Bruse Ds. Pieter van Dijkeschool is nu al uit haar jasje gegroeid infiUlRSBEDRIJF DEURLOO B.V. Rode Kruis wil ook in toekomst blijven helpen 4 Gedeelte gemeenschapsruimte in gebruik als leslokaal gehanteerd. Van de ouders wordt ook verwacht dat zij instemmen met de regels zoals die op de school gehan teerd worden. Want basisonderwijs op Reformatorische grondslag be helst meer dan dagelijks gods dienstonderwijs. Wolffensperger: ,,Wij leren de kinderen dat ze een nieuw hartje moeten krijgen door de werking van God's geest. Wij geven richtlijnen voor het leven". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 VLISSINGEN Richtlijnen die in alle vakken wor den doorgevoerd. Zelfs in taal en re kenen, hoe vreemd dat ook moge klinken. Een voorbeeld dat goed aan geeft hoe strikt de regels gehanteerd worden is het feit dat de Ds. Pieter van Dijkeschool bij de onlangs ge houden verkeersexamens niet het gangbare VVN-diploma uitreikte, maar een eigen ontwerp. Want op het VVN-diploma staat een meisje afge beeld in een lange broek, en dat druist tegen de regels van de ds Pie ter van Dijkeschool in. ,,Het staat ook heel duidelijk in de Bijbel dat vrouwen geen mannenkle ren mogen dragen", aldus penning meester Deurloo. Op school is het dragen van lange broeken en broek rokken vpor meisjes taboe en ook de haardracht dient overeenkomstig de beginselen te zijn. Thboe is verder verderfelijke lec tuur en ook de invloed van radio en televisie wordt op de school zoveel mogelijk geweerd. „Televisie is niets dan godsmiskenning en spotternij. Op televisie wordt niets vertoond ter ere van de schepper of van de diep ge vallen mens", aldus Wolffensperger. ,,De doodsstaat van de mens wordt geloochend". De tegenwerping dat er ook uitzendingen van bijvoorbeeld een evangelische omroep op televisie en radio uitgezonden worden wim pelt Wolffensperger resoluut weg. ,,Die omroep vindt in.onze kring wei nig weerklank". Geen grove woorden In lectuur mogen volgens de visie van het schoolbestuur geen grove woorden voorkomen. Noch schokken de afbeeldingen. Een afbeelding in een boek van een meisje met kort haar bijvoorbeeld is taboe op de Ds. Pieter van Dijkeschool. Godslaster lijke taal is uiteraard uit den boze, maar er is nog veel meer dat volgens het schoolbestuur niet door de beugel kan. Een blik op de leesplank geeft al aan in welke richting de juiste bena dering van de kinderen gezocht dient te worden. Een schuur is gewoon een schuur, maar een boek is niet zomaar een boek, maar de Bijbel. De principiële benadering en de zeer strikte eisen die gelden voor de leermiddelen maken een behoorlijk deel van de bestaande leermethodes ongeschikt voor toepassing op de Ds. Pieter van Dijkeschool. De leerme thodes worden dan ook speciaal ont wikkeld voor scholen als de ds Pieter van Dijkeschool door het ds. Kersten studiecentrum. ,,We zijn inderdaad duurder uit dan andere scholen. Maar wij- besparen weer op andere manie ren omdat wij geen televisies of ra dio's kopen", aldus Wolffensperger. NCVB-bijeenkomst De Nederlandse Christenvrouwen bond afdeling Bruinisse houdt op donderdag 18 mei weer bijeenkomst in het NH-verenigingsgebouw, aan vang 19.45 uur. Als spreekster is uit genodigd mevrouw Jansen uit Brou wershaven met als onderwerp „Dorpen met bijbehorende kleder drachten". Gasten zijn welkom. HVG-vergadering De Hervormde vrouwengroep Helpt Elkander houdt op dinsdag 23 mei weer een bijeenkomst in het NH- verenigingsgebouw, aanvang 19.30 uur. Als spreker is uitgenodigd nota ris W. Klaassen die een lezing houdt. Gasten en belangstellenden zijn wel- GOES Bouwbeurs In de Zeelandhallen in Goes wordt van 24 tot en met 26 mei een vakbeurs voor de bouw gehouden. Het is voor de eerste keer dat een dergelijk eve nement plaats vindt in Zeeland. De vakbeurs is bedoeld voor mensen die beroepshalve met diverse facetten van het bouwen te maken hebben. De materialen zijn uitgestald op een op pervlakte van 6000 vierkante meter, De beurs is dagelijks geopend van 14.00 tot 22.00 uur. Op vrijdag 26 mei van 10.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG Toerisme Overheidsbeleid VVV's en toeristi sche promotie. Zo heet het rapport dat op vrijdag 19 mei wordt aangebo den aan gedeputeerde J. Ventevogel. Dat gebeurt in het stadhuis te Mid delburg om 10.30 uur door de voorzit ter van de commissie harmonisatie overheidsbeleid VVV-wezen en toe ristische promotie J. de Vries uit Oostburg. De commissie werd inge steld omdat door het recreatieoverleg provincie/gemeenten werd geconsta teerd dat de gemeentelijke subsidie- opzetten voor de VVV's en de promo tie verder uiteen gingen lopen. Antiekmarkt Donderdag 1 juni gaat men in Mid delburg weer van start met de weke lijkse antiekmarkten op de Visch- markt. De antiekmarkt wordt steeds tegelijk met de weekmarkt gehou den. De antiekmarkt begint steeds om 9.00 uur en bestaat uit ongeveer twintig kramen. De antiekmarkt wordt in juni, juli en augustus weke lijks gehouden. ZIERIKZEE CPB op reis De leden van de afdeling Schou- wen-Duiveland van de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond kunnen meegaan met het jaarlijkse reisje dat door de bond wordt georganiseerd. De reis vindt plaats op dinsdag 23 mei en gaat naar Oosterhout in Noord-Brabant. Daar worden de Bauknecht-fabrieken bezocht. De bus waarmee men reist vertrekt om 8.00 uur bij het ZWN-station te Zierikzee. Expositie in Lichtboei Van 20 tot en met 26 mei wordt in galerie de Eenhoorn aan het Haven park te Zierikzee een expositie ge houden van het werk dat de cursisten van de cursus tekenen/schilderen in de Lichtboei maakten onder leiding van docente A. Leydekker. De exposi tie wordt zaterdag 20 mei geopend door de echtgenote van de Zierikzee- se burgemeester E. S. M. Asselbergs- Bueno de Mesquita. De werkstukken zijn dagelijks te zien tussen 10.00 en 17.00 uur. RENESSE Solistenconcours Fanfarecorps Luctor et Emergo houdt zaterdag 20 mei voor de 17e keer een solistenconcours in het dorpshuis van Renesse. In totaal zijn er 21 optredens: 16 solo-optredens, 3 duo's en 2 kwartetten. Elvira Vos- Simons zorgt voor de piano-begelei ding terwijl Loes van Mechelen te kent voor de jurering. In tegenstel ling tot vorig jaar toen er geen enkele tamboer deelnam zijn er dit jaar in verhouding veel tamboeroptredens. Voor zowel tamboers als senior en ju nior blazers is een wisselprijs be schikbaar. Bij de junior blazers wordt de wisselprijs verdedigd door Barbara Janse. Ronald Moerland ver dedigt de wisselprijs bij de senioren. Het concours begint om 19.00 uur. BROUWERSHAVEN Oude sieraden De maandelijkse bijeenkomst van de afdeling Brouwershaven van de NBvP stond in het teken van siera den van vroeger en nu. Janny Keuve laar uit Zierikzee vertelde met be hulp van dia's over de diverse sieraden die door de eeuwen heen werden gedragen. Na de pauze wer den door de plattelandsvrouwen vra gen gesteld over sieraden die zij had den meegebracht. Collecte De astma-collecte in de kern Brou wershaven heeft 640,95 opgebracht. De organisatie zegt alle mensen die aan dit resultaat hebben meegewerkt hartelijk dank. KERKWERVE Afscheid Per 21 mei neemt M. van Dijke af scheid van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. Hij maakt na 34 jaar trouwe dienst gebruik van de VUT-regeling. Bestuur en personeel van de reinigingsdienst nemen vrij dag 26 mei afscheid van Van Dijke tij dens een bijeenkomst in dorpshuis 't Zuudènde in Kerkwerve. Deze bijeen komst begint om 15.30 uur. ZONNEMAIRE Ledenvergadering Rode Kruis De afdeling Brouwershaven van het Nederlandse Rode Kruis houdt don derdag 25 mei haar algemene leden vergadering. De vergadering wordt gehouden in het dorpshuis in Zonne- maire en begint om- 20.00 uur. DUIVELAND Burgerlijke stand In de periode van 11 april tot en met 16 mei 1989 werden in de gemeente Duiveland vijf kinderen geboren en werden 2 huwelijken gesloten. Er is niemand gestorven. Geboren werden Ingeborg Kort, Liejette Spindler, Lex Folmer, Adriaan Hendrik Verwijs en Willem Hubrecht Stouten. Getrouwd zijn Giljam Braam en Helena Bak ker, Laurens Jacob Kik en en Geer- truida Wandel. BRUINISSE Helpt Elkander Onder een stralende zon hield de Hervormde Vrouwengroep Helpt El kander haar jaarlijkse busreis naar West-Friesland. Via Gorinchem naar Meerkerk voor koffie met gebak door de mooiste plekjes van Utrecht langs het Eemmeer naar de nieuwe satal- lietstad Almcre met z'n binnen- en buitenhaven. Verder langs het na tuurgebied de Oostvaarderplassen naar Lelystad en over de IJsselmeer- dijk naar Enkhuizen met z'n Drome daris, een 16e eeuws overblijfsel van de stadsversterking. In Nibbixwoud stond de koffietafel klaar. Op weg naar Broek op Langendijk kwamen Bij andere kerkgenootschappen loopt men weg, maar bij de Gerefor meerde Gemeente in Nederland ge beurt dat niet. Gestage groei C. W. J. Wolffensperger, voorzitter van de schoolstichting, kijkt daar ei genlijk helemaal niet van op. Hij ziet de groei van de Gereformeerde Ge meente in Nederland als een bewijs dat dit kerkgenootschap het enige en zuivere geloof aanhangt. „Wij houden vast aan de principes zoals die in de Nationale Synode van Dordt in de ja ren 1618-1619 zijn vastgelegd", aldus Wolffensperger. In zijn ogen zijn andere kerkge nootschappen al te ver afgedreven van die regels. „En die regels gelden voor ons nog onverkort", aldus Wolf fensperger. ,,De mens wordt geboren in geestelijke doodsstaat en kan al leen door God's geest bekeerd worden" ze langs de fraaie stolpboerderijen met z'n rieten daken, een juweeltje voor de streek, evenals de bollenvel den. Een hoogtepunt van de reis was het bezoek aan de wereldberoemde Broekerveiling. Het daadwerkelijk meedoen aan de veiling bracht mee dat veel dames met groente of fruit naar huis gingen. Met een rondvaart boot zag het gezelschap het ongerepte deel van het Rijk der duizend eilan den. De terugreis ging over Pu mie rend en Zaandam, de Zaanstreek met z'n vele wateren en molens. In restau rant Het Wapen van Harmeien genoot men van een heerlijk diner. Daarna ging het huiswaarts. Presidente N. H. de Korte-Padmos bedankte chauffeur N. Hagens voor z'n gedegen uitleg over de geschiedenis van de plaatsen waar men langs kwam. De West- Fvicslandreis was eigenlijk ook een jubileumreis. Want niet alleen dat voor de 40ste keer met Van Oeveren werd gereden, mevrouw De Ronde- Duson had geen enkele van die 40 ke ren gemist en voor haar was het dus zeker een feestelijke jubileumreis. Playbackwedstrijd De Goed Nieuwsclub in Bruinisse houdt op woensdag 24 mei een play backwedstrijd in het dorpshuis die om half twee begint. Jongens en meisjes tussen vijf en veertien jaar kunnen aan dit evenement meedoen. De deelnemers dienen zelf een bandje met hun favoriete nummer mee te ne men. Iedereen is welkom om naar de ze playbackwedstrijd te komen kij ken. De entree is een gulden. Naturisten In het kader van Wereldnaturisten- dag op zondag 28 mei houdt de enige Zeeuwse naturistenvereniging Zee- landia op die datum een open dag. Al le belangstellenden zijn tussen 13.30 en 16.30 uur welkom op het vereni gingsterrein De Belt aan de Oostelij ke Bermweg in Vlissingen om kennis te maken met de naaktrecreatie. Huis-aan-huis-collecte moet benodigde geld bijeen brengen SCHOUWEN DUIVE LAND - De leden van de di verse Rode Kruisafdelin- gen en colonnes op Schou wen-Duiveland willen hun vrijwilligerswerk voort zetten. Doorgaan inet het geven van eerste hulp bij evenementen, goed opge leid klaarstaan voor het geval er hulp moet worden geboden bij rampen en doorgaan met het exploite ren van de eigen ambulan ce. Het geld dat daarvoor nodig is blijkt steeds moei lijker bijeen te brengen omdat de opbrengst van de jaarlijkse collecte de laat ste jaren een dalende lijn laat zien. Behalve bovengenoemde activitei ten heeft het Nederlandse Rode Kruis in de regio diverse Welfare-afdelin gen. De leden daarvan bezoeken pa tiënten thuis of in het ziekenhuis en maken handwerken die ten bate van het Rode Kruis worden verkocht tij dens de diverse recreatieve markten die tijdens het seizoen plaatsvinden. Verder is het Jeugd Rode Kruis een belangrijk facet van het Rode Kruis. Op alle basisscholen van de plaatsen die een Rode Kruisafdeling hebben wordt af en toe aan de hoogste groe pen Jeugd EHBO-les gegeven. Bloedplasma Bekend zijn de bloeplasma-nvon- den die het Rode Kruis jaarlijks in november organiseert. Verder staan op dertig plaatsen in de regio kleine verbandtrommels gereed om eerste hulp te verlenen bij ongelukken, on der andere bij de strandposten. Voor zieken en gehandicapten bestaat de mogelijkheid om via het Rode Kruis een tocht te maken met dè Henri Du- nantboot of een vakantie door te brengen in het vakantiehuis de Val kenberg. Een nieuw plan van het Rode Kruis is het opzetten van een eilandclijke rampencolonne. Om dit te kunnen verwezenlijken en de al bestaande activiteiten op dezelfde voet te kun nen voortzetten is de contributie van de leden alleen niet voldoende. Het Rode Kruis heeft geld nodig om te kunnen blijven helpen. Van 22 mei tot en met 4 juni kan iedereen die zich door de activiteiten van de orga nisatie voelt aangesproken zijn steentje bijdragen tijdens de huis- aan-huis-collecte die dan plaats vindt. Het Rode Kruis hoopt dat de dalende lijn in de opbrengst die de collecte de laatste jaren te zien gaf kan worden gekeerd. meerde Gemeente in Nederland voor passend onderwijs voor hun kinde ren uitwijken naar Oosterland. „Zij hebben ons ook eigenlijk op het idee gebracht om ook in Bruinisse een ba sisschool op Reformatorische grond slag te stichten", aldus J. L. Giljam, penningmeester van de schoolstich ting. Hij stelt dat de Ds. Pieter van Dijkeschool de andere christelijke basisschool in Bruinisse geen concur rentie aandoet. Men onderkent wel dat de opening van de school in Bruinisse zijn weerslag heeft gehad op de Ds. Joh. Bogernian,school in Oosterland. „In die zin dat die school eerst aan uit breiding toe was en nu niet meer", al dus Wolffensperger. Op de Ds. Pieter van Dijkeschool worden strikte normen en waarden Een uitgangspunt dat klaarblijke lijk steeds meer mensen aanspreekt want de Gereformeerde Gemeente in Nederland kan zich verheugen in een gestadige groei. En aangezien met na me in deze orthodoxe kringen sprake is van een hoog vruchtbaarheidscij fer ontbreekt het geenszins aan kin- Begin 1988 werd de ds. Pieter vati Dijkeschool in Bruinisse officieel geopend door ds F Mallan. BRUINISSE - Nog geen anderhalf jaar na de offieiële opening is de Ds. Pieter van Dijkeschool in Bruinisse al uit haar jasje gegroeid. Een aanvraag voor een vierde leslo kaal is inmiddels de deur uit en op dit moment wordt een deel van de gemeenschaps ruimte noodgedwongen gebruikt als leslokaal. „Onderwijstechnisch natuurlijk niet ideaal en wij zien het dan ook als een noodoplossing", aldus A. J. Deurloo, secretaris van de schoolstichting. De Ds. Pieter van Dijkeschool ging vorig jaar van start met 58 leerlingen en het leerlingenaantal bedraagt nu 84. Een forse stijging, en het beistuur van de basisschool op Gereformeerde grondslag is er vast van overtuigd dat dit aantal in de toekomst nog zal stijgen naar boven de 90 leerlingen. Hetgeen in zou houden dat men een full-time vierde leerkracht zou kunnen aanstellen. Maar dat is nog even toe komstmuziek. Meer dan vijftig procent van de Ne derlanders is onkerkelijk. Verschil lende kerkgenootschappen hebben de grootste moeite hun aanhangers aan zich te binden. Verschillende ba sisscholen in kleinere kernen kunnen maar ternauwernood het hoofd boven water houden. Met dat in het achter hoofd kan het op z'n minst opmerke lijk worden genoemd dat een basis school op Reformatorische grondslag in Bruinisse nog geen anderhalf jaar na oprichting al flink gegroeid is. Zo sterk zelfs dat men eigenlijk een vier de lokaal nodig heeft. Toch is de ver klaring simpel volgens het bestuur van de Ds. Pieter van Dijkeschool. deren. Kinderen die zowel in het ge zin als op de scholen opgevoed worden volgens dezelfde, strenge, richtlijnen. „In onze kringen hebben wij altijd grote gezinnen gekend en "dat is ook in deze tijd nog zo", aldus Wolffensperger. Voordat de Ds. Pieter van Dijke school haar deuren openzette moes ten de Bruse leden van de Gerefor-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4