Provinciaal bestuur wil stopzetting ULV-vliegen >9 u^tc_ Muziekspektakel op Markt Brouwershaven Horecabedrijf naast Elkerzeese molen zwaar beschadigd na brand DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voertuig opengebroken Inbraak in auto Renesse Nieuwe burgemeester ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De mossele School Cassette Helikopter Bij de officiële opening van de mossele is een De Bruse Ds. Pieter van Dijke school heeft Stad en Lande heeft de muziek van het eiland De vv Zonnemaire is met een helikopter de op een cassette laten vastleggen. (Pag. 7). streek doorgetoerd voor het inzamelen van waspoederbonnetjes. (Pag. 9). gedenkplaat onthuld (Pag. 2). groeiend aantal leerlingen. (Pag 4). DONDERDAG 18 MEI 1989 145ste jaargang Nr. 24541 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De muziek brengt de arme mensen een beetje licht in het grauwe alledaagse leven. Heinrich Seidel BROUWERSHAVEN - Muziekminnend Schou- wen-Duiveland kan aanstaande zaterdag 20 mei haar hart ophalen in Brouwershaven, waar dan de eilandelijke muziekdag gehouden wordt. Maar liefst elf van de twaalf korpsen uit de streek geven deze muzikale dag acte de présence. Gastkorps is Apollo uit Brouwershaven en de serviceclub Lions Schouwen-Duiveland heeft het evenement aange grepen om haar vijfentwintigjarig jubileum kracht bij te zetten. Het muzikale spektakel begint om 09.45 uur met een optreden door Nut en Uitspanning uit Zon nemaire, waarna het om 10.30 uur de beurt is aan een afvaardiging uit Nieuwerkerk en Bruinisse. Nieuw Leven begint om 11.15 uur en de Witte van Haemstede pre senteert zich om 12.00 uur aan het publiek. Om 12.45 uur is het aan het Zie- rikzeese Kunst en Eer, waarna Apollo/Apollonia zich om 13.30 uur laat horen. Oosterlands Fan fare komt om 14.15 uur op de prop pen en Luctor et Emergo uit Re- nesse is om 15.00 uur aan de beurt. Vervolgens is het Crescendo uit Dreischor (15.45 uur) en Apollonia Showband (16.30 uur). Boven staand programma betreft het mars-gedeelte. In het concert-programma is de volgorde anders: Apollo 10.00 uur, Nut en Uitspanning 10.45 uur, Bruinisse/Nieuwerkerk 11.30 uur, Nieuw Leven 12.15 uur, Witte van Haemstede 13.00 uur, Kunst en Eer 13.45 uur, Con Amore 14.30 uur, Oosterlands Fanfare 15.15 uur, Luctor et Emergo 16.00 uur en Crescendo 16.45 uur. Alleen het Zierikzeese show korps Rust Roest is verhinderd in verband met muzikale verplich tingen elders. Het spektakel speelt zich af op en rond de Markt van Brouwershaven. De Zierikzee- sche Nieuwsbode doet in haar krant van maandag 22 mei in de vorm van een bijlage verslag van het grootse gebeuren in de Smalstad. RENESSE - Tussen 13.40 en 14.00 uur werd afgelopen woensdag aan de Hogezoom in Renesse een gepar keerd staand voertuig opengebroken en werd daaruit de gehele inhoud, die aan D. J. M. B. uit Breda toebe hoorde, ontvreemd. De inhoud van de zwartkleurige Volkswagen Golf bestond uit zeshon derd stuks badkleding in diverse kleuren en diverse maten en was ver pakt in drie grote dozen en enkele plastic zakken. De waarde betreft 30.000,-. Verzoek aan eventuele ge- tuige(n) om zich te melden bij het groepsbureau van de rijkspolitie in Zierikzee of telefonisch (01110-14055). RENESSE - Op het parkeerterrein aan het Duinwekken in Renesse werd afgelopen woensdag omstreeks 13.00 uur ingebroken in de auto van R. K. uit Waldrop (D). Uit de auto werden enkele cheques, een pasje en een rijbewijs meegenomen. De die ven kwamen binnen middels braak. BROUWERSHAVEN - Van morgen (donderdag) is bekend geworden dat bij koninklijk besluit van 17 mei 1989 de heer L. M. Labruyère uit Domburg is benoemd tot de nieuwe bur gemeester van Brouwersha ven. Labruyère is sinds 1986 werk zaam als PvdA-wethouder van de gemeente Domburg. Voor die tijd was hij vanaf 1980 voorzitter van de PvdA- raadsfractie in die raad en sinds 1988 is Labruyère loco burgemeester van de gemeente Domburg. Hij is voorzitter van de PvdA gewest Zeeland en da gelijks bestuurslid van de Ver eniging van Zeeuwse gemeen ten. De nieuwe burgemeester zal zijn werkzaamheden voor de gemeente Brouwershaven per een juni beginnen. Hij wordt op een augustus veertig jaar oud, is getrouwd en heeft twee kleine kinderen De nieu we burgemeester is Neder lands Hervormd. Hij heeft mo menteel nog een bakkerij in zijn geboorteplaats Domburg. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Chaos in het Elkerzeese restaurant. (Foto: Joop van Houdt). Schade bedraagt naar schatting enkele tonnen ELKERZEE - Het hotel/café/restaurant de Lelie dat is gevestigd naast de gelijkna mige molen aan de Weelweg nabij Eikerzee heeft in de nacht van dinsdag op woensdag grote schade opgelopen bij een brand. Het restaurant, de bar en een vergaderzaal op de begane grond van het horecacomplex brandden van binnen geheel uit. Het schade bedrag loopt naar verwachting in de honderdduizenden guldens. Door bluswerkzaam heden van de beide korpsen van de brandweer Middenschouwen kon het op de eerste verdieping gelegen hotelgedeelte van het gebouw behouden blijven. De naast het hore- capand gelegen woning en molen de Lelie bleven ongeschonden. De brand werd in de nacht van dinsdag op woensdag ontdekt door twee jongens die langs het horeca bedrijf reden. In het zwakke schijnsel van de binnenverlichting die 's nachts altijd in het gebouw blijft branden zagen zij een vuurgloed en rookont wikkeling. Er bevonden zich die nacht geen mensen in het hotel. De beheerder sliep op de tegenover het bedrijf gelegen camping. Heet Nadat de voorbijgangers de brand hadden gemeld bij de alarmcentrale kwam de brandweer van Midden schouwen om ongeveer 02.15 uur met beide korpsen in actie. Volgens com mandant J. M. van Langeraad stond het gebouw bij aankomst vol rook. ,,We zijn met persluchtmaskers op eerst een kwartier bezig geweest om de brandhaard te ontdekken. Het was vreselijk heet in het gebouw. De eige naar heeft nog geluk gehad want de schade had veel groter kunnen zijn. Het hele spul zat namelijk nog pot dicht. Als een van de ruiten was ge klapt door de hitte was er direct een uitslaande brand ontstaan". De brandweerlieden ontdekten de brandhaard bij een muzickmengta- fel in de ruimte achter de bar. De teehnische recherche van de rijkspo litie die woensdagmorgen een onder zoek instelde sprak het vermoeden uit dat het vuur is ontstaan door kortsluiting. Nadat de vuurhaard bekend was volgde de brandweer de tactiek om de brand 'in te dammen'. Langs vier kanten werd het vuur bestreden met WA> Wh Pt eitr in totaal twee hoge en twee lage drukspuiten. Om ongeveer half vier 's nachts had men de brand onder controle. Het interieur van de bar, het restaurant en een vergaderzaal waren toen totaal verwoest. ,,Er lag een laag rotzooi op de grond van zo'n twintig centimeter dik", aldus de brandweer commandant. Ook de keuken aan de achterzijde van het gebouw liep scha de op doordat een gedeelte van het plafond naar beneden kwam. Eigenaar Het horecabedrijf de Lelie is eigen dom van Verzicht bv uit Leidschen- dam. De haam van de beheerder was bij de politie en de brandweer niet bekend. De technische recherche van de rijkspolitie is nog bezig met een onderzoek. Verwachting tot vrijdagavond: Weinig verandering In de nacht en vroege ochtend een enkele mistbank, overdag overwe gend zonnig. Minimumtemperatuur ongeveer 10, middagtemperatuur van 19 graden in het Waddengebied en vlak langs de Zuid-Hollandse en Zeeuwse kust tot 26 graden in de zui delijke helft van het land. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. In de nacht weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 22 mei Zaterdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min. temp.: 11 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: noordoost 4 Zondag: Zonneschijn: 707r Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 26 graden Windkracht: oost 4 Maandag: Zonneschijn: 707e Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.. 26 graden Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 mei Zon op 05.40, onder 21.34 Maan op 20.59, onder 04.29 Volle Maan: 20 mei (20.16) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De veranderingen op de weerkaart voltrekken zich momen teel in een uitermate langzaam tem po. Een langgerekt gebied van hoge- druk loopt vanaf de oceaan via de Britse eilanden, juist ten noorden van ons land langs naar zuid- Scandinavië en west-Rusland. In deze hogedrukgordel komen verschillende kernen voor. Van de ligging van deze kernen hangt het af of de wind bij ons meer noordoost of meer oost zal wor den. Bij een noordoostelijke wind wordt in het Waddengebied en ook vlak langs de Zuid-Hollandse en Zeeuwse kust Noordzeelucht aange voerd, waardoor de maxima in die streken een vijftal graden lager kun nen blijven dan elders in het land. In grote trekken verandert er echter nauwelijks iets: alleen worden de bo- venluchttemperaturen de komende dagen nog wat hoger. Dit betekent dat de temperatuur 's middags in die gebieden waar de lucht niet vanaf zee binnenstroomt nog enkele graden ho ger kunnen worden: in het zuiden zijn daardoor vanaf zondag maxima tot 27 graden mogelijk. Het blijft droog. ROTTERDAM - In het Academisch Ziekenhuis Rotterdam Dijkzigt is de honderdste harttransplantatie in Ne derland verricht. De patiënt is een 49- jarige man. 'Het past niet dat h en w van Brouwershaven het vliegveld oogluikend toestaan BROUWERSHAVEN - Gedeputeerde staten van Zee land hebben het college van b en w van Brouwershaven verzocht om op korte termijn een einde te maken aan het gebruik van het terrein aan de Zuidernieuwlandweg als vliegveld voor Ultra Lichte Vliegtuigen. Het past vol gens gedeputeerde staten niet dat b en w van Brouwers haven het zo sterk ter discussie staande vliegveld ooglui kend toestaan. provinciale bezwaarschrift tegen het vliegveld, vorig jaar, heeft gesteld dat het om een proefjaar ging dat op 23 maart 1989 zou aflopen Gs herinneren het Brouwse college van b en w eraan dat op 23 maart de vrijstelling voor het ULV-vliegveld evenals de tijdelijke bouwvergun ning voor de hangar en het clubge bouw is komen te vervallen. Voor zo ver het dagelijks bestuur van de provincie bekend, is er geen nieuwe vrijstelling of vergunning afgegeven. Men trekt daaruit de conclusie dat het vliegveld nu in strijd is met het bestemmingsplan. Onaanvaartbaar De nu ontstane situatie is volgens gedeputeerde staten onaanvaardbaar. ,,Ook al omdat het Brouwse college van b en w bij het afwijzen van het Ook de voorzitter van de afdeling rechtspraak van dc Raad van State heeft indertijd in zijn negatieve be schikking op een schorsingsvcrzock van de provincie laten meewegen dat de vrijstelling én de tijdelijke bouw vergunning maar tot 23 maart 1989 waren verleend, aldus het provin ciaal bestuur. Tijdens dc raadsvergadering van april van dc gemeente Brouwersha ven heeft de raad via een motie van PvdA-raadslid J. C. van Ours beslo ten om het ULV-vliegveld nog tot 24 september 1989 toe te staan. Wanneer de de Rijksluchtvaartdienst haar on derzoek naar de gevolgen van het vliegen met ULV's vanaf het vlieg veldje bij Brouwershaven dan nog niet heeft afgerond zal de gemeente raad haar medewerking aan het proefproject zonder meer beëindigen Het Brouwse college van b en w had eerder tijdens de raadsvergadering voorgesteld om het ULV-vliegen nog een jaar toe te staan. Maar daarvoor was geen meerderheid te vinden in de raad. Niet op de hoogte Uit navraag bij het provinciaal be stuur bleek dat men daar niet op de hoogte was van het besluit dat de Brouwse gemeenteraad in april naar aanleiding van de motie van Van Ours nam. „Anders hadden wij onze brief waarschijnlijk anders geformu leerd". aldus provinciaal voorlichter H. Benschop. Hij vertelde desge vraagd dat het provinciaal bestuur geen macht heeft om dwingend op te leggen dat het ULV-vliegveld je moet worden gesloten. „Dat komt omdat het niet om een bestemmingsplan Het UIJV-vliegveld moet weg als het gaat, maar over een tijdelijke toe stemming die is gegeven. Wij kunnen gebruik van het vliegveld", aldus Benschop. op dit moment alleen maar verzoe ken om een einde te maken aan het nan gs ligt. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1