Jaap Knuist uit Dreischor: een veelzijdige duizendpoot Diany Stoel uit Brouwershaven is drijfveer achter Apollonia 'Naar elkaar kijken en luisteren is van belang voor muzikant' 10 demotiverend. ,,Het blijft heel be langrijk iedereen enthousiast te hou den. Zo is iedereen bijvoorbeeld ont zettend enthousiast als we naar een festival zijn geweest. Dan hebben ze andere korpsen gezien en ook vaak oudere meisjes. Maar na een tijdje zakt dat weer weg". BROUWERSHAVEN - Het enige majorettenkorps dat heeft deelgenomen aan de eilandelijke muziekdag was Apollonia uit Brou wershaven. Het majoret tenkorps bestaat uit twee groepen. Een jongere groep voor meisjes van acht tot plus minus elf jaar en de oudere groep waarvan de leeftijd vanaf twaalf jaar. BROUWERSHAVEN - Tij dens de eilandelijke mu ziekdag had Jaap Knuist uit Dreischor een druk pro gramma. Knuist is diri gent van meerdere muziek verenigingen op Schou- wen-Duiveland. Drie van deze verenigingen verleen den hun medewerking aan de door de Lions Club Schouwen-Duiveland geor ganiseerde muziekdag. Knuist is geboren en getogen in Dreischor en toonde al vroeg veel in teresse voor de muziek. Op jonge leeftijd liep hij al met een trommeltje over straat. Het eerste instrument dat hij bespeelde was een cornet bij de muziekvereniging in Dreischor. Als muzikant heeft hij vaak gedacht aan toekomstige dirigent-activiteiten. Iets wat bewaarheid werd toen de Oosterlandse Fanfare zonder dirigent kwam te zitten. Hij heeft het dirige ren nooit als een zware taak gezien, maar als heel leuk werk. Voordat Knuist een muziekstuk kan gaan in studeren met de muzikanten wordt het muziekstuk geanalyseerd. Dit wordt bij hem thuis op het orgel ge daan. Om naast het dirigeren ook nog zelf te kunnen musiceren speelde hij in 1983 bij de brassband van Apollo de cornet. Knuist was al regelmatig in gevallen voor Piet Everwijn, de toen malige dirigent van Apollo en op een gegeven moment heeft hij het hele maal overgenomen. Met deze brass band heeft de Dreischorse dirigent de muziekdag afgelopen zaterdag ge opend. De dirigent uit Dreischor heeft nooit de ambitie gehad om een be roepsdirigent te worden. Als hij op nieuw beginnen kon, zou hij best de opleiding aan het conservatorium voor orkest-directie willen volgen. Het heeft hem altijd fascinerend gele ken om eens een philharmonisch or kest te dirigeren. Maar voor Knuist is het nu goed zoals het is. Hij is ver knocht aan Schouwen-Duiveland en heeft hier 'wortel geschoten' in het muziek wereldje. Het bevalt hem zo prima. ,,Op dit moment is het oudste lid van het majorettekorps veertien jaar", aldus Diany Stoel uit Brou wershaven. „Het is eigenlijk ontzet tend jammer, maar als meiden zo'n jaar of zestien zijn, stoppen ze met de majorette. Dat is ook de reden dat de jongste groep van Apollonia dertien leden telt en de oudste afdeling maar negen". Zelf is de achttienjarige Dia ny ongeveer vanaf haar achtste jaar actief bij de majorettes. ,,Op het moment dat ik begon wa ren we nog dansmarietjes en waren we verbonden aan de plaatselijke carnavalsvereniging. Deze vereni ging werd na een bepaalde tijd ont bonden en toen zijn we doorgegaan als majorettes". Het verschil tussen dansmarietjes en majorette is dat de laatstgenoemde met 'stokken' wer ken, legt Diany uit. Diany is leidster van de oudste groep majorettes. Met de show die af gelopen zaterdag te zien was in Brou wershaven is zij na Sinterklaas be gonnen. ,,Wij oefenen als oudste groep iedere donderdag in de gym zaal. De hele groep is gestart met het oefenen in gemeenschapscentrum het Tonnenmagazijn. Maar tijdens het oe fenen met het gooien van de stokken, bleek het .plafond voor de oudste groep te laag te zijn". ,,Dat is dan ook de reden dat we uitgeweken zijn naar de gymzaal, die hoger is". De groep van de kleinere majorettes oefent nog steeds in het gemeenschapcentrum. Deze" laatste groep wordt getraind door Wilfra; Jonker, woonachtig in Brouwersha ven. De groep kinderen heeft tijdens de muziekdag met de drumband op getreden. De negen oudere meisjes werden begeleid door een cassette bandje. Gemiddeld wordt er door de oude ren drie a vier maanden aan één show gewerkt. „Voordat we aan het optre den kunnen gaan werken, wordt er eerst door mij muziek uitgezocht. Apollo verleent dan wel haar mede werking. Op het moment dat voor mij duidelijk is wat de muziek wordt, neem ik deze mee naar huis. Daar be luister ik die dan een paar keer en ga dan de pasjes bij de uitgezochte mars bedenken". De achttienjarige leidster van Apollonia combineert de pasjes zelf. ,,Het is niet zo dat het allemaal pas jes en bewegingen zijn die ik zelf be denk. Tijdens festivals waar ook an dere majorettekorpsen optreden, kijk ik goed rond en probeer een aan tal variaties te onthouden. Als ik ze thuis nog kan herinneren dan pro beer ik uit of ze in een bepaald stuk muziek passen". gedaan aan een festival. Tijdens zo'n gebeuren zijn er geen prijzen, maar worden er rapporten gemaakt met daarin een beoordeling en kritiek punten. In de rapporten die ze gekre gen hebben werden vaak duidelijke kritiekpunten aangewezen. Voor Dia ny is dit niet altijd leuk, maar ze troost zich met de gedachte dat het in Brouwershaven allemaal zo anders is als in de stad. „Andere korpsen hebben instruc- trices die voor het begeleiden van ma jorettes een opleiding gevolgd heb ben. Ik doe alles zonder begeleiding en haal bijna alles uit boekjes en kijk het van anderen af. Een andere reden is dat het heel moeilijk is om deze groep bij elkaar te houden. Als de le den rond zestien jaar zijn stoppen ze ermee. De meisjes jutten elkaar op door bijvoorbeeld te zeggen dat het eigenlijk maar iets stoms is". Op het moment dat er één majoret te verdwijnt gaan er zo verschillende mee. Dat is voor de ex-majorette vaak „We zouden niet zo heel lang gele den ook mee hebben kunnen doen aan een festival, maar dit was op een zondag, wat voor een aantal kinderen weer een probleem was, zodat het niet doorging. Dat is dan toch jam mer". Soms heeft de leidster van Apollonia er wel eens genoeg van, maar het vooruitzicht op een nieuwe show geeft haar opnieuw de moed om door te gaan. Door met het korps een show op te zetten en in te studeren wil niet zeg gen dat de leidster het niet mist orn zelf een majorette te zijn. „Ik vind het erg jammer dat hier geen club is voor oudere majorettes. Als die er was, dan zou ik daar zeker lid van zijn". Maar zolang dit een wens blijft van Diany Stoel blijft ze doorgaan rqet het trainen van de leden van ma- jorettenvereniging Apollonia. „En ondertussen blijf ik mijn fantasie ge bruiken om iedereen enthousiast te laten blijven voor het gebeuren rond het majorettenkorps". Het majorettenkorps Apollonia staat los van van muziekvereniging Apollo. „We zijn twee aparte vereni gingen met ieder een eigen bestuur. Het is eigenlijk wel een onpraktische naam, want veel mensen denken on terecht dat we bij Apollo zijn aan gesloten. Maar tijdens de prijsvraag die was uitgeschreven voor een nieu we naam werd deze naam drie keer genoemd". Het bedenken van de variaties ge beurt niet doordat Diany aan de tafel gaat zitten en het dan allemaal op schrijft. „Het klinkt misschien raar, maar de meeste composities van pas jes bedenk ik in bed of als ik een lan ge tijd bij de bushalte moet wachten. Om dit alles dan uit te proberen ga ik vaak op donderdag een half uur eer der naar de repetitie en probeer het allemaal uit". Een optreden blijft ook voor de leidster een zenuwachtige situatie. „We hebben dan allemaal hard naar een optreden toegewerkt, maar ik ben dan toch steeds benieuwd hoe het allemaal uitpakt. Ik heb de show zien groeien en heb deze vaak aangepast aan de manier zoals ik denk dat deze goed is. Maar hoe ziet die ander het. Vinden ze het wel leuk? Zit er wel ge noeg variatie in en is de show niet te rommelig?" Het majorettenkorps uit Brouwers haven heeft inmiddels twee keer mee- BROUWERSHAVEN- „Wij als mu ziekvereniging de Witte van Haeni- stede vinden het een goed idee om al le muziekverenigingen van Schou wen-Duiveland op één dag bij elkaar te brengen". Dit zijn de woorden van P. M. Kuzee, die vanaf oktober vorig jaar voorzitter is van de Koninklijke Muziekvereniging uit Burgh-Haam- stede. Hiermee heeft hij de taak van dr. H. J. van Zuylen overgenomen. Voor de muziekdag heeft de vereni ging geen nieuwe stukken ingestu deerd. „We wisten niet van te voren wat we gingen spelen. Dat is iets voor de dirigent om te bepalen. Maar met een repertoire van twintig nummers kun je heel wat kanten op", aldus de voorzitter. Voor de muziekstukken die door de Witte van Haemstede ten gehore gebracht zijn was dan ook al eerder in het jaar op geoefend. Als er naar het doel van een mu ziekdag gekeken wordt, dan betwij felt de voorzitter of dit doel bereikt wordt. „De bedoeling van een mu ziekdag is toch dat de verenigingen onderling ook naar elkaar luisteren en gaan kijken. Maar vooreen aantal mensen blijft het toch moeilijk om een hele dag vrij te houden. Het is dan vaak zo dat de nummers gespeeld worden dat er nog even na afloop ge kletst wordt en dat veel muzikanten weer naar huis gaan". Maar toch vinden de leden van de muziekvereniging het leuk om aan zo'n dag deel te nemen. Wat dat aan gaat wil Kuzee de vergelijking ma ken met voetbal „Als mensen lid zijn van een voetbalclub is dat omdat ze voetballen een leuke sport vinden. Dat geldt ook voor de muziek, anders word je daar geen lid van. Maar net zo goed als bij het voetbal, je moet wc-1 bij uivoeringen zijn". Wat de vergrijzing betreft van de Witte van Haemstede zegt Kuzee het volgende: „Ik zal niet ontkennen dat we niets te maken hebben met ver grijzing van de leden. Maar als je de problemen die vergrijzing met zich meebrengt kunt inschatten en het programma aan kunt passen, levert dat geen beperkingen of pi'oblemen op". „Het is een feit dat wij verhou dingsgewijs veel leden van vijfen zestig jaar en ouder hebben. Maar je moet niet vergeten dat deze mensen ontzettend trouw zijn aan de vereni ging en ontzettend veel ervaring in de muziek hebben. Bij deze oudere le den heb je eerder kans dat ze afhaken en het blijft dan zaak dit van onderaf weer te kunnen aanvullen". Kuzee spreekt dan over de groep tussen vijfentwintig en vijfenveertig jaar. „Deze groep telt binnen de ver eniging het minst aantal leden. Jeugdleden hebben we daarentegen weer genoeg. We moeten proberen de ze jongeren vast te houden". De voor zitter spreekt het stellig tegen dat de Witte van Haemstede in de proble men zou zijn. „Natuurlijk kunnen we nieuwe leden gebruiken, maar welke vereniging kan die niet gebruiken". Voor de muziekvereniging uit Burgh-Haamstedc gaat het in ieder geval de goede kant uit. De groep telt sinds februari zeven nieuwe leden, waarvan een aantal uit de midden groep. „Maar nieuwe leden blijven al tijd welkom bij ons om de muziekver eniging uit te bouwen," aldus Kuzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 10