'Zo'n bad als dit is hartstikke overzichtelijk en heel gezellig' 150 gulden boete voor PTT-er die een bromfietser aanreed •1W twee vacatures EMT'ill!* GEISERS-BOILERS DEURLOO B.V. Hoop? Vergadering advies commissie Informatie middag van bedrijven Afscheid gemeente secretaris Izeboud EjiTjrJMl VERWARMING UIT? VERWARMING AAN! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 mei 1989 Nr. 21539 3 Na de indringende troonrede van koningin Beatrix, waarin zij het sterven van de natuur belichtte, is ook Nederland in een roes van mi lieubescherming terecht gekomen. Werkloosheid en financieringstekort zijn niet langer dé begrippen, waar mee de politiek worstelt. Nee, nu is het de natuur geworden en daar blijkt zelfs een kabinet op stuk te kunnen loven. En al die aandacht is maar goea ook, want alles valt of staat met een gezond milieu. Een sa menleving zonder werklozen, maar met een nijpend milieu-probleem is geen samenleving. Er lijkt dus nog hoop. De mens lijkt voldoende be schaving in zich te hebben om zich zelf tijdig te corrigeren. Tot zover de landelijke ontwikkeling, die de bur ger weer hoopt geeft. Maar dan lees je ineens, dat een illegale lozing bij je op de hoek het leven kost aan zeker honderd karpers Brouwershaven en een mogelijke vergiftiging door landbouwmateriaal vijftien Kaapse eenden in Zierikzee het leven kost. Als zoiets bij je in de straat gebeurt, realiseer je je ineens dat het milieu geep abstract gebeuren is, geen ver van m'n bed show. Het milieu ben ik en alleen met de inzet van mijzelf kan het gered worden. Die politieke discussie in Den Haag is het gesprek dat ik met m'n buurman voer over het gebruik van kunstmest voor de gladiooltjes. Den Haag verkeert in een crisis, omdat ik iveiger m'n auto wat vaker te laten staan en de felle discussie over het openbaar vervoer verloopt zo stroef, omdat ik het niet zie zitten een minuut of tien op een NS-perron te wachten. En daar ligt het probleem van het milieu. Mijn bijdrage aan het milieu houdt niet op met een gang naar de stembus. Ik zal er elke dag mee bezig moeten zijn. Te laat voor het nu al afgestorven mi lieu, te laat voor die karpers en een den. Misschien nog niet te laat voor mezelf... AvdW NIEUWERKERK - De begroting 1990 van de Stichting Welzijn Oude ren, de jaarrekening 1988 en de be groting 1990 van de stichting Thea terbureau Uit in Zeeland en active ring van een gedeelte van de bestra tingswerkzaamheden in de gemeente Duiveland. Dat zijn enkele van de 16 punten die op de agenda staan van de adviescommissie financiën en onder wijs van de gemeente Duiveland. De commissie komt op donderdag 18 mei bijeen voor een openbare ver gadering in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. De agenda omvat ver der een brief van de gemeente Texel inzake een deelakkoord binnenland se zaken, de begroting 1990 van de bestuursacademie Zeeland, de verre kening van de kosten voor het bouw plan voor de voormalige smederij te Sirjansland, de begroting 1990 van het Woonwagenschap Midden- en Noord-Zeeland, subsidie voor de Be- roepenmanifestatie Zeeland, de ver koop van een gedeelte van de sloot langs de Burgemeester van Eeten- straat, een verzoek voor fietsenrek ken en het vernieuwen van de dakbe dekking bij de ds J. Bogermanschool, de garantieverlening voor een hypo thecaire geldlening van de schietver eniging Schouwen-Duiveland en de ontwerp-jaarrekening van het Na tuur- en recreatieschap De Grevelin- gen. De vergadering begint om 16.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Ter be vordering van de contacten tussen de gemeente en het bedrijfsleven wordt op dinsdag 23 mei in de Schutse te Burgh-Haamstede een informatie middag gehouden. De middag wordt georganiseerd door de commissie midden- en klein bedrijf en is vooral bestemd voor alle ondernemers die zich op een of ande re wijze met de recreatie verbonden voelen. Tijdens de bijeenkomst wordt een inleiding gehouden door de secre taris van de Kamer van Koophandel mr R. de Blij over het feit dat de re creatie voor iedere ondernemer in Westerschouwen van belang is. De di recteur exploitatie Vendorado, Leisu re legt uit wat de filosofie is achter het project Port Zélande en wat de uitstraling is van dit project op de omgeving. De voorzitter van de com missie midden- en kleinbedrijf, A. J. Padmos gaat in op de taak van de ge meentelijke overheid ten aanzien van de recreatie. B. M. W. A. Beke gaat in op de preventie en de bestrijding van de recreatiecriminaliteit. Na afloop volgt een forumdiscussie. De bijeen komst begint om 14.00 uur. ZIERIKZEE - In verband met zijn benoeming tot gemeentesecretaris van Tholen wordt op woensdag 7 juni afscheid genomen van de Zierikzeese gemeentesecretaris A. G. Izeboud. Dat gebeurt tijdens een bijeen komst in de Vierschaar van het stad huis te Zierikzee die om 14.00 uur be gint. Aansluitend op de officiële afscheidsbijeenkomst wordt een re ceptie gehouden om iedereen in de ge legenheid te stellen persoonlijk af scheid te nemen van de gemeentese cretaris. Aan Izeboud is per 1 juli eer vol ontslag verleend. Instructiebad Dol-Fijn in Nieuwerkerk bestaat 20 jaar NIEUWERKERK - „Ik heb zelf ook in een recreatiebad gewerkt en ik vind het veel leuker om in een instructiebad als dit te werken. Di t bad is veel overzichtelijker en ook veel gezelliger". Aan het woord is L. Tom, chef-badmeester van instructiebad Dol-Fijn in Nieuwerkerk, Het bad bestaat woensdag 17 mei precies 20 jaar en Dol-Fijn is daar mee het oudste zwembad van Schouwen-Duiveland. Instructiebad Dol-fijn in Nieuwerkerktwintig jaar geleden omgetoverd van boerenschuur in zwembad. T /'.-'jr '7 - - - IT Wie niet bekend is in Nieuwerkerk en onkundig van het feit dat deze kern een zwembad rijk is zal Dol-Fijn wellicht over het hoofd zien. En hoe wel de route naar het instructiebad met richtingaanwijzers staat aange geven zal de argeloze automobilist, eenmaal in de wethouder Van Klin- kenstraat, ook nog goed op moeten letten om het zwembad niet voorbij te rijden. Een en ander is eenvoudig te ver klaren, al moet men daarvoor wel even in de historie terug. Terug naar het ogenblik waarop, twintig jaar ge leden, de toenmalige directeur van de dienst gemeentewerken F. Schuilingh vooreen te slopen oude boerenschuur stond. Het ogenblik waarop Schui lingh het luminueuze idee kreeg de schuur niet te slopen, maar er een zwembad in te bouwen. Want al in 1964 gingen stemmen op om tot de bouw van een instructiebad te ko men. Schuilingh liet het niet bij deze in val maar werkte het idee verder uit en legde het voor aan de gemeente raad. Met als eindresultaat de bouw van het instructiebad. Nog steeds is, ook binnen, het ge bouw nog te herkennen als een boe renschuur. Op een deel van de zolder staat de verwarmingsinstallatie die voor de warme lucht in het zwembad moet zorgen en daar zijn de oude bal ken nog te zien evenals het rieten dak. Overigens is dat rieten dak van af de buitenkant niet meer te zien. Men heeft er een pannedak overheen gelegd. Gezellig Badmeester Tom en instructrice M. Schippers-Hanssen voelen zich dan ook prima thuis in Dol-Fijn. Ze ken nen hun pappenheimers en ze genie ten ook het vertrouwen van hun klan ten. Tom: „Het gebeurt hier vaak genoeg dat moeders hier hun kleine kinderen alleen komen brengen en dan later weer komen halen. Ze we ten gewoon dat hun kinderen niets kan gebeuren". Behalve door schoolkinderen wordt het bad ook benut door oude ren. ,,In het kader van Meer Bewegen voor Ouderen komen hier ook oude ren zwemmen en dan is er ook nog het zwemmen op doktersadvies", al dus Tom. Het maakt hem in feite niet zoveel uit wie hij les moet geven. „Het is wel zo dat zwemles met volwassenen vaak leuker is. Daar heb je gewoon meer gein mee", aldus Tom. De leef tijd van zijn leerlingen loopt zo'n beetje van 1 tot 80, want naast school kinderen en ouderen is er ook een plaatsje ingeruimd voor baby- en peuterzwemmen. Vertrouwen Tom stelt dat iedereen kan leren zwemmen. Ook voor bejaarden die de zwemkunst niet machtig zijn is het nog niet te Iaat. „Bij de zwemmers van MBvO zit een vrouw van 83. Ik wil niet zeggen dat ze de slag perfect beheerst, maar ze komt wel vooruit", aldus Tom. Hij stelt dat het niet kun nen zwemmen vaak voorkomt uit angst voor het water. „Sommige mensen worden bang op het moment dat ze geen grond meer onder hun voeten voelen. Als bad meester moet je dan het vertrouwen van die mensen winnen. Praten, vooral praten", aldus Tom. Schippers vult aan: „Mensen zijn vaak bang om met het hoofd onder water te gaan. Dan moet je proberen om ze zover te krijgen dat ze onge merkt toch op gegeven moment met hun hoofd onder water gaan. In 99 procent van de gevallen kun je de mensen leren zwemmen. Doorzet tingsvermogen is natuurlijk heel be langrijk". Andere aanpak Hoewel het einddoel hetzelfde is vergt het leren zwemmen van volwas senen een heel andere aanpak dan het leren zwemmen van kinderen. Tom: „Een kind begrijpt het niet als je uit legt hoe iets moet. Je moet het ge woon voordoen. Bij volwassenen kun je volstaan met uit te leggen hoe een beweging uitgevoerd moet worden". Tom stelt dat het werk als bad meester in Dol-Fijn heel arbeidsin tensief is. „Bij grotere zwembaden zijn er aparte ploegen voor het schoonmaakwerk. Maar hier is dat gewoon een onderdeel van je taak als badmeester". Tom tekent daarbij aan dat hij ook tijdens het vrij zwemmen niet op zijn lauweren kan rusten. Er kan altijd iets gebeuren, dus blijft het opletten geblazen. „Het gebeurt gelukkig maar een enkele keer dat je als bad meester in moet grijpen. Pasgeleden nog heb ik een oude man uit het wa ter moeten halen die per ongeluk iets dieper was gegaan dan hij eigenlijk van plan was". Behoefte In de twintig jaar dat Dol-Fijn be staat is er heel wat veranderd. „Vroe ger kwamen de schoolkinderen van het hele eiland in Dol-Fijn zwemmen. Maar nu heb je zowel in Bruinisse als in Zierikzee een zwembad", aldus Tom- Ontwikkelingen die niet onge merkt voorbij zijn gegaan aan in structiebad Dol-Fijn. Het bad kende haar ups en downs. Er is een tijd geweest dat het zwem bad ook in de weekends toegankelijk was, maar dat is vandaag de dag niet meer haalbaar. Dol-Fijn is anno 1989 vier dagen per week open. In het verleden is de vraag weieens aan de orde geweest of het niet beter zou zijn het bad te sluiten. Een zwem bad als Dol-Fijn kan zich nu eenmaal niet zelf bedruipen, maar heeft finan ciële steun van de gemeente nodig. „Gelukkig staat de gemeente hele maal achter Dol-Fijn", aldus Tom. Hetgeen overigens ook wel blijkt uit het feit dat het bad mede op kosten van de gemeente zo'n zes jaar geleden geheel werd gerenoveerd en nu dan ook aan alle eisen des tijds voldoet. Advertentie Stichting Oosterscheldeziekenhuizen is een moderne ziekenhuisorganisatie ten behoeve van de inwoners van de Bevelanden en Schouwen en Duiveland. De stichting exploiteert ziekenhuizen te Goes en Zierikzee; 23 specialismen en circa 1.000 medewerkers rekenen het tot hun verantwoordelijk heid optimale zorg te verlenen aan de inwoners van het verzorgingsgebied. De totale capaciteit bedraagt 395 bedden. Het College van Bestuur van de stichting heeft tot taak toezicht te houden op het beleid van de direktie en op de algemene gang van zaken in de stichting en de met haar verbonden instellingen. Zij staat de direktie met raad en daad terzijde. Het College van Bestuur bestaat uit zeven leden en wordt benoemd door de Raad voor Maatschappelijke Rekening en Verantwoording. In het College van Bestuur ontstaan tegen het einde van dit jaar Gezocht wordt naar bestuurders (m/v) die: woonachtig zijn in het verzorgingsgebied van het ziekenhuis (de Bevelanden, Schouwen en Duiveland); belangstelling hebben voor de gezondheidszorg; kunnen bogen op bestuurlijke ervaring in complexe organisaties; bereid zijn hun bestuurlijke taak te vervullen in teamverband met de overige bestuursleden. Aan de functie is geen honorering verbonden. Binnen het College van Bestuur worden de aandachtsgebieden in overleg verdeeld. De voordracht voor benoeming door de Raad van Maatschappelijke Rekening en Verantwoording wordt voorbereid door een selectiecommissie, waarin naast de Raad, het College van Bestuur, de directie, de medische staf en de Ondernemingsraad vertegenwoordigd zijn. Zij die belangstelling hebben voor deze functie, dan wel de selectiecommissie attent willen maken op mogelijk geschikte kandidaten, worden verzocht zich binnen drie weken schriftelijk te wenden tot de voorzitter van de selectiecommissie, p a. Oosterscheldezieken huizen, Postbus 106, 4460 BB Goes. Informatie over de bestuursfunctie kan worden verstrekt door de vice-voorzitter, de heer mr. J. Asselbergs. burgemeester van Zierikzee, telefoon (01110) 1.31.51 (kantoor) of (01110) 1.56.77 (privé) en door de algemeen direkteur, de heer P.C. Bouman, telefoon (01100) 3.45.60 (kantoor) of (01103) 26.65 (privé). Voor belangstellenden zijn een exemplaar van de statuten, de jaarverslagen en de benoemings procedure beschikbaar. 'Ik had geen uitzicht door hoge bebossing langs de weg ZIERIKZEE - „De bosjes langs de Heesterlustweg wa ren zo hoog dat ik geen uitzicht had op het verkeer van rechts". Dat voerde W. J. van der M. uit Zierikzee ter ver dediging aan voor de aanrijding die hij op 19 september 1988 bij Schuddebeurs veroorzaakte. Van der M. reed te gen een bromfietser die over het fietspad langs de Kloos- terweg reed. Hij kreeg daarvoor tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee een boete opgelegd van 150 gulden. OOSTERSCHELDEZIEKENHUIZEN Van der M. reed in een PTT-auto vanaf de Heesterlustweg rechtsaf de Kloosterweg op om in de richting Dieischor te gaan. „Ik zag die jongen op zijn fiets niet aankomen vanwege de bebossing. Ik was gestopt en trok toen langzaan! op om om die bosjes heen te kunnen kijken en gelijk volg de de klap" Vermaning De officier van justitie mr Th. H. Lind had begrip voor de situatie. Niettemin gaf hij Van der M. de ern stige vermaning om bij dat kruispunt goed op te letten. Hij eiste voor de overtreding een boete van 150 gulden of drie dagen vervaiigende hechtenis. Kantonrechter mr H. Bruin volgde die eis en vonniste conform. 1,66 kilowatt, ofwel vier keer zo veel dan wettelijk is toegestaan. Dat was het vermogen van de bromfiets waarmee de politie S. de S. uit Zie rikzee op 26 oktober 1988 aantrof op de provinciale weg Zierikzce/Haam- stede. De S. gaf dat grif toe. Als ver dediging voerde hij aan dat het zijn 'terreinbrommer' was waar hij mee reed. „Om naar school te rijden heb ik een goede brommer. Maar daarvan was de uitlaat kapot. Ik was op weg naar Renesse om een andere uitlaat te halen". De officier van justitie had daar weinig begrip voor. Temeer omdat De S. al twee keer eerder werd gepakt voor het rijden met een opgevoerde brommer. ,,U had ook op de fiets naar Renesse kunnen gaan. Deze brommer was enorm opgevoerd en maakte een kabaal dat de pijngrens benaderde: 110 decibel". De officier van justitie eiste onttrekking van de brommer aan het verkeer en de kantonrechter vonniste conform. Meetkracht justitie De bromfiets van L. F. M. R. V. uit Rotterdam was nog iets meer opge voerd. De rollerbank van de politie sloeg door naar het maximumvermo gen dat hij kon meten: 2 kilowatt. „Misschien was het nog meer. maar dat gaat do meetkracht van justitie te boven", aldus mr Lind. Het voertuig werd door de politie in beslag geno men op 4 augustus 1988 nadat L. op de Kloosterweg te Burgh-Haamstede tegen een andere bromfietster was gereden. Nadat de onderdelen waar mee het voertuig was opgevoerd in beslag werden genomen gaf de politie de bromfiets terug aan V. De kanton rechter bepaalde dat daar een boete van 80 gulden of twee dagen vervan gende hechtenis bij moest komen. „Alcohol maakt meer kapot dan je lief is want bij te veel gebruik ken je je eigen grenzen niet meer". Dat zei de officier van justitie tegen F. D. uit Alphen aan den Rijn. De jeugdige toerist werd op 6 augustus 1988 op de Lange Reke in Renesse in zo'n staat van dronkenschap aangetroffen dat hij door de politie ter ontnuchtering moest worden meegenomen naar het politiebureau te Zierikzee. „Je moet wel een vracht ingehad hebben van Advertentie BEL 01110-14739 (ÓÓK S AVONDS EN IN HET WEEKEND) ROTTERDAM - Het openbaar on derwijs is populairder dan over het algemeen wordt gedacht. Een van de aanwijzingen voor die populariteit is dat ruim vier van de tien Nederlan ders (41 procent) de voorkeur geeft aan een openbare school als zij een basisschool voor een kind van 4 of 5 jaar zouden moeten kiezen. hier tot gunder", aldus kantonrech ter. Hij veroordeelde D. tot een boete van 90 gulden of twee dagen vervan gende hechtenis. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-t6255 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3