s Allied Forces in Big Nieuwe getrokken rooimachine De Burghse paardemarkt van 1718 Expositie schilderijen Dikke Toren Zierikzee Expositie tekeningen en textiele werkvormen ZDASG in bibliotheek Kind gewond bij aanrijding Dammenweg Auto aan Philipsdam vernield Diefstal terrasstoelen Snelheids controle door inwoners van Eikerzee Botsing fietser/ bromfietser Vergadering commissie welzijn i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 mei 1989 Nr. 24541 5 ELLEMEET - De 6-jarige V. D. uit Bruinisse en de bestuurder van de personenauto, waarin het kind zat, K. F. uit Bruinisse werden per ambu lance naar het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee overgebracht na een aan rijding op de Rijksweg N-57 (Dam menweg) nabij EUemeet. Het ongeluk gebeurde dinsdag om ongeveer 15.55 uur. F. reed met zijn personenauto over de Dammenweg komende vanuit de richting Oud dorp. Toen hij de afslag naar Scharen- dijke gemist bleek te hebben besloot K. zijn voertuig op de autoweg te ke ren. C. V. uit Renesse die eveneens vanuit de richting Ouddorp over de Dammenweg reed werd hierdoor zo verrast dat hij de auto van de Brue- naar niet meer kon ontwijken. De klap kwam zo hard aan dat beide voertuigen moesten worden wegge sleept. F. en zijn jeugdige passagier D. moesten vanwege verwondingen naar het ziekenhuis worden ver voerd. Na behandeling konden zij weer naar huis. BRUINISSE - In de nacht van 16 op 17 mei werd een in de berm gepar keerde auto aan de Philipsdam ver nield. Naast de ingeslagen ruiten en lek gestoken banden, is ook de auto radio meegenomen en de boxen. De eigenaar, M. L. uit Bonn, had zijn Volkswagen in de nacht achterge laten, omdat hij pech had. Nadat hij terug was gekomen, constateerde hij een vernielde auto. ZIERIKZEE - De eigenaar van een restaurant aan de Lammermarkt te Zierikzee, H. D. werd onaangenaam verrast toen bleek dat twee van zijn nieuwe rotan terrasstoelen waren ge stolen. De diefstal vond maandagavond plaats tussen 21.00 en 23.00 uur. De stoelen werden weggenomen van het terras waarop zij stonden uitgestald. Ze vertegenwoordigen een waarde van bijna 300 gulden. ELKERZEE - Tweede pink sterdag hebben enkele inwo ners van Eikerzee een zoge naamde privé-snelheidscon- trole aan de Elkerzeeseweg ge houden. Tussen 07.30 en 21.00 uur reden ongeveer 550 auto's over de Elkerzeeseweg, waar van vier procent zich aan de maximum snelheid van vijftig kilometer per uur hield. De inwoners gebruikten de zogenaamde stopwatch-metho- de met daarbij een aantal per sonen. Alles werd door de ini tiatiefnemers genoteerd en is aan de rijkspolitie in Zierikzee overhandigd. Een politie woordvoerder vertelt, dat er op zich weinig met de cijfers ge daan kan worden. ,,Een consta tering is voldoende en het te hard rijden op de Elkerzeese weg heeft bij ons al de aan dacht. Hiermee wordt het al leen maar bevestigd". BURGH-HAAMSTEDE - Hardrock/heavy metalband Allied Forces geeft zaterdag 27 mei een concert in jeugdsoos Big S in Burgh-Haamstede. Eerder speelde de Brabantse band in het voorprogramma van het Ca nadese Anvil en TNT. Lovende kritieken kreeg de band in de vakbladen Aardschok en Roadrunner. Een nummer van Allied Forces verscheen ook op de langspeler Dutch Steel. Optredens met onder andere Avon- ger en Loudness volgden. Allied Forces heeft inmiddels ook haar debuut-elpee The Day After uitgebracht. Ze timmeren dus behoorlijk aan de weg. Er staan ook concerten in Duitsland op het programma. Allied For ces bestaat uit: Marc Gerswhin (gitaar, zang), Chris Allister (toetsen), Roxinie Gerswhin (gitaar, zang), Steven Highwood (bas) en Pete Vandesluice (drums). Het concert in Big S begint om 22.00 uur. OUWERKERK - Na een aanrijding tussen een fietser en bromfietser op de Weg van de Buitenlandse Pers in Ouwerkerk moesten drie personen worden overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat beide bestuurders, die achter elkaar reden, achterom gekeken zou den hebben. Daardoor kwamen de minderjarigen (waarvan er één als passagier meereed) met de sturen in botsing. De fietser hield hieraan een gebroken been over en schaafwon den, waarvoor ook de andere twee personen werden behandeld. BURGH-HAAMSTEDE - Een ver zoek van de Nederlandse Vrouwen Raad om subsidie over het jaar 1991. Dat is een van de punten die op de agenda staat bij de openbare verga dering van dei adviescommissie wel zijn van de gemeente Westerschou wen. De adviescommissie komt bijeen op dinsdag 23 mei in het gemeente huis te Haamstede. Op de agenda staat een aantal subsidieverzoeken. Onder andere van de Stichting Regio naal Educatief Centrum de Bevelan- den-Tholen, de Zierikzeese jeugdsoos Brogum, de Stichting Tegen Haar Wil Zeeland en de afdeling Westerschou wen van de ANBO. Ook komt de dis cussienota Vrouwenemancipatie-fa- cetbeleid van de provincie aan de orde. De vergadering begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Zierikzee Promotion start in de Sint Lieven Monstertoren zater dag' 20 mei een expositie van de Rotterdamse Lies Stok-Smith. Zij heeft zich toegelegd op het maken van zijde-schilderijen. Za terdag demonstreert ze haar techniek. Lies Stok, die in 1973 de beschik king kreeg over veel vrije tijd, heeft toen aan de Volksuniversiteit in Rot terdam de opleiding Oude Neder landse Volksschilderkunst gevolgd. Het nodige enthousiasme werd haar bijgebracht door haar leraar, de be kende folkloreschilder Jacques Zuid- ema. Lies Stok werd vooral geïnspi reerd door de grote speelsheid van kleuren en motieven in de Zaanse schilderkunst. Dat resulteerde in het lesgeven bij een groot aantal instel lingen in Nederland. Na enige tijd is zij zich gaan toeleg gen op het beschilderen van zijde, waarbij haar grote handvaardigheid een goed uitgangspunt was. Door zelfstudie, hét lezen van literatuur, het uitproberen en het opdoen van er varingen vooral in Frankrijk is zij uitgegroeid tot een fenomeen op haar gebied. De schilderes, verrukt als zij is over de vele mogelijkheden om ge voelens in een rijkdom van kleuren op het edele matglanzende zijde materiaal vast te leggen, is daarin bijzonder geslaagd. Sjaal Beperkte zij zich in het begin tot het schilderen van een sjaal, een das, een blouse, een japon endergelijke, zij is na verdere studie overgegaan op het schilderen van werken, zoals bloemmotieven, landschappen en ook abstracte werken. Dat zij een graag geziene exposante is blijkt uit de lijst van plaatsen, waar haar werkn in het verleden te zien is ge weest (Breda, Deventer, Groningen, Leeuwarden, Rotterdam en Vinke- veen). De expositie is tot zaterdag 3 juni te bezichtigen op maandag tpt en met zaterdag van 11.00-16.00 uur en op zondag van 12.30-16.00 uur. Oude technieken eigentijds toegepast ZIERIKZEE - Het is moeilijker dan het lijkt, maar ie dereen kan het leren. Dat is wat Marjo Verburg en Saskia Eggink duidelijk willen maken met de expositie van werk van hun leerlingen in bibliotheek De Stolpe in Zie rikzee. Verburg doceert het werken met textiele werk vormen en Eggink geeft les in tekeningen aan de leerlin gen van de ZDASG in Zierikzee. De expositie is te zien tot en met maandag 5 juni. Het is zeker niet de eerste keer dat werk van ZDASG-leerlingen te zien is in de Zierikzeese bibliotheek. ,,Ik denk dat het voor wat betreft de txtiele werkvormen de vijfde keer is dat we hier exposeren", aldus Ver burg. Drie jaar geleden koos men voor het eerst voor een gecombineer de tentoonstelling van textiele werk vormen en tekeningen. Niet in de laatste plaats om mensen te interes seren voor de creatieve vakken. Volgens Verburg en Eggink zijn de creatieve vakken, zoals het werken met textiele werkvormen, nog steeds een beetje het stiefkindje op de mid delbare scholen. ,,Het gaat toch nog steeds in de eerste plaats om de kennis-vakken", aldus Eggink. Zij stelt dat de creatieve vakken min stens zo belangrijk zijn. „Mensen kunnen juist aan die vakken ontzet tend veel plezier beleven". „De mensen die hier komen kijken reageren vaak in de trant van 'Mooi, dat zou ik nooit kunnen'. Maar dat is helemaal niet waar. Het zijn alle maal dingen die je gewoon kunt le ren", aldus Eggink. Ze wijst op een tekening aan een van de wanden van De Stolpe. „Dat is van een vrouw die nog nooit een pot lood in haar handen had gehad tot ze bij mij in de klas kwam". Eggink legt uit dat het in feite een kwestie van durven en proberen is. De docente reikt de technieken aan en begeleidt het proces en voor de rest is het aan de cursist zelf om zijn of haar moge lijkheden te ontdekken. „Het belangrijkste is om mensen te leren om anders te gaan kijken", al dus Verburg. Zo leert zij breisters bij voorbeeld technieken die eigenlijk indruisen tegen de basistechniek van het breien. Een goede breister laat immers geen steken vallen maar dat kan wel een manier zijn om een leuk werkstuk te maken. „In feite gaat het om heel oude technieken die op een eigentijdse manier worden toegepast", aldus Verburg. Zij gebruikt de technieken breien, haken, matelassé, batikken en stof bedrukken. Voor Verburg is het een uitdaging om een bepaald idee zo goed moge lijk te proberen te vertalen in een werkstuk. Waarbij dan vaak diverse technieken met elkaar gecombineerd worden. Een werkstuk is daarbij niet bepaald iets dat je even af kunt raffe len. „Het is behoorlijk tijdrovend", aldus Verburg. Theorie Uiteraard draait het bij zowel teke nen als het werken met textiele werk vormen niet alleen om de pratijk. Ook wordt veel aandacht besteed aan de theorie. Kleurenleer, textuur, vormstructuur en zaken als kunstge schiedenis. Het hoort er allemaal bij net zoals compositie, perspectief, licht en ruimte. Men kampt daarbij met een wat tweeslachtig imago. Mensen die een Picasso of een Mondriaan zien zijn geneigd uit te roepen dat ze dat zelf ook nog wel kunnen. Maar zien ze een simpele tekening dan is dat in eens te moeilijk. Mondriaans of Picasso's hoeven de leerlingen van Verburg en Eggink niet te worden. Het belangrijkste is dat ze plezier hebben in wat ze aan het doen zijn en zelf ontdekken wat ze kunnen. Want dat blijkt vaak veel meer dan men in eerste instantie zelf in gedachten had. Variatie Een rondgang langs de 50 tekenin gen en 50 werkstukken textiele werk vormen leert dat men bij beide kunstuitingen alle kanten op kan. Er is gewerkt met verschillende thema's die dan weer op uiteenlopende ma nieren uitgewerkt zijn. Behalve tex tiel is in sommige werkstukken ook plastic verwerkt. BURGH - De naam Burgh-Haamstede voor een der kernen in de nog jonge ge meente Westerschouwen wordt gemakkelijk uitgesproken en suggereert een eenheid tussen beide plaatsen. Vormen Burgh en Haamstede ook een eenheid? Zeker niet. Beide dorpen zijn boeiend en schilderachtig; beide plaatsen hebben vele eeuwen lang gefigureerd in de geschiedenis van het westelijk gedeelte van Schouwen. Daarmee houdt de overeenkomst op; beide plaatsen hebben een ge heel eigen karakter. Laten we ons oog eens speciaal richten op Burgh, dat qua vorm en historische ontwikkeling alleszins de moeite van een nadere ken nismaking waard is. ZIERIKZEE - De afdeling Land- en tuinbouwmechanisatie van Cebeco-Handelsraad introduceert een nieuwe getrok ken rooimachine met bunker. Bij de ontwikkeling van de nieuwe rooimachine lag de nadruk op een zorgvuldige be handeling van het te rooien produkt. De nieuwe eenrijige machine is zowel geschikt voor middenopname als voor rooien in verstek. De machine is uitgerust met een bunker met een inhoud van 2,8 ton die hydraulisch in hoogte ver stelbaar is en beschikt verder over een valbreker waardoor beschadiging van het produkt zoveel mogelijk wordt voorkomen. Met eenvoudige hulpmiddelen is de rooimachine geschikt te maken voor het rooien van diverse soorten bol-, knol en wortelgewassen hetgeen de machine veelzijdig inzetbaar maakt. Burgh is bekend door het fraaie kerkerf met de nog altijd boeien de kerk en toren en de eromheen lopende Burghse ring met de alom befaamde perebomen. Deze bestanddelen vormen een opper vlakkig visitekaartje want er is in en bij Burgh veel meer dat door Sehouwenaren en vreemdelingen als waardevol wordt ervaren. Hoe wel Burgh niet bepaald groot is te noemen had zij toch al vroeg een duidelijkecentrumfunctie. De am bachtsheren deden er alles aan om in de tijd dat er van toerisme ui teraard nog geen sprake was, de bedrijvigheid te bevorderen. Paarden Een van die schitterende prij zen, een zilveren plaquette met rijk graveerwerk, houdt de herin nering levend aan een paarde markt in Burgh. Blijkens het op schrift was dit de eerste paardemarkt die aldaar werd ge houden. De relaties tussen Westerschou wen en het geslacht De Huybert zijn zoals bekend vele; dit wordt onderstreept door de plaquette. De voorzijde toont het familiewa pen van David de Huybert alsme de de lijfspreuk 'Waackt Huybert'. De uit het helmteken te voorschijn komende zeemeerman duidt op de legende van het vergaan van Wes terschouwen. Het opschrift aan de achterzijde verstrekt mededelingen aangaan de de paardemarkt. Naast het wa pen van Burgh is de navolgende tekst aangebracht: 'Eerste Paar- demart Gelioude tot Burght op den 13 Juny A 1718'. Ook ter gele genheid van andere paardemark- ten en paardefestijnen werden prijzen in zilver (bv. manenkam- inen, roskammen en dergelijke) uitgeloofd en geldprijzen ter be schikking gesteld, maar het exemplaar dat betrekking heeft op de Burghse paardemarkt mag als zeer uniek worden beschouwd. WIEBE KEIKES Hoewel er geen streek in ons land valt aan te wijzen waar het paard in de samenleving geen rol heeft gespeeld kan men gerust zeggen dat deze viervoeter in Zee land door de eeuwen heen wel bij zonder populair is geweest. Het traditionele strao-rijden op Schouwen dat sinds mensenheu genis zoveel bewoners op de been brengt dankt zijn voortbestaan aan het feit dat het paard tot de dag van vandaag in deze regio erg populair is gebleven. Ook nadat hun rol in de landbouw was uit gespeeld. Het paard is nog altijd onmisbaar bij tal van volks feesten zoals het ringsteken. Wie oude albums doorbladert ziet dat er in verleden en heden in tal van steden en dorpen geen burgemees ter kon worden ingehaald of paar den zorgden voor de gewenste en tourage. Ook toen de auto haar intrede had gedaan. In de reeks Zeeuwse steden waar vanouds - sinds de Middel eeuwen in ieder geval - paarde- markten werden gehouden be hoort ook Zierikzee. Zo nu en dan werd ook elders wel eens een der gelijke markt georganiseerd want liet betekende meestal een forse injectie voor de plaatselijke ne ringdoenden. Men deed er alles aan om zo'n paardemarkt tot een succes te ma ken. Daartoe werden allerlei al dan niet kermisachtige attracties aangetrokken. Ook loofde men prijzen en souvenirs uit om de aanvoer van paarden bij een der gelijke gelegenheid zoveel moge lijk te stimuleren. Zilveren prijsplaquette met het wapen-De Hxiybert ter gelegenheid van de paardemarkt te Burgh (1718).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5