Nieuwe Kerk wordt 20 mei schatkamer van de regio streeknieuws DEURLOO B.V. opgericht BiliillH |V4 STREEKDICHTERS Musi Voca Dreischor Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten 4 Dit jaar geen verhoging premie auto verzekeringen <VM| 8 «1 v- - HE - "T V\ imI SMp tm Wt 1/ Si HTS c Jubileumexpositie van Stad en Lande ZIERIKZEE - Vanaf zaterdag 20 mei, wanneer de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland haar vijftigjarig bestaan met een speciale jubileumdag viert, fungeert de Nieuwe of Grote Kerk als regionale schatkamer. Tot zaterdag 3 juni her bergt deze kerk immers een aantal archeologische vondsten en afbeeldingen (affiches en foto's) van kleine monumenten, door een drietal commissies van de jubilerende ver eniging is verzameld. Een plattegrond van de Romeinse boerderij bij Brabers (Schelphoek) is een van de vele onderwerpen die te zien is bij de expositie Kleine schatten van Schouwen-Duiveland. Deze expositie die de naam Kleine Schatten van Schouwen-Duiveland draagt is het resultaat van de geza menlijke inspanningen van de com missies Kleine Monumenten, Archeo logie en Streekkunde van Stad en Lande. Deze hebben bij hun voorbe reidende werkzaamheden bovendien medewerking gekregen van onder meer de provinciaal museumconsu lent, drs W. Scholten en de Rijks dienst voor Oudheidkundig Onder zoek in Middelburg. Door toedoen van deze dienst zijn er bij deze expo sitie ook enkele archeologische vond sten te zien. Schatrijk Dat Schouwen-Duiveland „schat rijk" is blijkt wel uit het vele mate riaal dat gedurende twee weken in de Nieuwe Kerk te zien is. Daarbij heb ben de organisatoren niet op een jaartje meer of minder gekeken. Zo zijn er in de twee tafelvitrines vuurstenen pijlpunten uit de Steen tijd 3000 voor onze jaartelling) te zien. Deze „gebruiksvoorwerpen" waarmee onze verre voorvaderen jaagden, zijn in het begin van de ja ren vijftig bij de Schelphoek opge graven en nu, anno 1989 te zien in de Nieuwe Kerk. Paalsporen In de vitrine is eveneens plaats in geruimd voor schalen (en scherven) die behoorden tot de huisraad van een Romeinse boerderij die eeuwen terug bij Brabers (Schelphoek) stond. Van diezelfde Romeinse hoeve is ook een plattegrond en een reconstructie foto te zien. Aan de Middeleeuwen 10e eeuw) herinneren de slijpstenen en wat aardewerk in de vitrines. Deze zijn tijdens de opgravingen bij de Ka rolingische Burcht in Burgh aan de oppervlakte gekomen. Behalve de verschillende voorwer pen zijn ook de opgravingen zelf op de kiek gezet en kan de bezoeker aan de hand van een kaart van Schouwen- Duiveland een indruk krijgen van het aantal vliedbergen in dit gebied, omstreeks 1200. Dat in dit vlakke landschap zelfs die ene vliedberg blijkbaar als een storende dissonant werd gezien, bewijst de foto van de afgraving van de vliedberg bij Nieu- werkerk in 1960. Een lot dat overi gens vele vliedbergen beschoren was, getuige het feit dat er momenteel nog slechts twee van dergelijke verdedi gingsheuvels resteren (bij Kerkwerve en Eikerzee). Monumenten De commissie kleine monumenten heeft met het oog op deze tentoonstel ling bovendien een gulle greep ge daan in het eigen archief met afbeel dingen van stoephekken, deuren met fraaie kloppers of met smeedijzer versierde ramen, bovenlichten en an dere ornamenten die een pand soms sieren. Stuk voor stuk zaken die het waard zijn bewaard te blijven. Brochure De expositie biedt echter meer dan alleen maar fraaie kiekjes van histo risch waardevolle zaken. Zo wordt ook de functie en de oorsprong van verschillende kleine monumenten nader belicht. Bij de expositie hoort dan ook een fotobrochure met toe lichting, die overigens ook via korte teksten bij de foto's wordt gegeven. Affiches Ook de jeugd heeft aan deze exposi tie zijn steentje bijgedragen. Zo zijn er circa vijftig zeer uiteenlopende af fiches te zien, die in het kader van een wedstrijd affiche-maken (voor de oudste groepen van de basisschool en de laagste klassen van het voortgezet onderwijs) door Stad en Lande is uit geschreven. Hiervoor zijn begin maart alle basisscholen en scholen voor voortgezet onderwijs aange schreven. Dit verzoek heeft geresulteerd in vijftig zeer uiteenlopende inzendin gen, die alle op eigen wijze een onder? deel van de doelstelling van Stad en Lande tot uitdrukking brengen. Zo heeft het stadhuis van Brouwersha ven model gestaan voor een affiche, maar ook het silhouet van Zierikzee, stoephekken en andere kleine monu menten zijn op de affiches afgebeeld, alsmede de qolfc in verval geraakte molen bij Zonnem^ire. Die slechte staat waarin deze molen verkeert is zelfs op het affiche te zien. Uit deze vijftig inzendingen worden per cate gorie (collectieve en individuele in zendingen) drie prijzen uitgereikt. Voor alle deelnemende scholen is er een door Saskia Eggink ontworpen oorkonde beschikbaar. De prijsuit reiking zal tijdens de Stad en Lan de-dag van 20 mei gebeuren. De tentoonstelling Kleine Schatten van Schouwen-Duiveland is tot zater dag 3 juni in dc Nieuwe Kerk te be zichtigen en wel tussen 13.30 en 16.30 uur.' Vervolgens wordt de tentoonstel ling verplaatst naar Haamstede, waar deze van 10 juni tot en met 24 ju ni in De Bewaerschole te zien zal zijn. Eveneens tussen 13.30 en 16. 30 uur. Het volgende „station" is het Ge meentehuis van Bruinisse waar de Kleine Schatten van Schouwen- Duiveland in de periode van 27 juni tot en met 13 juli gehuisvest zal zijn. De laatste mogelijkheid om kennis te maken met de schatkamer van de re gio is in het Stadhuis van Brouwers haven, waar de tentoonstelling van 21 juli tot en met 4 augustus te zien zal zijn en wel tussen 13.30 en 16.30 uur. ZIERIKZEE In Memoriam Naar nu bekend is geworden is vo rige week de heer Allardus Johannes Argelo overleden. Hij was van 1943 tot 1964 directeur van de Centrale Dienst Gemeentewerken en Bouw- en Woningtoezicht. In de eerste jaren na de oorlog was deze dienst belast met de wederopbouw. Zijn rayon betrof Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland. Hij was als zodanig werkzaam in Zierikzee. Gedurende zijn pensionering woonde hij in Bilt- hoven. Geraniummarkt Een kleurrijke traditie herleeft za terdag 20 mei, wanneer op de Balie de jaarlijkse Geraniummarkt wordt ge houden. Deze markt speelt zich tus sen 08.00 en 15.00 uur af onder auspi ciën van de afdeling Schouwen-Dui veland van Groei en Bloei. Behalve een aantal bedrijven uit de regio, ge ven ook de Fuchsia- en Bijenvereni ging acte de présence. Tijdens deze DREISCHOR - Dreischor is een nieuwe stichting rij ker; Musi Voca. Deze kers verse organisatie stelt zich tot doel het organiseren van concerten met serieuze muziek in de Nederlandse Hervormde kerk te Drei schor. Het spits wordt vrij dag 2 juni afgebeten door het Heusdens Mannenkoor in samenwerking met de Brassband Apollo en het Nederlands Hervormd Kerkkoor. Verder staat er voor de komende pe- DEVENTER - Weggegooide kapotte glazen, borden en bekers uit een pe riode van vier eeuwen na 1375, resten van maaltijden, botten van dieren waaronder van de gevreesde zwarte rat die de pest overbracht, schelpen, zaden en dergelijke zijn in 1980 en '81 teruggevonden onfier het Beursplein in Deventer, ze zaten in afvalkuilen, beer- en waterputten. De Rijksdienst voor het Oudheidkundige Bodemon derzoek restaureerde ruim 200 voor werpen die van 3 juni tot 21 augustus te kijk liggen op de tentoonstelling „Weggegooid en teruggevonden" in het museum De Waag in Deventer. ROTTERDAM - Dit jaar is geen verhoging van de premie voor auto verzekeringen te verwachten. „Ik zie dat per 1 juli niet doorgaan, het zal v/cl 1 januari 1990 worden", zo zei prof. dr. L. M. van Leeuwen, be stuursvoorzitter van het verzeke ringsconcern Stad Rotterdam bij dc presentatie van het jaarverslag. De autoverzekeraars hebben mede dank zij de zachte winter, waarin het maar weinig glad is geweest op de wegen, niet slecht gedraaid. Boven dien is men, zo zei Van Leeuwen, ge- disciplineerder gaan rijden sinds de maximum snelheid op 120 kilometer per uur is gesteld. In het algemeen zijn de schademeldingen sindsdien met 5 procent gedaald. Er worden minder doden gemeld in het verkeer en er is minder zwaar letsel. markt wordt een groot assortiment geraniums, fuchsias en andere tuin planten getoond. Ook is een informa tiestand van Groei en Bloei aanwezig waar men allerlei adviezen voor zijn planten kan krijgen. KERKWERVE/NOORDGOUWE/ SCHUDDEBEURS Oud papier De sv WIK haalt zaterdag 13 mei vanaf 9.30-uuroud papier op in Kerk werve, Noordgouwe en Schudde- beurs. De organisatie vraagt of u het papier gebundeld op de stoep gereed wilt zetten. BRUINISSE Voorjaarsbeurs De Krukels De Stichting Peuterspeelzaal De Krukels heeft er weer een geslaagde voorjaarskledingbeurs op zitten met een goed financieel resultaat. Een kledingbeurs die uitstekend draaide, een gezellige rommelmarkt, een leuk koffiehoekje en voor de jeugd een grabbelton en enveloppenlotto. Een stralende zon zorgde voor een fijn sfeertje. De totale bruto-opbrengst was 1250,-. Opbrengst collecte De collecte ten behoeve van het Na tionaal Fonds Sport Gehandicapten heeft in Bruinisse 1124,70 opge bracht. 15 procent van de opbrengst riode een orgelconcert door prof. Ma rian Machura uit Krakow (Polen) en Loes van Langerak (zang) op de agen da. Dat is namelijk gepland op 30 ju ni. Zaterdag 29 juli is er een orgelcon cert door Sander van Marion met medewerking van Markus Hosli op panfluit. Tenslotte is er 3 september een optreden van het vocaal ensem ble Sint Laurens met medewerking van het koper-ensemble Brassionato uit Kerkwerve. Maar zoals gezegd beginnen de acti viteiten van Muéi Voca vrijdagavond 2 juni. Het akoestisch gebouw wordt dan gevuld met zang van het ver maarde Heusdens Mannenkoor. Voor een muzikaal intermezzo draagt Apollo uit Brouwershaven zorg en het eigen kerkkoor speelt een 'thuis wedstrijd'. Superieur Het Heusdens Mannenkoor bestaat Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 komt ten goede aan d' Antilopen op Schouwen-Duiveland, de vereniging van Sportgehandicapten van Schou wen-Duiveland. Aan de collecte werkten dit jaar mee voetbalvereni ging Bruse Boys, volleybalvereniging Kwiek, badmintonvereniging Net- overtnet, tennisvereniging De Bru- Tèn en de gymnastiekvereniging Del ta Sport. Gevers en collectanten wor den dankgezegd. Collecte Mbuma In de afgelopen twee maanden is er weer gecollecteerd voor de Mbuma- zending. De collectanten waren Caro- lien Schot, Marleen Mol, Leendert en Hetty van de Bos, Petra van der Meer en Erwin Zegers. De opbrengst was 293,50. Gevers en collectanten har telijk dank. NICOSIA - In de Iraanse hoofdstad Teheran heeft een onbekende groepe ring een aanslag gepleegd op een kan toor van de Westduitse luchtvaart maatschappij Lufthansa. uit ongeveer zeventig leden en zingt in de hoogste afdeling, de superieure afdeling. De hoge prestaties die dit koor levert, dankt zij mede aan diri gent Leen Groen, die sinds de oprich ting zijn vakmanschap ten dienste van het koor heeft gesteld. De band met Schouwen-Duiveland ontstond twee jaar geleden. Tben kwam het koor op uitnodiging van de kerk in Dreischor hier naar toe. Het veelzijdige repertoire van het man nenkoor bezorgt het een grote schare van enthousiaste luisteraars. Alles komt aan bod, van geestelijk tot licht populair. De Brassband Apollo uit Brou wershaven behoeft hier nauwelijks introductie. Dirigent is Jaap Knuist, die tevens voorzitter is van de nieu we stichting. Knuist is ook dirigent van het kerkkoor. De muzikale avond begint om 20.00 uur. Het Heusdens Mannenkoor komt naar Dreischor toe. ri r V4 i l u P 4 ij 39/249. Fotograaf P. C. Pagé uit Zierikzee maakte deze foto heel lang geleden van de Christelijke Nationale li School aan de Burghseweg te Haamstede. Deze school werd in 1914 geopend. Ij Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30. 4300 AA Zierikzee. Tel. tUlllO) 12754. Voorjaar Fiets eens mee langs Holland's dreven. Geniet intens van de natuur. Er is nog zó veel te ontdekken. Beschouw het als gezondheidskuur Zie hoe winter wijkt voor lente. De duisternis maakt plaats voor licht. Alles wijst op een nieuw leven, Daarop is de natuur gericht. In de weide dartelen lammetjes. Vogels slepen takjes aan. Om een mooi nestje te gaan bouwen. Wachtend op een nieuw bestaan. En de eerste bloempjes bloeien. Steken hun kopjes boven 't gras; Terwijl de boer weer gaat aan 't bouwen Aan een nieuw en sterk gewas. Heerlijk dus, te gaan naar buiten, Verrassend wat je daar zo ziet. Steeds opnieuw weer nieuwe wonderen. Wat de natuur je gratis biedt. Schud de stof maar uit je kleren, Vernieuw, verfris opnieuw je geest. Beziet 't hernieuwen van de aarde: 't Is telkens weer een prachtig feest! Joop Volkeri Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierik- zeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierik- zeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor dc gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen wor den vanzelfsprekend niet doorgevoerd. Dc naam van de schrijver of schrijfster staat bij voorkeur onder het gedicht, maar is in ieder geval bij de redactie bekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4