Vierde Renessedag brengt de organisaties recordopbrengst Geslaagde examendag van werkhondenclub Haamstede 'EG-prijsbeleid versterking van onevenwichtigheid landbouwbeleid' DE ZIERIKZEESCHE COURANT PTT-directeur vertrekt uit Zierikzee Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 8 MEI 1989 145ste jaargang Nr. 24536 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wij moeten onze werken volbrengen, dan zullen onze werken ons weder vormen. Bindesböll Acties In het Zweedse Rode Kruisziekenhuis worden gedurende acht weken acties gevoerd. (Pag. Si- Stad en Lande De leden van Stad en Lande hebben hun jaar lijks uitstapje naar Leiden achter de rug. (Pag. 2). Trekpaarden Trekpaardhouder uit Zonnemaire is leer meester voor Wageningse studenten. (Pag. 3). Blik WIK gaat haar blik verruimen in de eerste klas van de afdeling. (Pag. 6). Dit nummer bestaat uit-8 pagina's Meer dan 34.000 gulden Verwachting tot dinsdagavond: recht voor een kopje koffie. Verder kon men zich te goed doen aan stroop wafels, waren er Vietnamese loem-' pia's en een viskraam. Bovendien werden er zelfgebakken cakes en oliebollen verkocht. Ook de kramen met de verschillen de spelletjes trokken zeer veel be langstelling. Middelpunt van het ge heel vormde het rad van avontuur, dat de hele dag op volle toeren draai de. Als extra attractie waren er in de kerk tentoonstellingen ingericht van schilderijen met landschappen uit Westerschouwen, stenen en minera len en borduurwerken. Het bezoek aan deze exposities was hoog. Onge veer 4000 mensen toonden hiervoor belangstelling. Een deel van hen, zo'n 700 perso nen, beklom daarbij d,e kerktoren, waar vanaf men een prachtig uitzicht op de omgeving heeft. Vanaf het po dium verzorgde ATV-drive in de mu zikale omlijsting en was er verder nog een playback show. Aan het be gin van de middag was er op het gras naast het podium een karateshow door de Zierikzeese karatevereniging Yin Yang. Ook was er een aantal cha ritatieve instellingen van de partij om hun activiteiten onder de aan dacht van het publiek te brengen. Aanwezig waren Amnesty Internatio nal, het Rode Kruis, de Dierenbe scherming en de Christelijke Stich ting voor Hulp aan Gewetensvervolg- den. Ook de promotiebus van de Schouwse VVV's trok veel belang stelling. In het dorp stond verder de hoofdprijs tentoongesteld: een cara van. Dit inspireerde nog veel bezoe kers tot de aankoop van loten. Zo werden nog 1500 loten verkocht wat de totale opbrengst van de verloting, die al in februari startte, bracht op 11.401,50 gulden. Braderie Voor de kinderen waren er op de braderie kleine dieren en tevens een draaimolen. Bovendien konden ze een ritje maken op een pony. Speel tuin de Dreef maakte op de braderie reclame voor haar activiteiten en de eigenaar stond van iedere bezoeker een bedrag af aan de organisatie van de Renessedag. 's Avonds was er in het dorpshuis een feestavond met als hoogtepunten de uitslag van de verloting en de be kendmaking van de eerder genoemde totaalopbrengst. Daarvoor vond een playback wedstrijd plaats. Ook was er een miss Wijde Bliek-verkiezing, al moet aan de vrouwelijkheid van de deelnemers sterk getwijfeld worden. De missen bleken heren te zijn. Trekking Notaris Klaassen uit Zierikzee ver zorgde de trekking van de loterij. De caravan werd gewonnen door de heer Van Gent uit Dordrecht. Na bekend making van de totaalopbrengst be dankte J. Kraayenbrink namens het comité camping de Wijde Bliek voor haar inbreng tijdens de feestavond en verder alle sponsors en iedereen die op welke wijze dan ook een bijdrage had geleverd aan de succesvolle dag. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 12 mei: Woensdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: noord 3 Donderdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuidwest 3 Vrijdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 9 mei Zon op 05.55, onder 21.18 Maan op 08.31, onder 01.43 Eerste Kwartier: 12 mei (16.19) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het hogedrukgebied bo ven onze omgeving verplaatst zich langzaam naar zuidelijke spreken. Een Oceaandepressie die van IJsland naar Midden-Zweden trekt krijgt daardoor in de loop van morgen meer invloed op het weer boven ons land. Komende nacht is het nog vrij helder en kunnen er enkele mistbanken ont staan, de temperatuur daalt tot onge veer 7 graden. De dag begint met af en toe zon, maar later op de dag nadert vanuit het noordwesten de bewolking van de Oceaandepressie die zich geleidelijk over het land uitbreidt. De middag- temperatuur loopt op van ongeveer 15 graden aan de kust tot een graad of 19 in het zuidoosten. RENESSE - Onder ideale omstandigheden - droog, zonnig en voor de organisatie gelukkig geen strandweer - is de vierde editie van de Renessedag gehouden. Meer dan 10.000 mensen bezochten de grote braderie/rommel markt, die door de Nederlandse Hervormde Kerk, de sportvereniging Renesse en muziekvereniging Luctor et Emergo werd georganiseerd. Met een voorlopige bruto opbrengst van 34.318,50 gulden was het evenement zowel financieel als organisatorisch een groot succes. In totaal kwamen zo'n honderd mensen in actie om de Renessedag te laten draaien. Bovendien was het spe ciale Renessedag-comité al maanden bezig geweest om het geheel op poten te zetten. De grootste publiekstrek ker was ook dit jaar weer de enorme rommelmarkt, die dan ook al een op brengst opleverde van om en nabij de 7000 gulden. Er gingen onder meer meubels, koelkasten en tv's over de balie. Bij dit gedeelte van de Renessedag werd een groot en gevarieerd aantal artikelen aan de man gebracht, De grote stukken waren uitgestald op het grasveld naast de kerk. De klei nere spullen waren ondergebracht in kramen. Zo waren er kramen inge richt met boeken en platen, speel goed en potten en pannen. Bijzonder in trek bij het publiek was de kraam, waar veel antiek en curiosa te ver krijgen was. Kramen Naast de tweedehands spullen wa ren er kramen met bijvoorbeeld vlaslinnen-artikelen, glas in tin, handwerken en bloemen en planten. Op een gezellig terras kon men te- Veel begerenswaardige rommel" in Renesse. (Foto: Joop van Houdt). Aandacht voor de playbackshow. (Foto: Joop van Houdt). Af en toe zon Af en toe zon, in de loop van de dag vanuit het noordwesten meer bewol king en vrijwel overal droog. Van nacht enkele mistbanken en een mi nimumtemperatuur van omstreeks 7 graden. Middagtemperatuur van 15 graden aan de kust tot ongeveer 19 graden in het zuidoosten. Zwakke tot matige wind, draaiend van zuidwest naar west. ZIERIKZEE - A. J. M. Ver braak neemt afscheid als di recteur van de PTT op Schou- wen-Duiveland. Hij is aange steld als adjunct-directeur Rotterdam-Zuid van de PTT. Verbraak volgde in 1987 C. Karremans op die na 40 jaar dienst dat jaar met de VUT ging. Verbraak op zijn beurt wordt opgevolgd door N. Sie- belink uit Numansdorp. Siebe- link was in Rotterdam chef lo- ketdienst en werd in het kader van de reorganisatie benoemd tot hoofd algemene zaken bij de centrale directie van de PTT in Den Haag. Hij ruilt deze dubbelfunctie nu in voor het directeurschap van de PTT op Schouwen-Duiveland. ZLM-voorzitter H. C. van der Maas op vergadering hoofdbestuur: ZIERIKZEE - ,,De EG-prijs- en marktbesluiten voor 1989 zijn een versterking: van de schrijnende onevenwichtigheid van het vijf jaar geleden ingezette landbouwbeleid". Dat zei voorzitter H. C. van der Maas in zijn openingswoord op de onlangs gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM. Hij stelde dat de prijs- en marktbeslui ten een verdere structurele prijsverlaging betekenen voor de akkerbouw tegenover een bestendiging van de ondersteuning in de zuivel. „De Europese beleidsmakers la ten klaarblijkelijk op een beschamende wijze de electoraal oninteressante akkerbou wers opdraaien voor hun opportunistische politieke gewin", aldus Van der Maas. Volgens Van der Maas betekent het prijsbesluit dat het tekort over de laatste vier jaar in de portemonnee van de Nederlandse akkerbouwer oploopt tot 30 procent of meer. Hij noemde het onvoorstelbaar arrogant en leugenachtig dat minister Braks eerder in de kamer deed voorkomen dat een hogere effectieve marktprijs voor granen het wegvallen van de Brusselse prijsondersteuning zou corrigeren. Van der Maas herinnerde in zijn openingswoord aan de acties van bo ze boeren en bracht onder de aan dacht dat onlangs nog een vervolg op die acties is gekomen in de vorm van een open brief aan het (nu demissio naire) kabinet. In de komende tijd gaan de wensen zoals verwoord in die open brief als basis dienen voor lan delijk nog op te stellen nadere akker bouw wensen. Van der Maas: ,,Op de kortst moge lijke terwijn zullen namelijk de Ne derlandse overheid, politiek en sa menleving zich uit moeten spreken of ze de akkerbouw in Nederland op gegeven heeft dan wel bereid is om krachtige nationale ondersteu- ningsmaatrcgelen tot uitvoering te brengen". „Wachten op een brede en landelij ke discussie in de achterban over een sectorvisie akkerbouw, zoals sommi ge krachten in het landbouwschaps- verband wensen, duurt veel te lang. Een dergelijke (politieke) aflei dingsmanoeuvre wensen we niet te accepteren", aldus Van der Maas Milieu Nog onkundig van het feit dat het kabinet uiteindelijk over deze kwes tie zou vallen giug Van der Maas ook in op het milieu-beleidsplan. „Behal ve de financiering is voor ons de feite lijke inhoud en taakstelling van het Nationaal Milieu Beleidsplan van fundamentele betekenis voor de di verse land- en tuinbouwsectoren", al dus Van der Maas. Hij stelde dat het toekomstig 'zijn' dan wel 'niet-zijn' van vele veehou derijbedrijven en akker- en tuin bouwbedrijven daar ten nauwste mee samenhangt". De voorzitter zei tot slot van zijn openingswoord niet al te optimis tisch te zijn over de inhoud van de spoedig openbaar te maken land- bouwstructuurnota van minister Braks. „De vooraankondiging en het uitgelekte nieuws daaruit maken mijn verwachtingen voor eventueel negatieve gevolgen voor de concur rentiekracht van diverse land- en tuinbouwsectoren er niet geruster op", aldus Van der Maas. DEN HAAG - Alle politieke partij en in ons land bezinnen zich op de or ganisatorische problemen die een ge volg zijn van het uitschrijven van vervroegde (op 6 september te hou den) verkiezingen. In het bijzonder geldt dat voor het tot stand brengen van verkiezingsprogramma's en voor de samenstelling van de kandidaten lijsten voor de Tweede Kamer. Mogelijk snel nieuwe lokatie HAAMSTEDE - De Werkhondenvereniging Schouwen- Duiveland heeft er haar eerste officiële examendag op zitten. Vijf van de zes deelnemers konden zondag tegen de avond met het felbegeerde diploma naar huis. Lid Ico Meys mag zich voortaan bovendien gediplomeerd pak- werker noemen en dat kunnen hem er in de regio nog niet veel na zeggen. Enthousiaste bazen, leergierige hon den en....stralend weer. dat de club haar eigen IPO-examen op het programma had. Het gaat goed met de anderhalf jaar geleden opgerichte werkhonden vereniging. Het ontbrak de regio aan een club voor werkhonden van alle soorten rassen en op dot gat in de markt is een aantal hondenliefheb bers ingesprongen. Na anderhalf jaar was het (zondag) dan eindelijk zover. Wie zelf een hond heeft weet, dat het africhten en opvoeden van een hond veel tijd en geduld vergt. Dat geldt ook voor werkhonden als bij voorbeeld de herder en de bouvier. Vandaar dat hiervoor nogaleens voor een club gekozen wordt. Daarnaast is het zo, dat een vereniging meer moge lijkheden biedt om de grote honden voldoende bewegingsvrijheid te ge ven; broodnodig voor grote viervoe ters. Levensvreugde Maar alle uren en dagen, die in het africhten worden gestoken, mogen niet tot gevolg hebben, dat de honden hun levensvreugde verliezen. En juist dat was volgens examinator/instruc teur G. Stappers uit Leusden in Haamstede een compliment waard. Want naast het geconcentreerd opvol gen van strakke commando's beleef den ook de viervoeters plezier aan de examendag. Na de nodige speurocfeningcn op een terrein in Zierikzee (nabij de benzinepomp de Val - red.) ging het gezelschap naar het thuishonk aan de Hogezoom in Haamstede. Daar werden op het eigen terrein nog appèl-oefeningen gedaan en moest ook het spectaculaire pakwerk ver richt worden. De geslaagden zijn Ad Goudzwaard (254 pnt), Yvonne Krama (255), Johan Martijn (268) en Lies Meys (246). Lies Meys deed mee met een zeven jaar ou de hond en dat is voor een dergelijk examen een hele prestatie. Zeker ge zien het feit, dat de hond pas op vijf jarige leeftijd aan de training is be gonnen. Allen slaagden voor het IPO-1 examen. Ico Meys behaalde naast zijn pak werkers-diploma het IPO-2 examen (273 pnt). Bij het speuren leverde Johan Mar tijn met zijn honden de beste presta ties. Hij haalde 98 van de 100 punten binnen. Ico Meys was de beste bij het pakwerken. Voor dat diploma wist hij ook nogeens 57 van de maximale 60 punten in de wacht te slepen. Wethouder De Westerschouwse wethouder van welzijn dr H. J. van Zuylen gaf na mens de gemeente acte de présence. Hij complimenteerde de groep met haar activiteiten. Het was de eerste keer, dat het bestuurlijk deel van de gemeente afgevaardigd was op het terrein aan de Hogezoom. Dat moet de groep (mede in verband met bin nengekomen klachten van omwonen den) gaan verlaten. Van Zuylen kon tijdens zijn toe spraak nog geen kant-en-klare oplos sing aandragen. Wel sprak hij het ver trouwen uit, dat erbinnen afzienbare tijd een nieuwe lokatie beschikbaar komt. Momenteel denkt de gemeente aan twee mogelijke plaatsen, waar van Van Zuylen geen verdere infor matie wilde verschaffen. Het eerder geopperde terrein op Neeltje Jans is in verband met de daar aanwezige na tuurwaarden definitief van de baan. Na alle activiteiten reikte voorzit ter Bas Visser de diploma's uit. Wie belangstelling heeft voor de activi teiten van de groep kan 17 juni te recht in Haamstede voor een open dag. Op dinsdag 16 mei al zijn er EG- cn GG-cxamens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1