niet te vergeten wil ik Greet Koe man ook hartelijk bedanken. Zij is degene die het Horeca diploma heeft en waarmee we een vergunning ge kregen hebben om bier te verkopen". „Nu wil ik graag overgaan naar het overhandigen van de cheque en daar voor zou ik dhr Dekker graag op het podium zien", aldus Kraayeveld. De Koninklijke Nederlandse Federatie voor Muziekverenigingen kreeg een symbolische cheque overhandigd met een bedrag van fl. 10.000,-. Dit be drag wordt verdeeld over de muziek- verenigingn die hun medewerking verleent hebben aan deze muziekdag. ,,De opbrengst die behaalt wordt uit de verkoop van de broodjes, de frisdrank en het bier gaat naar het Konigin Wilhelmina Fonds. We weten nog niet precies wat voor een bedrag dit is, maar dat wordt in-de loop van de komende week aan hun ovedrhan- digd", aldus de president van de orga niserende club. Wat Brouwershaven bètreft zit de Eilandelijke Muziekdag/er weer op. Maar als het aan de omwonenden van het plein ligt. wordt deze dag volgend jaar hier weer opnieuw georgani seerd: Ik vond het prachtig. Het was schitterend, er is de hele dag muziek geweest, zonder een minuut stil stand. Dit soort muziek verveelt nooit. Voor mij is het voor herhaling vatbaar. Als je de bedoeling hebt om maar even te gaan luisteren blijf je langer dan de bedoeling was. Dat wa ren de belangrijkste geluiden die te horen waren, op het moment de laat ste restjes aan het opruimen waren die overgebleven waren van het grootse muziekevenement in de smalstad. BROUWERSHAVEN - Op de Markt van de smalstad wapperde afgelopen zaterdag de vlag van de provincie Zeeland. Brouwershaven was die dag het toneel van fan fares, drumbands, een brassband, harmonieën en een majorettenkorps. Zij allen waren aanwezig op de eilan delijke muziekdag die georganiseerd was door de Lions club Schouwen-Duiveland. BROUWERSHAVEN - Nadat de muziekdag in Brouwershaven al weer achter de rug was, maakten de muzikanten van Luctor et Emergo zich weer op voor het solistenconcours. Tijdens dit concours werd er voor dirigent Henk Blom en tambour-maitre Adri Padmos en verras singselement ingebouwd. Beiden waren namelijk jubilarissen bij de muziekvereniging. „Dirigent Henk Blom is dit jaar dertig jaren actief binnen onze ver eniging. Daarom hebben wij gedacht dit niet zonder meer voorbij te la ten gaan. Eigenlijk duurt het nog een paar maanden voordat hij echt dertig jaar dirigent is, maar aangezien binnenkort het wereldmuziek concours in Kerkrade is, hebben wij dat aangegrepen om hem iets eer der in het zonnetje te zetten", aldus E. Toledo, de woordvoerder van de muziekvereniging. „Voor Blom is het dirigeren een hobby. Maar hij stopt veel meer uren in de vereniging als waarvoor hij betaald wordt. Hij is erg kritisch ten aanzien van de muzikanten wat dan ook weer een positieve weerklank heeft op de fanfare. Je zult bij ons bijvoorbeeld nooit iemand een kauw gom zien eten tijdens repetities of opvoeringen. Dat is het werk van Blom. Voor de vereniging is het eigenlijk een 'gouden vent". Adri Padmos is de tambour-maïtre die dit jaar vijfentwintig jaar lid is van Luctor et Emergo. „Hij is de man die van de drumband een levend gebeuren heeft weten te maken. Op het moment dat het voor hem te zwaar werd om door te gaan met de functie als instructeur, heeft hij op nieuw de trommel opgepakt die hij nu nog bespeelt. Hij is ondanks zijn instructeur-zijn, altijd één van ons geweest". Tijdens het solisten-concours werd tijd 'genomen' om de twee jubila rissen in het zonnetje te zetten. „We hebben aan Padmos gevraagd of hij een toespraak wilde houden voor Blom. De dirigent weet hier niets van. Als verrassingseffect hebben we de vice-voorzitter Hamer gevraagd om een toespraak te maken voor Padmos". De beide heren gaan samen een weekend naar Kerkrade. „We hebben gedacht aan een weekend naar het wereldmuziekconcours en niet aan een materieel cadeau. Beide heren hebben veel tijd in de ver eniging gestoken en dat is niet in materialen uit te drukken". Tijdens het solisten-concours werd ook Elvira Vos op een passende manier ge huldigd. Zij begeleidt het concours dit jaar voor de tiende keer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1