Bezoekerscentrum Grevelingen nu officieel open voor publiek Dodenherdenking I DE ZIERIKZEESCHE COURANT J. J. Dorst naar défilé Wageningen Auto via schrikhek in de sloot Commissaris van Koningin Boertien naar Scharendijke 1 H PH ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Aandacht Speeltuintje Certificaten Fietsen Veel aandacht in het ZMF-blad voor ontwikke- Buurtbewoners in Nieuwerkerk hebben een ei- Certificaten van ZCA voor tonelisten uit de re- Een Schouwse delegatie ipaakt zich op voor gen speeltuintje aangelegd. (Pag. 3). gio. (Pag. 4). Luik-Bastenaken-Luik. (Pag. 11). ling natuur in Zoommeer. (Pag. 2). VRIJDAG 5 MEI 1989 145ste jaargang Nr. 24535 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) God schiep de mens en de mens schiep goed en kwaad. Inayat Khan J. J. Dorst ZIERIKZEE/WAGENIN- GEN - Tijdens het traditionele nationale défilé in Wagenin gen is Zeeland vanmiddag - vrijdag - vertegenwoordigd door J. J. Dorst uit Zierikzee en diens echtgenote. Dorst is vice-voorzitter van de afdeling Zeeland van de Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogs- en dienstslachtoffers. Het nationale défilé, dat wordt afgenomen door prins Bernhard, is een défilé spe ciaal voor militaire veteranen en oud-verzetsstrijders. Het omvat een herdenkingsdienst in de Bergkerk te Wageningen en het défilé zelf, waarvoor de deelnemers een route van 1,5 kilometer afleggen. De Bond «telt naast de oud-militairen in Zeeland nog zo'n zestig oor logsweduwen. Commissaris der Koningin mr. S. Patijn: Beheer en inrichting zaak van ons allen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WA> U6> PE BILT* BROUWERSDAM - „De inrichting en het beheer van de Grevelingen is nu een zaak van ons allen. Het is een schitterend gebied met veel mogelijk, maar het blijft in de eerste plaats een natuurgebied waar we heel zorgvuldig mee om moeten gaan". Dat zei mr. S. Patijn, commissaris der koningin van Zuid-Holland in een korte toespraak ter gelegenheid van de officiële opening van het Bezoekerscentrum Grevelingen op de Punt van Goeree. Middels het loslaten van duiven werd het bezoekerscentrum officieel geopend. RENESSE - In de nacht van don derdag op Vrijdag belandde B. D. W. van L. uit Zierikzee met zijn auto in de sloot. Van L. frleek onder invloed van alcohol te zijn. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Van L. reed omstreeks 01.30 uur over de Lagezoom bij Renesse en wil de de Stoofweg opdraaien. Door nog onbekende oorzaak raakte Van L. daarbij de macht over het stuur kwijt, schampte een schrikhek en kwam uiteindelijk met zijn auto in de sloot terecht. 'De voorzijde van de auto werd geheel vernield. DEN HAAG - De Nationale Wo ningraad (NWR) voorziet ernstige vertraging in het sociale woning bouwprogramma voor dit jaar. Van de plannen voor de 15.000 woningen die voor 1 juni gereed moeten zijn, is slechts 10 procent gerealiseerd. Commissaris van de koningin Patijn laat duiven los. (Foto: Joop van Houdt). Aan de officiële openingshandeling ging een en ander vooraf. De genodig den konden.zich in het haventje van Bommenede inschepen op een twee tal zeewaardige tjalken van zeilvloot De Zeeuwse Stromen voor een zeil tocht van Zonnemaire naar het nieuwgebouwde bezoekerscentrum. Mede door het schitterende weer een ware pleziertocht over de Grevelin gen. Samenwerking En het feest was nog lang niet afge lopen, maar eenmaal aangekomen bij Op maandag 8 mei SCHARENDIJKE - De recreatieve, toeristische ontwikkeling van Middenschouwen en de instand houding van de openbare basisschool Prinses Irene te Kerkwerve. Dat zijn twee van de gespreksonder werpen die aan de orde komen tijdens een bezoek van de Commissaris van de Koningin dr C. Boertien op maandag 8 mei aan de gemeente Middenschou wen. Dr Boertien bezoekt de gemeen te samen met zijn echtgenote J. B. Boertien-Velema, de griffier der staten J. A. Lander en de chef van het kabinet van de commissaris A. C. de Ru. Het gezelschap wordt om 14.00 uur door burgemeester W. den Boer in het gemeentehuis te Scharendijke ontvangen. Het gezelschap maakt dan kennis met de-wethouders van Middenschou wen. Gespreksonderwerpen Om 14.30 uur wordt tijdens een openbare bijeenkomst in de raads zaal gesproken over de volgende onderwerpen. De verkeersproble matiek Elkerzeesewcg Scharen dijke. De infrastructuur Dorps- s t raat/Dijkst raat/Ba ken/Zwarte Plein te Scharendijke. De recrea tieve toeristische ontwikkeling van de gemeente Middenschou wen en dan speciaal het beleid, het speerpunt Brouwersdam en de ontwikkeling op de Kabbelaars- bank van Port Zélande. De in standhouding van de openbare ba sisschool Prinses Irene te Kerk werve. De stedebouwkundige in vulling van het gebied 't Laantje, scholen en Beatrixstraat te Kerk werve. De bestemming van vrijko mende agrarische gronden. De ha ven Flaauwers en de verdeling van het contingent premie-A-wo- ningen. Tijdens de bespreking van deze onderwerpen bezoeken de echtge notes van de collegeleden met me vrouw Boertien het onderzecwa- teraquarium Aquadome te Scha rendijke. Om ongeveer 15.30 uur begint een rondrit waarbij het hele gezel schap met een autobus langs di verse plaatsen in de gemeente Middenschouwen rijdt. het splinternieuwe bezoekerscen trum, door directeur R. Rietveld van het Natuur- en recreatieschap De Gre velingen herhaaldelijk aangeduid als het mooiste bezoekerscentrum van Nederland, moest er uiteindelijk ook nog een officieel gedeelte volgen. Met enige moeite wist men de van het stralende weer genietende geno digden van het terras naar binnen te loodsen waar Rietveld als eerste spreker burgemeester G. van Velsen van Goedereede (Rietveld: Bekend van radio en televisie) aankondigde. Overigens niet zonder de samenwer king tussen het schap en die gemeen ten geroemd te hebben. Van Velsen kenschetste de in ge bruik name van het bezoekerscen trum als het resultaat van vele jaren planning en stelde dat er vooral het laatste jaar veel gebeurd is met be trekking tot de Grevelingen. ,,De Punt heeft een ware gedaanteverwis seling ondergaan", aldus Van Velsen die sprak van 'het veelbesproken be zoekerscentrum'. Hij doelde daarmee op het feit dat de gemeente Goederee de in eerste instantie een andere loka- tie voor de bouw van het bezoekers centrum in gedachten had. Bewegwijzering „Maar uiteindelijk is toch voor de ze plaats gekozen", aldus Van Velsen. De eerste burger van Goedereede liet niet na in zijn toespraak enige kri tiek aan het adres van de ANWB te richten. Hij stelde dat het nu nog mankeert aan een goede bewegwijze ring die de recreant snel naar het be zoekerscentrum moet leiden. „Hoe wel wij daar als gemeente herhaaldelijk op hebben aangedrongen" Van Velsen vergeleek de (lange) voorgeschiedenis voor wat betreft het besluit tot de bouw van het be zoekerscentrum met wrakhout dat aanspoelt en uiteindelijk aan het zicht onttrokken wordt' doordat er zand overheen stuift. Met andere woorden: Het ging niet allemaal van een leien dakje, maar zand erover. Van Velsen besloot zijn toespraak met gelukwensen aan het adres van het Grevelingenschap, dat het bezoe kerscentrum immers moet gaan ex ploiteren. Namens de gemeente Goe dereede bood Van Velsen vervolgens een schilderij met daarop het silhou et van Goedereede aan. Hetgeen Riet veld in eendrachtige samenwerking met Van Velsen een plaatsje gaf aan één van de muren van het bezoekers centrum. Vervolgens was het woord aan J- H. van Kampen, hoofd van de hoofdaf deling landinrichting van Rijkswa terstaat. Hij omschreef de opening van het bezoekerscentrum als 'een markante gebeurtenis'. Van Kampen stelde dat de Grevelingen een heel waardevol natuur- en recreatiegebied is. „En bij de ontwikkeling van dat gebied zijn heel wat instanties be trokken. Wij hebben zoveel mogelijk ons best gedaan onze kennis en erva ring in te' brengen", aldus Van Kam pen. Ir. C. Oomen, directeur van de dienst Landbouw, Natuur- en Open luchtrecreatie (LNO) maakte in zijn toespraak gewag van een bijzondere positie van het rijk bij de ontwikke ling van het Grevelingengebied. ,,De Grevelingen is tot nu toe het enige gebied waar het rijk daadwerkelijk meebestuurt", aldus Oomen. Hij steldew dat de basisinrichting van het gebied haar einde nadert. ,,De aanleg van het watersporteiland De Mosselbank gaat nog dit jaar van" start". Oomen kondigde verder aan dat ook de tweede fase van de inrichting van de Grevelingendam binnen af zienbare tijd haar beslag krijgt. „En de Grevelingendam vervult een spil- funktie binnen het gebied", aldus Ooinen. Ook ging Oomen in op de plaats van het bezoekerscentrum binnen het beheer van het Grevelingengebied, „Een bezoekerscentrum als dit is on misbaar", aldus Oomen. „Het schap heeft nu ook een ervaren voorlichr tingskracht in dienst en ik hoop op een weids gebruik van dit fraaie ge bied". Toekomst Namens bouwonderneming Patri san BV, die het bezoekerscentrum ge bouwd heeft, werd het woord gevoerd door de heer Troost. Na een korte te rugblik op de voorgeschiedenis schetste hij wat in de nabije toekomst in het gebied te gebeuren staat. „Er komt een tramlijn van het bezoekers centrum naar Port Zélande en het is de bedoeling dat er ook rondvaarten over de Grevelingen verzorgd gaan worden", aldus Troost. Hij besloot zijn toespraak met de opmerking dat in zijn ogen alle in grediënten voor een goede exploita tie van het bezoekerscentrum aanwe zig zijn. Als voorlaatste betrad J. Hoek van Dijke, voorzitter van het Grevelin genschap, het spreekgestoelte. Hij ging allereerst kort in op de ont staansgeschiedenis van het bezoe kerscentrum. „sommige zaken heb ben'erg lang in de week gelegen, maar we worden nu beloond voor het vervolg pagina 3 Verwachting tot zaterdagavond: Wind De wind is noordelijk 3 tot 4 Beau fort, vanuit de kust toenemend tot 4 tot 5 Beaufort. Overdag wordt het zo'n twintig graden. De komnende nacht daalt het kwik tot 8°C. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 9 mei: Zondag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: noordwest 3 Maandag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: noordwest 3 Dinsdag: Zonneschijn. 30% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 16 graden Windk2'acht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 6 mei Zon op 06.01, onder 21.13 Maan op 05.53, onder 23.27 7 mei Zon op 05.59, onder 21.14 Maan op 06.30, onder 8 mei Zon op 05.57, onder 21.16 Maan op 07.23, onder 00.45 Eerste Kwartier: 12 mei (16.19) HET WEERO VERZICHT DE BILT - Ook morgen blijft een hogedrukgebied het weer boven ons land beïnvloeden. Het verschil met de afgelopen dagen is echter dat dit hogedrukgebied koudere lucht be vat. Het ligt ten westen van Schot land en wordt zondag boven de zuide lijke Noordzee verwacht. Komende nacht daalt de tempera tuur tot omstreeks 5 graden en kan aan de grond, vooral in het noordoos ten, vorst voorkomen. Overdag loopt het kwik, aan de kust op tot onge veer 12 graden en in het zuidoosten van het land tot een graad of 17. Met de noordwestenwind komen wolken velden binnen, maar de zon laat zich ook zien, alleen niet zo uitbundig als wij even gewend waren. De wind is matig en in het Waddengebied af en toe krachtig. ZIERIKZEE/RENESSE - In Zierikzee en Renesse zijn op respectievelijk 3 en 4 mei de doden van de Tweede Wereldoorlog herdacht. In Zierikzee legden jongeren van de Johan Louis de Jongeschool een krans bij hel Joods monument, terwijl in Renesse de eer aan rt StaepeVof ten deel viel; alweer voor de vijfde keer (zie fo to). De Zierikzeesc burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs legde bij het Joods monument namens de gemeen te een krans. In Renesse waren de gemeentebesturen van Wcsterschouioen, Brouwershaven n Zierikzee ver tegenwoordigd. alsmede de Federatie Voormalig Verzet Zeeland. Op vele plaatsen hing de eilandelijke bevolking de vlag donderdagavond half stok.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1