Kleine verschuivingen in onroerend goedbelasting Gast-muzikanten in Bruinisse ,,Nog steeds bestaansrecht en goede toekomstmogelijkheden" Glazen huisje voor 18e eeuwse koopvaardijhoeker ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Beatrixschool moet geld reserveren Vernielzuchtige huurders Bewoners willen snelheids limiet van 50 kilometer op Boutlaan in Scharendijke Voortent caravan gestolen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdas 18 mei 1989 Nr. 24541 3 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551 Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur); 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6°/o B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; ..succesjes" (!/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - De Beatrixschool moet een spaarpotje aanleggen voor preventief en technisch onderhoud en de vervanging van meubilair. Dit is de mening van b en w van Zierik zee. Sinds begin 1988 kent de Beatrix school een nieuw financierings systeem, waarbij uitgegaan wordt van het vormen van een financiële re serve voor onderhoudswerkzaamhe den die niet jaarlijks terugkeren. In de ontwerp-begroting van de Beatrix school is echter niets van zo'n spaar potje terug te vinden. Het bestuur van de Beatrixschool heeft bij het ministerie van onder wijs en wetenschappen een verzoek ingediend voor een uitkering voor het vormen van zo'n reserve, dat dient voor technisch en preventief onder houd (onder andere het buitenschil derwerk). Tot heden toe heeft het mi- nisteiie nog niets van zich laten horen. Reserve Evenals de commissie onderwijs achten b en w het belangrijk om een spaarpotje voor deze niet jaarlijks te rugkerende kosten te vormen en dit in de begroting op te nemen. Ook voor de vervanging en aanpassing van 'meubilair dient een bedrag van ongeveer vijfduizend gulden te wor den gereserveerd. Ook al wordt het begrotingstekort daardoor hoger. B en w hebben het bestuur van de Bea trixschool inmiddels hiervan op de hoogte gesteld en verzoeken nu de ge meenteraad om het bestuur van deze school voor speciaal en voortgezet speciaal onderwijs te verzoeken om een fonds voor technische en preven tieve onderhoudswerkzaamheden en de vervanging van meubilair en der gelijke te vormen. BURGH-HAAMSTEDE - De huur- som hadden ze wel betaald, maar toen de Duitse huurders van een re creatiebungalow in een park aan de Hogcwcg te Burgh-Haamstede waren vertrokken bleken zij grote vernie lingen te hebben aangericht aan het interieur. Spiegels waren gebroken, lampen kapotgegooid, lakens gescheurd en een bijzettafel en kast waren ver nield. De eigenaar van het park, R. B. uit Haamstede deed aangifte van de vernielingen bij de politie. Hij was weliswaar in het bezit van naam en adres van de Duitsers, maar betwij feld wordt of de opgegeven identiteit juist is. BRUINISSE - In de muziektent in het centrum van Bruinisse werd het eerste gast-concert van dit seizoen gegeven. Het was de Oud-Vossemeerse muziekvereniging die op uitnodiging van het Bruse muziekgezel schap Nu met Hope acte de présencc gaf. De publieke belangstelling voor het concert was matig. Maar dat zijn we gewendaldus de voorzitter van Nu met Hope, B. van de Berge. In het komende seizoen komen in totaal vier muziekgezelschappen uit andere regio's naar Bruinisse om daar een gastconcert te geven. Nu met Hope Oefening en Uitspanning zal op zijn beurt ook een gastconcert verzorgen in de betreffende plaatsen. Maar eerst geeft het muziekgezelschap een concert in de eigen regio. Dat is op zaterdag 10 juni wanneer de muzikanten van Nu met Hope en Oefening en Uitspanning zich onder leiding van dirigent A. Radewalt pre senteren buiten voor de ingang van het Bruse bejaardenoord 't Opper. Het concert begint om 19.30 uur. Verzoekschrift naar gemeenteprovincie en minister SCHARENDIJKE - Enige tiental len bewoners van de Achthoek en de aan de Boutlaan in Scharendijke grenzende woningen van Koren bloemstraat en Ereprijsstraat heb ben een verzoekschrift gericht aan de gemeente Middensehouwen met het verzoek voor de Boutlaan een snel heidslimiet van 50 kilometer per uur in te stellen. Het verzoekschrift van de bewo ners is behalve aan de gemeente ook gericht aan de afdeling milieubeheer van de provincie Zeeland en demissi onair minister van VROM drs. E. Nij- pels. De bewoners laten in hun ver zoekschrift weten veel hinder te ondervinden van het verkeer op de Boutlaan. Geluidsoverlast Gedurende de zomermaanden en vooral met feestdagen en de voor- en najaarsvakanties hebben wij veel last van het verkeerslawaai en de ge luidsoverlast van de op de Boutlaan zeer snel rijdende auto's en motoren", aldus de brief. Volgens de bewoners zouden vooral motorrijders zich schuldig maken aan (te) hard rijden. In een begeleidend schrijven bij de brief wordt gesteld dat vooral tij dens de weekenden het woongenot sterk gehinderd wordt door het steeds toenemende verkeer. ,,Eén van de bewoners telde in één uur meer dan 450 zeer snel rijdende auto's en motoren". In de brief doen de bewoners een beroep op de gemeente, de provincie en minister Nijpels om deze verkeers overlast te verminderen. ,,Dit zou di rect kunnen door voor de gehele Boutlaan een snelheidslimiet in te stellen van vijftig kilometer per uur en het aanbrengen van een laag zoge naamd 'stil' asfalt", aldus het ver zoekschrift. Geluidswerende muur Nog liever dan de toepassing van stil asfalt zouden de omwonenden een geluidswerende muur verwezen lijkt zien en wel langs de Boutlaan vanaf de Elkerzeeseweg tot aan de jachthaven bij het Grevelingenmeer. ,,In het verleden hebben wij enige malen de aandacht gevraagd van het gemeentebestuur van Middensehou wen, tot heden evenwel zonder resul taat. Wij vragen dan ook dringend om in elk geval voor het begin van de zomer enige maatregelen te nemen", aldus het verzoekschrift. ELKERZEE - De Duitser F. W. M. uit Brakel stond wel even raar te kij ken toen bleek dat de totale voortent van zijn caravan gestolen bleek te zijn. De caravan stond op een mini-cam ping bij een boer te Eikerzee. Op eer ste pinksterdag, terwijl de Duitser tussen 14.00 en 18.00 weg was van de camping, werd de complete voortent van voor de caravan weggehaald. Ook de surfmast die in deze tent lag was verdwenen. De totale waarde van de gestolen goederen wordt geschat op 1000 gulden. ,,Nog veel kan ik u vertellen over het gebruik, over de problemen die in deze twintig jaar overwonnen moesten worden", aldus Bergshoeff. ,,Ik doe dat nu niet. Dat zou te veel van uw uithoudingsvermogen ver gen". Bergshoeff besloot zijn toespraak met de constatering dat een bezoe kersaantal van rond de 30.000 mensen per jaar voor een bad als Dol-Fijn echt wel goed te noemen is. ,,Ik hoop dat het bad nog vele jaren tot veler te vredenheid mag functioneren waar toe ik uiteraard de gemeenteraad op roep jaarlijks de nodige middelen te voteren. Dan zal het nog heel lang dolfijn zijn in Dol-Fijn". Duik-demonstratie De toespraak van de burgemeester werd gevolgd door een demonstratie duiken, verzorgd door leden van duikschool René's Oude Kapel uit Zonnemaire. Zij lieten onder andere zien hoe drie duikers zich als de nood aan de man komt kunnen redden met één zuurstofmasker. R. de Groot van de duikschool tekende daar meteen bij aan dat veiligheid heel belangrijk is en dat duikers dus te allen tijde moeten proberen te voorkomen dat ze in een dergelijke situatie verzeild ra ken. SCHIPHOL - Voor de Nederlandse Rijksluchtvaartdienst is er geen en kel bezwaar meer om de KLM een zo geheten bewijs van gelijkstelling te verlenen voor de Boeing 747-400. Dit heeft ir. H. N. Wolleswinkel, hoofd van de directie Luchtvaartinspectie van RLD, in Seattle meegedeeld. Burgemeester A. Bergshoeff over twintigjarig iastraetiehad Dol-Fijn: NIEUWERKERK - Een bad met groot bestaansrecht en goede toekomstmogelijkhe den. Zo omschreef burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland instructiebad Dol-Fijn in Nieuwerkerk tijdens een toespraak ter ere van het twintigjarig bestaan van het bad. Een bad waarvan het destijds helemaal niet zo vanzelfsprekend was dat het in Nieuwerkerk gerealiseerd zou worden. „Van harte feliciteer ik al die bestuurders die destijds zoveel moed hadden om tegen de stroom in het risico te nemen om in de ge meente Duiveland een instructiehad te bouwen", aldus Bergshoeff. structiebad en wel een van 16,67 bij 8 meter voor de prijs van 7 a 8 ton. Bergshoeff citeerde uit een verslag van een gesprek over dat bad de woorden van een 'ongetwijfeld wijs' provinciaal ambtenaar. ,,Nu is er een plan in een naburige gemeente. We moeten echter vooral niet denken als we een put graven in een schuur dat we dan een zwembad hebben. Daar komt nog wel wat meer voor kijken. Ik heb dat ook tegen de heer Van Ee- ten (de toenmalige burgemeester van Duiveland, Red.) gezegd", aldus de onbekende ambtenaar. Toch doorgezet De opvatting in Zierikzee, en blij kens het verslag ook in de provincie, was dat een instructiebad niet in Dui veland, maar in Zierikzee gereali seerd dient te worden. Duiveland kreeg dan ook geen cent subsidie van de provinciale overheid. Maar de plannen werden ondanks alles toch doorgezet. Via een prijsvraag kreeg het bad haar naam. Een duikdemonstratie in zwembad Dol-fijn. (Foto: Joop van Houdt). Bergshoeff dook in zijn toespraak in het verleden en bracht in herinne ring dat er reeds in 1964 stemmen op gingen om tot de bouw van een in structiebad in de gemeente Duive land te komen. ,,In 1967 krijgen de plannen een definitief karakter met de nadruk op de noodzaak een in structiebad te realiseren voor school zwemmen en zwemlessen, omdat met uitzondering van een open-luchtbad in Zierikzee (Bij De Val, Red.) er geen enkele voorziening op Schouwen- Duiveland was", aldus Bergshoeff. Ei van Columbus ,,De in het kader van een bestem mingsplan in 1964 aangekochte grond met daarop onder andere een land- bouwschuur bleek het ei van Colum bus", zo vervolgde Bergshoeff. ,,De landbouwschuur werd namelijk Meerderheid college wil handhaving huidige belastingopbrengst ZIERIKZEE - In het ka der van het hijstellen van het hoofdstuk gemeentebe lastingen van de gemeente wet wil een meerderheid binnen het college van b en w van Zierikzee in dè ko mende drie jaar kleine ver schuivingen in de onroe- rend-goedbelasting uitvoe ren, zodat de huidige be lastingopbrengst gehand haafd blijft. Dit voorstel komt maandag 22 mei tij dens de maandelijkse raadsvergadering aan de orde. Deze voor iedereen toegankelijke vergadering wordt gehouden in de raad zaal van het stadhuis en be gint om 19.30 uur. De gewijzigde wet op de gemeente belastingen gaat uit van een verhou ding tussen de belasting voor zake lijk gerechtigden en die voor gebrui kers op 100:125 te brengen. Momen teel bedraagt die verhouding nog 100:180. In concreto beteként dit dat voor gebruikers een tarief van 4,65 en voor zakelijk gerechtigden een ta rief van 8,35 geldt. Dit vérschil zal in de loop van de komende vijf jaar teruggebracht moeten worden tot de wettelijk bepaalde' verhouding 100:125. Varianten Tijdens een vergadering van de commissie financiën in maart is ge sproken over een aantal mogelijkhe den om de verhouding tussen de twee tarieven bij te stellen. Een meerder heid binnen de commissie heeft zich toen uitgesproken voor het handha ven van de huidige belastingop brengst. Gelet op het verlanglijstje van gemeentelijke activiteiten deelt ook een meerderheid binnen het col lege dit standpunt. De enige die de jaarlijkse verho ging van de onroerend goedbelasting (ten gevolge varr restauraties; nieuw en verbouw) wil gebruiken voor be lastingverlaging is wethouder J. Groen (PvdA). Deze is van mening dat mogelijkheid die een meerder heid binnen het college kiest een te grote belastingverhoging voor de ge bruikers met zich mee zou brengen. Een en ander houdt in dat b en w nu het volgende voorstel op papier heb ben gezet. Afgezien van eventuele trendmatige verhogingen of verlagin gen en afhankelijk van hoger of lager uitvallende taxaties wil het college het tarief voor de zakelijk gerechtig de belasting de komende vier jaar (tot en met 1993) met 23 cent verlagen. Voor 1994 denkt het college aan een verlaging van 21 cent. De onroerend goedbelasting voor gebruikers zal met eenzelfde bedrag worden ver hoogd, zodat de tarieven in 1994 7,22 (voor zakelijk gerechtigden) en 5,78 (voor gebruikers) zal bedragen. Bekend maken De nieuwe premieregeling die de uitermate geschikt bevonden om te worden omgetoverd tot instructie bad". Bergshoeff verzuimde niet daarbij de rol in deze van toenmalig directeur gemeentewerken Schui- lingh voor het voetlicht te halen. Uit het verhaal van Bergshoeff bleek verder dat de plannen van de gemeente Duiveland door de ge meente Zierikzee wat afgunstig be keken werden. Ook zij wilden een in- ,,Het is net als bij autorijden. Je moet constant je hersens erbij hou den", aldus De Groot. De duikers be trokken ook de aanwezige kinderen bij de demonstratie. Na enig aarzelen schroomden de kinderen er niet voor om onder bege leiding van de duikers een baantje onder water te trekken door het zwembad. Wellicht toekomstige le den van de duikschool. Vanavond, ^donderdag, worden de feestelijkhe den rond het twintigjarig bestaan van het bad afgesloten met disco voor de jeugd van 18.00 tot 19.30 uur en van 20.00 tot 21.30 uur muziek voor vol wassenen. ZIERIKZEE - Ten einde de 18e eeuwse koopvaardijhoe ker 't Welvaren der Stad Zierickzee voor vernieling en beschadiging te vrijwaren willen b en w van Zierikzee een vitrine aanschaffen. Dit plan wordt maandag 22 mei tijdens de raadsvergadering in het stadhuis besproken. Deze openbare vergadering begint om 19.30 uur. Deze koopvaardijhoeker heeft de gemeente Zierikzee vorig jaar in bruikleen gekregen van de Slaven- kas. Het ligt nu in de bedoeling om dit schip een plaatsje te geven in de Schutterszaal van het Stadhuismu seum. Daarvoor ontbreekt nu nog een vitrine. Gelet op de,reeds aanwezige vitrines wil het college nu ingaan op het aanbod van Shopex.Voor deze aankoop moet de gemeente op een uitgave van ruim vijfduizend gulden rekenen. gemeente Zierikzee heeft ingesteld om de bedrijvigheid te stimuleren moet in brede kring bekendheid krij gen. Een publiciteitscampagne is dan ook noodzakelijk. In maart is een aantal persberichten verzonden. Daarnaast is het op langere termijn gewenst om een aantal advertenties te plaatsen en om een brochure met het hoe en waarom van deze regeling uit te geven. Voor de advertenties wil het college een kleine vierduizend gulden uitgeven. Een andere museumkwestie die maandagavond 22 mei wordt aange roerd is het financieren van de „face lift" van de textilia-collectie. In 1987 heeft de raad besloten om deze verza meling historisch waardevolle kle dingstukken in vier fasen te restaure ren en te conserveren. Inmiddels zijn er twee fasen achter de rug. Voor de bekostiging van deze derde fase, die eveneens door het restauratie-atelier De Tiendschuur zal worden uitge voerd, moet op een bedrag van negen duizend gulden worden gerekend. Voor de restauratie van met name een aantal nieuwe aanwinsten van de textilia-collectie is subsidie bij de provincie aangevraagd. Daarnaast denken b en w ook aan een folder. Deze zal in een oplage van duizend exemplaren worden ver spreid bij onder meer de Zierikzeese banken, het arbeidsbureau en de Ka mer van Koophandel in Middelburg. Dit gaat 616,20 kosten. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3