Aanleg golfbaan Grevelingenhout op alle fronten in hogere versnelling VERWIJS Examen-leerlingen op dreef Water van stadsgracht Noordwal Brouwershaven is verontreinigd Moederdag gebakdag Vers bakkerij DE ZIERIKZEESCHE COURANT De green is namelijk het meest de licate onderdeel van een golfbaan. Rond de hole dient de baan zo glad als een biljartlaken te zijn. Het gras mag niet hoger zijn dan enkele milli meters. Ook mag er in het begin nog niet vanaf het gras geslagen worden, maar dienen de spelers een hulpmid- Advertentie Het bekende adres: Zierikzee Haringvlietplein 6, 't Hoekje Mol 1 ,,Een golfbaan ontstaat nu een maal niet op een tekenplank", licht Goumans toe. Overigens geen veran deringen zonder medeweten van Harradine die regelmatig vanuit Zwitserland afreist om een kijkje te nemen op Grevelingenhout. Op het eerste gezicht lijkt het oor spronkelijke ontwerp niet zoveel af te wijken van het ontwerp zoals dat er nu ligt. Nadere beschouwing leert dat vooral de waterpartijen een wat prominenter plaats in het geheel heb ben gekregen. ,,Het zijn ook geen in grijpende veranderingen, maar eer der kleine verbeteringen", aldus Goumans. Lagere drempel Goumans en Van Kempen gaan vooralsnog uit van een golfclub met 800 leden. Daar is de baan ook op be rekend. Wat natuurlijk niet wil zeg gen dat ze alle 800 tegelijk op de golf baan terecht kunnen. Van Kempen: ,,De vuistregel is dat je plezierig moet kunnen spelen zonder dat de baan of te leeg of te vol is". Zoals al aangestipt is de belangstelling voor de golfsport vooral de laatste tijd nogal explosief toegenomen. Wat daar precies de oorzaak van is kun- ZIERIKZEE - Traditiegetrouw hebben de eind-examenleerlingen van de RSG Professor Zeeman in Zierikzee aan het eind van hun studieperiode weer eens flink uitgehaald. In uitgedoste kledij hebben de leerlingen een modeshow achter de rug in de plaatselijke Concertzaal. Wie woensdagavond door de Zierikzeese straten liep kwam ongetwijfeld enkele uitgedoste RSG-ers tegen. Mèt de activiteiten werd het Wereld Natuur Fonds ondersteund. Niet alle leerlingen waren in voor de 'reguliere, festiviteiten getuige de belangstelling voor een plaatselijke discotheek. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 11 MEI 1989 145ste jaargang Nr. 24538 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Duinen Er zijn miljoenen guldens nodig voor het be houd van de-duinen. (Pag. 2). Havenkwartier Er zijn vooralsnog geen pasklare oplossingen voor de verkeershinder in het Havenkwartier. (Pag. 3). Afscheid Minister Smit-Kroes was een trouwe be zoekster van de waterbouwkundige werken rondom Schouwen-Duiveland. (Pag. 4). Schaken B van der Veken prolongeert kampioenschap van schaakvereniging. (Pag 9). De natuur wordt alleen overwonnen door haar te ge hoorzamen. Fr. Bacon Dode vissen in Brouwershaven. (Foto: Joop van Houdt). Honderd van de 250 uitgezette karpers dood BROUWERSHAVEN - Honderd van de ongeveer 250 karpers die enkele jaren geleden werden uitgezet in de stadsgracht langs de Noordwal te Brouwershaven zijn gestorven. Uit onderzoek van watermonsters door het adviesbureau en laboratorium Biochem Zeeland bv uit Yerseke is gebleken dat in enkele gedeelten van de gracht het organo-choorgehalte te hoog is. Het vermoe den bestaat dat eind april een ongecontroleerde lozing van een landbouwbestrijdingsmiddel heeft plaatsgevon den in het water. Biochem Zeeland niet op te maken om welk bestrijdingsmiddel het gaat. ,,In totaal zijn op 28 april vijf water monsters genomen in verschillende gedeelten van de gracht. Het is heel raar, want de resultaten van het on derzoek tonen aan dat een gedeelte van het water niet vervuild is en een ander gedeelte wel. Twee van de wa termonsters waren goed en bij drie werd een te hoog gehalte organo- chloor aangetroffen. Dat is een bestanddeel dat wordt toegepast in diverse bestrijdingsmiddelen". Het dagelijks bestuur van de ge meente Brouwershaven probeert door middel van een onderzoek te achterhalen om welk bestrij dingsmiddel het gaat. Enkele van de tientallen vissen die eind april dood op het water dreven, werden via de Zierikzeese dierenarts S. J. Bergsma naar Gouda gebracht voor onderzoek door de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren West en Midden Neder land. De uitslag hiervan is nog niet binnen. Volgens hoofd dienst gemeentewer ken ing J. H. M. Beek is uil de resul taten van het wateronderzoek door Uit de onderzochte monsters bleek verder dat het gehalte zware metalen in het grachtwater niet verontrus tend is. „Het bedraagt één procent van de norm die voor drinkwater wordt gehanteerd". Het onderzoek gaf verder aan dat de zuurgraad van het water goed is en het zoutgehalte aan de hoge kant. „Dat is logisch. Dat houdt verband niet de zoute kwel die vanuit de Grevclingen via het grondwater in de gracht door dringt". Volgens Beek is met de resultaten van het wateronderzoek door Bio chem Zeeland niet na te gaan welk bestrijdingsmiddel en hoeveel daar van in de sloot zou zijn geloosd. „We hebben de mensen ondervraagd die in verband met de aanleg van de nieu we groenvoorziening hele dagen op de stadswal aan het werk waren in de periode waarin een mogelijke lozing plaats zou hebben kunnen vinden. Maar niemand heeft wat gezien. Het is in theorie natuurlijk ook mogelijk dat de vissen door zuurstofgebrek zijn dood gegaan". Riet De baarzen en graskarpers waar over Beek spreekt werden enkele ja- vervolg pagina 3 WASHINGTON - Na maandenlange studie zal de Amerikaanse president George Bush in een redevoering een tipje van de sluier oplichten wat de politiek betreft die hij tegenover de Sovjetunie wil gaan voeren. Naar wat Bush en andere i-egeringsfunctio- narissen reeds hebben laten door schemeren, wordt waarschijnlijk ge kozen voor een voorzichtige benade ring. Er zullen concrete bewijzen worden geëist van Gorbatsjovs „nieuwe denken" alvorens er sprake kan zijn van een ingrijpende aanpas sing van het Amerikaanse beleid. supporters dan sporters, maar bij het golf zie je meer actieve spelers dan kijkers". Met andere woorden: Golf is geen sport om naar te kijken, maar een sport om te doen. Een sport waar je mee tot rust komt. Wonen Wat Grevelingenhout onderscheidt van andere golfbanen in Nederland is de combinatie tussen golfen en wo nen. Langs de rand van het terrein waarop de golfbaan wordt aangelegd worden 200 huizen gebouwd. Geen rijtjeshuizen, maar ook weer geen on betaalbare villa's. Binnen bepaalde grenzen aangepast aan de wensen van de koper. „Het moet harmonieus met de omgeving blijven", aldus Gou mans. Hetgeen inhoudt dat de hand wordt gehouden aan een maximum hoogte cn men het liefst gebruik van natuurlijke materialen ziet. Goumans wil niet kwijt hoeveel van de 200 er al verkocht zijn. Wel stelt hij dat de belangstelling voor de woningen groot is. „Ik denk dan ook niet dat het een probleem zal zijn om kopers te vinden voor alle huizen". Op de vraag in welke categorie de kopers van de huizen ondergebracht dienen te worden blijven Goumans vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Enkele buien Vannacht af en toe regen, overdag wisselend bewolkt en enkele buien mogelijk met onweer. Minimumtem peratuur ongeveer 7 graden, middag- temperatuur 'rond 13 graden. Vrij krachtige zuidwestenwind, aan de Zeeuwse en Hollandse kust af en toe krachtig, 6. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 15 mei Zaterdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: west 4 Zondag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: west 3 Maandag: Zonneschijn: 707c Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 12 mei Zon op 05.51, onder 21.23 Maan op 12.25, onder 03.08 Volle Maan: 20 mei (20.16) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen wordt het weer boven ons land de hele dag beïnvloed door een Oceaandepressie die van Schotland via de zuidelijke Noordzee naar zuidelijk Scandinavië trekt. Het bijbehorende regengebied pas seert ons in de loop van de komende nacht. Overdag is het wisselend be wolkt en komen er buien voor, die mogelijk vergezeld gaan van onweer. Vannacht daalt de temperatuur tot ongeveer 7 graden, morgen overdag loopt het kwik op tot een graad of 13, maar door de wind die er dan staat is er maar weinig verschil in de lande lijke temperaturen. De wind waait uit het zuidwesten en is vrij krachtig, aan de Zeeuwse en Hollandse kust af en toe krachtig. Zaterdag komen er minder buien en zondag ki-ijgt de zon weer de over hand. Aanleg tweede fase met twee jaar vervroegd BRUINISSE - De aanleg van golfbaan Grevelingen hout bij Bruinisse is in een stroomversnelling terecht ge komen. Met de tweede fase van de aanleg wordt niet in 1992 gestart maar nog eind deze maand. Op zaterdag 27 mei gaat bovendien de eerste paal voor het clubhuis de grond in. Vanwaar die haast? „Omdat de belangstelling voor de golfsport zo enorm gestegen is", aldus C. Gou mans, directeur van Grevelingenhout Golf BV. „Op het ogenblik zijn er in Nederland 40.000 golfers. Volgens prognoses van de Nederlandse Golf Federatie komen daar in de komende twee jaar minstens 125.000 bij". Me dio augustus/september worden de eerste golfers toege laten op Grevelingenhout. Eerder liep het werk aan de golf- deltje te gebruiken in de vorm van baan op het 74 hectare grote gebied een steuntje dat in de bodem geprikt langs de Molendijk bij Bruinisse ver- kan worden en waar de golfbal opge- traging op. In het najaar van 1988 viel legd wordt. Het risico dat golfers be er zoveel regen dat het terrein te nat halve de bal ook een deel van het gras was om te kunnen werken. Goumans raken is dan veel kleiner. „Het is dan stelt dat de toen opgelopen achter- nog een erg jonge baan en het gras is stand zo goed als weggewerkt is. „We nog niet voldoende geworteld", liggen met de aanleg nu weer aardig op schema en als het weer een beetje goed blijft kunnen we ook binnen dat Verbcterillg'Cn schema blijven werken". Juli 1988 werd begonnen met de eerste fase van de aanleg van de golf- Jonge baan baan. Sindsdien is er heel wat ge beurd, zo leert een wandeling door De mededeling dat het eerste deel het gebied, met tekst en uitleg van van de baan, 9 holes, al in augustus Goumans en golfclub-bestuurslid K. bespeeld kan worden laat Goumans van Kempen. Het vlakke polderland volgen door de toevoeging dat aan de schap is veranderd in een licht geacci- spelers wel een aantal beperkingen d°n<eerd terrein met. veel groen en opgelegd wordt. Zij mogen nog niet waterpartijen. In het oorspronkelijke op de eigenlijke green, de plaats waar ontwerp van golfbaanarchitect Do de hole zich bevindt, spelen maar die- nald' Harradine is gaandeweg al aar- nen de wintergreen te gebruiken. dig wat veranderd. nen Goumans en Van Kempen niet vertellen. Goumans: „Bij de ingebruikname van de driving range stelde ik al dat de prognoses voor wat betreft de stij ging van het aantal golfers wel eens bijgesteld zouden moeten worden. Nog geen half jaar later bleek dat in derdaad noodzakelijk". Van Kempen: „Ik denk dat het te maken heeft met een toename van de welvaarten oen toename van de vrije tijd. Maar je ziet ook een zekere maatschappelijke verbreding. Vroe ger was golf een sport voor de happy few. Nu is golf een sport die qua kos ten vergelijkbaar is met paard rijden. De drempel is een stuk lager gewor den en meer mensen kunnen ook de tijd nemen om op hun gemak een par tijtje te golfen". Opmerkelijk is de uitkomst van een onderzoek van de Nederlandse Golf Federatie. Dat onderzoek wijst uit dat nu 45 procent van de golfers tussen de 45 en de 50 jaar oud is, maar dat binnen enkele jaren 70 procent van de golfers tussen de 15 en 45 jaar oud zal zijn. En dat terwijl Neder land, om met Goumans te spreken, toch eigenlijk een achtergebleven ge bied is als/het om golf gaat. Goumans: „Als je in Engeland in een taxi aan de chauffeur vraagt waar in de buurt de golfsport beoe fend kan worden vertelt hij waar hij zelf altijd gaat golfen, maar ook waar collega's van hem gaan golfen". „In vergelijking met het buiten land staat de golfsport in Nederland nog maar in de kinderschoenen", al dus Goumans. Van Kempen: „Toch zal het golfen in Nederland nooit een massasport worden denk ik. In ande re takken van sport heb je vaak meer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1