AUTOCENTER "IRENE Vruchtbaar bezoek in Bruinisse 12e kampeerkamp Ardennen RSG EEN GOEDE OCCASION Groei Brouwenaar randt Duitse toeriste aan Schietver eniging wil onderkomen in Duiveland I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 mei 1989 Nr. 21542 3 De Bruse Ds. Pieter van Dijke- school maakt een voor deze tijd haast spektaeulaire groei door. An derhalf jaar geleden begonnen met 54 leerlingen en nu inmiddels 84 scholieren binnen de muren van de op Reformatorische grondslag ge veste basisschool. Een opmerkelijke ontwikkeling in een tijd, dat de ene na de andere kleine basisschool met opheffing bedreigd wordt. Er blijkt dus duidelijk vraag naar het streng christelijk onderwijs, zoals dat in de Ds. Pieter van Dijkeschool gevolgd wordt. Het Reformatorisch onder wijs maakt slechts een klein deel uit van het totale onderwijsaanbod in den lande. Het merendeel van de scholen schaart zich niet achter de onderwijsmethode van dergelijke scholen, die vasthouden aan princi pes, zoals die zijn vastgelegd in de Nationale Synode van Dordt in de ja ren 1618-1619. Velen achten het bij voorbeeld achterhaald, dat meisjes geen kort haar mogen hebben of dat algemeen geaccepteerde onderwijs- boeken uit den boze zijn in deze ba sisscholen. Het zou dan ook niet juist zijn, dat dergelijk onderwijs met louter overheidsgeld gesteund zou worden. Een behoorlijk eigen bijdra ge van de ouders is een vereiste. En daaraan voldoet ook de Bruse school. Voorzitter van de schoolstich ting, Wolffensperger typeert die ho ge uitgaven met de rake opmerking, dat de betreffende ouders geen geld aan televisies of radio's hoeven uit te geven. Zoals gesteld is er voldoende belangstelling voor de voornoemde school ei}, dat geeft haar alle be staansrecht. Daarover mag door nie mand getwijfeld worden, want Ne derland heeft wat de verdraagzaam heid betreft iets hoog te houden. Wat wel betreurenswaardig aan de diver siteit aan basisscholen is, dat er op deze manier altijd scholen het loodje moeten leggen. Er is in tal van plaat sen al een spanning tussen de kleine christelijke en de kleine openbare basisschool. Waarvan overigens door de politiek best weieens gesteld mag worden, dat er ruimte moet zijn voor beide. Maar de Bruse school is 'con current' van de Ds. J. Bogerman- school in Oosterland en op die ma nier zijn twee christelijke basisscho len gericht op vrijwel dezelfde jeugd. Voor Oosterland heeft dit als conse quentie, dat uitbreiding er voorals nog niet in zit. Een beetje tegen de verwachting in. Los van de vele ar gumenten voor beide scholen is dat eigenlijk best jammer. De verschil len tussen de diverse scholen liggen natuurlijk dieper dan op het onder- wijs-vlak. Maar het moet toch moge lijk zijn, dat scholen meer nog dan nu het geval is de mogelijkheden on derzoeken van samenwerking of soms zelfs fusie. Daar zijn op termijn alle kleinere scholen mee gebaat. Scholen zijn toch in eerste instantie bedoeld voor de algemene ontwikke ling op onderwijsgebied. De levens filosofie wordt thuis bijgebracht of in de kerk AvdW BRUINISSE - Veel inwoners hebben ze gisterochtend (donderdag) zien vliegen. Het was dan ook een opmerkelijk en zeker geen alledaags gezicht, de twee ooievaars die bijna een uur lang boven de vissersplaats vlogen, waarschijnlijk op zoek naar een passende nestgelegenheid. Nu zijn er op Bru wel meer vreemde vogels, bekend zijn natuurlijk de flamingo's en een koppel zwarte zwanen op het Grevelingenmeer maar het is toch al generaties lang geleden dat er ooievaars zijn gesignaleerd. De 70-jarige M. Dorst, die met genoegen naar de tocht van oorsprong voor ons land in heemse vogels stond te kijken, kon zich niet herinneren ooit wel eens ooievaars te hebben gezien, hoewel hij toch het merendeel van z'n leven op het land werkzaam was. Het was dan ook het gesprek van de dag in Bruinisse en er werd ook al druk gespeculeerd bij wie er gezinsuitbreiding zou komen. ZIERIKZEE Kunst en antiek De 24e kunst- en antiekbeurs wordt van 7 tot en met 16 april in Breda ge houden. In het Turfschip is dan een grote collectie kunst en antiek te zien en te koop. Bedrijfsbezoek De leden van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland brengen dins dag 6 juni een bedrijfsbezoek aan de Koninklijke Zeelandia H. J. Doele- man bv te Zierikzee. De rondleiding omvat ondermeer een bedrijfsfilm en een korte rondleiding door het mu seum. De excursie start om 15.00 uur. OUWERKERK Dia-avond De Culturele Vereniging in Ouwer- kerk houdt vrijdag 26 mei een dia avond over Ouwerkerk, zoals 't was. Deze avond begint om 19.30 uur. Aan de hand van dia's uit Ouwerkerk in documenten wordt een beeld ge schetst van Ouwerkerk. De tekst wordt hierbij voor het grootste ge deelte gesproken door de kijkers. BRUINISSE Vacature burgemeester In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van bur- ZIERIKZEE - Neem 42 nieuwsgierige leerlingen. Neem zeven enthousiaste leraren, wier taakverde ling al sinds mensenheuge nis vast ligt en die daarom volledig vergroeid zijn met hun rol in het kamp, maar desondanks zeer soepel kunnen reageren op verras sende gebeurtenissen. Neem een uniek gelegen kampeerveldje, dat je al 12 jaar speciaal voor dit kamp pacht van boer Bastogne, die nog dezelfde sigaar in zijn mond lijkt te hebben als in '78. Neem tenslotte een echte Belgische bus en een door-en-door Belgische chauffeur, in casu Alois Devos, 'Vosje' voor ingewijden. Gooi dit allemaal in een week mooi weer, schudt flink, en het resultaat is een fantastisch kamp dat de leerlingen niet snel zullen ver geten. Hoewel er onder primitieve om standigheden wordt gekampeerd loopt het hele kampgebeuren op rol letjes. Corveeploegen zorgen beurte lings voor afwassen, kookhulp, tafel dekken, water halen en het schoon houden van het terrein. De leerlingen vervullen deze taken met plezier en niemand onttrekt zich aan zijn beurt. De beide keukenprinsen De Kreuk en Keizer hebben in de loop van de jaren een weekmenu ontwikkeld waar een 4-sterrenhotel zich niet voor hoeft te schamen. Wie hoorde ooit van een kamp w. ar, naast de uit stekende maaltijd zelf, iedere dag appelmoes en diverse salades gepre senteerd worden? Menige leerling laat zich dan ook graag dagelijks een tweede bordje opscheppen! Voor sfeer en gezelligheid wordt gezorgd. Samen zingen rond een knetterend kampvuur onder begelei ding van twee gitaar spelende lera ren, is er iets genoeglijkers te beden ken? Een bingo misschien. Is geregeld. Er wordt serieus en met grote inzet gespeeld en er zijn prach tige prijzen te winnen.... Bijzonder leerzaam is het kamp op het gebied van de vakken geschiede nis, aardrijkskunde en biologie. Voor geschiedenis staan op het program ma: het museum van het Ardennenof fensief in Bastogne, een rollenspel over jeugdwerkloosheid in het Euro pees Parlement te Luxemburg, de kasteelruïne van La Roche en de his torische Duitse stad Trier, een oude Romeinse nederzetting. Aardrijks kunde en biologie houden zich bezig met de bestudering van het Ardense heuvellandschap, de diverse rivier tjes en de unieke flora en fauna. Een bezoek aan de geologisch zeer inte ressante druipsteengrotten van Ro- chefort, met muziek- en lichtshow, mag hierbij niet onvermeld blijven. Uiteraard heeft dit kamp ook zijn nut voor de oefening van het Frans en Duits, dat door de leerlingen da gelijks gebezigd wordt tegen de plaatselijk middenstand: 'Avez-vous du cola?'. 'Haben Sie chips'. Deze vreugdevolle maar bovenal leerzame weck stond onder leiding van de onvervangbare docenten De Kreuk, Keizer, Beekman, Van Dijk, Timmermans, Jansen en Vergeer. Advertentie verdient zorg en aandacht Daarom staan onze inruilauto's, zowel uiterlijk als technisch in topconditie, in een speciaal hiervoor gebouwde en ingerichte OCCASIONHAL. Hier kunt u in alle rust, zonder last te hebben van weer en wind, vergelij ken en kijken welke auto het meest aan uw wensen tegemoet komt. U wordt niets opgedrongen; alleen geïnformeerd en desgewenst geadvi seerd. Alle auto's worden, voorzien van 3 maanden of 1 jaar schriftelijke garantie, door ons tegen uitermate redelijke prijzen verkocht. Ook kunnen wij u informeren over de voor u meest aantrekkelijke financierings-mogelijkheden. Bel op voor informatie, of kom gewoon bij ons langs. Industrieweg (achter BOOI), Pr. Irenestraat 1 (bij het sportterrein) Bruinisse, telefoon 01113-1292-2409 55 Het kampeerkamp van de RSG voor het museum in Trier. gemeesterT. C. Hekman is het burge meestersambt per 1 november aan staande vacant. In de Nederlandse Staatscourant heeft inmiddels een advertentie gestaan inzake de sollici- tatiemogelij kheden. Herbestratingen In het kader van de herbestratin gen van de gemeente Bruinisse heeft aannemersbedrijf Van der Velde nu de Noorddijk onder handen. Voordat het weer deugdelijk leggen van deze straat begon is de Molenstraat vanaf de Dreef tot het postkantoor her- bestraat. Busreis ouderen De busreis van de bejaardensoos van mevrouw IJzelenberg ging dit jaar naar West-Friesland met als hoofddoel de Broekerveiling. Via de havens van Rotterdam en Den Haag ging het naar Leiderdorp waar in de wintertuin heerlijk koffie met gebak werd genuttigd. Langs de nog in bloei staande fruitbomen van het Noord- Hollandse landschap naar Nibbix- woud waar een heerlijk diner werd aangeboden. Na het diner naar de 101 jaar oude Broekerveiling die daar nog in originele staat is en omgeven door ontelbare eilandjes, ook wel het Rijk der duizend eilanden genoemd. Uiteraard namen de bezoekers ook deel aan de veiling en kwamen met groente en fruit thuis. Thuis werd nog van een gezamelijke koffietafel genoten zodat om half negen het ge zelschap moe maar voldaan thuis Aanbieding eindrapport cultuur-historische fietsroute Frederiek Borggreve, studente aan de Nationale Hogeschool voor Toe risme en Verkeer te Breda, heeft in het kader van haar stageopdracht voor de provincie Zeeland onderzoek verricht ten behoeve van het uitzetten van cultuur-historische fietsroutes op Schouwen-Duiveland en Sint Philips- land. Het onderzoek is met name ver richt in de tweede helft van 1988. Fre deriek heeft tijdens haar onderzoek in Bruinisse gewoond en werkte van uit het gemeentehuis van Bruinisse. In haar eindrapport beschrijft ze vele mogelijke fietsroutes voor de toerist en locale inwoners. Ook geeft ze aan welke voorzieningen en verbeterin gen wenselijk en noodzakelijk zou den zijn waardoor Schouwen-Duive land en Sint Philipsland voor fietsers nog vriendelijker en aantrekkelijker kunnen worden. Haar eindrapport zal op 1 juni om 09.30 uur in het ge meentehuis van Bruinisse worden aangeboden. Kopschroef in tanker De reparatiehaven van Bruinisse lag begin deze week bijna vol doordat bij machinefabriek Padmos een grote binnenvaarttanker lag. Padmos bouwde in de 80 meter lange en 1500 ton grote tanker een schottel-kop- schroef met een Mitsubishi-motor. Nadat aan de Maaike in Alblasser- dam al het onderwatcrwerk aan de werf was gebeurd, werd in Bru het technische inbouwen verzorgd. Op de sleepboot Eerland 20 wordt een hy draulische kraan gebouwd. Seizoenweekmarkt van start De seizoenwcckmarkt op het Kerk plein in Bruinisse vangt dit jaar aan op woensdag 7 juni. De startdatum valt op de eerste woensdag na de Paardemarkt van Zierikzee. De laat ste makrtdag valt op 13 september. Op de markt zullen weer de bekende kramen verschijnen. GOES Orgelconcert De serie orgelconcerten op het Mar- cussenorgel van de Grote Kerk te Goes wordt zaterdag 27 mei voortge zet door de Kapelse organist Henk G. van Putten. Van Putten studeerde aan de Conservatoria van Rotterdam en Wenen en is sinds einds 1988 orga nist van de Nederlands Hervormde kerk in Kapelle. De hoofdmoot van het door hem uit te voeren program ma wordt gevormd door composities uit de Duitse en Franse romantiek. Het concert begint om 20.00 uur. MIDDELBURG Stille tochten Het Zeeuws comité Stille Tochten heeft voor 24 mei een gesprek met twee mensen uit El Salvador op het programma staan. Dat gebeurt in de Doopsgezinde kerk te Middelburg vanaf 19.30 uur. Een ieder die zich verbonden voelt met de mensen in El Salvador zijn voor deze gespreks- avond uitgenodigd. Petitie In de week van 22 tot en met 27 mei worden in het gehele land acties te gen de nota Volkshuisvesting in de ja ren negentig van demissionair staats secretaris Heerma gehouden. Deze actieweeek wordt zaterdag 27 mei met een landelijke manifestatie iri Rotterdam afgesloten. In het kader van deze actie komt een aantal wet houders en vertegenwoordigers van woningcorporaties in het Zeeuwse donderdag 25 mei in het stadhuis van Middelburg bijeen tijdens een bijeen komst, waarbij de nota Volkshuis vesting in de jaren negentig van de missionair staatssecretaris Herma ter discussie staat. Tijdens deze bij eenkomst die door het Zeeuws Plat form voor Woonconsumenten is geor ganiseerd zal een petitie worden ondertekend. De wethouders van Middelburg, Vlissingen, Borsele, Goes, Hulst, Hontenisse hebben in middels te kennen gegeven de petitie te willen ondertekenen, evenals de Algemene Woningbouwvereniging West-Zeeuws Vlaanderen en de Wo ningbouwvereniging Middelburg. Een aantal vertegenwoordigers van het Landelijke Aktiekomitee zal eveneens aanwezig zijn. De petitie die donderdag wordt ondertekend is op gesteld door de landelijke federatie van LOS, LOBH en NVH. Gastouders In de filmzaal van de provinciale griffie in Middelburg is dinsdag 6 ju ni de presentatie van de brochure Gastouders van de Stichting Overleg Kindercentra Zeeland. Een en ander is tussen 10.30-12.30 uur. M. Joosten van de stichting spreekt een wel komstwoord, waarna mevrouw J. Jansen-Fioole een inleiding houdt over de opzet, werkwijze en evalua tie-resultaten van het Gastouderpro ject op Walcheren. A. van Tongeren, beleidsmedewerker kinderopvang bij het ministerie van wvc, spreekt over het rijksbeleid ten aanzien van kin deropvang. Ook voert gedeputeerde in Zeeland, E. Maris-Koster, het woord. Zij richt zich op het provin ciaal beleid. SCHARENDIJKE - De Brouwer- naar C. A. de W. heeft na verhoor door de politie bekend dat hij een Duitse toeriste heeft aangerand. De overtreding vond donderdag middag om ongeveer 14.30 uur plaats in de duinen aan de zeezijde van de Brouwersdam. De Duitse lag te zon nen in een duinpan toen zij werd lastig gevallen door De W. Dankzij de oplettendheid en het medeleven van omstanders werd de politie gewaar schuwd en noteerde men het kente ken van de auto van de Brouwenaar. Hij werd aangehouden en voor ver hoor meegenomen naar het politiebu reau te Zierikzee waar hij zijn hande lingen bekende. De W. is daarna weer op vrije voeten gesteld. Over enkele maanden wordt hij voorgeleid voor de rechter. NIEUWERKERK - De commissie financiën en onderwijs van de ge meente Duiveland heeft tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis te Nieuwerkerk positief geadviseerd over de komst van een onderkomen voor de schietvereniging Schouwen- Duiveland. De club, die momenteel een kleine veertig leden telt, is gehuisvest onder restaurant de Val in Zierikzee en heeft een locatie in Duiveland op het oog. Hiervoor wil de club een lening aangaan met de bank. Als de gemeen teraad het advies van de commissie volgt, zal de gemeente een garantie afgeven. Dat maakt het lenen zowel eenvoudiger als goedkoper. Tijdens de vergadering stemden de leden - onder voorbehoud van W. Stouten (VVD) - tevens in met een krediet voor de Christelijke Woning bouwvereniging. Nu de eerder ge maakte plannen met betrekking tot de smederij in Sirjansland niet door gaan lijkt het het de gemeente een reeële zaak de woningbouwvereni ging een deel van de gemaakte kosten terug te geven. Stouten wil een en an der nogeens in zijn fractie bespreken. Tijdens het agendapunt met be trekking tot de aanschaf van enkele fietsenrekken voor dc ds J. Boger- manschool hield A. Melieste (PvdA) een kort pleidooi voor meer samen werking tussen het christelijke en openbaar onderwijs. Wat hem betreft moet het in principe mogelijk zijn voornoemde uitgaven te beperken bij een samenwerking. Samen met het SGP-commissielid M. Braam waagde hij zich nog aan een korte discussie. Braam reageerde op Melieste met de opmerking voor stander te zijn van een openbare christelijke basisschool. Melieste zei gekscherend meer te voelen voor een christelijke openbare school. Dc ver schillen hiertussen werden echter niet belicht. Voorzitter A. Bcrgshoeff hield Braam voor in zijn uitspraak wel bijzonder grote concessies te doen. Het korte gesprekspunt vol trok zich in een wat lacherige sfeer. Advertentie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: BV. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon. 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60 Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3