„Duidelijke behoefte aan meer toeristische kampeerplaatsen" Kok legt zich niet vast op coalitie met de VVD of CDA agenda WATERSTANDEN Amac F-2 in Veenkoloniale uitvoering Wiegel niet beschikbaar Waterschap krijgt een vrouwelijke dijkgraaf De Vries: PvdA nog te troebel om mee te regeren Flink meer winst bij De Schelde Wethouder L. Hart tijdens werkbezoek dr. C. Boerden: SCHARENDIJKE - „Wij zien de recreatiedruk hard op ons.afkomen. Binnen de ge meente Middenschouwen is een duidelijke behoefte aan meer toeristische kampeer plaatsen", aldus wethouder L. C. Hart. Hart richtte zich tot Commissaris van de Ko ningin in Zeeland dr. C. Boertien die gisteren, maandag, op werkbezoek was in Middenschouwen. Vele zaken passeerden de revue tijdens het gesprek tussen Boertien en de Middenschouwse gemeenteraad en de recreatie en haar belang voor Midden schouwen was één van de onderwerpen van gesprek. -$?: Dr. C. Boertien, Commissaris der Koningin in Zeeland was op werkbezoek in Middenschouwen. Hart stelde dat er nu, op hoogtijda gen, al sprake is van overbelasting van de beschikbare kampeerplaat sen. „En dan kun je de recreant wel doorverwijzen naar de Westhoek, maar de surfers willen dichtbij hun surfstek een plaatsje om te overnach ten", aldus Hart. De wethouder bracht verder Port Zélande onder de aandacht. „We weten nu nog niet wat de uit straling van Port Zélande op Midden schouwen precies zal zijn", aldus Hart. Hij tekende daarbij aan zelf een vrij grote recreatiedruk vanuit het in aanbouw zijnde vakantiedorp te verwachten. Volgens Hart zal Port Zélande veel verkeersbewegingen in de gemeente Middenschouwen veroorzaken. Boer tien reageerde op de woorden van de wethouder met de opmerking dat er momenteel in het kader van speer punt Brouwersdam onderzoek ver richt wordt naar 'profiel en gedrag' van de recreant. „Maar wij kunnen eigenlijk niet op de uitkomst van dat onderzoek wachten", aldus de repliek van Hart. „We willen nu verder met toeristische kampeerplaatsen". Boer tien ging verder niet in op die laatste opmerking van Hart. Instandhouding scholen Ook aan de orde tijdens het ge- ZIERIKZEE - De vroegere VVD- leider Wiegel is niet beschikbaar voor een rentree in de landelijke po litiek. Wiegel zei voor de AVRO dat hij niet beschikbaar is voor een rol in de Tweede Kamer, danwel als fractie voorzitter voor de VVD na de nieuwe verkiezingen. Wiegel is wel bereid om in de Cam pagne van de VVD voor de Eurover kiezingen en de vervroegde Kamer verkiezingen op een „terughoudende, wervende wijze" de VVD voor het voetlicht te brengen maar verder ook niets in die zin richting landelijke po litiek te ambiëren. Wiegel: „Zolang het ongewis is welk kabinet er komt en als er een kabinet komt met de VVD, in welke combinatie dan ook, acht ik het on verstandig om de VVD te zien als een doorgangshuis en nu al je plan te trekken". sprek tussen Boertien en de gemeen teraad kwam de situatie waarin de scholen in de gemeente Middenschou wen verkeren. Wethouder W. G. Ren den schetste in het kort hoe de scho- lenruil in Kerkwerve in zijn werk is gegaan. Uiteraard liet hij niet na de onzekerheid omtrent het voortbe staan van basisschool Prinses Irene aan de orde te stellen en zijn vraag aan Boertien was dan ook of er nog hoop is voor de school. Boertien liet zich wijselijk niet verleiden tot geruststellende uit spraken. „Er moet toch ergens een benedengrens getrokken worden", aldus de Commissaris der Koningin. Op de vraag welke mogelijkheden er zijn voor benutting van een leegstaand schoolgebouw stelde Boertien dat de suggestie van Renden om schone industrie daar een plaats je te geven vaak niet haalbaar is. „Wat ik wel laatst gezien heb was dat men een voormalige school opdeelde in appartementen", aldus Boerfien. Hij raadde het college aan om even tuele plannen eerst in concreto uit te werken alvorens ermee naar de pro vincie te gaan. Woningbouw Van CDA-raadslid P. W. Berrevoets- Ringelberg kwam de vraag welke de mogelijkheden zijn om de bouw van meer betaalbare premie-koopwonin gen mogelijk te maken. „Want als dergelijke woningen vrij komen vlie gen ze weg. Er is duidelijk behoefte aan". Boertien moest haar teleurstel len. De kern van zijn antwoord was in feite dat bouw van betaalbare koop woningen wel mogelijk is, alleen niet als het om kleine aantallen gaat. Op de vraag van SGP/RPF-woord- voerder J. L. F. Dolleman wat men aanmoet met vrijkomende agrari sche gebouwen antwoordde Boertien dat deze bijvoorbeeld benut kunnen worden voor de stalling van boten of caravans. „En ik denk dat dat ook aardig in het beleid van de gemeente Midden schouwen past", aldus Boertien. VVD-raadslid J. 'M. van Langeraad hield een gloedvol betoog voor het baggeren en renoveren van het haven tje van Flaauwers, de thuishaven van reddingsboot De Wa,tersnip. Boertien antwoordde daarop dat het haventje in het beleidsplan Oosterschei de geen functie is toebedeeld en men vooralsnog niets van de overheid hoeft te verwachten in deze. Als pleister op de wonde stelde hij dat er geen overwegende bezwaren zijn te gen de Schelphoekhaven als lokatie voor stationering van de reddings boot. Allebei voors en tegens ZIERIKZEE - PvdA-fractievoorzitter Kok is niet van plan zich voor de Kamerverkiezing-en van september al vast te leggen op een coalitie met VVD of CDA. Hij er kent dat hij waarschijnlijk een van de twee nodig heeft om aan een meerderheid te komen maar, aldus Kok op een PvdA-bijeenkomst: „Er is weinig reden in rozige naï viteit op voorhand meer illusies te hebben over een coali tie met CDA dan met VVD." Beide partijen hebben hun voors en tegens. Soms was de ene dichterbij dan de ander voor compromissen of een draagvlak voor beslissingen maar: „in 6,5 jaar oppositie is niet ge bleken dat een van de twee gevoeliger voor ons was dan de ander", zo zei hij. Voor D66 heeft de PvdA nog altijd een warm plekje over. CDA en VVD worden, aldus Kok, gelijkelijk be handeld aan gene zijde van de scheidslijn. Maar D66, de trouwe op positiepartner waarmee schouder aan schouder is gestreden, hoort naast de PvdA in de regering. „Of dat nu nodig is voor de meerderheid of niet"„voegde Kok daaraan toe. Het betoog van partijvoorzitter Sint ademde dezelfde geest: een dik ke knipoog naar D66 en een open oog voor de noodzaak van coalitievor ming. Dat vereist, aldus Sint, ruimte om te manoevreren. „Scherpe gren zen, ononderhandelbare punten, mi nimumprogramma's verhouden zich slecht met de realiteit van de Neder landse politiek." Europa De Haarlemse bijeenkomst die ei genlijk in het teken van Europa stond werd toch vooral beheerst door de re cente kabinetscrisis. Volgens Kok is het kabinet per saldo niet gevallen over het milieubeleidsplan of reis kostenforfait, maar over het feit dat het beleid niet tijdig werd aangepast aan nieuwe maatschappelijke om standigheden. Vooral op economisch gebied heeft Lubbers-II volgens hem de boot gemist. Over de zwaardere lasten voor au tobezitters zei Kok dat naarmate er meer auto's zijn en er meer mee wordt gereden, die auto ook niet bui ten schot kan blijven. De PvdA wil niet ingrijpen in de bewegingsvrij heid van mensen, maar wel als men sen boven een bepaald niveau uitko men met het rijden dat belasten. De motorrijtuigenbelasting om laag en een heffing op brandstoffen kan wat hem betreft. Iemand die on geveer achtduizend kilometer per jaar rijdt hoeft er niet slechter van te worden. Pas daarboven moet men de rekening gepresenteerd krijgen of kunnen overstappen naar het open baar vervoer dat dan ook moet wor den gestimuleerd. Het reiskostenforfait zou volgens Kok geleidelijk en geclausuleerd kunnen worden aangepakt, mits ook hier de verschuiving naar het open baar vervoer wordt gestimuleerd. Kok noemde het misleidend dat juist de laagstbetaalden zouden worden getroffen. Er zijn volgens hem weinig minimumloners die dagelijks vijftig tot zestig kilometer rijden. De grrotste groep is modaal of zit daar- boven. Als VVD-voorman Voorhoeve het echt wil opnemen voor de lager betaalden dan zou hij dat volgens Kok beter in het inkomensbeleid kunnen doen. ZIERIKZEE - De kans is groot dat het Waterschap Schouwen-Duiveland met in gang van 1 januari 1990 een vrouwelijke dijkgraaf krijgt. Mevrouw A. P. de Haan uit Le lystad staat als eerste geno teerd op de aanbeveling die via gedeputeerde staten uiteinde lijk naar de minister gaat. Dijkgraaf M. J. Steur neemt eind dit jaar afscheid als dijk graaf irwverband met het berei ken van"de pensioengerechtig de leeftijd. Om in die vacature te voorzien werd begin dit jaar gestart met een sollicitatiepro cedure. In totaal solliciteerden 26 mensen naar de functie van dijkgraaf. Niet unaniem Om een goede gang van za ken te waarborgen werd aller eerst een vertrouwenscommis sie ingesteld, zij gingen aan de, slag met een profielschets. Aan de hand daarvan werd een aan tal kandidaten geselecteerd en uitgenodigd voor een gesprek. Van de 26 kandidaten bleven na een eerste ronde zeven mensen over. Na een tweede gespreksron de kwam men tot een aanbeve ling met daarop twee namen. Niet unaniem was men over de volgorde waarin die namen op de lijst moesten staan. Uiteindelijk werd door de meerderheid beslist om me vrouw A. P. de Haan op de eer ste plaats te zetten. Tweede op de lijst van aanbeveling is ir. J. S. Verheem uit Terneuzen. In besloten vergadering werd de voordracht ter discussie ge steld. Na heropening van de openbare vergadering van de algemene vergadering werd gestemd. In totaal werden 34 stemmen uitgebracht waarvan 29 voor het plaatsen van me vrouw Den Haan bovenaan de aanbevelingslijst. Drie mensen stemden voor de heer Verheem, één op plaatsvervangend dijk graaf L. J. Klompe, en één lid van de vergadering onthield zich van stemming. Loco-burgemeester Aangenomen dat zowel gede puteerde staten als de minister de voordracht van het water schap volgen krijgt het Water schap Schouwen-Duiveland dus een vrouwelijke dijkgraaf. Mevrouw De Haan woont mo menteel in Lelystad waar Zij de functie van wethouder be-1 kleedt. Tevens is zij loco burgemeester. ZIERIKZEE - CDA-fractieleider De Vries meent dat de situatie bin nen de PvdA te „troebel" is om nu al over een coalitie tussen beide partij en te praten. De Vries riep zijn colle ga Kok tijdens een CDA-bijeenkomst in Apeldoorn op duidelijk te maken waar diens partij voor staat: „het ra dicalisme van voorheen" of een meer realistische koers. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-incteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Doodtij: 14 mei Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 10 mei 07.50 167 01.30 -161 20.05 132 14.00 -136 11 mei 08.35 155 02.15 -161 20.55 119 14.45 127 10 mei 06.05 170 00.00 -160 18.40 130 12.30 -134 11 mei 07.10 152 00.55 -157 19.40 113 13.25 -121 10 mei 08.10 177 01.25 -169 20.30 142 13.45 -144 11 mei 08.55 167 02.10 -169 21.10 129 14.40 135 10 mei 07.50 189 01.30 -175 20.15 152 13.55 -150 11 mei 08.40 175 02.15 -174 21.00 137 14.45 140 ZIERIKZEE - De afdeling Land- en Tuinbouwmechanisatie van Cebeco-Handelsraad heeft een speciale rooi- machine voor de Veenkoloniën in haar levervigsprogramma opgenomen. Kenmerkend voor deze speciale uitvoering van de Amac F-2 zijn de degelijke, eenvoudige constructie, de eenvoudige bediening, de gemakke lijk uit te voeren afstellingen en de goede gewichtsverdelingNet als bij alle andere Amac-rooimachines ligt ook bij deze machine de nadruk op een zorgvuldige behandeling van het produkt. De Amac F-2 heeft in stan daarduitvoering een universele beitelhouder en rooibandaandrijving, grondverdeelrek, bandreiniger, loof- intrekwielen en twee hydraulisch bediende kloppers in de rooiband. Verder heeft de machine veerontlasting door middel van een stikstofbol op de diabolo's. De F-2 is uitgevoerd met de unieke, veilige loofrolverstel- ling. De vijfrollenreiniger is traploos verstelbaar. Alle hydraulische verstellingen zijn vanaf de trekkerzit ting te bedienen, zoals de hydraulische vlakstelling. de kloppers, de gestuurde wielen, de transporteurkop peling en de egelband. De transporteur is dubbel opvouwbaar en de egelband is voorzien van elektrische verstelling en een klopper. Tot en met 27 mei Burgh-Haamstede Expositie aquarellen en olieverfschil derijen Reiny Zondag en Marian Ge- rards. De Bewaerschole. 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 9 mei Zierikzee Commissievergadering verkeer in raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Zonnemaire Ophalen oud papier, door leden Nut en Uitspanning. 18.30 uur. Woensdag 10 mei Nieuwerkerk Algemene ledenvergadering coöpera tieve vereniging Nieuwerkerk. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 11 mei Zierikzee Informatie-avond borstvoeding. Ju- lianastraat 9. 20.00 uur. Nieuwerkerk Commissie algemene zaken. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Zaterdag 13 mei Westenschouwen Start wandeltocht Lions vanaf pavil joen de Rotonde. 13.00 uur. Burgh-Haamstede Rommel/infomarkt. Gereformeerde kerk Hogezoom. Van 8.00 tot 17.00 uur. Muziek/zangavond. Gereformeerde kerk Hogezoom. 20.00 uur. Zonnemaire Open dag creatieve technieken. De Bieningen Professor Zeemanstraat. Van 10.00 tot 17.00 uur. Vrijdag 19 mei Neeltje Jans Boottocht met forumdiscussie CFO. Stad Zierikzee. 15.00 uur. Zaterdag 20 mei Zierikzee Open huis werkvoorzieningsschap De Zuidhoek. 09.00-12.00 uur. Open dansmiddag van Nehalennia in Graanbeurs. 14.00-18.00 uur. Brouwershavén Braderie/rommelmarktSchoolplein OBS de Schoener. Van 9.00 tot 15.00 uur. Eilandelijke muziekdag op Markt. 10.00 uur. Zonnemaire Open dag creatieve technieken. De Bieningen Professor Zeemanstraat. Van 10.00 tot 17.00 uur. Maandag 22 mei Zierikzee JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Dinsdag 23 mei Zierikzee Lezing rondom het begin van het le ven. Huis van Nassau. 20.00 uur. Zaterdag 27 mei Zierikzee Reünie oud-leerlingen HBS/Lyceum Zierikzee. Aanvang in Grote Kerk, 13.30 uur. Maandag 5 juni Zierikzee JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Zaterdag 10 juni Zierikzee Rommelmarkt videoteam De Wie ken, aan Baden Powellweg. Zaterdag 17 juni Zierikzee Thptoe Zierikzee op het Havenplein. Van 20.00 tot 22.30 uur. Maandag 19 juni Zierikzee JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUODEBEUHS - TEL. 131110-16255 VLISSINGEN De Schelde (scheepsbouw, ketel- en machine bouw) heeft vorig jaar de nettowinst zien stijgen van 12,6 miljoen naar 17,9 miljoen. Het resultaat leidt tot een van de winstafhankelijke af dracht van 4,1 miljoen. Deze af dracht is gebonden aan de bijzondere steun die het bedrijf in 1983 van de staat en de provincie Zeeland kreeg. Het nettoresultaat van 1987 is nega tief beïnvloed door een grote toevoe ging aan de voorziening voor reorga nisatiekosten van 32,7 miljoen, zo merkt De Schelde verder nog op. De omzetwaarde van de produktie bedroeg vorig jaar 525 miljoen te gen 568 miljoen in 1987. Er werden minder opdrachten opgeleverd dan in 1987, waardoor het bedrijfsresultaat afnam van 32,1 miljoen tot 6,7 miljoen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2