Flinke opknapbeurt voor wijkgebouw in Oosterland Landbouwschap presenteert integraal milieu-actieplan Activiteiten Lions Schouwen-Duiveland Cultureel platform voor het voetlicht Stemmen Computers Rijkswaterstaat gestolen Rechter staat acties toe Invoering kwaliteits systeem Borssele loopt vertraging op ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 mei 1989 Nr. 24537 3 Nederland staat een riant verkie zingsjaar te wachten. Eerst naar de stembus voor het Europees parle ment, vervolgens een Tweede Kamer samenstellen en ook de gemeente raad wordt binnen afzienbare tijd weer onder de electorale loep geno- men. Maar uitgerekend voor de nu zo belangrijke Europese verkiezingen wordt door politiek Den Haag ondui delijkheid geschapen. De VVD zegt het vertrouwen op in coalitie-part ner het CDAde PvdA verwijt het CDA een ergerlijke arrogantie en het CDA is bitter gestemd over de VVD en ziet ook een coalitie met de PvdA niet een-twee-drie zitten. En daar sta je dan als kiezer. Het Europees parle ment moet weliswaar los gezien wor- den van het Haagse circuit, maar dat is hypothetisch. Het Nederlandse electoraat is op z'n zachtst gezegd van zijn stuk gebracht en vele Neder landers zullen moeite hebben de bo men nog door het politieke bos te zien. En dat is met het oog op de Eu ropese verkiezingen erg jammer, zo niet schadelijk. Met een oogwenk naar 1992 zijn die verkiezingen juist van enorm belang. Ook voor Schou- wen-Duiveland, waar de landbouw- ontwikkeling (maar ook het toe risme) in belangrijke mate afhanke lijk is van het Europese beleid. Het mag dus niet zo zijn, dat de opkomst zoals de traditie wenst, belabberd is. Meer dan ooit rechtvaardigt de toe komst een hoge opkomst, want de nu te kiezen politici bepalen het beleid in 1992. Maar een sombere gestemd heid over die opkomst is meer dan te recht. Als er desondanks toch veel mensen naar de Europese stembus gaan, dan is dat allesbehalve een verdienste van de o zo onduidelijke houding' van de grotere partijen in het Nederlandse parlement. AvdW BRUINISSE - In het afgelopen weekend werd uit het kantoorge bouw van Rijkswaterstaat te Zijpe computerapparatuur gestolen. De dieven kwamen het gebouw bin nen door vernieling van een raam. Zij namen drie computers met bijbeho rende apparatuur mee. De waarde van de gestolen goederen is niet pre cies bekend maar zeker is dat het om een zeer aanzienlijk bedrag gaat. ZIERIKZEE - De acties in het ziekenhuiswezen zijn toe gestaan op voorwaarde dat de bonden en het actiecomité VVIO bij de zondagsdienst en opnamestop enige beperking in acht nemen. Dat heeft de president van de rechtbank in Utrecht bepaald in het kort ge ding van het landelijk patiën ten/consumenten platform te gen vakbonden en VVIO. De uitspraak van president mr. C. L. Baron van Harinxma Thoe Slooten werd met ap plaus begroet. Terwijl het LP/CP beëindiging van alle ac ties had geëist, heeft de presi dent alleen voorwaarden ge steld aan zondagsdienst en opnamestop. Deze actievormen zijn toegestaan, mits ze maxi maal 24 uur per instelling du ren. Bovendien moet er tussen twee zondagsdiensten of opna mestops vier weken ,,rust" in acht worden genomen. ,,Voor de rest heb ik met de nu gaande zijnde acties geen problemen en geen bezwaren", aldus de president. Het wijkgebouw medio maart 89Oosterland als War City. (Foto: Joop van Houdt). In de hoop bekladding tegen te gaan OOSTERLAND - Het wijkgebouw aan het Konin- ginneplein heeft een flinke opknapbeurt gekregen. Racistische leuzen en schuttingtaai is van de muren verwijderd en vervangen door een smetteloos witte nieuwe verflaag. „We hopen dat ze die muren nu met rust laten", aldus J. Quant uit Zierikzee, bestuurslid van de Kruisvereniging Schouwen-Duiveland. „Het geld dat we hieraan besteed hebben was eigenlijk bedoeld voor de gezondheidszorg" De met alle mogelijke kreten en leuzen bekladde muren van het Oosterlandse wijkgebouw waren de kruisvereniging al een tijdje een doorn in het oog. Men deed een beroep op de gemeente Duive- land maar hoewel men daar het probleem wel onderkende werd de kruisvereniging te verstaan gege ven dat er geen passende oplos sing voorhanden was. Zelf doen De kruisvereniging kon niets anders doen dan eieren voor haar geld kiezen en zelf de hand aan de ploeg slaan. Men besloot na ampe le overwegingen een vakman in de arm te nemen om het gebouwtje van ongewenste versieringen te ontdoen en weer het aanzicht van een wijkgebouw te geven. Ontboezemingen als 'Zoals je hier flipt, flip je nergens' en 'Leve de zomer, leve de zon, geniet van het leven, maar donder niet van je balkon' moesten wijken. Men hoopt dat nu de muren van het wijkgebouw van een nieuwe laag verf voorzien zijn bekladding definitief tot het verleden be hoort. „Want het kan wel zijn dat de gemeente er niets aan kan doen, maar wij zitten er maar mooi mee", aldus bestuurslid Quant. Met de opknapbeurt was een bedrag van 2000,- gemoeid. Het wijkgebouw anno mei 1989ontdaan van alle leuzen (Foto: Joop van Houdt). Milieu-vriendelijke produktiemethoden stimuleren ZIERIKZEE - Het Landbouwschap heeft vandaag (dinsdag) een „integraal milieu-actieplan voor de land en tuinbouw" gepresenteerd. Het plan legt de nadruk op het ontwikkelen en stimuleren van milieuvriendelijke produktiemethoden. Die methoden vormen niet alleen de basis voor een duurzame land- en tuinbouw maar ko men ook tegemoet aan de wensen van een steeds grotere groep van consumenten die kritisch is zowel ten opzichte van de kwaliteit van het produkt als de wijze van produ ceren ervan, aldus het Landbouwschap. In het integrale plan zijn de sector- plannen opgenomen, die het Land bouwschap de afgelopen maanden heeft gemaakt voor de glastuinbouw, bloembollenteelt, champignonbe- drijven, de vollegrondsgroenteteelt, de fruitteelt, akkerbouw, melkvee houderij en intensieve veehouderij. Agrificatie Ook wordt aangegeven welke kansen er zijn voor agrificatie, het gebruik van landbouwprodukten buiten de voedingssector en met welke midde len de ammoniakuitstoot kan worden bestreden In de nota wordt nog eens het eigen belang erkend dat land- en tuinbouw heeft bij een gezond en schoon mi lieu. Daarom moet zij er naar streven de bodem zodanig te gebruiken dat de voor de verschillende functies we zenlijke eigenschappen van de bodem niet onherstelbaar of onomkeerbaar wordt aagetast. Door het aftreden van het kabinet ligt op de eigen ver antwoordelijkheid van land- en tuin bouw nog meer nadruk, aldus voor zitter Gerard Doornbos van het Landbouwschap. „Van een op dit mo ment demissionair kabinet kunnen op het terrein van het milieu immers geen initiatieven worden verwacht". Ondoelmatig Het schap wijst er in zijn plan op dat alleen een economisch rendabele land- en tuinbouw in staat is de mi- lieproblemen op te lossen. Het vindt het ongewenst en ondoelmatig te dreigen met het inkrimpen van een sector als aan bepaalde milieu doelstellingen niet is voldaan. „Het is effectiever de desbetreffende sector te stimuleren in het zoeken naar oplossingen. Het dreigen met pro- duktiebeperkende maatregelen werkt contra-produktief. Immers, men kan van bedrijven geen investe ringen ten behoeve van het milieu verwachten, indien er een reële moge lijkheid is dat tot een verplichte ver mindering van de produktie zal wor den overgegaan". Het schap kan akkoord gaan niet het principe „de vervuiler betaalt" als aan een aantal randvoorwaarden wordt voldaan. De belangrijkste is dat de sectoren de tijd krijgen om de problemen op te lossen. Kan die tijd niet gegeven worden dan is over heidssteun noodzakelijk, aldus het schap. Het waarschuwt dat land- en tuin bouw de produktie zullen verplaat sen als de eisen die de overheid stelt te stringent zijn. Daarmee wordt het milieuprobleem verplaatst maar niet opgelost. Naast land- en tuinbouw moeten ook onderzoek, onderwijs en voorlichting meer dan al het geval is op de gewijzigde milieu-omstandig heden inspelen. Vervolg van pagina 1 paalde kunstuitingen hier toch nog wat stiefmoederlijk bedeeld. Te den ken valt hierbij met name aan de beeldende kunsten en de architec tuur. Om die leemte op te vullen wil de nieuwe stichting kunstenaars (amateurs en professionals) en kunst minnaars de mogelijkheid bieden om de onderlinge contacten te verstevi gen. Daarnaast wil Schouws.Spel, een naam bedacht door Ad Braat om het ludieke en scheppende in de mens tot uitdrukking te brengen, ook zelf een aantal activiteiten organiseren om daarmee de Schouwen-Duivelander te confronteren met alle vormen van kunst. Dat kan een expositie zijn of een excursie, maar ook een meer daags jazzfestival. Gesprekspartner De Cortinck, Kort en Van de Wete ring onderstrepen dat de nieuwe stichting niet gezien moet worden als een concurrent van Uit op Schouwen- Duiveland. „De nieuwe stichting is niet uit om een deel van het beschik bare budget voor podiumkunsten op te slokken. Het zij» de donateurs die de stichting financieel draaiende houden" aldus het drietal. Daarbij sluiten zij niet uit dat mogelijke acti viteiten in de toekomst ook via onder meer sponsoring zullen worden gefi nancierd. „De nieuwe stichting wil niet alleen een gesprekspartner zijn voor de gemeenten, maar ook voor Uit op Schouwen-Duiveland. Ook ziet het bestuur van de nieuwe stich ting in de toekomst mogelijk een meer adviserende taak voor zich weg gelegd. Wellicht dat dat te zijner tijd leidt tot een plaats binnen een ad viescommissie, zoals de commissie Concertzaal of de museumcommissie. Met welke activiteiten de nieuwe stichting zich in de toekomst concreet gaat bezighouden, is momenteel nog niet geheel duidelijk. Dat hangt een beetje af van de reacties na de eerste presentatie van Schouws.Spel. Deze zal vrijdag 9 juni haar opwachting maken in de zalen van Slot Moer- mond, waar men vanaf 20.00 uur ken nis kan maken met verschillende kunstuitingen. Zo zal Willem Kort een lezing ver zorgen over een alledaags aspect uit de architectuur. Geen moeilijk te vol gen en theoretisch praatje maar een op de praktijk van alledag toe gespitst onderwerp. Ab Groenendijk draagt een stuk poëzie van eigen hand voor. Van de Wetering en De Co- ninck zullen de aanwezigen via een aantal ontwerpen een indruk geven welke ingrijpende ontwikkelingen zich in de grafische wereld hebben voltrokken. De titel van loden letter tot laserstraal spreekt in dit verband boekdelen. Ook de achtergronden van de reclame zullen worden be licht. Voorts is er nog een videoband te zien met een interview van Peter Jan sen en Jon van de Riet, twee Zierik- zeese beeldende kunstenaars van wie tijdens deze avond ook werk te zien zal zijn. Geheel ander werk is te zien van de fotograaf Ben Seelt. Voor het muzikale gedeelte van de avond te kent Ellengard Jense, met enkele werken voor piano en clavecimbel. Tussen alle presentaties door is er ruimschoots gelegenheid voor het be groeten van oude bekenden en het leggen van nieuwe contacten. BORSSELE - De invoering van een systeem voor kwaliteitszorg bij de kerncentrale in Borssele heeft forse vertraging opgelopen. Dit systeem had er in januari al moeten komen. De Kernfysische Dienst (KFD) van het ministerie van sociale zaken heeft de Provinciale Zeeuwse Ener gie Maatschappij (PZEM) onlangs la ten weten dat de invoering van het systeem in Borssele te lang op zich laat wachten. De PZEM - eigenaresse van de kern centrale - heeft in allerijl een externe interim-manager in dienst genomen om de opgelopen vertraging te ver helpen. Volgens een woordvoerder van sociale zaken wil de PZEM het systeem nu voor de zomer invoeren. Hiertoe is volgens hem in goed over leg besloten. Ir. U. H. Banga, bedrijfsdirecteur produktie van de Zeeuwse energie maatschappij, verklaart echter dat de PZEM verwacht „in 1989 een heel eind te komen". Hij zegt dat de KFD geen ultimatum heeft gesteld. „Maar we nemen goede notitie van hun op merkingen, want de KFD heeft de macht om bijvoorbeeld de centrale uit bedrijf te nemen". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF ZIERIKZEE - De Lions Club Schouwen-Duiveland organiseert in het kader van haar vijfentwintigjarig jubileum een tweetal activiteiten. De traditionele wandelmars van de Lions - nummer zestien - is dit jaar op zaterdag 13 mei. De deelnemers kie zen uit de afstanden acht en vijftien kilometer. Beide routes voeren door de boswachterij Westenschouwen en beginnen om 13.00 uur. Start De start is vanaf paviljoen de Ro tonde en daar kan vanaf 12.00 uur aangemeld worden. De opbrengst komt ten goede aan het project Tbch- nika 10; een groep meisjes die zich vertrouwd maakt met de beginselen van de techniek. De serviceclub grijpt de eilandelij- ke muziekdag in Brouwershaven aan om het jubileum luister bij te zetten. Alle korpsen (slechts één korps is er niet bij dit jaar - red.) maken kans op één van de door de Lions ingestelde geldprijzen. Deze dag op zaterdag 20 mei begint om 10.00 uur op de Markt van Brou wershaven (bij slecht weer in de jachthavenberging van de gebr. Van Ast aan de Delingsdijkj. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3