Pinksterdagen ondanks enorme toeloop recreanten redelijk rustig verlopen Spandoek van bijna drie kilometer op Neeltje Jans 230 mensen lopen mee in 16e editie van Lions-wandelmars DE ZIERIKZEESCHE COURANT P£ ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE DINSDAG 16 MEI 1989 145ste jaargang Nr. 24540 Acties Rommelmarkt Molendag Toernooi De acties in de gezondheidszorg gaan ook De rommelmarkt van kinderboerderij De Punt Er was een redelijke belangstelling voor de Na- Er zijn diverse pinkstertoernooien geweest in Zierikzee naar verwachting gewoon door. heeft volgens de organisatie 700 mensen ge- tionale Molendag én Fietsdag (Pag. 4). (Pag. 2). trokken. (Pag. 3). voor voetbalminnend Schouwen-Duiveland. (Pag. 9). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Ieders vrijheid heeft tot natuurlijke grenzen de vrij heid van anderen. Kar r Verkeersopstoppingenillegaal kamperen en veel kleine aanrijdingen SCHOUWEN-DUIVELAND - Ondanks een enorme toeloop van recreanten zijn de Pinksterdagen op Schouwen-Duiveland zonder al te grote problemen ver lopen. De schattingen over het aantal bezoekers lopen uiteen. Van de kant van de politie waagt men zich niet aan schattingen omtrent het aantal recreanten en dag jesmensen dat de pinksterdagen in de regio doorbracht. „Maar er waren er minstens evenveel als vorig jaar", al dus een woordvoerder van de politie. En evenals vorig jaar had de politie ook dit jaar weer haar handen vol aan de pinksterdrukte. Men kreeg niet alleen te maken met behoorlijk wat aanrijdingen, maar ook met vakantie- vierders die geen plaatsje meer konden vinden op de camping en in camper of caravan op een parkeerterrein overnachtten. „Ze stonden zelfs met tenten in de berm", aldus de politiewoordvoerder. „Het was onbegonnen werk om ze allemaal weg te sturen". een groot aantal recreanten ertoe om dan maar zelf een, illegaal, plaatsje te zoeken. Zij zochten met camper of caravan hun toevlucht tot parkeerter reinen en sommigen zetten zelfs hun tentje op in de berm langs de weg. dwongen tot het proberen te voorko men dat door het illegaal kamperen de verkeersveiligheid, en de veilig heid van de recreant zelf, in het ge ding kwam. Processen-verbaal wer den niet uitgedeeld. Hetzelfde verhaal gaat eigenlijk op voor de par keeroverlast. Alleen daar waar de verkeersveiligheid in het geding was werden auto's weggesleept. Alles bij elkaar werden in Renesse naar schat ting 15 auto's weggesleept tijdens de Pinksterdagen. Volle wegen De enorme toeloop van recreanten en dagjesmensen resulteerde verder in de nodige opstoppingen. Zaterdag reden de auto's vrijwel de hele dag door de Noordstraat in Burgh-Haam- stede. In Renesse was het zo mogelijk nog erger. Wie eenmaal in de stroom vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> mr Waarschijnlijk als gevolg van de gunstige weersvoorspellingen begon Schouwen-Duiveland vrijdagavond al flink vol te lopen. ,,Er was voor vrijdag al gereserveerd", aldus VVV- Renesseinformatrice Mary Dalebout. ,,Wij hebben vrijdagavond al mensen door moeten verwijzen naar andere plaatsen". Volgens de VVV-informa- trice onder de recreanten opvallend veel Duitsers. ,,Ik denk toch wel zo'n 90 procent", aldus Dalebout. Alles vol Een conclusie waar VVV-Burh- Haamstede informatrice Tineke Deurloo zich wel in kan vinden. „Er waren vreselijk veel duitsers". Overi gens waren de campings, bungalow parken, hotels en pensions in en om Burgh-Haamstede vrijdag nog niet vol. „Toen konden de mensen hier best nog wel een plekje vinden", al dus Deurloo. In Burgh-Haamstede lag de bezoe- kerspiek volgens de VVV-informatri- ce op zaterdag. „We hebben hier toch een behoorlijk groot kantoor, maar het stond echt constant propvol", al dus Deurloo. Zaterdag laat in de middag moest ook zij nee gaan verkopen aan de re creanten die nog op zoek waren naar een plaatsje om te overnachten. Ove rigens toonden de recreatie-onderne mers zich bijzonder soepel. Zo lieten zij jongeren toe op terreinen die ei genlijk voor gezinnen bestemd zijn, daarmee het risico lopend dat er over en weer irritaties zouden ontstaan. Dat bleek echter in de praktijk heel erg mee te vallen. Illegaal kamperen Het feit dat lang niet iedereen op tijd was om nog plaats te vinden op een camping of in een hotel bracht Zoals al aangestipt stond de politie wat dit betreft voor een schier onmo gelijke taak. Iemand wegsturen re sulteerde er immers alleen maar in dat een kwartier later iemand an ders het plekje innam van degene die door le politie gesommeerd werd om te vertrekken. Men beperkte zich dus noodge- Vooral in Renesse werden nogal wat verkeerd staande auto's weggesleept. (Foto: Joop van Houdt) Op zaterdag 27 mei NEELTJE JANS - Op zaterdag 27 mei wordt het voor malige werkeiland in de monding van de Oosterschelde Neeltje Jans opgesierd met een 2,6 kilometer lang span doek. Na een voorbereidende periode van bijna een jaar is de commissie Vluchtelingenwerk van de Federatie Christelijk Jeugdwerk bijna klaar met de werkzaamhe den die nodig zijn voor het maken van dit monsterspan doek. De actie kreeg de naam 'Neeltje on der de lakens'. De commissie Vluchte lingenwerk wil met de actie geld bij een brengen ten bate van een opleidingscentrum in Jerico waar werkloze jongeren een beroepsoplei ding kunnen volgen. Hierdoor krij gen bijvoorbeeld jongeren uit vluch telingenkampen kans op een baan en daarmee de kans om een eigen be staan op te bouwen zonder verder af hankelijk te zijn van een hulporgani satie. Als tweede doel wordt door de com missie Vluchtelingenwerk gepro beerd om met het enorme spandoek ccn plaatsje te bemachtigen in het Guinness book of records. In juni 1988 begon men al met de voorberei dingen van de actie. Overal in de re gio werden oude lakens verzameld die als basis dienen voor het span doek dat door 1250 mensen omhoog moet worden gehouden. Het was toen nog de bedoeling om het spandoek in oktober 1988 ten toon te stellen op Neeltje Jans. In verband met de zomerstop en allerlei andere activiteiten bleek dat niet haalbaar. Maar tussen november 1988 en februari 1989 werden zoveel witte lakens verzameld dat niets meer het evenement op 27 mei in de weg lijkt te staan. Op al die lakens samen komen 5000 letters te staan. De tekst die hiermee gevormd wordt blijft tot 27 mei nog een verrassing. Het spandoek is nu nog in stukken verdeeld die elk door een groep jongeren wordt beschil derd. Het enorme spandoek brengt geld op omdat het wordt gesponsord door een aantal bedrijven in de regio. Programma De tentoonstelling van het span doek op Neeltje Jans valt samen met de ronde van Midden-Zeeland. Een wielerkoers waarvan het parcours ook over de Stormvloedkering loopt. Iedereen die het programma rondom het spandoek wil bijwonen wordt om 13.30 uur op de Hoogh Plaetweg op de Neeltje Jans verwacht. Aan de zee kant vlakbij het Topshuis wordt het spandoek om 14.30 uur officieel opge meten om een plaatsje in het Guin ness book of records te krijgen. Om 15.10 uur komen de wielrenners van de Midden-Zeelandroute langs en om 16.00 uur begint een programma met activiteiten die door verschillende or ganisaties wordt gepresenteerd. Er wordt onder andere gesproken door CDA-statenlid Eversdijk en B. Dek ker van CJV Nederland. Het pro gramma duurt tot ongeveer 18.00 uur. Verwachting tot woensdagavond: Zonnig Droog en zonnig weer. Minimum temperatuur omstreeks 8 graden. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra den, in het Waddengebied enkele gra den lager. Eerst weinig wind, in de loop van de dag tot matig toenemen de noordoosten wind. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 20 mei: Donderdag: Zonneschijn: 80% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: oost 4 Vrijdag: Zonneschijn: 80% Kans op neerslag: 10%> Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: noordoost 4 Zaterdag: Zonneschijn: 80% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 17 mei Zon op 05.43, onder 21.30 Maan op 18.21, onder 04,03 18 mei Zon op 05.42, onder 21.32 Maan op 19.34, onder 04.15 Volle Maan: 20 mei (20.16) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De veranderingen op de weerkaart hebben voor het weer in Nederland slechts een formele waar de: het ene hogedrukgebied volgt het andere op. Dit is bij ons alleen te mer ken aan enkele wolkenvelden die vanavond en vannacht over ons land trekken. Morgen wordt het opnieuw zonnig. Het hogedrukgebied dat het weer bepaalt, bereikt ons vanuit het zuid westen en vestigt zich boven de Noordzee. Hierdoor draait de wind morgen in de loop van de dag naar het noordoosten en neemt hij in kracht toe, in de kustgebieden moge lijk tot windkracht 5. De aangevoer de lucht is droog, hierdoor lijkt het in de schaduw frisser dan men bij een temperatuur van circa 23 graden zou verwachten. In het Waddengebied blijft het overigens bij een wind van zee enkele graden koeler. DEN HAAG - Van de te verwachten 400.000 deelnemers aan de Landelijke Fietsdag pakten zaterdag „slechts" 225.000 Nederlanders de fiets. Het slechte weer in grote delen van Ne derland, zoals regen en harde wind, was volgens de ANWB hiervan de oorzaak. In die delen van Nederland waar het weer redelijk gunstig was, werd wel massaal deelgenomen aan de fietsdag. Vergeleken met voor gaande jaren was het opvallend dat de start langzaam op gang kwam. A. Verbeek: Geleidelijk weer stijgende lijn in belangstelling voor wandelsport BURGH-HAAMSTEDE - Tweehonderddertig mensen hebben afgelopen weekend hun wandelschoenen aange trokken om mee te doen aan de 16e editie van de traditio nele Lions-wandelmars. Een resultaat waar de organisa toren dik tevreden mee zijn. „Er is zo heel geleidelijk aan weer een stijgende lijn te zien in de belangstelling voor de wandelsport", aldus A. Verbeek van de Lions- club. De opbrengst van het evenement is bestemd voor het Technica 10-project waarbij meisjes vertrouwd wor den gemaakt met de beginselen der techniek. De weergoden zijn de wandelaars goed gezind. De lucht die er 's och tends niet bijster veelbelovend uitzag blijkt rond het vertrekuur geheel op geklaard. Er staat weliswaar een straffe wind, maar dat kan de wande laars niet deren. Het overgrote deel van de naar keuze 8 of 15 kilometer lange wandeling voert immers door de dominiale bossen bij Burgh- Haamstede. Mooi gebied Voor de vijfde keer in successie werd gekozen voor de bossen en het strand als lokatie voor de wandel tocht. Verbeek: „Eerder werd er in Zierikzee gestart. Op gegeven mo ment zijn we overgestapt naar de Ro tonde als startpunt voor een wande ling door bos en strand, en dat bevalt ons eigenlijk prima". Verbeek stelt dat de wandeltocht voor de deelnemers een goede gele genheid is om te laten zien hoe mooi het in de Schouwse Westhoek is. „En het is hier altijd beter weer. en dat is ook nooit weg". Aan de wandelmars deden naast recreatie-wandelaars een drietal scholen en een sportvereniging mee. „Maar in feite mikken we op de recreatie-wandelaars", aldus Ver beek. Hij heeft geen pasklaar ant woord op de vraag hoe het komt dat de wandelsport kennelijk in de lift zit. „Misschien dat de wandelsport in het spoor van de fitness-rage weer aan populariteit wint", aldus Ver beek. Hij stelt dat wandelen in de eerste plaats een goedkope wijze van vrije tijdsbesteding is. „Je hebt geen spe ciale attributen nodig. Alleen maar een paar goede schoenen". Een sport ook voor alle leeftijden volgens Ver beek. „Er zaten veel schoolgaande kinderen bij, maar ook ouderen. Ik heb er in ieder geval een paar van ruim 70 jaar gezien". Duidelijk het meest in trek bij de wandelaars was de kortste afstand: 200 mensen liepen 8 kilometer. Der tig kozen voor een 15 kilometer lange wandeling. In eerste instantie leek het erop dat de zestiende Lions-wandelmars een fiasco zou worden. „Men kon zich vanaf 12.00 uur inschrijven, en om Ook veel jeugdige ivandelaars bij de 16e Lions-wandelmars. (Foto: Joop van Houdt). half één kwamen de eerste twee pas", aldus Verbeek. „Maar rond kwart voor één stroomde iedereen ineens binnen". Verbeek toont zich heel te vreden met het aantal deelnemers aan de wandelmars. „Zeker als je be denkt dat het vandaag ook Nationale Molendag en Landelijke Fietsdag was".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1