DE VIER WINDEN 'Woongenot' in vroeger eeuwen flffl i nnffl ffl FiflPP in inn1 i ifjf- ji inFpsn Pilgrims in jeugdsoos Brogum Universitaire opleiding in Zeeland vanaf augustus Grafische werkgevers voorzien gunstig 1989 Cultureel festival in Goes heeft het thema 'Grenzeloos' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 mei 1989 Nr. 24538 5 Kleine Zierikzeese huisjes ZIERIKZEE - De historische schoonheid van oude steden wordt in belang rijke mate bepaald door grote gebouwen en opvallende burgermanswoningen. Vaak ziet men over het hoofd dat de specifieke sfeer van vroeger ook dikwijls samenhangt met de aanwezigheid van zeer kleine woninkjes, die alleen of deel uitmakend van huizenblokjes onontbeerlijk zijn in het totaalbeeld. De liefheb ber van oude romantiek betreurt het doorgaans dat juist zoveel van die klein schalige bebouwing door allerlei oorzaken verloren is gegaan. Onherstelbaar is het verlies ge weest van dit soort huisjes in Zie- rikzee en enkele andere plaatsen op Schouwen als gevolg van de watersnoodramp. Hoewel de wo ningen de vloed soms hadden 'overleefd' is er later toch de stoomwals van afbraak en verval over heen gegaan. Tégenover dit gesignaleerde verlies stond ook winst: het wonen in de nieuw bouw had grote voordelen vergele ken bij de eenkamerwoninkjes van vroeger waar van echt woon genot nauwelijks sprake was. Het kleinschalig en weinig com fortabel wonen was in oude tijden hoofdzakelijk bestemd voor jan boezeroen en bejaarden, vooral bejaarde vrouwen omdat laatstge noemden vooral vroeger door gaans overbleven. Een groot assortiment van die merkwaardige kleine huisjes be vindt zich in het Zierikzeese ha venkwartier, Ravestraat, Wevers- hoek, bij de zoutketen aan de Vissersdijk en nog op enkele ande re plaatsen. 'Bouwer' Het is met name J. Coumou, 'bouwer' van nieuw-Zierikzee ge weest, die met indringend vermo gen over woontoestanden van des tijds belangwekkende gegevens heeft aangedragen. Het is waarde vol dat in zijn schets over Vijfen dertig jaar Beter Wonen zoveel bouwstoffen voor dit stuk Zierik zeese historie voor het nageslacht konden worden vastgelegd. Cou mou laat duidelijk blijken dat hij het met nog vele andere inwoners van Zierikzee destijds heeft be treurd dat voor de tenuitvoerleg ging van het plan-Buyse (het bouvvterrein was gelegen op het terrein van boomkweker Buyse) een reeks pittoreske huisjes, be kend als de Godskamertjes, moest worden opgeofferd. De woninkjes (in de volksmond ook aangeduid als 'schosjes') hadden nog geheel hun achttiende eeuws uiterlijk on danks incidentele vernieuwingen en reparaties. Oorspronkelijk ei gendom van Zierikzeese gilden kwamen de huisjes na 1798 in ste delijk bezit. ,,Er is nog een poging gedaan om ze te behouden, maar er waren toen geen financiële regelingen die dit mogelijk maakten", aldus Coumou, die verder schrijft: „wel licht zou dit nu wat gemakkelij ker gaan"... Verdwenen de Gods kamertjes derhalve in 1953 uit het stadsbeeld, dit was al veel eerder gebeurd met de Sint Lievenska- inertjes aan de westzijde van de Breedstraat (afgebroken 19*24) en de Sint Lucaskamertjes aan de Minderbroederstraat (1933). Over woongenot sprak men vroeger niet. De kleine man was doorgaans al tevreden wanneer hij een dak boven zijn hoofd had. In de vorige eeuw en het begin van deze eeuw waren de mensen min der gauw opstandig dan tegen woordig; men schikte zich in zijn lot. Tevredenheid was een deugd die ook door de kerk in sterke ma te werd gepropageerd. 1 Het kleinschalig wonen was in onze ogen verbazingwekkend: „De kleine woningen herbergden vader, moeder en acht tot tien of meer kinderen. De gang was smal, aan de bovenzijde gewit; onder een lambrizering van zwarte teer. Aan het einde van de kleine gang was de keuken, uitgebouwd." Al dus de beschrijving-Coumou. Deze auteur vermeldt voorts dat er in die miniatuurwoningen vaak sprake was van onvoldoende iso latie, zodat het er altijd erg voch tig was. Het condenswater zat te gen het plafond. De huisjes hadden soms twee kleine vertrekken, waartussen een trap naar de zolder was ge plaatst. Zo'n zolder bood geen en kele luxe. Vaak was er een verde ling aangebracht in twee gedeel ten, afgeschermd door een gor dijn! Overal waar ruimte was ont wierp men woonvertrekken, zelfs in de ongemakkelijke Noordha venpoort. Hier was het gezin Juin vele jaren bewoner in een primi tieve ruimte, grenzende aan de toegang. Toch zou vader Juin hier nog stokoud worden; hij bereikte de respectabele leeftijd van hon derd jaar. Vergeleken met dit sim pele wonen in de duistere spelon ken van een middeleeuws bouw werk woonde het gezin van Piet van Beveren (eertijds boomkwe ker, later archivaris!) bijzonder vorstelijk in de ruimten van de ou de vierschaar ten stadhuize. WIEBE KEIKES De zgn. Godskamertjes te Zierikzee. Aaneengesloten gevelreeks en plattegronden. Van twee woningen i de tekening de indeling gereconstrueerd. (C. A. van Swigchem). VLISSINGEN - Vanaf augustus 1989 is het mogelijk via de Hogeschool Zeeland de Engelse nniversitaire MSc-graad te behalen. De sector maritieme en operatio nele techniek van de Hogeschool start dan met de oplei ding tot Master of Sience Transport Technologie (MSc). De studie is bedoeld voor studenten die het HBO-diploma maritieme of operationeel technische sector al op zak hebben en die op internationaal niveau willen verder studeren in de goederenstroomverwerking en de haven- en transporttechnologie. Ook werknemers die door hun bedrijf in de gelegenheid worden gesteld weer te gaan studeren kunnen aan de stu die deelnemen. Eén jaar Het diploma van de University of Wales College of Cardiff kan in één jaar behaald worden. De Hogeschool heeft hiervoor een samenwerkings verband met de universiteit gesloten. De opleiding vindt gedeeltelijk in Vlissingen en gedeeltelijk in het En gelse Cardiff plaats. De opleiding wordt gesteund door de provincie Zeeland en een aantal Zeeuwse be drijven. De studie sluit aan op de afstudeer richtingen maritiem officier of ha ventechnoloog en is afgestemd op het internationale karakter van het vak gebied. Met het oog op Europa 1992 neemt de behoefte van het bedrijfsle ven aan breedgeoriënteerde, univer sitair geschoolde werknemers toe. De keuze voor samenwerking met de universiteit van Wales is gebaseerd op kwaliteit en reputatie. AMSTERDAM - De organisatie van werkgevers in de grafische industrie KVGO verwacht dat 1989 opnieuw een gunstig jaar zal worften in de be drijfstak. De optimistische verwach tingen van de ondernemers lijken niet zonder grond, zo schrijft de orga nisatie in het verschenen jaar verslag. Het KVGO verwacht dat het aan deel'van de bedrijven dat verlies lijdt (8 procent in 1988) dit jaar nog verder zal dalen. Van de leden van het KVGO verwacht 60 procent een stij ging van de omzet en 39 procent7 denkt dat de omzet gelijk zal blijven. Slechts een procent voorziet een da ling. 33 procent verwacht groei van het aantal banen, 59 procent ver wacht geen wijzigingen en 8 procent denkt minder personeel in dienst te zullen hebben. Van de grafische bedrijven denkt 61 procent dit jaar meer te investeren in produktie-apparatuur dan vorig jaar, 12 procent zegt niet te zullen investe ren en 27 procent weet het nog niet. Het jaar 1988 wordt door het KVGO omschreven als niet ongunstig. Het volume van de drukkerijproduktie was over de eerste negen maanden van dat jaar 6,8 procent hoger dan in de vergelijkbare periode van 1987. In vergelijking met voorgaande jaren is dat een forse stijging. Over het hele jaar was de omet bij 64 procent van de bedrijven groter dan in 1987 en bij 6 procent minder groot. Bij de overige 30 procent was er geen verschil. In het algemeen was do omzetontwikkeling iets gunstiger dan in 1987. Vorig jaar kon 55 procent van de be drijven zijn prijzen iets optrekken, 40 procent hield ze gelijk en 5 procent moest genoegen nemen met een lichte daling. Het bedrijfsresultaat verbe terde vorig jaar bij 54 procent van de bedrijven. Bij 35 procent bleef het ge lijk en bij 11 procent was sprake van een verslechtering. DEN HAAG - „Trek uw handen af van dit Zuidafrika en keer met ere terug als de apartheid is verdwe nen". Zo luidde de conclusie van het PvdA-Tweede-Kamerlid Wallage tij dens de aandeelhoudersvergadering van Shell in het Haagse Congresge bouw. Wallage was een van de .„pro testaandeelhouders", afkomstig uit de politiek, vakbondswereld, actie wezen, kerken en anti-apartheids- groepen die de vergadering bijwoon den. Vrijdag 12 mei Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.40 uur Centennial, Amerikaanse serie gebaseerd op het gelijknamige boek van James A. Michener. 16.30 uur Avontuur! Vanmiddag: Ring of fire, serie. Afl. 2. 17.30 uur Journaal. 17.45 uur Henderson Kids, Australi sche serie over de avonturen van de kinderen Henderson. Afl. 6. 18.30 uur De Muppets. Gast: Roger Miller. 19.00 uur Journaal. 19.19 uur Prince in concert, hoogte punten uit het concert dat Prince vo rig jaar in Dortmund gaf in het kader van zijn Love Sexy Tbur door Europa. 19.40 uur Father Dowling, Ameri kaanse misdaadsei'ie. 20.25 uur Hints, spelprogramma. '21.00 uur Twee banen op één kussen. Engelse comedyserie. 21.30 uur Brandpunt in de markt, maandelijks programma over het wel en wee van de Nederlandse economie. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur In 't holst van de nacht, se rie. 23.30 uur The only way, Deens-Britse speelfilm uit 1970. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur TROS telearchief, serie programma's uit het beeldarchief. 17.00 uur Derrick, Duitse misdaase- rie. 18.00 uur Suske en Wiske, tekenfilm serie. 18.22 uur Familie Oudenrijn, serie. Afl. 5, herh. 18.47 uur Bassie en Adriaan, Neder- lande serie. Afl. 5. 19.00 uur The highwayman, Ameri kaanse serie. Afl. 10. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur 50 Jaar John Woodhouse, special met oude en nieuwe successen van deze accordeonist. 21.05 uur Jongbloed en Joosten, praatprogramma. 21.35 uur Cliff Richard 1959-1989, mu- ziekspecial. 22.00 uur TROS sport, wekelijks sportmagazine. 22.30 uur TROS weekendfilm: Moord of medelijden?, Amerikaanse speel film uit 1987. 00.11 uur Journaal Nederland 3 08.55, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.00 uur Ik zoek, ik zoek een kinder boek, les 5. 09.30 uur Suske en Wiske anders be keken, les 1. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, les 23. 11.00 uur Schooltelevisie-weekjour- naal, les 27. 11.30 uur Brandpunt in de school, lés 8. 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat 18.00 uur Paspoort. 18.30 uur Financieel management, les 2. 19.00 uur Het klokhuis. 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Einstein voor iedereen, live themaprogramma over het populari seren van wetenschap. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Gesprek met de minister president. 22.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie 15.00 uur Felice. Herh. 15.30 uur I.Q. Herh. 16.00 uur Iemandsland. Herh. 17.00 uur Flipper, Amerikaanse jeugdserie. 17.25 uur Juke Box 17.30 uur Arnold, Amerikaanse jeugdserie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 167, herh. 18.05 uur Prikballon, kleutermagazi ne. 18.20 uur Schoolslag, spelprogramma voor middelbare scholieren. 19.00 uur Uitzending door derden, programma van de Vlaams- Nationale Omroepstichting. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 104. 20.20 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.30 uur Juke Box 20.45 uur Story of S.O.E. 8-delige Britse serie van Dominic Flessati over één van de meest geheime oor logsorganisaties. Deel 6. 21.45 uur Festival van Vlaanderen. Mijn moederspraak VII: Als alle die loverkrans risen. 22.25 uur Kunst-zaken 22.30 uur Nieuws 22.45 uur Weerbericht Aansl. Paardenkoersen 22.55 uur Staatsgreep op z'n Brits, 3- delige Engelse serie. Afl. 3 (slot). 23.40 uur Coda: Nooit meer eenzaam dan een warme traan, van Daniel Bil- liet. BRT 2 18.45 uur Babel, tweewekelijkse nieuwsbrief voor Marokkaanse mi granten. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 739. 19.23 uur 2x7, tv-s'pelletje. 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 20.30 uur De legende van Tarzan (Greystoke, the legend of Tarzan), Engelse speelfilm. 22.35 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 23.05 uur Basketbal, België-Israël (fchallenge Round EK in Portugal). Samenvatting. Op zaterdag 20 mei GOES - Het thema Grenzeloos laat ons beseffen dat er heel veel grenzen bestaan. Maar ook dat het mogelijk is om deze grenzen te verleggen of te doen vervagen. Dat zegt het Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking Zeeland, de organisator van een cultureel festival dat on der het thema Grenzeloos op zaterdag 20 mei op de Grote Markt in Goes wordt gehouden. Volgens de organisatoren wordt het festival een bonte mengeling van mu ziek, cultuur, dans en informatie die duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Hoogte punten vormer) optredens van de Ghanese groep Kumbi en de actrice Gerda Havertong. Het festival is het Zeeuwse vervolg op de Europese noord-zuid-campagne die in 1988 werd gehouden. Een on derdeel daarvan was een culturele toernee die door heel Nederland trok en ook Goes aandeed. De werkgroep Noord-zuid, die speciaal voor die ge legenheid werd opgericht, is blijven bestaan. En heeft nu het initiatief ge nomen voor een vervolg. Het cultureel festival Grenzeloos omvat onder andere een tentoonstel ling in de openbare bibliotheek over Speelgoed en de Derde Wereld, Na de opening van het evenement om 10.30 uur met een ballonwedstrijd, laat een bont gezelschap van artiesten en musici de hele dag door op de Grote Markt wat zien van de cultuur van Derde Wereldlanden. In marktkra men wordt informatie gegeven door 25 Derde-Wereld-groepen en organi saties uit de hele provincie. Verder zijn er drankjes en tropische hapjes te koop. DEN HAAG - D66-fractievoorzitter Van Mierlo moet mogelijke coalities niet op voorhand uitsluiten. Dat is onverstandig en voorbarig. Dit heeft de woordvoerder van de Vrijzinnig Democratische jongerenorganisatie Jonge Democraten laten weten. ZIERIKZEE - Zaterdag 13 mei geeft Nederlands nieuwste rock-act The Pilgrims een concert in jeugdsoos Brogum in Zierikzee. De Pilgrims bestaat uit gitarist/zanger Persijn Jolink. bassist Peter van Straten, drummer Leon Kinase, toetsenist Tony La Paz en lead-zanger Reniet Vrieze. Jolink maakte deel uit van de onlangs opgeheven formatie Funky Stuff. Van Straten en Klaase speelden onder andere in Sweet 'd Buster. Vitesse en Powerplay. Ervaren krachten dus. Het concert in Brogum begint omstreeks 22.00 uur. 103 „Maar wat wil je hier doen, alleen! Denk je, dat 't je zenuwen kalmeren zal? De ramen boven kunnen wel weer open, we horen hem evengoed aankomen". „Als hij komt. Geurt! Als hij komt!" Geen antwoord. Dan Thea opeens: „Nou ja, ik kan op bed gaan liggen; ik ben gerad braakt. Toe dan maar, 't is hier ook niet alles, alleen met niets te doen Halverwege de trap krijgt opeens het gewone praktische leven haar een ogenblik te pakken. Ze keert zich om naar Geurt, die haar gevolgd is. „Overigens desleutel moet nog in de molen zitten. Je had hem niet in je handen, toen je terugkwam. Hoe moet dat nu? 't Giet nog steeds". „Stil laten zitten", zegt Geurt moe. „Ze zullen vannacht wel niet inbre ken, denk ik". Met een vraag te meer beklimt Thea verder de trap. Dat zegt Geurt.' Geurt, die voor 't afgeloste geld zijn leven op 't spel wou zetten! „Ik bergrijp niet begint Thea, oudergewoonte. Ze stopt plotseling; Geurt, de grote zwijger, zal er toch niet op ingaan. Zelfs op het dwaze af breken van haar vraag gaat hij niet in!- Haastig en achteloos legt ze haar kleren weg; de vrolijke zomerjurk zal hopeloos kreuken, 't zegt haar niets. Ze denkt 't ding nooit meer te kunnen Door M. A. M. RENES-BOLDINGH dragen, geladen als het is met 't wee van deze avond en nacht. Eenmaal uitgestrekt op haar bed, voelt Thea eerst goed, hoe deze einde loos zware dag haar weerstand heeft gebroken. Iedere spier van haar li chaam is machteloos. Alleen haar geest kan niet tot rust komen. „Ar beidsdag - oogstdag", de gedachte speelt weer door haar heen. Wat heeft de oogst opgeleverd? Kaf, meer niet! Oogstdag - oordeelsdag. Maar wie heeft de sprake verstaan? Is niet alles bij het oude gebleven... behalve de pijnigende onzekerheid omtrent Geurt, haar jongen? „Geurt, waar ben je!" roept haar moederhart. Een stem in de woestijn der onzekerheid. „Is-er-niet, is-er-niet," herhaalt de regen in het ritselen van de begroei ing. Toch blijft heel haar wezen óór, één alles omvattend moeder-oor, dat door het regensuizen heen ook het kleinste geluid opvangt. Ze ligt niet gevouwen handen, toch bidt ze niet in georden de gedachten en woorden. Heel haar wezen, zoals het daar ligt, is één roep tot God en één luisteren naar ant woord. In het bed naast haar gooit grote Geurt zich meermalen om en om. Thea kent dat. Dan heeft hij iets. dat hem kwelt, of hoog zit. Hij zou erover willen spreken, maar de gedachten willen zijn hart. de woorden zijn mond niet uit; met zijn slaap wil 't dus ook niet vlotten, constateert Thea. Dat heb je ervan, grote zwijger alles, wat je niet bijtijds naar buiten werkt, roest in je vast en vreet je aan. Ik zal je niet vragen, wat je hebt, je moet zelf willen beginnen met mee delen. Overigens is dit zwijgen haar welkom, daar zij nu ook niet behoeft te antwoorden. Ieder woord zou haar stoj'cn in de spanning van haar luiste rend wachten. Een heimelijke zeker heid leeft in haar. dat dit wachtend roepen de jongen helpen en onder steunen moet. Drie uur slaat de klok beneden. De onweersbuien zijn zo goed als afge trokken. Alleen de regen plenst nog neer. ,,ls-er-nict. is-er-niet!" Ze denkt aan 't oude, stuntelige rijm en'aan de vreemde wijze, waarop het weer is opgeroepen uit zijn doodsslaap. „De ze molen zal niet staan Verder is 't niet gekomen. De molen staat nog steeds, hoewel al Gods stor men op hem losgelaten waren. Grote Geurt kan gerust zijn en 't rijmpje was onzin. Tenzij de straf niet be hoefde ten uitvoer te worden ge bracht omdat Wat heeft Geurt beleefd in de mo len, toen hemel en aarde ineen sche nen te storten? Is het iets beslissends geweest? Kon hij maar spreken. In plaats daarvan gooit hij zich weer om, zodat het ledikant kraakt in zijn geledingen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5