Stad en Landers ontdekken het verleden van Leiden Acht weken lang acties in Zweedse Rode Kruis ziekenhuis Zierikzee WATERSTANDEN ■■■BEL DEURLOO B.V. Jubileum PTT-er M. C. Roskam 2 Geen vaste bezoekuren maar doorlopend bezoek ZIER1KZEE - De acties in de gezondheidszorg gaan door. Ondanks het feit dat het kabinet Lubbers II gevallen is blijft het ziekenhuispersoneel protesteren tegen het feit dat werknemers in het ziekenhuis zo'n 12 procent minder verdienen dan werknemers in een vergelijkbare funktie in het bedrijfsleven terwijl de werkdruk alleen maar gro ter is geworden. Ook in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee wordt acht weken lang actie gevoerd. Zoveel mogelijk patiëntvriendelijk. Eén van de onderdelen van de actie is het acht weken lang afschaffen van de vaste bezoekuren. Wie een pa tiënt wil bezoekene is tot 11 juni welkom tussen 8.00 en 20.00 uur. De acties in de gezondheidszorg gaan door, ook in Zierikzee. Inzet is nog steeds een loonsverhoging met 5 procent (Fo to: Joop van Houdt). De actie in het Zierikzeese zieken huis loopt tot 11 juni. Praktisch alle afdelingen doen mee aan de actie, maar de nadruk ligt op de verpleegaf- delingen. ,,We willen niet dat de pa tiënt de dupe wordt en daarom probe ren we ook zoveel mogelijk de acties patiëntvriendelijk te houden", aldus verpleegkundige K. van Schelven. Hij stelt dat de actiebereidheid bin nen het ziekenhuis nog steeds groot is. ,,Ik denk dat over de hele linie ge nomen zo'n 80 a 90 procent van het personeel aan de actie meedoet". Naast het al genoemde afschaffen van de vaste bezoekuren is een onder deel van de actie een telefpnade naai de Nationale Ziekenhuis Raad, het ministerie van WVC en het ministerie van sociale zaken. Steeds zullen er vragen gesteld worden over het be leid van genoemde instanties en het is de bedoeling dat de lijnen in feite continu bezet zullen zijn. In de eerste fase van de actie wor den medische handelingen onder protest uitgevoerd. Het gaat om han delingen die volgens de regels eigen lijk door artsen verricht moeten wor den, maar die in de praktijk vaak door verpleegkundigen worden ge daan. Van Schelven: ,,Het is ook de be doeling dat iedereen precies bijhoudt hoeveel tijd die medische handelin gen kosten. We hebben daar een spe ciaal declaratie-formulier voor ge maakt. Ook iets waar tijdens de actie- strikt de hand aan zal worden gehou den is de koffiepauze. Men heeft heeft recht op 14 minuten aaneengesloten koffiepauze. Tussendoor Van Schelven: ,,In de praktijk is het vaak zo dat je een bekertje koffie pakt en gewoon doorgaat met je werk. Nu gaan we echt per ploeg een kwartiertje rustig zitten". In een late re fase van de actie worden geen pie per-boodschappen voor artsen meer aangenomen en wordt een aantal me dische handelingen helemaal niet meer gedaan door verpleegkundigen hetgeen de artsen verplicht die medi sche handelingen te verrichten. „We brengen bijvoorbeeld als ver pleegkundige geen infuus meer aan. Dat moet de arts doen", aldus Van Schelven. Voor alle duidelijkheid: het niet of onder protest uitvoeren van medische handelingen gebeurt tijdens de actie één dag per week. Van Schelven: „We willen tenslotte geen onwerkbare situatie creëren, want dat zou in het nadeel van de pa tiënt zijn". In week zes van de actie wordt, ook weer één dag per week, door de verpleegkundigen helemaal gestopt met het verrichten van medi sche handelingen. Ook wordt er geen overwerk meer verricht. Met dien verstande dat er bij acute nood ge woon gewerkt wordt en de actie als het ware even onderbroken wordt. Koffie voor bezoekers Tijdens de actie wordt in de polikli niek van het Zierikzeese ziekenhuis koffie uitgedeeld aan de bezoekers. Ook in de polikliniek wordt tijdens de actie strikt de hand gehouden aan een koffiepauze van 14 minuten. Het geen inhoudt dat het werk dan een kwartier stil ligt. Tijdens de actie krijgt de patiënt niet van de verpleegkundige te horen wat de uitslag van een onderzoek is. Men dient zich tot een arts te wen den. Ook in de polikliniek verrich ten verpleegkundigen tijdens de ac tie geen medische handelingen. Hetzelfde geldt voor het laboratori- umpersoneel en de mensen van de röntgenafdeling. Ook het personeel van de operatiekamers gaat strikt de officiële werktijden hanteren. Verder staan ook zij tijdens de actie op een kwartier koffiepauze. Mogelijke ver traging dus voor operaties. Ook hier geldt dat er in noodgevallen of acute nood gewoon doorgewerkt wordt. Meer tijd Het ok-personeel gaat de patiënten tijdens de actie halen voor een opera tie. In de praktijk is het vaak zo dat de verpleegkundigen van de afdeling waar de betreffende patiënt ligt daar voor zorgen. „Het is ook de bedoeling dat we meer tijd besteden aan het voorlichten van de patiënt over wat de operatie precies inhoudt", aldus Van Schelven. Ook het personeel van het labora torium gaat meer tijd uittrekken voor haar werk. Tijdens de actie ex tra aandacht voor kwaliteitscontro le. Op de röntgenafdeling wordt tij dens de actie stipt volgens het boekje gewerkt. Daar gelden allerlei regels die de veiligheid van zowel patiënt als ver pleegkundige moeten garanderen. Er dient bijvoorbeeld gewerkt te wor den met een loodschort dat tegen de straling beschermt. Ook op de rönt genafdeling wordt meer tijd uitge trokken voor voorlichting aan de pa tiënt. Uiteraard houdt ook dit actie- onderdeel in dat er vertraging in het werk optreedt. Klachtenformulier Aangestipt is al dat men zoveel mo gelijk probeert om de actie patiënt vriendelijk te laten verlopen. Een goede voorlichting aan de patiënt hoort daar ook bij. De patiënten zijn schriftelijk geïnformeerd over doel en inhoud van de actie. „Werken in een ziekenhuis betekent werken met veel verantwoordelijkheid onder een grote werkdruk. Daarom voeren we actie, omdat we loon naar zorg wil len, maar ook om aandacht te vragen voor werkdruk en werklast op de af delingen". Het personeel onderkent dat de pa tiënt ondanks alle moeite die gedaan wordt om die te ontzien toch hinder kan hebben van de acties. Patiënten die klachten hebben kunnen die kwijt op een speciaal klachtenfor mulier. „De klachtenformulieren gaan richting directie omdat die in feite verantwoordelijk is voor de situatie", aldus Van Schelven. We höpen uiter aard dat er weinig klachten zullen komen en we hopen ook dat de pa tiënten onze actie ondersteunen en dat ook laten weten aan de verant woordelijke instanties". Hutspotidyllische hofjes en de sleutels van Petrus ZIERIKZEE/LEIDEN - Marinus van der Lubbe, de Pil grim Fathers, hutspot, de sleutels van Petrus en veel, heel veel knusse hofjes. Het lijkt op het eerste gezicht een volstrekt willekeurige greep uit het geschiedenis boek. Toch zit er wel degelijk een lijn in. Deze begrippen maken immers deel uit van het rijke en roemruchte ver leden van Leiden, de nauw met Oranje verbonden Uni versiteitsstad, die door de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland dit jaar als reisdoel voor de jaar lijkse excursie was uitgekozen. Zo'n honderd leden van Stad en Lande, dat dit jaar precies een halve eeuw bestaat, trokken in alle vroegte met twee bussen van Van Oeveren vanuit Zierikzee richting Leiden, waar zij na een hartversterking in de vorm van koffie met appelgebak in het Koetshuis (aan de voet van de Burcht) een duik namen in het verle den van de sleutelstad, die van Floris V in 1266 zijn stadsrechten kreeg. Bij die speurtocht naar het verleden wer den de excursiegarigers „op weg" ge holpen door verschillende gidsen. De kennismaking met het verleden begon met een bezoek aan de laatgo- thische Hooglandse- of Sint Pancras- kerk, waarin zich onder meer het graf van Justinus van Nassau en zijn vrouw Anna van Mérode bevindt. Be zoekers van deze overweldigende kruisbasiliek kunnen zich nauwe lijks voorstellen dat de oorsprong van dit kerkgebouw te vinden is in een houten kapelletje, dat omstreeks 1314 op die lokatie werd gebouwd, om de poorters van het Hoge Land, zoals het eiland in de Rijn werd genoemd, de mogelijkheid te bieden om dicht bij huis te kerken. Zij moesten voor hun mis immers naar Leiderdorp of Oegstgeest. Een tocht, die zeker in de wintermaanden een hele onderne ming was. Patriciërs Naarmate de welvaart in Leiden toenam, moest de kapel door toedoen van de patriciërs eind veertiende eeuw plaats maken voor een kruisba siliek. Een unicum, omdat het tot-die tijd gebruikelijk was dat een bis schop bepaalde of er een kerk mocht worden gebouwd. De bouw van deze kerk, waarbij menige Middeleeuwse Leidenaar de nodige zweetdruppel tjes heeft gelaten is echter nooit vol tooid. Verval Op het moment dat de Leidse la kenindustrie onder meer door de con currentie van de Engelsen, in verval raakte (na 1530), raakte ook het geld voor de bouw van de kerk op. Deze fi nanciële tegenvaller is nog te zien aan het plafond van de kerk. In tegenstel ling tot de andere gedeelten van het kerkgebouw heeft het schip een ton gewelf. Ook de turbulente tijden der reformatie hebben hun stempel op Tijden cn standen volgens getijdctafcl Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Doodtij: 14 mei Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 9 mei 07.05 174 00.40 -157 19.25 143 13.15 -145 9 mei 05.15 185 11.35 -145 17.40 147 24.00 160 9 mei 07.30 183 00.35 -166 19.50 153 13.00 -153 9 mei 07.00 198 00.45 -172 19.30 166 13.15 -159 het kerkgebouw, dat veel overeen komsten vertoont met de Grote kerk in Goes, gedrukt. Beelden en andere kerkelijke versierselen hebben het geweld niet overleefd. Meer geluk heeft het doodshoofd boven een dei- uitgangen gehad. Een wat macabere oplossing om aan te geven dat deze uitgang naar het kerkhof leidde. Hofjes Bloei en verval. Deze op en neer gaande beweging die de geschiedenis van nagenoeg elke stad, streek of land kenmerkt, komt ook nu nog tot uiting in het stadsbeeld van Leiden. De vele hofjes, waaronder het knusse Sint Annahofje, het Schachtenhofje, het Eva van Hoogeveenshofje en het ordentelijke Jean Pesijnshofje, die onder leiding van een aantal gidsen werden bekeken, riepen bij de Stad en Landers de nodige nostalgische ge voelens op. De haast serene rust, de kleine oerhollandse huisjes gegroe peerd rond een goed onderhouden tuin veelal met een pomp waren hier zeker debet aan. Toch zijn die hofjes, veelal in de zestiende en zeventiende eeuw gesticht door een rijke Leidenaar, een bewijs dat de geschiedenis van de stad Leiden getekend is door armoe de, zo bleek uit de woorden van de VVV-gidsen, die de Stad en Landers 's middags na de koffietafel met een stevige hap Leidse hutspot door de drukke binnenstad loodsten. Daarbij gebruik makend van een omhoog gestoken paraplu om de groep bijeen te houden. Bepaald geen eenvoudige opgave in de overvolle winkelstraten. Niet alleen in de zestiende eeuw, waarin de klad in de lakenindustrie kwam en de Spanjaarden de Leidena- ren bange tijden bezorgden, maar ook in het begin van de 20e eeuw was Leiden zeer arm. De zeventiende eeuw daarentegen flore/erden handel en industrie in de stad waarvan het wapen de sleutels van Petrus heeft. Dit omdat de oudste kerk in Leiden, de Pieterskerk, gewijd was aan Pe trus. Ook deze laatgothische kruisba siliek werd door de Stad en Landers met de nodige belangstelling beke- nen, omdat zich in de muur van de doopkapel een bronzen gedenkplaat voor de Pilgrim Fathers bevindt. De rijkdom van de Leidse boven laag in de zeventiende eeuw resul teerde in de stichting van de vele hof jes, een,complex van huisjes veelal achter een herenhuis. Deze hofjes die momenteel in beheer zijn van de Stichting Leidse Hofjes waren be stemd voor met name oudere armen, die er niet alleen kosteloos onderdak hadden maar ook gratis voedsel, schoenen, een pintje bier of turf kre gen. De weldoener bleef niet echt be scheiden op de achtergrond. Boven de toegangspoort tot het hofje prijkt na genoeg altijd wel een gedenksteen met daarop de naam van de stichter van het hofje. Leiden is echter meer dan een mo derne universiteitsstad met ongeveer veertig hofjes, een stad ook waar ver leden en heden, zo bleek tijdens het ochtendbezoek aan de oude fabrieks- wijk Pancras-Oost, een duivelsver- bond hebben gesloten. Naast de in drukwekkende hofjes en fraai geres taureerde pandjes ook eigentijdse woonvormen, met daar tussen in het huis van het eerste Nazislachtoffer Marinus van der Lubbe. Een karakte risering waarmee een aantal Stad en Landers het volkomen eens bleek te zijn. Pilgrim Fathers Behalve de woonplaats van Van der Lubbe en Rembrandt, wiens woning aan de kant van het Galgewater het veld heeft moeten ruimen voor een modern appartementencomplex dat schril afsteekt tegen de oerhollanse Rembrandtbrug en molen De Valk, mag Leiden ook de Pilgrim Fathers (de voorvaderen van vele Amerika nen) tot zijn vroegere inwoners reke nen. Twaalf jaar lang-verbleven zij in Leiden. Een gedenkplaat boven een smal steegje met daarop de naam Wil liam Brewster (een drukker die heel wat kritische geschriften over de En gelse kerk verspreidde), wijst nog op hun aanwezigheid, evenals de reeds eerder genoemde gedenkplaat in de muur van de Pieterskerk, waar de geestelijk leider van de Pilgrim Fa thers, John Robinson, begraven ligt. Wie aan Leiden denkt, denkt daar bij allereerst aan het ontzet van Lei den op 3 oktober 1574, waarbij de Wa tergeuzen de Leidenaren uit hun benarde positie bevrijdden. Nog al tijd wordt Leiden op 3 oktober „een beetje ontzet" en wordt er niet alleen hutspot en wittebrood met haring (een geschenk van de watergeuzen) uitgedeeld in de Waag en feestge vierd, maar worden de moeilijke da gen van de Leidenaren in 1574 her dacht met een dienst in de Pieterskerk. Dit helfdhaftig standhouden tegen de Spaanse belegeraar heeft de stad overigens nog meer dan alleen een jaarlijks feest opgeleverd. Als blijk van waardering verleende Willem van Oranje de stad toestemming voor een universiteit. Nog steeds is deze oudste Universiteit van Nederland nauw verbonden met het huis Oranje, want wie ooit het genoegen heeft om de muren van het zweetkamertje in het Rapenburg te bekijken, ontdekt daar in de rijstebrij van handtekenin gen, de signatuur van prinses Juliana en koningin Beatrix. Tot en met 27 mei Burgh-Haamstede Expositie aquarellen en olieverfschil derijen Reiny Zondag en Marian Ge- rards. De Bewaerschole. 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 8 mei Zierikzee JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Scharendijke Bezoek dr. C. Boertien. Gemeente huis. 14.00 uur. Dinsdag 9 mei Zierikzee Commissievergadering verkeer in raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Zonnemaire Ophalen oud papier, door leden Nut en Uitspanning. 18.30 uur. Woensdag 10 mei Nieuwerkerk Algemene ledenvergadering coöpera tieve vereniging Nieuwerkerk. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 11 mei Zierikzee Informatie-avond borstvoeding. Ju- lianastraat 9. 20.00 uur. Nieuwerkerk Commissie algemene zaken. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Zaterdag 13 mei Westenschouwen Start wandeltocht Lions vanaf pavil joen de Rotonde. 13.00 uur. Burgh-Haamstede Rommel/infomarkt. Gereformeerde kerk Hogezoom. Van 8.00 tot 17.00 uur. Muziek/zangavond. Gereformeerde kerk Hogezoom. 20.00 uur. Zonnemaire Open dag creatieve technieken. De Bieningen Professor Zeemanstraat. Van 10.00 tot 17.00 uur. Vrijdag 19 mei Neeltje Jans Boottocht met forumdiscussie CFO. Stad Zierikzee. 15.00 uur. Zaterdag 20 mei Zierikzee Open huis werkvoorzieningsschap De Zuidhoek. 09.00-12.00 uur. Open dansmiddag van Nehalennia in Graanbeurs. 14.00-18.00 uur. Brouwershaven Braderie/rommelmarktSchoolplein OBS de Schoener. Van 9.00 tot 15.00 uur. Eilandelijke muziekdag op Markt. 10.00 uur. Zonnemaire Open dag creatieve technieken. De Bieningen Professor Zeemanstraat. Van 10.00 tot 17.00 uur. Maandag 22 mei Zierikzee JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Dinsdag 23 mei Zierikzee Lezing rondom het begin van het le ven. Huis van Nassau. 20.00 uur. Zaterdag 27 mei Zierikzee Reünie oud-leerlingen HBS/Lyceum Zierikzee. Aanvang in Grote Kerk, 13.30 uur. Maandag 5 juni Zierikzee JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Zaterdag 10 juni Zierikzee Rommelmarkt videoteam De Wie ken, aan Baden Powellweg. Maandag 19 juni Zierikzee JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 Het Schachtenhofje is één van de vele hofjes, die de Stad en Landers tijdens hun rondivandeling door Leiden te zien kregen ZIERIKZEE - In het voorsor- teercentrum van dc PTT aan het Haringvlietplein te Zierik zee is onder grote belangstel ling het vijfentwintigjarig dicnstjubileum van M. C. Ros kam gevierd. Dc heer Roskam is besteller bij dc PTT. Op zijn verzoek is het jubileum zonder toespraken gevierd. Wel waren er veel collega's en familiele den, die hem en diens echtge note de hand kwamen druk ken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2